Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mroczo

[3000zł]Laptop do pracy AMD Ryzen 5 2500U vs i5 8250U

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję waszej porady. Poszukuję laptopa do ok 3000zł brutto(F-VAT) którego muszę kupić do końca roku.

Mam dylemat ponieważ byłem zdecydowany na sprzęt i5 8250U + MX150 + SSD + 8Gb/12GB ramu (https://www.x-kom.pl/p/465728-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-320-15-i5-8250u-12gb-240-mx150.html) i tu pytanie do Was czy nie lepszym wyborem będzie AMD Ryzen 5 2500U ? Ostatni mój AMD to jakiś model na przedpotopowej platformie chyba 939. Konfiguracja jaka wpadła mi w oko to AMD Ryzen 5 2500U + AMD Radeon 540 + 12gb + SSD tj https://www.x-kom.pl/p/443238-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-330-15-ryzen-5-12gb-240-win10-m540.html

Laptop ma służyć do pracy (Visualstudio, Sublime text, Photoshop i praca na serwerach przez SSH i RDP) więc jakiś wielkich wymagań przed nim nie stawiam. W testach samych podzespołów procesory jak i karty graficzne wypadają bardzo podobnie, cenowo są prawie identyczne. Macie jakieś doświadczenia/ porównania tych 2 platform ? Czas pracy na baterii mnie nie interesuje bo zawsze gdzie pracuje mam dostęp do prądu, jeśli chodzi o producenta to raczej lenovo.

Dzięki Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie wybierałbym laptopa z matrycą IPS:

Lenovo Ideapad 330s-15 Ryzen 5/8GB/240/Win10 Szary za 2749zł

Ma matową matrycę FHD IPS, 240GB dysk SSD oraz możliwość instalacji kolejnego nośnika SSD na PCIe. W cenie jest już system Windows 10. Laptop obsługuje do 20GB pamięci (4GB wlutowane + max. 16GB w slot).

Wersja z procesorem i5 jest nieco droższa: Lenovo Ideapad 330s-15 i5-8250U/8GB/240/Win10 Szary za 2899zł

W tym budżecie otrzymasz też:

Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/256SSD/Win10 MX150 za 2999zł

Który obsługuje do 16GB pamięci i posiada dedykowaną kartę graficzną MX150 (jest zdecydowanie wydajniejsza od kart zintegrowanych). MateBook D ma wolny 1 slot pamięci więc w razie czego rozbudowa będzie łatwa a i wydajność nieco wyższa ze względu na pracę ramu w trybie dual channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej budżetowe modele, spokojnie w tym budżecie kupisz wydajniejsze modele, lepiej wykonane i wyposażone.

 

Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/128+1000/Win10 MX150 2999 zł

Matryca FULL HD IPS z dobrymi kąta widzenia, solidne aluminiowe wykonanie przy tym ciekawy design, nowy procesor 8 generacji, lekka i smukła obudowa waga 1,86 kg na laptopie 15 cali to bardzo dobry wynik, wygodna klawiatura, przyzwoite głośniki. Myślę że do pracy tym bardziej z grafiką przydadzą się dwa dyski.

 

Ewentualnie z całkiem przyzwoitą matrycą IPS większy model

HP 17 Ryzen 5-2500U/8GB/256+1TB/W10 IPS Silver 3099 zł

Matryca FULL HD IPS z dobrym pokryciem kolorów lepszym od podanych w temacie, dwa dyski wewnątrz laptopa, ryzen 5 to podobna wydajność do i5U 8 generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Huawei fajny z tym ze zraziłem się do marki(taki mój prywatny pogląd)

Powiedzcie mi proszę czy będzie odczuwalna różnica pomiędzy grafiką AMD Radeon Vega 8 a AMD Radeon 540, + AMD Radeon Vega 8 ? Przy testach które przejrzałem wynika ze jest to tylko kilka %

Jeśli chodzi o matrycę IPS to wiem ze fajna sprawa bo mam w biurze 2 monitory 1 z IPS a drugi na TN.

Dokładnie nad takim HP zastanawiałem się z tym ze potrzebuję 15'

@przemekan- ten Lenovo co go podałeś jest chyba najbliższy moim oczekiwaniom tylko pytanie o kwestię karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe czy potrzebujesz karty graficznej do czegoś więcej jak wyświetlanie pulpitu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobra sprawę to raczej nie :)

Nie mam dobrego zdania o wbudowanych/zintegrowanych grafikach w laptopach może dlatego mam mieszane odczucia. Obecnie mam starego i3 4005U z HD4400 i jest to strasznie mułowata maszyna... Znajomy ma I5 8250U z UHD 620 i narzeka na tą konfigurację. Stąd też pytanie czy grafika Radeon 540 jest wart zainteresowania i czy jest realna różnica pomiędzy nim a AMD Radeon Vega 8. Przy stacjonarnym nie miałem takiego problemu bo jak mi coś nie pasowało to wymieniłem co chciałem i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dorzucę może jeszcze zdanie od siebie. Osobiście bym wybrał Ryzena 5 + inne dobre podzespoły. Do tego wybrał bym grafikę wbudowaną w Ryzena, bo z tym Radeonem są mniej więcej na równi. Raz wygrywa jeden, raz drugi w testach. Więc szkoda płacić hajs za dedykowaną kartę graficzną + dodatkowy prąd do niej za wydajność mocno zbliżoną do wbudowanego układu graficznego. Dodatkowo zintegrowane układy graficzne AMD są sporo wydajniejsze jak zintegrowane układy graficzne Intel, a co dopiero zintegorwane układy graficzne Intel z przed kilku dobrych lat. Przepaść.

 

Więc wydajne i sprawne energetycznie rozwiązanie to APU Ryzen czyli procesor + grafika w jednym. Nawet ostatnio doradziłem coś takiego klientowi to mi później napisał, uwaga cytuję "targa lepiej jak TDI w passacie" :lol2: :lol2:

 

Bierz dobrego lapka na Ryzenie :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat grafika zintegrowana w Ryzenie 2500U pod względem wydajności 3D to dno i 2 metry mułu ;) Wiem bo mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat grafika zintegrowana w Ryzenie 2500U pod względem wydajności 3D to dno i 2 metry mułu ;) Wiem bo mam.

 

To zależy do czego porównywać? Do GTXa 1060 nie ma startu, ale jeżeli chodzi o Integrę Intela, to Vega jest lepsza.

Na dobra sprawę to raczej nie :)

Nie mam dobrego zdania o wbudowanych/zintegrowanych grafikach w laptopach może dlatego mam mieszane odczucia. Obecnie mam starego i3 4005U z HD4400 i jest to strasznie mułowata maszyna... Znajomy ma I5 8250U z UHD 620 i narzeka na tą konfigurację. Stąd też pytanie czy grafika Radeon 540 jest wart zainteresowania i czy jest realna różnica pomiędzy nim a AMD Radeon Vega 8. Przy stacjonarnym nie miałem takiego problemu bo jak mi coś nie pasowało to wymieniłem co chciałem i po problemie.

i3 4005U to jest słaby procesor, więc nie powinno raczej dziwić że laptop to muł (być może nie masz też SSD-choć o tym nic nie napsiałeś). Trudno też odnieść się do laptopa znajomego z i5 bo trzeba by poznać pełną specyfikację.

Co do R540, to tak jak napisano wyżej lepiej pozostać przy integrze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vega lepsza, ale i tak nowszych gier nawet na 720p nie uciągnie. Przynajmniej ta standardowo skonfigurowana (TDP 15W). Ponoć producenci mogą konfigurować TDP Ryzena 2500U w zakresie 12-25W i być może wersja 25W byłaby wyraźnie szybsza.

 

Porównując wyniki nieco mocniejszej Vego 10 (https://www.notebookcheck.pl/AMD-Vega-10.272774.0.html) do RX 540 (https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-RX-540-GPU-Benchmarks-and-Specs.214540.0.html) to jednak ta druga jest wyraźnie mocniejsza (przewaga rzędu 40%). Generalnie jednak oba układu wrzuciłbym do worka "nie nadaje się do gier". W multimediach Vega sprawdza się za to bardzo dobrze i ciągnie mniej prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Decyzja zapadła dotycząca procesora idzie model z AMD 5 2500U.

SSD na pokładzie to punkt obowiązkowy w każdym sprzęcie :) Na tym co mam teraz Lenovo G50-70 mam SSD i dołożyłem ramu 8GB.

Ostatnie pytania na które chyba już znam odpowiedź to

Akurat grafika zintegrowana w Ryzenie 2500U pod względem wydajności 3D to dno i 2 metry mułu
To zależy do czego porównywać? Do GTXa 1060 nie ma startu, ale jeżeli chodzi o Integrę Intela, to Vega jest lepsza.

VEGA 8 jest znacznie lepsza od zintegrowanego układu UHD 620 to jest jasne tylko pytanie czy układ VEGA 8 ma szansę równać się MX150 ? Po przeczytaniu kilku testów odrzuciłem zintegrowane grafiki Intela. I tu najważniejsze (dla mnie) pytanie który układ będzie odpowiednikiem MX150 ? VEGA 8 czy 540

Znajomy ma jakiegoś Acera lub Asus-a i5 8250U UHD620, 8GB DDR, SSD240

Dzięki!

@ Assassin dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vega 8 mocno odstaje od MX150. Głównie z racji braku własnej pamięci - MX150 też jest w kilku wersjach ale używa GDDR5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX150 jest wydajniejsza i to sporo.

I5U 8 generacji również jest wydajniejszy od Ryzena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

I5U 8 generacji również jest wydajniejszy od Ryzena.

Chyba coś ci się pomerdało z Ryzenem.

i5-8250U i R5-2500U to podobny poziom wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz Acera. Miałem trochę styczności i więcej negatywnych opinii jak pozytywnych.

A jak masz 3,3 kpln to poszukaj coś w Lenovo za tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś ci się pomerdało z Ryzenem.

i5-8250U i R5-2500U to podobny poziom wydajności.

 

Nic mi się nie "pomerdało".

Intel jest trochę wydajniejszy.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-8250U-vs-AMD-Ryzen-5-2500U/m338266vsm378273

 

 

Z tych zdecydowanie Acer. Choć nie wiem czy taka wydajność jest tu potrzebna lecz rozważyłbym

Acer Aspire 7 i5-8300H/8G/120+1000/Win10 GTX1050 FHD 3499 zł

Matryca FULL HD matowa IPS, aluminiowa obudowa stonowany design, dwa dyski wewnątrz laptopa, niezłe głośniki system w cenie.

 

@down

Testy pokazują benchmarki procesów nie kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nic mi się nie "pomerdało".

Intel jest trochę wydajniejszy.

https://cpu.userbenc...338266vsm378273

Nie uznaję takich testów- ktoś stworzył jakiś tam benchmark i tylko na podstawie jednego testu (w dodatku benchmarka) są wysuwane opinie na temat większej wydajności jednego produktu nad drugim scratchhead.gif . Po prostu jak dla mnie zbyt dużo niewiadomych. Ten test nie uwzględnia chociażby wydajności zintegrowanej karty graficznej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...