Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cervandes

Dual Xeon czy i9

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Potrzebuję dużo rdzeni, 100GB Ramu i raid 0 z kilku dysków + dwa SSD najlepiej NVME. Generalnie mój departament stawia na maszyny w rackach, nie lubią maszyn w obudowach typu tower ale szczerze mówiąc mocno się waham czy nie postawić na swoim i nie złożyć jednak towera na i9. Najwyżej nie będzie stał w serwerowni tylko u mnie żeby się nie potykali.

 

Do wydania 30k netto, dlatego w grę wchodzi coś pokroju:

 

Płyta Asus Workstation Z10PE-D8 WS

2 xeony E5 1660 v4, 8 rdzeni

no i ram, macierz, dyski.

 

Dostanę 16 rdzeni, budżet wysycę do cna. Taki był plan.

 

Ale tak patrzę na procki i9, taki 7980XE ma 18 rdzeni a zbudowana na nim maszyna była kilka tys tańsza, powiedzmy o 5 czy 6. Jak się ma wydajność i9 do dual xeon? Bo że tracę możliwość rozbudowy maszyny o RAM to mam świadomość, nie interesuje mnie dokładanie pamięci. Co dziś wkładam to zostaje na 2-3 lata żeby się zamortyzowało i tak czy siak po tym okresie zamawiam kolejną maszynę.

 

Ciężko o sensowne porównania w sieci. Macie dla mnie jakąś radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał pójść w tego 7980xe zamiast dual xeonów,bo w wielu zastosowaniach nie działa to tak sprawnie jak by sie wydawało{kwestia te xeony}.

 

Sam bym sie nie zdecydował na to i wydać 30k a efekt nie były tego wart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do czego będziesz używać tego? I soft jaki (rodzaj licencji - per core czy per socket?) Pewno wirtualizacja - tylko jaki i jaka licencja i jakie maszyny (linux, windows, coś innego?)

Jak chcesz robić ten raid na NVME ? Bo na tej płycie to masz tylko 1 M.2 i musisz się posiłkować kartami PCI-ex na M.2

A nie myślałeś o rozwiązaniach AMD? Threadripper w pewnych przypadkach bije na głowę i9 (jeśli soft preferuje rdzenie nad taktami), zawsze zostają tańsze EPYC - tam to PCI-ex jest aż za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows Server, MSSQL, DB2, IIS, licencja developer - na jajo. Ramu mi potrzeba kilka GB na IISa a oprócz tego po kilka GB na instancje SQL (np 6 instancji), jedna grubsza ze 20 czy 30GB ma mieć przypisane. Generalnie 128GB w zupełności wystarczy i dziś i za rok czy dwa.

 

NVME na jednym dysku sam system i aplikacje, drugi dysk to tempDB, logi, hostowanie IISa. Tutaj wystarczą dyski bez raida.

 

A na SATA macierz albo macierze, jeszcze nie wiem jaka konfiguracja ale to drobiazg. Zastanawiam się czy jakaś płyta pod i9 z 8 portami Sata pozwoli na stworzenie dwóch macierzy. Wtedy chyba zbudowałbym dwie macierze zamiast jednej ośmiodyskowej. Na bezpieczeństwie nie zależy mi wcale, to będzie fizol do środowisk testowych. HDD chyba Toshiby 6TB wybiorę, razem wyjdzie 2x24TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój departament stawia na maszyny w rackach, bo mogą wymieniać zasilacze i dyski bez wyłączania serwera, i zwykle raid jest sprzętowy. Prawdopodobnie także jakiś suport od dostawcy (dell, hp itd). Być może jakieś zasilanie awaryjne?

Gdybam tylko, nie wiem jakie macie warunki.

Piszesz, że nie zależy Ci na bezpieczeństwie, ale jak padnie dysk to będziesz miał downtime relatywnie długi, zwłaszcza przy raid0.

 

i9 nie obsługuje ramu ECC, nie wiem czy warto z niego rezygnować nawet na bazach testowych, i to jeszcze przy takiej ilości.

 

Jeśli kupujecie od resellera dell czy hp, zapytaj o AMD, nawet jak checesz intela. Dają wtedy zniżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupcie sobie DELL R720 - 128GB RAM, 12 HDD 3,5" - spokojnie raczej do wszystkiego co pisałeś będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wolałbym ECC, ale mamy kilka maszyn bez ECC i awarie im się nie zdarzają, czasem padnie jakiś dysk z macierzy i wtedy jest wymieniany a jedyne co tracimy to czas na kopiowanie danych na nowe zasoby. Odbudowa środowiska na nowej maszynie to max jeden dzień.

 

 

Config, który zaproponował mi departament informatyki ma dual xeona, 128GB + macierz 40TB i chcą za to 30k netto. Na taki koszt byliśmy nastawieni. Ale decyzja co i gdzie zamówimy należy do nas, stąd pomysł z towerem postawionym lokalnie w moim dziale, czasem tak robiliśmy. No jak bym nie liczył to mogę za 25k netto zbudować i9, 128GB, macierze 24TB HDD + 6TB SSD na tą największą bazę i potrzebę najszybszego jej przetwarzania. Tylko z brakiem ECC się trzeba pogodzić.

 

Jeszcze mam możliwość zamówienia wirtualki o configu 10 core, 100GB, 40TB ale za to chcą 2k netto miesięcznie, więc w rok wydam kasę za którą dziś mogę kupić rozważanego towera. I po roku nadal będę miał sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam xeon E5 1660 nie może pracować w konfiguracji dwuprocesorowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...