Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Sztofort

Samsung 970 Evo - "chłodzenie"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcę kupić Samsung 970 Evo 500GB (NVMe). Ze względu na umiejscowienie go obok Coolera i GPU, i wysokie temperatury tych dysków, mam do Was pytanie.

Jakie "chłodzenie" warto mu kupić, co będzie pasowało i czy jest to duży problem, by zamontować ów "chłodzenie" (nie wiem jak to się nazywa, nie chce się wygłupić)?

Za bardzo nie znam nazwy, więc nie wiem jak tego szukać i gdzie. Wyprzedzając pytania, dlaczego nie kupię wpierw dysku i nie sprawdzę, to chcę to raz zamontować i mieć z głowy i zapomnieć o temperaturach i wyjmowania go ponownie.

Cena raczej nie gra roli, (no chyba że będzie to w cenie 2 dysku).

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink w "owocowym".

Chyba, że już można gdzieś dostać Cryorig Frostbit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem u Chińczyków dwa takie radiatorki dla SSD NVMe 2280 mocowane na gumki:

https://www.aliexpress.com/item/1x-Aluminium-Alloy-PCIe-NVMe-M-2-2280-SSD-Heatsinks-Radiator-Laptop-PC-Memory-Cooling-Fin/32911240509.html

Modeli jest do wyboru, do koloru, są np. z miniaturowymi (ale zapewne głośnymi) wentylatorkami:

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-Cooling-Warship-Storm-Fan-NVME-NGFF-M-2-heatsink-ssd-aluminum-sheet-Thermal-conductivity-silicon/32876164097.html

Można też kupić tanią kartę PCI-E z wentylatorkiem i zainstalować SSD na tej karcie (albo dwa), jakieś tanie radiatorki do tego nie zaszkodzą.

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-SK8-m-2-expansion-NVMe-adapter-NGFF-turn-PCIE3-0-cooling-fan-SSD-dual-interface/32756632370.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że dalece przyszłościowo... HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK M.2 NVMe Heatsink dobrze spełnia swoje zadanie na dawnym 960 Evo 250Gb zbijałem 15-20 stopni co dawało bezpieczną granicę max ok 65 stopni na drugim sensorze pierwszy w okolicach 50 stopni, wcześniej dysk potrafił dojechać do 80 stopni na obecnym 970 Evo 500GB sytuacja wygląda identycznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba, że dalece przyszłościowo... HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102  

Myślisz o czymś takim?

https://www.aliexpress.com/item/NEW-The-adapter-card-PCI-E-16X-TO-4P-NVMe-SSD-Support-RAIDO-PCI-E-16X/32951136605.html

Trochę droga zabawa, 238$ + cło + 4 SSD NVMe (Key-M), żeby mieć RAID 0 z PCI-E 16x.

Ale te tanie karty-adaptery pozwalają podłączyć tylko jeden SSD NVMe (Key-M) do PCI-E, dwa pozostałe złącza są Key-B i są podłączone do gniazd SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink w "owocowym".

Chyba, że już można gdzieś dostać Cryorig Frostbit.

 

EK M.2 NVMe Heatsink dobrze spełnia swoje zadanie na dawnym 960 Evo 250Gb zbijałem 15-20 stopni co dawało bezpieczną granicę max ok 65 stopni na drugim sensorze pierwszy w okolicach 50 stopni, wcześniej dysk potrafił dojechać do 80 stopni na obecnym 970 Evo 500GB sytuacja wygląda identycznie ;)

 

Mówicie Panowie o tym? https://pcforce.pl/pl/p/EK-Water-Blocks-EK-M.2-NVMe-Heatsink-czarny/175330 Sklep będzie inny skąd będę zamawiał, ale nie mogę linkować. :<

 

Co do montażu, nie ma z tym większych problemów? I mówicie, że spełnia swoje zadanie? @DisconnecT - Dzięki za info :) Tam jakaś osoba w komentarzu napisała, że tylko 6st (a to dość mało), ale od Ciebie mam pewniejsze informacje.

 

 

Ja kupiłem u Chińczyków dwa takie radiatorki dla SSD NVMe 2280 mocowane na gumki:

https://www.aliexpress.com/item/1x-Aluminium-Alloy-PCIe-NVMe-M-2-2280-SSD-Heatsinks-Radiator-Laptop-PC-Memory-Cooling-Fin/32911240509.html

Modeli jest do wyboru, do koloru, są np. z miniaturowymi (ale zapewne głośnymi) wentylatorkami:

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-Cooling-Warship-Storm-Fan-NVME-NGFF-M-2-heatsink-ssd-aluminum-sheet-Thermal-conductivity-silicon/32876164097.html

Można też kupić tanią kartę PCI-E z wentylatorkiem i zainstalować SSD na tej karcie (albo dwa), jakieś tanie radiatorki do tego nie zaszkodzą.

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-SK8-m-2-expansion-NVMe-adapter-NGFF-turn-PCIE3-0-cooling-fan-SSD-dual-interface/32756632370.html

 

Nie chce mi się czekać na paczkę z Ali :P. Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie.

No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć.

A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.

 

Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiego

https://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.html

 

I z głowy

 

6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie.

No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć.

A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.

 

Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiego

https://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.html

 

I z głowy

 

 

6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

 

Nie jestem paranoikiem, ale wiem jakie temperatury osiągają moje podzespoły więc też wiem że SSD będzie również osiągał wysokie, więc chce z góry już sobie zapewnić problem z głowy tak jak wspomniałem na początku.

Co do tego produktu to jedynie podaję link z produktem, o którym wspomnieli wcześniejsi userzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jakie są takie akceptowalne temperatury w normalnym użytkowaniu na tych dwóch sensorach? Też ostatnio kupiłem ten dysk i się zastanawiam czy trzeba coś dokładać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jakie są takie akceptowalne temperatury w normalnym użytkowaniu na tych dwóch sensorach? Też ostatnio kupiłem ten dysk i się zastanawiam czy trzeba coś dokładać.

Dla NAND 60-70 stopni, dla kontrolera 70-80. Jak jest ciągle tyle albo przekracza to można coś kombinować.

Tu bardziej chodzi o to, że jeśli ten dysk jest wykorzystywany jako system + gry to właściwie działa w idle w okolicach 40-55 stopni co jest zupełnie normalne i bezpieczne. To nie są dyski HDD które nie lubiły wysokich temperatur.

Niektóre SSD pracują w dużo wyższych temperaturach. Samsung 950 Pro załącza throttling jak się zbliża do 100 st, SM951 przy 110 :P

 

Jak ktoś przewala duże ilości danych między SSD - jak najbardziej polecam radiator, ale jeśli to jest dysk systemowy czy na gierki to nie ma to sensu, pewnie jak się jakiś benchmark dyskowy odpali, jeszcze z szyfrowaniem to dysk się rozgrzeje, ale codziennie nie zobaczy takich temperatury. To tak jak GTX 1080 TI wykorzystywac tylko do wyświetlania pulpitu i martwić się, że w Furmarku niektórzy narzekają na pobór prądu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo mój wskazuje 50 i 70 stopni nawet jeżeli gram w grę zainstalowaną na innym dysku, więc latem już dodatkowe chłodzenie się prawdopodobnie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie Panowie o tym? https://pcforce.pl/pl/p/EK-Water-Blocks-EK-M.2-NVMe-Heatsink-czarny/175330 Sklep będzie inny skąd będę zamawiał, ale nie mogę linkować. :<Co do montażu, nie ma z tym większych problemów? I mówicie, że spełnia swoje zadanie? @DisconnecT - Dzięki za info :) Tam jakaś osoba w komentarzu napisała, że tylko 6st (a to dość mało), ale od Ciebie mam pewniejsze informacje.Nie chce mi się czekać na paczkę z Ali :P. Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Tak dokładnie chodzi o ten radiator, montaż jest łatwy ale na początku trzeba to wyczuć, są tam takie obejmy które łączą obydwie części i trzeba je lekko naciągnąć.

Wiesz pojemność radiacyjna tych chłodzeń do SSD mimo wszystko jest mała bez sensownego obiegu powietrza w obudowie rzeczywiście efekt może być gorszy, to jednak dotyczy każdego chłodzenia pasywnego ;)

 

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie. No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć. A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiegohttps://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.htmlI z głowy 6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

Wystarczy mieć 970 Evo na system i odpalić oprogramowanie które po za pamięcią RAM lubi operować w SWAP'ie wtedy ponad 8 dyszek jak na tacy. Praktycznie wszystkie nośniki NVMe na M.2 grzeją się w mniejszym lub większym stopniu ale nie każdy producent uczciwie umieszcza sensory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie chodzi o ten radiator, montaż jest łatwy ale na początku trzeba to wyczuć, są tam takie obejmy które łączą obydwie części i trzeba je lekko naciągnąć.

Wiesz pojemność radiacyjna tych chłodzeń do SSD mimo wszystko jest mała bez sensownego obiegu powietrza w obudowie rzeczywiście efekt może być gorszy, to jednak dotyczy każdego chłodzenia pasywnego ;)

 

Dzięki, zamówione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Podłączyłem swoje dwa SSD Plextor M8PeGN 512GB, pierwszy do slotu NVMe na płycie głównej (Gigabyte Z170 HD3P, 6600K @ 4,4 GHz, 48 GB DDR4 XMP 3000), drugi do karty-adaptera włożonej do drugiego slotu PCI-E.Niestety nie założyłem kupionego chłodzenia, bo zerwanie naklejki na chipach powoduje utratę gwarancji (tak tam pisze), a na naklejkę go nie zamierzam zakładać. Jak widać wyniki są niemal identyczne, nawet nie wiem który SSD jest na i: a który na j:post-5919-15447480719769_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, teraz o krok dalej, wejdź do zarządzania dysków w Windowsie i zepnij oba te dyski w jedno woluminiom 1TB :) Później ponów testy i wklej co Ci wypluje.

 

Co do naklejek, zerwij je i przyklej na folię antystatyczną od dysku. W razie potrzeby przykleisz z powrotem na dysk. Nakelji pewnie masz podobne do moich, bez problemu można je przyklejać. Gruby papier z drukarki termicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wolumin rozłożony:post-5919-15448165022868_thumb.gifOczywiście nie po to kupiłem te SSD, żeby używać ich z tym starym kompem, zamówiłem już płytę główną ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (WI-FI) za 750 zł. a po wypłacie kupię 9700K i zainstaluję Win. 10 Pro w RAID 0.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, teraz o krok dalej, wejdź do zarządzania dysków w Windowsie i zepnij oba te dyski w jedno woluminiom 1TB :) Później ponów testy i wklej co Ci wypluje.

Co do naklejek, zerwij je i przyklej na folię antystatyczną od dysku. W razie potrzeby przykleisz z powrotem na dysk. Nakelji pewnie masz podobne do moich, bez problemu można je przyklejać. Gruby papier z drukarki termicznej.

 

Jemu raczej chodzi o te pseudo radiatory które są na klejonych thermalpadach, zwykła naklejka nie przeszkadza w instalacji radiatorów. Swoją drogą zrywanie zwykłych naklejek nie jest najlepszym pomysłem, potrafią się rozpaść to jedno a drugie nie nakleisz już tego idealnie. ;)

 

Zrobiłem wolumin rozłożony:post-5919-15448165022868_thumb.gifOczywiście nie po to kupiłem te SSD, żeby używać ich z tym starym kompem, zamówiłem już płytę główną ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (WI-FI) za 750 zł. a po wypłacie kupię 9700K i zainstaluję Win. 10 Pro w RAID 0.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale pod względem obsługi NVMe i transferów nie będzie żadnych różnic między Z170 a Z390, technologicznie to nadal te same mostki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie podłączyłem te SSD tylko na próbę, więc montaż chłodzenia byłby przedwczesny, w przypadku gdyby coś nie działało. Ponieważ już wiem że SSD są OK, to docelowo założę thermopad i radiator na te srebrne naklejki. Ale dopiero jak będę składał nowego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że nie będę robił RAID 0 z tych dwóch SSD, bo co prawda sekwencyjny odczyt wzrósł o połowę a sekwencyjny zapis dwukrotnie, ale pozostałe parametry się trochę pogorszyły. Ponadto partycja systemowa 512 GB mi wystarczy, a ponieważ obiecałem matce szybszego kompa do obróbki zdjęć, to dam jej swojego 6600K z już przykręconym pod schładzaczem Fortis 3 (z trudem) SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...