Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mediator95

Pomoc w podkręcaniu E8400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Podkręcam procesor Intel Core 2 Duo E8400 (rewizja E0) na płycie Asus P5Q z RAMami:

ramy

Zasilacz to SilentiumPC Vero M2 600W.

 

 

Stopniowo zwiększałem FSB i CPU Voltage. Na chwilę obecną jest stabilny przy półgodzinnym teście w Prime95 przy 444x9 (4 GHz) i 1.26250 V, temp. 61 stopni. Dalej nie próbowałem bo zauważyłem, że po kilku minutach testu mostek północny jest tak gorący, że nie da się go dotknąć. Czy może mieć to związek z tym, że wszystkie pozostałe napięcia w Ai Tweaker zostawiłem na AUTO i gdzieś płyta zapodała za duże wartości? Czy powinienem zabrać się za timingi czy podkręcać FSB z napięciem aż przystawi?

bios1

bios2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stopniowo zwiększałem FSB i CPU Voltage. Na chwilę obecną jest stabilny przy półgodzinnym teście w Prime95 przy 444x9 (4 GHz) i 1.26250 V, temp. 61 stopni. Dalej nie próbowałem bo zauważyłem, że po kilku minutach testu mostek północny jest tak gorący, że nie da się go dotknąć. Czy może mieć to związek z tym, że wszystkie pozostałe napięcia w Ai Tweaker zostawiłem na AUTO i gdzieś płyta zapodała za duże wartości? Czy powinienem zabrać się za timingi czy podkręcać FSB z napięciem aż przystawi?

Sam sobie odpowiedziałeś. Skoro radiator na NB parzy, dobrze by było ustawić w biosie jego napięcie na sztywno a nie auto, bo płyta pewnie niepotrzebnie je zawyża na auto. Ja bym zaczął od 1,3V na NB przy FSB 444MHz. Jeśli na takim napięciu system się nie uruchomi, albo będzie niestabilny, trzeba je zwiększyć. Poza tym Load Line Calibration ustaw na Enabled. Oba Spread Spectrum na Disabled. Stabilność RAMU testuj przede wszystkim w grach. Też mam kompa na tej podstawce i dla FSB 465 i 8GB RAMU ustawiłem NB Voltage na 1,32V i póki co w grach które odpalam nie ma problemu ze stabilnością RAMU. Niestabilność RAMU w grach objawia się ich crashowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poza tym Load Line Calibration ustaw na Enabled. Oba Spread Spectrum na Disabled.

Zmieniłem tak jak zalecasz.

 

Ja bym zaczął od 1,3V na NB przy FSB 444MHz

Przy takiej wartości system uruchomił się. Zmniejszyłem parę razy aż doszedłem do najniższego napięcia 1,1 V, a on dalej wstaje (ustawienie w biosie nie jest zapominane). Mostek jest dalej gorący. Co może być nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może nie zdążył się wychłodzić. Najlepiej by było sprawdzić po jakimś czasie od uruchomienia wychłodzonego kompa (gdy radiatory na płycie są zimne). Poza tym wątpliwe żeby 1,1V było stabilne pod obciążeniem. Zresztą to samo dotyczy napięcia RAMU. Przy ustawieniu na auto jest duża szansa że płyta niepotrzebnie je zawyża co przy braku radiatorów na modułach może być szkodliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem go na 20 minut. Włączyłem na NB 1.1 FSB 444 CPUV 1.26250, 3 minuty chodził w prime95, przerwałem, chwilę pochodził w bezczynności i się zawiesił. Przy uruchamianiu systemu znów się zawiesił, później znowu wstał bez problemu, ale znowu zawiesił się przy bezczynności i przy następnym uruchamianiu komunikat przy boocie o nieudanym OC (zniżył CPU do 2012 MHz).

 

Teraz pracuje 10 minutę znów na NB 1.1 FSB 444 CPUV 1.26250 i żadnego zawieszenia. Nie rozumiem tego. Powinien od razu się wysypać przy teście albo po prostu te ustawienia raz są przyjmowane, a raz nie, ale przy bootowaniu takiej informacji nie dostaję.

 

Mostek nawet przy bezczynności jest dalej dość ciepły.

 

Zresztą to samo dotyczy napięcia RAMU

Ustawić na sztywno 1.8V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły. U mnie przy p35 neo2 powyżej 425 FSB z pamięciami kingston 800cl6 4x2GB niskoprofilowymi czasami przejdzie godzinę prime, a czasami już po kilku minutach się wywali. Jak coś niestabilne to raz działa innym razem wywali od razu. Pewnie za mało papu na NB. A to że się grzeje trudno. Jak działa to bym zbytnio się nie przejmował.

 

Wprawdzie ja mam jako drugą p5k-e ale tam również przy FSB 445 + 1.4V na NB (p35 więc inny zakres napięć) jest gorąco na NB.

 

Edit:

Nadto dalej nie żyłuj, bo i tak z tego nic nie będzie, w sensie gra nie warta świeczki. Jak chcesz boosta w grach + większą responsywność systemu, to pomyśl o jakimś xeonie lga771. Chyba że Quada q9x50 można już dorwać w normalnej cenie, to zamiast bawić się w przeróbki możesz takiego skołować. Płyta dobra więc niewielkim kosztem można trochę system rozbujać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłączyłem go na 20 minut. Włączyłem na NB 1.1 FSB 444 CPUV 1.26250, 3 minuty chodził w prime95, przerwałem, chwilę pochodził w bezczynności i się zawiesił. Przy uruchamianiu systemu znów się zawiesił, później znowu wstał bez problemu, ale znowu zawiesił się przy bezczynności i przy następnym uruchamianiu komunikat przy boocie o nieudanym OC (zniżył CPU do 2012 MHz).

Teraz pracuje 10 minutę znów na NB 1.1 FSB 444 CPUV 1.26250 i żadnego zawieszenia. Nie rozumiem tego. Powinien od razu się wysypać przy teście albo po prostu te ustawienia raz są przyjmowane, a raz nie, ale przy bootowaniu takiej informacji nie dostaję.

Mostek nawet przy bezczynności jest dalej dość ciepły.

Ustawić na sztywno 1.8V?

Za małe NB Voltage i się zawiesza system. RAM Voltage 1,8 też raczej będzie za mało na FSB 444. Ustawiłbym ok. 1,95 i jeśli będzie stabilnie, zmniejszał o każdą możliwą wartość do utraty stabilności. Z tym że stabilność testuj przede wszystkim w grach bo chyba nie po to robiłeś oc żeby cieszyć się jak przejdzie kilka czy kilkanaście minut w prime95. System może być 15 minut stabilny w prime, a gra wyłoży się po 2 minutach od odpalenia. I tak ja pisał @Foh_23. Do nowszych gier (nie starszych niż ok 2010r) to xeon 4-rdzeniowy i po oc można łączyć go z np. najsłabszymi Maxwellami. Przy takim GTA IV z 2008r jest już duży boost przy 4 rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...