Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

emass

Ms-Dos i VirtualBox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuje osoby która pomoże uruchomić mi pewien program pod dosem na VirtualBoxie. Sprawa wygląda tak że program pracował na komputerze panelowym na do się i panel wysiadł. Skopiowałem pliki z karty CF utworzyłem wirtualną maszynę z system dos i chciałem wrzuciłem na ten dysk pliki z karty ale nie chce to działać.. Pomoże ktoś to odpalić? Link do plików z karty: https://www87.zippyshare.com/v/iKyKRRyV/file.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na ten wirtualny dysk z dosem mam wrzucić obraz tej karty i powinno działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po weekendzie to sprawdzę ale wydaje mi się że to tak nie zadziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie interesuję się wirtualizacją, ale niedawno pobieżnie przeglądałem jakiś poradnik do vbox, i chyba? nie tak

 

obraz dos jaki zrobisz będzie chyba w formacie tzw raw albo img - vbox nie używa obrazu tego formatu, żeby go użył musisz go przekonwertować na obraz dysku używany przez vbox, czyli vdi - chyba dość proste; po przekonwertowaniu w opcjach hard disk chyba trzeba wybrać opcję użyj gotowego virtualnego dysku, coś takiego, po angielsku chyba use ready virtual hard disk.., itp, i wskazać ten plik vdi - wtedy vbox go zaimportuje jako gotowy system - normalnie instaluje system np z iso na wirtualnym dysku wydzielonym z hdd - ale ty masz już gotowy zainstalowany system, tzn jego obraz, nie instalator systemu, itd - tak samo używa się np plików vhd windowsa, itp; po zaimportowaniu dysku powinien być gotowy do uzycia

 

tak mi sie wydaje, jeśli czegoś nie poplatałem, bo czytałem kilka miesięcy temu, i dość nieuważnie, bo nie przymierzam się do wirtualizacji; pliku niestety już nie mam, żeby sprawdzić, bo usunąłem

 

powinno działać - ale za mało się interesuję wirtualizacją, żeby poza tym coś konkretnego doradzić; dos normalnie nie działa w windows nt bo używa innego zestawu instrukcji procesora niż windows nt - dos (i 95 i 98) używa tzw cisc = complex instruction set computer, natomiast windows od nt tylko risc, czyli reduced instruction set computer - dlatego xp potrzebował emulatora, tzw win wow = windows on windows, żeby przekonwertować cisc na risc - jak wiadomo od 7 w ogóle zrezygnowano z obsługi dosu; natomiast każdy procesor obsługuje oba zestawy instrukcji, więc dos jako wirtualny system na komputerze z obsługą fizycznej wirtualizacji powinien działać - fizyczna wirtualizacja służy chyba do oddzielenia szlaków prztwarzania instrukcji cisc\risc, jak w dosie, i instrukcji tylko risc, jak w nt (w przypadku gdy działają jednocześnie oba systemy, gospodarza i gościa, bo oczywiście dos można bez problemu zainstalować i startować osobno); w nt zrezygnowano z cisc ponieważ spowalniał działanie systemu (choć podobno ma wiele zalet, i w niektórych zastosowaniach jest lepszy i szybszy od risc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa konkretna odpowiedź :) Czyli po krótce mam rozumieć że zamiast instalować na wirtualnym dysku system ms-dos to stworzyć tylko obraz karty CF w formacie vdi i ustawić żeby maszyna odpaliła się z tego pliku? Czy jednak system dos tez ma byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje alternatywa o znacznie niższym progu wejścia. Nazywa się DosBox. Jeśli rozumiesz język angielski to polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak znam DosBoxa lecz potrafię nim tylko emulować konkretne pliki a nie wiem czy potrafi odpalić cały program z możliwością jego obsługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrafi odpalić cały program, MS-DOS każdą wersję, Windows 3.1 w 1280x1024 oraz Windows 95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuje jeszcze z VB a jak mi sie nie uda sprobuje w DosBoxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety korekta, nieuważnie przeczytałem twój 1 post, a właściwie to zasugerowałem się pózniejszymi postami o obrazie dosu, itd - jeśli jak piszesz utworzyłeś maszynę dos i wrzuciłeś pliki z cf, rozumiem na dysk dos, to oczywiście postępowałeś właściwie - dlaczego nie działa musiałby wyjaśnić jakiś specjalista od dos - niewłaściwa wersja dos?, itd; a maszyna dos działa ok?; czy obraz cf pomoże raczej wątpię, bo obraz to plik w specyficznym formacie, a przecież dos nie odczyta takiego formatu - normalnie do dos dodaje się pliki wykonawcze jak do każdego systemu (w dos chyba? com), więc jeśli tylko wersja dos ok powinno działać; a ten wirtualny dos w ogóle widzi te pliki, domyślam się w folderze? - w sumie jeśli dos działa problem dlaczego nie działa program z cf to problem dosu, nie wirtualizacji, więc trzeba by poszukać na stronach o dos; ewentualnie może dosbox zadziała

 

może pliki z cf by coś wyjaśniły, ale nie mogę ściągnać - kiedyś ściągałem z zippy share, ale teraz żąda jakiegoś uwierzytelnienia, itp - ewentualnie napisz po prostu jakie tam są pliki i jaka struktura - ale specjalistą od dosu też nie jestem, trochę kiedyś o nim czytałem

 

może problem ścieżki - jeśli program był na cf to dos uruchamiał coś z takiej ścieżki, czyli litera cf:\.., itd - jak wrzuciłeś pliki to ścieżka inna, a program ma może scieżkę zapisaną w jakichś plikach konfiguracji, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje inny link do tych plików http://uploadfile.pl/pokaz/1577557---jtte.html

Tak jak glauks mówisz miże to być kwestia zmiany jakiegiś pliku konfuguracyjnego, startowego by mógł odczytać zawartość karty. Miałem podobny problem kiedyś z podobnymi plikami z innego komputera panelowego i kolega mi to jakoś uruchomił ale teraz nie pamięta jak to zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, chyba trzeba jednak wrócić do obrazu - na karcie cf masz kompletny dos, ms dos 6.22 - pliki systemowe dosu, czyli dos.sys, autoexec, itd, i folder dos - o jaki program konkretnie chodzi, z folderu dos, czy z innego folderu - pytam, bo dos i programy są po włosku, są tam w folderach dodatkowe informacje; jak ten program normalnie startował, tzn trzeba było coś robić, czy startował automatycznie, co on robił, i dlaczego po włosku

 

spróbuj więc z obrazem, jak pisałem, obraz najlepiej img, i przekonwertuj na vdi - konwertuje programik vbox, polecenie znajdziesz w sieci - potem zaimportuj vdi do maszyny

 

chyba "ręczny" sposób też powinien działać, tzn utworzyć tylko maszynę dos - dysk, i na dysk wrzucić te pliki dosu - ale potrzebny chyba także kod startu dosu, czy na tej cf był? ewentualnie podejrzyj tę kartę jakimś programem hex edytorem, np HxD, czy jest na początku kod startowy; ewentualnie mógłbyś zainstalować jakiś dos 6.22 ściągnięty, i potem usunąć wszystkie pliki i wrzucić te z cf; ewentualnie może na ten zainstalowany dos wrzucić tylko folder z programem, jeśli w osobnym

 

dos musi być na c, bo tak ma w plikach konfiguracji - jak maszyna widzi dysk dos, jako c? - może dlatego wymagana instalacja dos, bo wtedy vbox zmieni literę w konfiguracji dos - ale nie używałem maszyn, nie wiem, czy jeśli na c, np na 7, może przydzielić dosowi c, i widzi go na c

 

ps - z autoexec.bat wynika, że startowany jest program dfq98 z folderu sb20 - może więc wystrczy ten folder dodać do dos, i dopisać do autoexec.bat jego start - ale chyba potrzebne także inne foldery, chyba ir5; ale może też ustawienia dos są niezbędne, itp, wtedy tylko vdi; do czego to jest - do produkcji i pakowania makaronu? ustawiania linii produkcji makaronu?

 

ps2 - zupełnie przypadkowo trafiłem na opis startu dosu -

 

BIOS locates and loads Disk operating

system(DOS)

 

BIOS then loads the Master Boot Record(MBR)

 

Volume boot sector is loaded and tested

 

wynika z tego, że dos startuje tak samo jak każdy windows - na cf więc chyba powinien być kod startowy

 

Loads and executes IO.SYS

 

IO.SYS searches for MSDOS.SYS, loads it and

executes the file

 

COMMAND.COM is loaded and executed for

interpreting and reading CONFIG.SYS and

AUTOXEC.BAT

 

After this point the operating system takes

control of the computer

 

IO.SYS – It contains all instructions used by

the operating system to interact with the

hardware.It is the first file loaded after

bootstrap detects the operating system

 

MSDOS.SYS –It is the kernel in MS-DOS and

loads COMMAND.COM and AUTOEXEC.BAT

 

COMMAND.COM- It provides internal DOS

commands

 

CONFIG.SYS – It contains the commands that

are required during the startup

 

AUTOEXEC.BAT- It contains customized

settings for the MS-DOS

 

może więc zadziałałby dos 6.22, z podmienionym plikiem autoexec.bat z cf, + te foldery z cf; dodatkowo dos na cf ma xxx.bat z poleceniem kopiowania sb20b do sb20 - po co nie mam pojęcia

 

chyba także trzeba by podmienić pliki config.0 i autoexec.0, bo są tam ustawienia języka i klawiatury - ale czy włoski niezbędny?; nie wiem, czy normalny dos ma te pliki, tzn te z .0 - jeśli nie wystarczyłoby je przekopiować; ale także w .sys i .bat są te ustawienia, dlaczego są dublowane nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za zainteresowanie tym temat. Tak program obslugiwał maszyne do pakowania makaronu a maszyna była kupiona we Włoszech stąd wszystko po włosku. Ogólnie to próbowałem po zainstalowaniu systemu dos na VB podmieniać pliki na tym wirtualnym dysku systemu na te z karty ale potem po próbie startu pojawiał się komunikat że disk error. Jeśli więc na karcie jest cały dos to spróbuje zrobić z niej plik vdi i wtedy uruchomić. Ja też nie rozumiem tam wszystkich komend po co są i na co to już myśl włoska.

 

Dużo już rozjaśniłeś mi ten temat i mam nadzieje że Twoja pomoc nie pójdzie na marne i uda mi się to wystartować. Napewno dam znać a jeśli jeszcze coś z tego wykminisz to pisz ;)

 

Ale menu było po polsku więc stąd zmiana języka jest potrzebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

disk error po angielsku - jeśli tak chyba z sektora bootowania dos, bo jest tam taki komunikat - natomiast jeśli z pliku io.sys dosu z cf to komunikat jest po włosku Disco non di sistema o errore disco; prawdopodobnie komunikat z sektora dosu z cf też jest po włosku; może problem z literami, jak napisałem - jak widzi vbox dos, pod jaką literą

 

co do poleceń w plikach konfiguracyjnych to nic tam chyba? nie ma, tzn standardowe - jedynie ustawienie pamięci tzw himem, tzn high memory, tzn powyżej 64 kb, bo normalnie 16 bitów dosu zobaczy 64 kb, a z himem chyba? kilka mb, nie pamiętam dokładnie ile; poza tym smartdrv z /x - smart driver służy chyba? do szybszego kopiowania, w tym dosu do pamięci, ale co znaczy to /x nie wiem

 

również w pliku msdos komunikaty są po włosku, więc jeśli u ciebie był po angielsku = dos w ogóle nie jest ładowany

 

paradoksalnie powinienem wszystko wiedzieć, bo mam niemiecką książkę o dos, z dokładną charakterystyką każdego z tych plików, do czego służy, jakie są błędy, jak je naprawić, itp - problem, że nie tylko z dos, ale nawet z 95 i 98 nie miałem do czynienia, więc tylko prześliznąłem się wzrokiem po tych informacjch, a niestety, choć książkę mam, nie znajdę, bo gdzieś na dvd, a tych dvd mam setki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie zero postępu.. Spędziłem nad tym parę godzin i nawet głupiego pliku vdi nie potrafię stworzyć..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem glauks za Twoimi radami i udało się mi to wkońcu uruchomić. Ns spokojnie krok po kroczku i działa :) Dzięki wielkie za pomoc, ale narazie to i tak połowa sukcesu bo musze teraz skomunikować to z maszyną.

Będę walczył do końca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Takie rzeczy to tylko mikrofirmach. Zapytaj ludzi ile np w budżetówce wtedy zarabiali, czy na przysłowiowej kasie w biedronce, i nie w Warszawie Nie mówię, że minimalną, ale takie 1000-1200 to była norma. Tutaj np rozporządzenie z 2007 r. o pensjach nauczycieli: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2007-56-372,17338922.html Jak widać, pensje od 748 do 2195 brutto. Mojemu koledze po prawie i zrobieniu aplikacji radcy (w sumie 8 lat chyba),  w 2008 proponowano w kancelarii 850 zł netto 😂 I nie, nikt nie dokładał pod stołem. Tutaj artykuł z 2007 roku o Cersanicie: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/poszlo-o-podwyzke/ar/8276584 na 1000 zł netto ludzie musieli robić nadgodziny, chcieli 1300 - wylecieli z pracy... Możemy też zamiast minimalnej popatrzeć na średnią, wtedy to było ok 2700, dziś 7800 brutto.
    • U mnie jest, sporo też u ludków z reddita widziałem. Jeżeli często włazisz do biosu, zapisujesz i retrenujesz, to wiadomo, że taka procedura się nie odpali. U mnie się zaczęło jak już wszystko sobie dokładnie ustawiłem i przestałem włazić do uefi. Z miesiąc minął +-, odpalam kompa, wentyle działają a tu ciemno. Myślę se - kurła, niestabilny ram może. Ale że czytałem wcześniej nieco o tym okresowym retreningu, zostawiłem na kilka minut i normalnie winda się odpaliła. To jest takie zabezpieczenie, żeby co jakiś czas ram się sprawdzał czy aby oki jest.
    • Dalej to jest średnia pomiędzy wyświetlaniem poszczególnych klatek. Jeśli czasy pomiędzy poszczególnymi klatkami będą trochę barzdziej  nieregularne to może się gubić. g-sync kompensuje to w kwestii płynności, ale matryca będzie się gubić i migotać. Wyłącz G-sync ustaw stałe 100, 120 czy tam ile chcesz i powinno być znacznie lepiej w grze która ma problemy z miganiem i wahaniami frametime.  
    • Nie wiem jak gigabyte, bo nie używam go na co dzień, ale mój asus tego nie ma. Jak jakoś w lutym wrzuciłem bios i ustawiłem wszystko, tak do dziś startuje zawsze szybko.
    • W sumie zostały mi 2 odcinki bo oglądam powoli ale ten ghul to badass, co kłóci się zupełnie z tym jaki był jako człowiek. No nie wiem liczyłem, że coś tam kliknie z nim a ten bydlak jest totalnie bezwzględny. Fajnie, sam mam ochotę wbić mu szpadel w czerep.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...