Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Sztofort

Samsung 970 Evo - "chłodzenie"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcę kupić Samsung 970 Evo 500GB (NVMe). Ze względu na umiejscowienie go obok Coolera i GPU, i wysokie temperatury tych dysków, mam do Was pytanie.

Jakie "chłodzenie" warto mu kupić, co będzie pasowało i czy jest to duży problem, by zamontować ów "chłodzenie" (nie wiem jak to się nazywa, nie chce się wygłupić)?

Za bardzo nie znam nazwy, więc nie wiem jak tego szukać i gdzie. Wyprzedzając pytania, dlaczego nie kupię wpierw dysku i nie sprawdzę, to chcę to raz zamontować i mieć z głowy i zapomnieć o temperaturach i wyjmowania go ponownie.

Cena raczej nie gra roli, (no chyba że będzie to w cenie 2 dysku).

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink w "owocowym".

Chyba, że już można gdzieś dostać Cryorig Frostbit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem u Chińczyków dwa takie radiatorki dla SSD NVMe 2280 mocowane na gumki:

https://www.aliexpress.com/item/1x-Aluminium-Alloy-PCIe-NVMe-M-2-2280-SSD-Heatsinks-Radiator-Laptop-PC-Memory-Cooling-Fin/32911240509.html

Modeli jest do wyboru, do koloru, są np. z miniaturowymi (ale zapewne głośnymi) wentylatorkami:

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-Cooling-Warship-Storm-Fan-NVME-NGFF-M-2-heatsink-ssd-aluminum-sheet-Thermal-conductivity-silicon/32876164097.html

Można też kupić tanią kartę PCI-E z wentylatorkiem i zainstalować SSD na tej karcie (albo dwa), jakieś tanie radiatorki do tego nie zaszkodzą.

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-SK8-m-2-expansion-NVMe-adapter-NGFF-turn-PCIE3-0-cooling-fan-SSD-dual-interface/32756632370.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że dalece przyszłościowo... HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK M.2 NVMe Heatsink dobrze spełnia swoje zadanie na dawnym 960 Evo 250Gb zbijałem 15-20 stopni co dawało bezpieczną granicę max ok 65 stopni na drugim sensorze pierwszy w okolicach 50 stopni, wcześniej dysk potrafił dojechać do 80 stopni na obecnym 970 Evo 500GB sytuacja wygląda identycznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chyba, że dalece przyszłościowo... HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102  

Myślisz o czymś takim?

https://www.aliexpress.com/item/NEW-The-adapter-card-PCI-E-16X-TO-4P-NVMe-SSD-Support-RAIDO-PCI-E-16X/32951136605.html

Trochę droga zabawa, 238$ + cło + 4 SSD NVMe (Key-M), żeby mieć RAID 0 z PCI-E 16x.

Ale te tanie karty-adaptery pozwalają podłączyć tylko jeden SSD NVMe (Key-M) do PCI-E, dwa pozostałe złącza są Key-B i są podłączone do gniazd SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink w "owocowym".

Chyba, że już można gdzieś dostać Cryorig Frostbit.

 

EK M.2 NVMe Heatsink dobrze spełnia swoje zadanie na dawnym 960 Evo 250Gb zbijałem 15-20 stopni co dawało bezpieczną granicę max ok 65 stopni na drugim sensorze pierwszy w okolicach 50 stopni, wcześniej dysk potrafił dojechać do 80 stopni na obecnym 970 Evo 500GB sytuacja wygląda identycznie ;)

 

Mówicie Panowie o tym? https://pcforce.pl/pl/p/EK-Water-Blocks-EK-M.2-NVMe-Heatsink-czarny/175330 Sklep będzie inny skąd będę zamawiał, ale nie mogę linkować. :<

 

Co do montażu, nie ma z tym większych problemów? I mówicie, że spełnia swoje zadanie? @DisconnecT - Dzięki za info :) Tam jakaś osoba w komentarzu napisała, że tylko 6st (a to dość mało), ale od Ciebie mam pewniejsze informacje.

 

 

Ja kupiłem u Chińczyków dwa takie radiatorki dla SSD NVMe 2280 mocowane na gumki:

https://www.aliexpress.com/item/1x-Aluminium-Alloy-PCIe-NVMe-M-2-2280-SSD-Heatsinks-Radiator-Laptop-PC-Memory-Cooling-Fin/32911240509.html

Modeli jest do wyboru, do koloru, są np. z miniaturowymi (ale zapewne głośnymi) wentylatorkami:

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-Cooling-Warship-Storm-Fan-NVME-NGFF-M-2-heatsink-ssd-aluminum-sheet-Thermal-conductivity-silicon/32876164097.html

Można też kupić tanią kartę PCI-E z wentylatorkiem i zainstalować SSD na tej karcie (albo dwa), jakieś tanie radiatorki do tego nie zaszkodzą.

https://www.aliexpress.com/item/JEYI-SK8-m-2-expansion-NVMe-adapter-NGFF-turn-PCIE3-0-cooling-fan-SSD-dual-interface/32756632370.html

 

Nie chce mi się czekać na paczkę z Ali :P. Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie.

No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć.

A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.

 

Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiego

https://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.html

 

I z głowy

 

6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie.

No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć.

A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.

 

Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiego

https://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.html

 

I z głowy

 

 

6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

 

Nie jestem paranoikiem, ale wiem jakie temperatury osiągają moje podzespoły więc też wiem że SSD będzie również osiągał wysokie, więc chce z góry już sobie zapewnić problem z głowy tak jak wspomniałem na początku.

Co do tego produktu to jedynie podaję link z produktem, o którym wspomnieli wcześniejsi userzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jakie są takie akceptowalne temperatury w normalnym użytkowaniu na tych dwóch sensorach? Też ostatnio kupiłem ten dysk i się zastanawiam czy trzeba coś dokładać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jakie są takie akceptowalne temperatury w normalnym użytkowaniu na tych dwóch sensorach? Też ostatnio kupiłem ten dysk i się zastanawiam czy trzeba coś dokładać.

Dla NAND 60-70 stopni, dla kontrolera 70-80. Jak jest ciągle tyle albo przekracza to można coś kombinować.

Tu bardziej chodzi o to, że jeśli ten dysk jest wykorzystywany jako system + gry to właściwie działa w idle w okolicach 40-55 stopni co jest zupełnie normalne i bezpieczne. To nie są dyski HDD które nie lubiły wysokich temperatur.

Niektóre SSD pracują w dużo wyższych temperaturach. Samsung 950 Pro załącza throttling jak się zbliża do 100 st, SM951 przy 110 :P

 

Jak ktoś przewala duże ilości danych między SSD - jak najbardziej polecam radiator, ale jeśli to jest dysk systemowy czy na gierki to nie ma to sensu, pewnie jak się jakiś benchmark dyskowy odpali, jeszcze z szyfrowaniem to dysk się rozgrzeje, ale codziennie nie zobaczy takich temperatury. To tak jak GTX 1080 TI wykorzystywac tylko do wyświetlania pulpitu i martwić się, że w Furmarku niektórzy narzekają na pobór prądu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo mój wskazuje 50 i 70 stopni nawet jeżeli gram w grę zainstalowaną na innym dysku, więc latem już dodatkowe chłodzenie się prawdopodobnie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie Panowie o tym? https://pcforce.pl/pl/p/EK-Water-Blocks-EK-M.2-NVMe-Heatsink-czarny/175330 Sklep będzie inny skąd będę zamawiał, ale nie mogę linkować. :<Co do montażu, nie ma z tym większych problemów? I mówicie, że spełnia swoje zadanie? @DisconnecT - Dzięki za info :) Tam jakaś osoba w komentarzu napisała, że tylko 6st (a to dość mało), ale od Ciebie mam pewniejsze informacje.Nie chce mi się czekać na paczkę z Ali :P. Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Tak dokładnie chodzi o ten radiator, montaż jest łatwy ale na początku trzeba to wyczuć, są tam takie obejmy które łączą obydwie części i trzeba je lekko naciągnąć.

Wiesz pojemność radiacyjna tych chłodzeń do SSD mimo wszystko jest mała bez sensownego obiegu powietrza w obudowie rzeczywiście efekt może być gorszy, to jednak dotyczy każdego chłodzenia pasywnego ;)

 

970 Evo to nie jest jakiś bardzo grzejący się dysk, zwłaszcza w normalnym użytkowaniu. Nie ma sensu tam nic wciskać specjalnie. No chyba że przewalasz bardzo duże ilości danych między dwoma SSD np. pracując z wideo. To wtedy można o tym pomyśleć. A tak to na razie nic nie kupuj i zobacz jak się kształtują temperatury.Jak jesteś paranoikiem to kup coś takiegohttps://allegro.pl/radiator-ssd-2260-2280-chlodzenie-m-2-tasma-gumki-i7705277712.htmlI z głowy 6 dych za taki szajs co nawet miedziany nie jest?

Wystarczy mieć 970 Evo na system i odpalić oprogramowanie które po za pamięcią RAM lubi operować w SWAP'ie wtedy ponad 8 dyszek jak na tacy. Praktycznie wszystkie nośniki NVMe na M.2 grzeją się w mniejszym lub większym stopniu ale nie każdy producent uczciwie umieszcza sensory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie chodzi o ten radiator, montaż jest łatwy ale na początku trzeba to wyczuć, są tam takie obejmy które łączą obydwie części i trzeba je lekko naciągnąć.

Wiesz pojemność radiacyjna tych chłodzeń do SSD mimo wszystko jest mała bez sensownego obiegu powietrza w obudowie rzeczywiście efekt może być gorszy, to jednak dotyczy każdego chłodzenia pasywnego ;)

 

Dzięki, zamówione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego chłodzenia na PCI-E, to wtedy wydajność takiego dysku, jest taka sama jak w przypadku slotu na NVMe? Bo też to widziałem gdzieś na angielskim forum i mnie zastanawiała ta kwestia.

Podłączyłem swoje dwa SSD Plextor M8PeGN 512GB, pierwszy do slotu NVMe na płycie głównej (Gigabyte Z170 HD3P, 6600K @ 4,4 GHz, 48 GB DDR4 XMP 3000), drugi do karty-adaptera włożonej do drugiego slotu PCI-E.Niestety nie założyłem kupionego chłodzenia, bo zerwanie naklejki na chipach powoduje utratę gwarancji (tak tam pisze), a na naklejkę go nie zamierzam zakładać. Jak widać wyniki są niemal identyczne, nawet nie wiem który SSD jest na i: a który na j:post-5919-15447480719769_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, teraz o krok dalej, wejdź do zarządzania dysków w Windowsie i zepnij oba te dyski w jedno woluminiom 1TB :) Później ponów testy i wklej co Ci wypluje.

 

Co do naklejek, zerwij je i przyklej na folię antystatyczną od dysku. W razie potrzeby przykleisz z powrotem na dysk. Nakelji pewnie masz podobne do moich, bez problemu można je przyklejać. Gruby papier z drukarki termicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wolumin rozłożony:post-5919-15448165022868_thumb.gifOczywiście nie po to kupiłem te SSD, żeby używać ich z tym starym kompem, zamówiłem już płytę główną ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (WI-FI) za 750 zł. a po wypłacie kupię 9700K i zainstaluję Win. 10 Pro w RAID 0.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, teraz o krok dalej, wejdź do zarządzania dysków w Windowsie i zepnij oba te dyski w jedno woluminiom 1TB :) Później ponów testy i wklej co Ci wypluje.

Co do naklejek, zerwij je i przyklej na folię antystatyczną od dysku. W razie potrzeby przykleisz z powrotem na dysk. Nakelji pewnie masz podobne do moich, bez problemu można je przyklejać. Gruby papier z drukarki termicznej.

 

Jemu raczej chodzi o te pseudo radiatory które są na klejonych thermalpadach, zwykła naklejka nie przeszkadza w instalacji radiatorów. Swoją drogą zrywanie zwykłych naklejek nie jest najlepszym pomysłem, potrafią się rozpaść to jedno a drugie nie nakleisz już tego idealnie. ;)

 

Zrobiłem wolumin rozłożony:post-5919-15448165022868_thumb.gifOczywiście nie po to kupiłem te SSD, żeby używać ich z tym starym kompem, zamówiłem już płytę główną ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (WI-FI) za 750 zł. a po wypłacie kupię 9700K i zainstaluję Win. 10 Pro w RAID 0.

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale pod względem obsługi NVMe i transferów nie będzie żadnych różnic między Z170 a Z390, technologicznie to nadal te same mostki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie podłączyłem te SSD tylko na próbę, więc montaż chłodzenia byłby przedwczesny, w przypadku gdyby coś nie działało. Ponieważ już wiem że SSD są OK, to docelowo założę thermopad i radiator na te srebrne naklejki. Ale dopiero jak będę składał nowego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że nie będę robił RAID 0 z tych dwóch SSD, bo co prawda sekwencyjny odczyt wzrósł o połowę a sekwencyjny zapis dwukrotnie, ale pozostałe parametry się trochę pogorszyły. Ponadto partycja systemowa 512 GB mi wystarczy, a ponieważ obiecałem matce szybszego kompa do obróbki zdjęć, to dam jej swojego 6600K z już przykręconym pod schładzaczem Fortis 3 (z trudem) SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Hej, totalnie nie jestem na czasie w temacie sprzętowym i szukam lapka do programowania (Visual Studio, Dockery itp.) w cenie ~15k. Okazjonalnie do pogrania, ale ekran nie ma totalnie żadnego znaczenia, bo będzie podłączony do monitora, więc nie potrzebuję wodotrysków typu 240Hz ekran, 4K rozdzielczość itp. (FHD i 60Hz starczy ). Aktualnie pracowałem na firmowym ZBooku Fury 16 G9 z i7-12850HX, 32GB RAMu i RTX A1000 i było OK (w grach nie szalał, ale od grania jest PS, tutaj jak wspomniałem okazjonalnie), ale czuję że mogłoby być lepiej. Co do RAMu zależy mi na ten moment min. 32GB z możliwością rozbudowy (najlepiej jako wolne sloty).
    • No i nawet teraz widać to np. po Ruskich. Zakaz importu i leżą. Nie mają technologii itd. Gdyby im Chińczycy nie pomogli bez importu już by ich pewnie nie było. Ludzie chcą towarów i konsumpcji a nie eksportu. Eksport jest tylko jednym ze sposobów na osiągnięcie celu.
    • Ja podczas bitki nie uzywam nigdy jendej broni, dlatego mala ilosc strzal a jest ich 15 nie robi mi to klopotu. W sumie to łuku prawie wgl nie uzywam
    • Może ktoś chce komputer pod magazyn danych, 6x sata, z wyjściem hdmi 2.0 z HDR wymienić za miniPC z N100? Jednak dyski zewnętrzne i magazyn danych w głównym PC mi wystarczą   Komplet zawiera: -athlon 200ge i chłodzenie spire -Asus b450m A II, nówka z amazona i właśnie myślę nad odesłaniem https://www.amazon.pl/dp/B08K91L574?smid=A2R2221NX79QZP&tag=egcplpepper2-21&ascsubtag=551695792 -ram 2x4gb 3000mhz, CORSAIR Vengeance LPX -obudowa chieftec bravo CS-03B-U3 z miejscem na 3x dyski 3.5 cala 1x 2.5 cala oraz slot 5.25 na napęd https://www.chieftec.eu/products-detail/pl/416/CS-03B-U3 -2 wentylatory 1x50mm oraz 1x80mm -zasilacz chieftec SFX-350BS MiniPC może być bez dysku, interesuje mnie coś z N100 lub podobne z tej serii. Ewentualnie sama płyta główna na N100 z przynajmniej 2x sata, ale z dopłatą. LUB mogę przyjąć coś innego, choćby płytę na LGA1151 pod pentium g5600, prawie nową. Mogę wysłać bez obudowy i zasilacza, jak ktoś tak woli.
    • My nie żyjemy w tamtych czasach tylko w czasach, gdzie gospodarką rządzi twarda waluta. I słowo kluczowe - jak masz hajs. Co gwoli dopowiedzenia - hajs, który respektuje druga strona. Co było z Hrywną dwa lata temu to chyba każdy wie. Mogłeś mieć Hrywien w bród ale na zagraniczną walutę nie dało się wymienić (łatwo).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...