Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

qwerty17-18

Czarny ekran po pewnym czasie w grach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mierzę się z pewnym problemem od 2 dni, mniej więcej od tego czasu nie jestem w stanie zagrać w żadną(średnio wymagającą+) grę na komputerze, gdyż po pewnym czasie robi się czarny ekran i brakuje dźwięku, słychać jakiś dźwięk w komputerze(pstryknięcie?), a potem dźwięk wraca do normy(muzyka w tle czy dźwięki), ale ekran zostaje. Pomaga jedynie reset.

 

Próbowałem już z biosem, systemem i reinstalacją sterowników. Nic to nie pomogło.

 

Jeśli chodzi o temperatury, to nie wydają się być problemem - procesor powyżej 55 stopni nie podchodzi, a z reguły jest mniej, karta graficzna do 70, ale też z reguły jest mniej (mówię o prawie najwyższych obrotach).

Robiłem testy wydajności w PCMark 10, które, co ciekawe, nie skończyły się "czarnym ekranem", chociaż, według HWMonitora moc GPU dochodziła do 87%, a procesora do 100% i trochę jednak trwały.

Użyłem też programu FurMark przy którym, zdaje się, że komputer gaśnie przy bardzo wysokim obciążeniu GPU(95%+), ale temperatury jak najbardziej w porządku.

Co ciekawe, jestem w stanie normalnie użytkować komputer (przeglądać internet, oglądać filmiki w dobrej rozdzielczości, korzystać z pakietu Office oraz korzystać ze środowisk programistycznych(które bardzo lubią dużo RAMu).

Co jeszcze ciekawsze, jestem w stanie grać w niektóre gry, powiedziałbym, te mniej wymagające GPU, jak np. Dead Cells czy Europa Universalis IV(choć ta lubi zżerać procesor i RAMy).

Gry typu Total War: Warhammer, League of Legends czy Divinity II: Original Sin na wysokich/ultra ustawieniach działają np. do 5min(czasem nawet krócej, obstawiam, że to kwestia obecnego obciążenia gry) i przy większych obciążeniach przegrywają z "czarnym ekranem". W Ostatnią grę, po zmianie ustawień na najniższych(poza rozdzielczością, itp), byłem w stanie pograć przez około 15-20min(i może bym mógł nawet dłużej), gdzie zużycie GPU miało nie dojść wyżej, niż 50%, ale po powrocie na max, po 5 minutach działo się to, co wcześniej.

Nie jest to na pewno problem monitora czy HDMI, bo mogę spokojnie grać w jakie chce gry na nim na PS4.

 

Dodam jeszcze, że w dzienniku zdarzeń mniej więcej w czasie, gdy komputer miał mieć czarny ekran i go resetowałem, to pojawia się wpis. tzw. krytyczny, "kernel power". Oznaczałoby to po prostu utrata zasilania(albo po prostu nieoczekiwane wyłączenie komputera?).

 

Myślę, że to może być problem zasilacza i przy wyższych zużyciach energii po prostu nie wyrabia już, bo po 1. jest to tzw. "chiński", po 2. ma już te 4-5 lat. Oczywiście jest to myślenie życzeniowe, bo, jak wiadomo, zasilacz jest zdecydowanie tańszy od GPU :P W związku z tym mam już zamówiony trochę, powiedziałbym, bezpieczniejszy, lepszy zasilacz.

 

Specyfikacja:

System: Windows 10 (v.1803)

Sterowniki GPU: najnowsze(nawet dzisiaj były aktualizowane)

HDD i SSD: obstawiam, że raczej nie mają znaczenia, ale podkreślam, że mam i SSD i HDD

GPU: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB (Gainward?)

CPU: AMD FX-6300 + chłodzenie Fortis 3

RAM: jest to jakiś GOODRAM 1x8GB DDR3

Płyta główna: ASRock 980DE3/U3S3/ R2.0

Zasilacz: Modecom feel 620 ATX 140mm

Dodatkowo mam jakieś 2 wiatraki w kompie, jeśli to ma znaczenie, i stacje dysków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Czapkazdaszkiem90

Wyglada to na objaw padnietej karty... lub problem z dostawa mocy do niej. Dziwne ze twoja karta raczej jest mloda i nie powinno jej nic byc. Sprawdz inna karte lub zasilacz i dowiemy sie wtedy.

 

 

Ale raczej dobrze myslisz... bedzie to zasilacz ;) przy problemami z karta powinny byc artefakty a nie czarny ekran. Sprawdzales napiecie? Chociaz jakims programem (to nie jest dokladne ale zawsze cos).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to na objaw padnietej karty... lub problem z dostawa mocy do niej. Dziwne ze twoja karta raczej jest mloda i nie powinno jej nic byc. Sprawdz inna karte lub zasilacz i dowiemy sie wtedy.

 

 

Ale raczej dobrze myslisz... bedzie to zasilacz ;) przy problemami z karta powinny byc artefakty a nie czarny ekran. Sprawdzales napiecie? Chociaz jakims programem (to nie jest dokladne ale zawsze cos).

 

Za bardzo się w napięcie nie zagłębiałem, bo nie mam urządzeń do tego, a to, co pokazuje m.in. HWMonitor, to, mówiąc szczerze, za dużo mi nie mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...