Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

katana55555

z390 do i9-9900k i 64 GB ram 3200 MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy mógłby mi ktoś polecić płytę na chipsecie z390 do i9-9900k. Chciałbym żeby prawidłowo obsługiwała 64GB ram 3200 MHz i żeby była możliwie jak najtańsza. Nie będę raczej podkręcał procesora. Czy płyta np. ASRock Z390 EXTREME4 byłaby już wystarczająca czy może lepiej coś w stylu ASRock Z390 TAICHI? Może jakaś inna? Dziękuje za wszelką pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ram będzie robił to 3200 natywnie (na xmp) to każda płyta, na której odpalisz 9900k powinna poradzić sobie bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak każda to nie wiem, w tych tańszych sekcja zasilania może się nieźle grzać przy 9900k.

 

Niemniej, Z390 Extreme 4 będzie ok jeśli nie planujesz mocnego kręcenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predatormax

Hej, czy mógłby mi ktoś polecić płytę na chipsecie z390 do i9-9900k. Chciałbym żeby prawidłowo obsługiwała 64GB ram 3200 MHz i żeby była możliwie jak najtańsza. Nie będę raczej podkręcał procesora. Czy płyta np. ASRock Z390 EXTREME4 byłaby już wystarczająca czy może lepiej coś w stylu ASRock Z390 TAICHI? Może jakaś inna? Dziękuje za wszelką pomoc :)

Z370 Taichi/K6 - zaktualizować bios pod i9

-po co kupujesz (K) jak nie będziesz podkręcał ?

Gdzie tu jest sens i logika,chcesz kupić tanią płytę pod drogi procesor którego nie będziesz podkręcał,przemyśl to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak każda to nie wiem, w tych tańszych sekcja zasilania może się nieźle grzać przy 9900k.

 

Niemniej, Z390 Extreme 4 będzie ok jeśli nie planujesz mocnego kręcenia.

 

Dlatego napisalem "każda, na ktorej odpalisz 9900k".

Z drugiej strony, bez przesadyzmów - bez OC a za to undervoltem 9900k nie ciągnie AŻ tak dużo prądu, żeby sekcja miała mieć problemy. Inna rozmowa jak wszystkie jajca się wrzuci na 5+ a do tego powyłącza limity (u mnie różnica 115W vs 215W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 Taichi/K6 - zaktualizować bios pod i9

-po co kupujesz (K) jak nie będziesz podkręcał ?

Gdzie tu jest sens i logika,chcesz kupić tanią płytę pod drogi procesor którego nie będziesz podkręcał,przemyśl to.

 

Nie za bardzo rozumiem, ASRock Z390 EXTREME4, ASRock Z390 TAICHI to nie są jakieś tanie płyty, czy się mylę? Zestaw ma mi posłużyć do pracy, potrzebuje te 8 rdzeni i 64 GB ramu 3200 MHz. AMD odpada, nie widzę innej alternatywy dla tego procka, są jakieś? Nie wiem jak po aktualizacji biosu pod te i9, ale w qvl tych płyt z370 nie ma obsługi ramu 4x16 z tak wysoką częstotliwością jak ja chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej, czy mógłby mi ktoś polecić płytę na chipsecie z390 do i9-9900k. Chciałbym żeby prawidłowo obsługiwała 64GB ram 3200 MHz i żeby była możliwie jak najtańsza.

 

Będzie z tym problem.

 

Potrzebujesz platformy HEDT. Żaden i9 tylko i7 7960X albo XEON albo Threadripper.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie z tym problem.

 

Potrzebujesz platformy HEDT. Żaden i9 tylko i7 7960X albo XEON albo Threadripper.

 

Ale z czym problem dokładnie? W qvl nawet takiego ASRock Z390 EXTREME4 widziałem, że obsługuje praktycznie każdą konfigurację ramu, nawet 4x16 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz Z390 Taichi. Dobrze wyposażona, mocna sekcja zasilania, 8 SATA, WiFi, bezproblemowy BIOS. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predatormax

I prawie 1200zł w D. brawo.

 

-za Dobrze wyposażona, mocna sekcja zasilania, 8 SATA, WiFi, bezproblemowy BIOS.

-gratuluje.

 

 

To ja polecam ASRock Z390 Taichi Ultimate :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I prawie 1200zł w D. brawo.

 

-za Dobrze wyposażona, mocna sekcja zasilania, 8 SATA, WiFi, bezproblemowy BIOS.

-gratuluje.

 

 

To ja polecam ASRock Z390 Taichi Ultimate :E

 

1000 postów na forum a coś sensownego masz do powiedzenia, czy tylko naśmiewanie się bez argumentów? Doczytałeś, że w zestawie będzie 64GB ramu 3200MHz?. Już dawno znalazłem pomoc na reddicie, tam przynajmniej jak ktoś nie ma nic mądrego do powiedzenia to siedzi cicho. EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z390-rev8.png

Takie tabelki to chyba producenci płyt robią żeby naciągać na najdroższe płyty albo posiadacze drogich żeby usprawiedliwić swój głupi zakup, mam 9900K na Asrocku KillerSLi i śmiga jak ta lala. A płyta już się przecież pod 8700k nie nadawała, wg znafców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predatormax

1000 postów na forum a coś sensownego masz do powiedzenia, czy tylko naśmiewanie się bez argumentów? Doczytałeś, że w zestawie będzie 64GB ramu 3200MHz?. Już dawno znalazłem pomoc na reddicie, tam przynajmniej jak ktoś nie ma nic mądrego do powiedzenia to siedzi cicho. EOT

 

Wiem,mogłeś przeoczyć :Z370

 

Max. capacity of system memory: 64GB**

 

**Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie tabelki to chyba producenci płyt robią żeby naciągać na najdroższe płyty albo posiadacze drogich żeby usprawiedliwić swój głupi zakup, mam 9900K na Asrocku KillerSLi i śmiga jak ta lala. A płyta już się przecież pod 8700k nie nadawała, wg znafców.

 

 

włącz Prime 95 Small FFT i pokaż temperaturę sekcji zasilania płyty po 10-15 minutach.

 

Powiedz też jak bardzo trzeba zjechać w dół żęby nie było throtlingu.

 

Podaj też te same rzeczy przy konwersji filmów, kodowanie 4k i te sprawy. Tak żebyś nie pisał, że Prime przesadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie płyta Gigabyte Aorus Elite jest najsensowniejszym wyborem na Z390 do 9900k/9700k jeżeli zależy nam na wysokim stosunku jakości do ceny. Ma co trzeba, bez zbędnych bajerów a sekcja zasilania jest high-endowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 Taichi/K6 - zaktualizować bios pod i9

-po co kupujesz (K) jak nie będziesz podkręcał ?

Gdzie tu jest sens i logika,chcesz kupić tanią płytę pod drogi procesor którego nie będziesz podkręcał,przemyśl to.

Akurat w przypadku i9-9900K brak OC ma zdecydowanie większy sens niż OC.

To już nie są czasy i5-2500K gdzie podkręcanie dawało nawet +50% do wydajności.

 

I9-9900K ma fabrycznie 4.7GHz na wszystkich rdzeniach.

Dodatkowe ~300Mhz w znacznie większym stopniu przełoży się na pobór mocy, temperatury i problemy z chłodzeniem niż na efektywność.

 

4.0GHz vs 4.5GHz vs 5.0GHz w grach na przykładzie i5-8600K:

 

https://www.youtube.com/watch?v=rj2inxH8x0Y

 

Widać że nawet różnice pomiędzy 4.0GHz a 5.0GHz szału nie robią, a co dopiero 4.7GHz vs 5.0GHz.

 

Do pracy OC ma jeszcze mniejszy sens, bo tu liczy się przede wszystkim stabilność i współczynnik perf./wat, a ten leci na pysk przy podkręcaniu.

Znacznie lepszym pomysłem jest trzymanie fabrycznych taktowań i poszukanie jak najniższego stabilnego napięcia (undervolting).

Takie postępowanie istotnie zmniejsza wymagania wobec sekcji płyty głównej oraz chłodzenia.

 

Jeżeli procesor ma być wykorzystywany np. do renderingu (gdzie obciążane są wszystkie wątki) to warto posunąć się jeszcze dalej.

Wyłączyć turbo (5.0GHz dla 1-2 rdzeni, 4.8GHz dla 3-4 rdzeni) i ustawić fabryczne all-core 4.7GHz na sztywno.

Pozwoli to jeszcze bardziej zbić napięcie, a co za tym idzie pobór i temperatury.

 

I na koniec- póki co na rynku nie ma zablokowanego i9-9900 (odpowiednika i7-8700), więc jeżeli ktoś chce konsumencki 8c/16t od Intela to pozostaje mu do wyboru wyłącznie i9-9900K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza, tylko 9900k w 90% przypadkow na stock pobiera wiecej pradu niz po OC przez komiczny VID :lol2::E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest związane z fabrycznym turbo do 5.0GHz.

Fakt że tylko dla 1-2 rdzeni, ale taka częstotliwość swoje wymaga.

Poza tym fabryczne CPU i GPU są zwykle "przewoltowane" bo muszą mieć pewien margines dla stabilności.

Dlatego właśnie warto ustawić sztywne 4.7GHz i obniżyć napięcie- powinno chodzić na rozsądnym Vcore.

Takie OC bez OC. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paw79 :thumbup: Zgadzam się i podpisuje się pod tym

 

Jedyne co mogę dodać to konieczność zakupu mocnego chłodzenia co by bez stresu patrzeć w przyszłość (lato/upały) Sam szarpnąłem się na Noctue NHD15S(na AIO miejsca brak a custom WC nie chce robić póki co)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...