Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Reloaded3

bramki logiczne xor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje pomocy z zadaniem domowym na informatyke, jest to zadanie w ktorym musze wykonac bramke XOR z dwoch bramek AND, 2 NOT and 1 OR, a na podstawie stworzonej bramki xor musze zbudowac polsumator i do tego stworzyc tabele prawdy, pilnie potrzebuje pomocy. Z góry dziekuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujesz pomocy, to przedstaw problem. Chyba że czekasz na gotowca :whip:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to się porobiło, na informatyce w szkole uczą o bramkach logicznych? Normalnie nie polska szkoła... Fajnie, że takich rzeczy teraz uczą.

 

W każdym razie odpowiedź na swoje pytanie bez problemu znajdziesz w Internecie. Nawet na Wikipedii, jak pamiętam, są stosowne obrazki.

 

Zapewne chodziło nie o bramkę prawdy, a o tabelę prawdy, czyli o tabelę opisującą stany logiczne na wyjściu bramki zależnie od stanów na wejściach. I analogicznie z sumatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 lat temu już był taki przedmiot jak automatyka i teoria układów cyfrowych. W technikum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prowadzący od przedmiotu automatyka przemysłowa (wykład i laboratoria), był raczej przykry. I religijny, wojujący antykomunista. I miał podobno firmę, raczej zyskowną. Nie wiem jak się ten temat rozwinie, ale - pokazał te bramki jako raczej ciekawostkę, a to co mówił to było niestety upokarzające i dołujące.

Wpłynęło na moje dalsze

, jak już stamtąd wyszedłem.

Mało godzin tego przedmiotu, jak to na zaocznych, no i w ogóle profil tych "studiów" - chyba po to, żeby ludzie, którzy tam ze mną trafili widzieli tylko "z czym to się je" oraz że są tam, w nie małej mierze z różnych powodów.

Chyba zaliczyło nas dwóch, reszta na tzw. "awans", czyli w następnym semestrze, czy nawet za rok - nie pamiętam. Co nie znaczy, że miałem jakiekolwiek pojęcie, zwłaszcza o jakichś bramkach.

Do dziś śni mi się, że mam do zaliczenia awansem wytrzymałość materiałów, albo matematykę (a w ogóle, to z niczego poprawki nie miałem tam) i że to koniec, po co tam jeszze chodzę, jak nic nie wiem i nawet się nie uczę bo nie wiem czego, więc nie będę zdawał, tylko wcześniej zrezygnuję, ale na razie chodzę - no tak to było na pierwszej uczelni.

Obecnie zazdroszczę młodym ludziom, którzy mają zdrowie pracować na tzw. podrzędnych stanowiskach mieszkając np. właśnie w Krakowie, może w kinie (jak raz usłyszałem - jeśli nie "w Żabce"), ale co się robi w kinie jako studentka, to nawet nie wiem, no i nie jest to praca dla każdej, ale specyficzne zbieranie doświadczenia do freelancerskiego portfolio.

Widziałem też dwa(?) lata temu mężczyznę, który przyjmował w punkcie telewizory do naprawy - jak był ubrany, wyglądał na zaniedbanego i nieszczęśliwego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W technikum.

 

Na typowej szkolnej informatyce (jak w liceum) takich rzeczy kiedyś uczyli?

 

Nie wiem, może. W latach 90., gdy informatyka dopiero do szkół wchodziła.

 

Komuś się udało na super nauczyciela trafić, a nie na "panią od Painta i Worda" (choć umiejętność poruszania się w edytorze typu Word i prawidłowego redagowania tekstów też jest jak najbardziej potrzebna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kojarzę, jak chyba Ty, kiedyś tłumaczyłeś tutaj czym są całki wielokrotne, krzywoliniowe, nieoznaczone, niewłaściwe. Tak, wiedza o matematyce sprawia, że człowiek inaczej widzi świat. Ale ja to wszystko dawno zapomniałem!! A jest jeszcze rachunek operatorowy, rachunek pola, rachunek transmitancji, wektorowy, w ogóle cała analiza i algebra. Prawdopodobieństwa i statystyki nie miałem, ale bazuje na tychże.

Tylko, że tych którzy mną rządzą nie obchodzą takie metody opisu zjawisk i świata. Np. psychologia, albo socjologia ma swoje i dotyczą czego innego. Albo pedagogika - też nauka.

IT, wpisywane do CV (raz wpisywałem, bo mi ktoś podpowiedział, po NBA [chyba choroba] MBA) - to z definicji "technolgia informacyjna". I to raczej chodzi o posługiwanie się nią w życiu.

 

umiejętność poruszania się w edytorze typu Word i prawidłowego redagowania tekstów też jest jak najbardziej potrzebna).
Te dziewczyny z Kiszyniowa, to raczej nie przyjechały tu z Wordem i Excelem, ani nawet z Outlookiem, którego jaki procent pisze w internecie, że nie trawi. Natomiast myślę, że mają smartfony, mapy. A ja nie mam i czuję się tak stłamszony i chory, że nie pojadę sobie nigdzie. A praca w biedronce - jak tu kiedyś chyba szydził Puszapek, przy takich dziewuszkach, gdzie można
i uczyć się języka tylko po to, żeby być z ludźmi, którzy mają... są specyficzne one - właśnie ludzie, którzy idą się dorabiać nie lekką pracą w Biedronce, ale oni są młodzi i silni. Zawsze w Biedronce patrzyłem na dziewczyny - to przykład, że nie dałbym rady i co wtedy czułem, jeszcze parę lat temu - przykrość, a teraz chyba nic. Od jakiegoś czasu, zwłaszcza ostatnio mam takie poczucie, że jak jestem gdzieś poza domem z ludźmi, którzy mnie w ogóle nie znają, to bym się starał, np.
, żeby coś przy nich robić, razem - nie umiem wytłumaczyć co to jest, ale i tak się nie nadaję do niczego, kompletnie nie mam sił. Ostatnio zakupiłem książkę do nlp - dawno o tym napotkałem w internecie. Jest trudna, zwłaszcza w moim stanie umysłu, więc nawet nie czytam. Wymaga analizowania - właśnie na to zwróciła mi uwagę moja trenerka, aby analizować co pisze autor, np. Dukaj. Nie chodzi o zastosowanie technik nlp, tylko o zmianę sposobu postrzegania, widzenia możliwości, czyli też stanu psychicznego, to może do tego służyć, ale jest chyba u mnie nierealne. Zresztą należy korzystać z wielu źródeł - wiedza ogólna, jak już ostatnio pisałem. Natomiast braków w wyglądzie, kondycji zdrowotnej i sportów które można uprawiać z ludźmi (bilard, kręgle, łyżwy, basen, kino, smartfony; no właśnie drużynowe, kontaktowe jak piłka - to nie), tego się z książek, ani z YouTube raczej nie zrobi - trzeba być podobnym (similar, asymilacja), czas na realizację tego od dzieciństwa(?).

Edycja 21:05

:question:

Edycja 21:47

Raczej nie da się polecieć zabawnym cytatem z tej bajki.

I z tej też nie: A co dopiero z takiej:

Pytam się kolejny raz, co ten zegarek na forum, tak widzę, że o godzinę spieszy jak zapisuje moje posty.

Ten post był edytowany przez brzda1ek od dnia: 2018-12-09, 22:51 21:51

 

Edycja 2018-12-10 04:47

Czyli są specyficzne. Można z nimi robić interesy będzie wkrótce, jak pokończą studia lepsze niż moje, a na razie kto ich tu w ogóle wpuścił to nie mam nic do gadania, Kraków wie lepiej kogo mu trzeba, pamiętam, że 20 lat temu też byli (będzie kolejny pasek za ubliżanie).

Edycja 09:46

Ryzykownie się wpisałem. Na podobnej zasadzie z moją trenerką w schronisku zapłaciłem ulgowo za nocleg - wg stawki studenckiej. Niektórych tam wpuszczają, żeby więcej nie przyjąć jak zobaczą, że nie mają tam czego szukać.

10:01

Jeszcze taka uwaga - takie rolowanie jak pokazuje Kornel Pęksa, to niestety nie dla ludzi z sm, ze względu ewentualne uszkadzanie włókien mięśniowych - czy to przez zbyt mocy masaż, czy przez ćwiczenia do zakwasów. Ale to wyczytałem, żaden lekarz nic o tym, choć i pytałem później; raczej jest to prawda.

Edycja 22:02

Raczej bardzo dobrze tłumaczy i w komentarzach. Natomiast jednak dobrych ludzi wpuszczają i warto, że do Krakowa, dziewczyny super; trudno, że tak napisałem, przepraszam, koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W technikum.

 

Na typowej szkolnej informatyce (jak w liceum) takich rzeczy kiedyś uczyli?

 

Nie wiem, może. W latach 90., gdy informatyka dopiero do szkół wchodziła.

 

Komuś się udało na super nauczyciela trafić, a nie na "panią od Painta i Worda" (choć umiejętność poruszania się w edytorze typu Word i prawidłowego redagowania tekstów też jest jak najbardziej potrzebna).

Może w jakichś lepszych było o bramkach. Tak czy inaczej coś kojarzę, że na matmie były wyrażenia logiczne, a to praktycznie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo i to nie na kierunku informatyka tylko elektronika (technikum) :) 10 lat temu tam jak napisalem, szkola z gatunka "wyzej niz przecietna" ale nie elita.

Wtedy myslalem ze to nic szczegolnego? Jak sie okazuje niektorych niezle okradli z wiedzy :D Chociaz z drugiej strony mnie okradli na przyklad z pochodnych oraz calek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście, że są miejsca elitarne. Oczywiście, że niektórym warto dać średnie wykształcenie - nie przygotowujące do studiów. Bo uczniowie pochodzą z różnych środowisk - nie wszyscy, którzy chcą się uczyć dadzą radę i też z różnych przyczyn. Oraz mają różną

- czasem głupią jak ja.

W takiej lepszej szkole, podstawówka i Lo, z lepiej sytuowanymi społecznie rówieśnikami, Warszawa, był mój kuzyn - na lekcjach matematyki uczył się z podręcznika analizy Włodarskiego i Krysickiego. Został programistą po PW, oczywiście od bardzo dawna nie mam z nim żadnego kontaktu. Ale słyszałem też o szkołach, gdzie też przynajmniej pokazywano takie rzeczy jak równania różniczkowe. Albo - 38 km, jest technikum, po którym absolwenci obróbki skrawaniem (maszyny numeryczne) prawie wszyscy kto chciał do pracy a nie na studia, ile lat temu, to do pracy za granicę za grubą kasę, tak słyszałem na tych moich studiach od kolegi, który był po tymże, ale dużo starszy, pracował w zawodzie. Nie zazdrościłem im, ani nikomu, moim celem wtedy było unikanie i szukanie drobnych przyjemności. A teraz jest pieniactwo, więc wypada stąd iść już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo i to nie na kierunku informatyka tylko elektronika (technikum) :) 10 lat temu tam jak napisalem, szkola z gatunka "wyzej niz przecietna" ale nie elita.

Wtedy myslalem ze to nic szczegolnego? Jak sie okazuje niektorych niezle okradli z wiedzy :D Chociaz z drugiej strony mnie okradli na przyklad z pochodnych oraz calek.

Nie no, ale na przedmiotach zawodowych czy to na elektronice, czy na informatyce ja coś takiego jak najbardziej rozumiem, i było na nich chyba zawsze.

 

Co innego na normalnej ogólnej informatyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='09 Grudzień 2018 - 16:30' timestamp='1544373004' post='15326272']

Jak potrzebujesz pomocy, to przedstaw problem. Chyba że czekasz na gotowca :whip:

Potrzebuje pomocy ze zbudowaniem tego w programie Digital Works, kompletnie nie wiem jak to zrobic, probuje to zrobic w aktualnej chwili ale nie widze zeby mogloby mi sie powiesc. Gotowiec bylby spoko, tylko nie wiem jeszcze jak wykonac ta tabele prawdy, czy to mozliwe w programie? jak juz wykonam projekt to musze to na kartke przerysowac wszystko, byloby fajnie jakby ktos mogl przekazac gotowca :D

 

P.S

wow ile postow :o

 

/edit

dobra mam juz bramke XOR razem z polsumatorem, teraz jedyne co trzeba to ta tabela prawdy, nie wiem jak ją zrobić w programie i czy w ogóle jest to możliwe, czekam na odpowiedzi, dzięki! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było od razu pisać, że to ma być w jakimś konkretnym programie napisane.

Nie znam tego programu ale tabelki można zrobić po prostu ręcznie. np. dla bramki OR https://www.elektronika24.pl/images/cyfra/ptc/8.2.jpg

Jak chcesz się nauczyć, to przelicz sam te tabele (gotowce są łatwe do znalezienia), zakładam że znasz działanie operacji logicznych. Dla układów robisz analogicznie, tylko będziesz pewnie miał więcej wejść i wyjść. Przy liczeniu przydadzą się stany pośrednie (wyniki operacji na poszczególnych bramkach), żeby ogarnąć wynik końcowy.

 

Jak coś, to pokaż co masz i gdzie masz problem z przeliczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

projekt

 

tak wyglada XOR z polsumatorem, teraz mam pytanie, czy ta tablica prawdy pasuje do tego projektu bramki XOR z polsumatorem? TABELA dzieki z góry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że jest OK.

 

Przypuszczam, że program, którego używacie, pozwala na przesymulowanie tego układu i sprawdzenie, jakie są wartości wyjść dla różnych kombinacji na wejściach. Jeśli to się zgadza z prawdą, będzie to oznaczało, że układ działa prawidłowo.

 

W sumie... przeanalizowałem działanie tego twojego XOR-a ręcznie, i wychodzi, że jest OK. Jeśli sam nie zrobiłeś jeszcze tego samego, przeanalizuj tę tabelkę:

 

(A * B') + (A' * B) – to jest reprezentacja twojego XOR-a zapisana w algebrze Boole'a

A   B    A'    B'    A*B'     A'*B     (A * B') + (A' * B)
0   0    1     1      0         0               0
0   1    1     0      0         1               1
1   0    0     1      1         0               1
1   1    0     0      0         0               0

* – operacja AND
+ – operacja OR
' – inwersja (operacja NOT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że jest OK.

 

Przypuszczam, że program, którego używacie, pozwala na przesymulowanie tego układu i sprawdzenie, jakie są wartości wyjść dla różnych kombinacji na wejściach. Jeśli to się zgadza z prawdą, będzie to oznaczało, że układ działa prawidłowo.

 

W sumie... przeanalizowałem działanie tego twojego XOR-a ręcznie, i wychodzi, że jest OK. Jeśli sam nie zrobiłeś jeszcze tego samego, przeanalizuj tę tabelkę:

 

(A * B') + (A' * B) – to jest reprezentacja twojego XOR-a zapisana w algebrze Boole'a

A   B    A'    B'    A*B'     A'*B     (A * B') + (A' * B)
0   0    1     1      0         0               0
0   1    1     0      0         1               1
1   0    0     1      1         0               1
1   1    0     0      0         0               0

* – operacja AND
+ – operacja OR
' – inwersja (operacja NOT)

 

Bardzo dziekuje za pomoc! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...