Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Luk83bb

Problem z procesorem Ryzen 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pomocy. W czwartek rozpocząłem montaż PC na AM4, nie miałem zapięć do Fery 3 to założyłem Boxa. Kilkukrotnie próbowałem odpalić kompa i nie odpalał, świecila się dioda na mobo EZ Debug przy CPU. Gdzieś wyczytałem na zagranicznym forum, że moze chłodzenie nie styka i po poprawieniu odpalił. Pouzywałem 2 dni PCta, dziś chciałem zamontować Fere, bo Box szumi. Przesmarowałem pastą Gelid Extreme, zalozyłem chłodzenie i znowu nie odpala. Wiatrak od CPU normalnie działa, od karty graficznej też. Zmieniałem RAMy slotami, resetowalem baterie CMOS, poprawiałem chlodzenie CPU i dupa. Świeze komponenty wspomniany Ryzen 2600, płyta MSI b450m Gaming Plus. Może tak byc , bo za malo pasty jest? Jesli tak to poczekam do poniedzialku i dam grubiej, bo mi się skończyła. Tą Fere mocno dokręcać? Odsyłać na gwarancję? Na moje to coś z płytą albo procesorem. Procrsor wyjmowalem z gniazda, wygląda Ok i wlożyłem z powrotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość pasty nie powinna mieć znaczenia chyba że zafjdales socket. Fere dokrecasz na zmianę aż poczujesz opór. Jednak źle dokrecona nie powinna dawać takich objawów. Zasilanie CPU dobrze podłączyłes?wentyl podpiales w gniazdo CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź zworke do resetu biosu. B350 pc mate nie startowała mi do poki nie zresetowalem biosu zworka, bateria nic nie dawała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworke mam na tyle, resetowalem, tzn przytrzymywałem chwile, ale nic. Zmienilem na boxa i dalej nie odpala. Zasilanie CPU podpiete prawidlowo.Sprobuje ze zworka jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

k.. działa:). Po paru godzinach meczenia się odpalił. Zworka, wyciągnąłem zasilanie CPU i Mobo, włożyłem i włala - odpalił drań. Jak się włączył ze 3x razy zapalała się i gasła dioda od CPU na płycie, ale chyba wsio ok. Szkoda, że znowu jestem na boxie:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesz się, że masz boxa, ja byłem przez chwilę z ręką w nocniku, kiedy to okazało się, że kupiony dzień wcześniej zapinka do AM4 w Proline dla Cryorig Ultimate R1 miała za duże otwory montażowe, a śruba od chłodzenia przechodziła na przelot. :lol2: Na szczęście zapinka do AM3, którą miałem od nowości, nie różnił się znacznie i wystarczyło wywiercić w tym samym miejscu 4 otwory i dodatkowo spiłować 4 krawędzie blachy, żeby ładnie nachodziła na 4 śruby. :E

Niby zapinka za 3 zł, a taki bubel jakościowy, w morele za nią chcą 30 zł. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zbieg okolicznosci czy ta Fera nie dolega w 100% i proc nie odpala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz ta fere raz jeszcze i zrób reset biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworke mam na tyle, resetowalem, tzn przytrzymywałem chwile, ale nic. Zmienilem na boxa i dalej nie odpala. Zasilanie CPU podpiete prawidlowo.Sprobuje ze zworka jeszcze.

Jesteś pewien, że podpinasz wentylator cały czas w to samo (i prawidłowe gniazdo) o nazwie CPU_FAN- jak podepniesz do np. SYS_FAN, dla wentyli obudowy, to płyta myśli, że wentylator nie działa/popsuł się i włączają się zabezpieczenia przeciw przegrzaniu CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem pewny. Przyjdzie mi pasta w tygodniu podmieniam na Fere 3 i lepiej żeby działało...

Czy aktualizacja biosu może coś na te dolegliwości pomóc? Tam jest bios z lipca bodajże a wyszedł jakiś w listopadzie. Jednak kiedyś uwaliła mi się płyta Z87 przy aktualizacji i jeśli to nie konieczne to nie chce do tego wracać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by BIOS miał coś z tym wspólnego, to system nie odpalał by się w ogóle, jak już to jego ustawienia, które zresetowałeś,więc powinno być ok( ale warto go zaktualizować, zawsze możesz wrócić do poprzedniej wersji). Zły montaż, czy uszkodzony chłodnik (fera 3), jeśli wentylator się kręci i jest podpięty pod odpowiednie gniazdo, tez nie ma wpływu na start PC. Może nawet na nim leżeć nieprzykręcony, albo obok i jeśli wentyl jest podpięty pod CPU_FAN, to komp wystartuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że podpinasz wentylator cały czas w to samo (i prawidłowe gniazdo) o nazwie CPU_FAN- jak podepniesz do np. SYS_FAN, dla wentyli obudowy, to płyta myśli, że wentylator nie działa/popsuł się i włączają się zabezpieczenia przeciw przegrzaniu CPU.

W zadnej plycie zadnego producenta takie cos nie wystepuje.

Wyskoczy ci napis ze cpu fan jest nie podpiety a nie ze zabezpieczenie sie wlaczy.

Zabezpieczenie termiczne wlaczy ci sie przy 90C jak cpu osiagnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zadnej plycie zadnego producenta takie cos nie wystepuje.

Wyskoczy ci napis ze cpu fan jest nie podpiety a nie ze zabezpieczenie sie wlaczy.

Zabezpieczenie termiczne wlaczy ci sie przy 90C jak cpu osiagnie.

Na płytach AMD pod Ryzena, jak nie masz wpiętego wentylatora w odpowiednie gniazdo, to komputer nie odpala i świeci się np. czerwona dioda dla CPU lub może wpadać w bootloop, w 90%/100% pyrzpadków z tego co wiem będzie czarny, na płytach Intela jest trochę inaczej, tak jak piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glupoty gadasz.wypiety wentylator nie ma nic wspolnego z poprawnym rozruchem,jedynie komunikat wyskoczy o nie podpietym wentylu.

 

Dlaczego bo masz systemy pasywne i zaden producent takiej glupoty nie robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glupoty gadasz.wypiety wentylator nie ma nic wspolnego z poprawnym rozruchem,jedynie komunikat wyskoczy o nie podpietym wentylu.

 

Dlaczego bo masz systemy pasywne i zaden producent takiej glupoty nie robi

Kłócisz się, a nie masz racji :E

Poszukaj sobie na forum tematów, a znajdziesz przynajmniej kilka, w internecie tym bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest standard ktorego producenci sie musza trzymac.Lepiej skoncz juz ta bajke.

Nie podlaczony cpu fan nie ma nic do poprawnego rozruchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest standard ktorego producenci sie musza trzymac.Lepiej skoncz juz ta bajke.

Nie podlaczony cpu fan nie ma nic do poprawnego rozruchu

Masz 1 przykład:

No ale nie będę nikogo przekonywał na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jestem pewny. Przyjdzie mi pasta w tygodniu podmieniam na Fere 3 i lepiej żeby działało...

Czy aktualizacja biosu może coś na te dolegliwości pomóc? Tam jest bios z lipca bodajże a wyszedł jakiś w listopadzie. Jednak kiedyś uwaliła mi się płyta Z87 przy aktualizacji i jeśli to nie konieczne to nie chce do tego wracać:)

 

Jak bios aktualizujesz przez flasha z biosu,a nie z windowsa to jest ok. Mozna sprobowac, aczkolwiek jakieś "niestykanie" jest dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to posiadacze ryzenów mogą sprawdzić:). Tak czy owak radiator był przykręcony a wentylator podpięty obok stał i chłodził, ale nie odpalało. Może wymiana chłodzenia i wypięcie złącz z płyty powodowały te problemy. Przesiadłem się z 1150, ale tam na płycie nie było takich "fjuczerów" jak system debug led informujący o problemie danej części - pomocne to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:E Z ciekawości wypiąłem wentylator z płyty, Ryszard ruszył i nawet mnie o tym nie poinformował :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 1 przykład:

No ale nie będę nikogo przekonywał na siłę.

Nie wiem czy sie smiac czy plakac.co to ma wspolnegi z fan nie podpietym.

 

:E Z ciekawości wypiąłem wentylator z płyty, Ryszard ruszył i nawet mnie o tym nie poinformował :kwasny:

Na gigusiu I MSI to samo bez powiadomienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zależy jaka płyta główna, ja mam Gigabyte Z87X OC pod 1150 i tutaj mam panel cyfrowy, który zawsze pokazuje daną liczbę jeśli zdiagnozuje jakiś błąd + oczywiście głośniczek z obudowy który daje dźwięki.

 

U mnie np procesor odpala się bez założonego coolera - po prostu szybko rosną temperatury i można posiedzieć sobie w biosie max 10-20 sekund, a potem się wyłącza. Ale nie wiem jak jest w ryzenach.

 

Czasem też problemem jest docisk innych kabli, ATX 24 i 4+4 itp.

 

Aha, Fera z tego co wiem musi mieć też gumki izolacyjne (coś jak oringi), może zgubiły Ci się lub nie w tym miejscu co trzeba je montujesz? Czasem jest takie zwarcie, a potem trzeba wyjmować baterię i odłożyć płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka płyta główna, ja mam Gigabyte Z87X OC pod 1150 i tutaj mam panel cyfrowy, który zawsze pokazuje daną liczbę jeśli zdiagnozuje jakiś błąd + oczywiście głośniczek z obudowy który daje dźwięki.

 

U mnie np procesor odpala się bez założonego coolera - po prostu szybko rosną temperatury i można posiedzieć sobie w biosie max 10-20 sekund, a potem się wyłącza. Ale nie wiem jak jest w ryzenach.

 

Czasem też problemem jest docisk innych kabli, ATX 24 i 4+4 itp.

Nie pomyślałem żeby rzucić okiem na wyświetlacz na płycie, może pokazał jakiś błąd. Winda się załadowała i zamknąłem system ;)

 

PS Nie szukałem tez żadnych opcji w BIOSie, może się da ustawić żeby bez tego nie wstawał. (a pikacza nie mam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ano da się, jest chyba coś takiego jak "Cooler failure warning" u mnie w zakładce PC Health Status, tak samo jak zbyt wysokie temperatury. Inna sprawa, że może chodzi tylko o ten głośnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...