Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Combos

Windows 7 problem z bootowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,na wstępie opiszę na jakim laptopie z jakimi ustawieniami mam problem, otóż... MSI Gt62VR + SSD Plextor PX-256M8PeGN + HDD. Plextor ma GPT, HDD ma MBR. Aby Plextor działał, muszę w BIOSie ustawić Boot na UEFI. W momencie wybrania Legacy Plextor wpada w bootloopa, pojawia się jego obrazek i restart co chwilę. Nie da się wtedy wrócić do BIOSu. Jedynym rozwiązaniem jest wyjęcie SSD, odpalenie laptopa, wejście do BIOS i zmiana na UEFI. Później włożenie SSD i system dalej działa.

Cel: zainstalować Win 7 obok Win 10. Win 7 na dysku HDD MBR, zostawiając Win 10 na SSD GPT w spokoju, i móc wybierać podczas włączania komputera, który system potrzebuję.

Problem: wszelkie możliwe instalki, oficjalne, nieoficjalne, Ultimate, 64/32 bit, przy wszelkich możliwych kombinacjach Rufus -> GPT z UEFI, MBR z UEFI-CMS, nie działają. Przy czym MBR w ogóle się nie bootuje, jakby nie było pendrivera, choć z okienka Boot Menu spamuje na nim enter. Przy GPT sprawa wygląda tak, że bootuje pendrivera i wyświetla komunikat:

File: \EFI\Microsoft\Boot\BCD

Status: 0xc00000d

Info: An error occuerd while attempting to read the boot configuration data.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, jak zbootować tego pendraka, żeby móc zainstalować system. Czy czeka mnie zerowanie SSD, żeby nawrócić go na MBR? I czy taki zabieg poskutkowałby tym, że zmienienie w BIOSie Boot na Legacy nie wywali go w bootloopa? Oraz, czy jak odepnę Plextora i zostawie sam HDD, to instalacja będzie możliwa, a po jej zakończeniu, zmiany na UEFI, podpięci SSD, będę miał do wyboru dwa systemy?

W internecie jest masa poradników jak naprawić BCD na działającym systemie, nie instalce.Pozdrawiam ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz się bawić w programy ogarniające rozruch niezależnie od systemu operacyjnego, jedyna opcja to wgranie Win7 w trybie UEFI/EFI na dysk HDD o partycjach GPT.

 

W skrócie :

NVMe wymaga do rozruchu UEFI/EFI (i w związku z tym system partycji GPT), który to jest niekompatybilny z rozruchem "Legacy".

MBR natomiast wymaga do działania "Legacy", które to z kolei blokuje możliwość uruchamiania z dysków GPT.

 

Nie możesz mieć jednocześnie aktywnych dwóch trybów rozruchu.

Dlatego możesz uruchomić jeden z systemów kosztem drugiego.

Konwersja HDD z MBR na GPT powinna rozwiązać twoje problemy.

 

Jak masz problemy przy instalacji, wyjmij dysk na którym nie będzie instalowany system.

Pamiętaj też o dorzuceniu sterowników dla Win7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakich sterownikach do Win 7 mówisz? Oba dyski mam zasypane danymi. Kiedyś się za to zabiorę. Póki co odpaliłem VirtualBox i tam jakoś działam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W momencie wybrania Legacy Plextor wpada w bootloopa, pojawia się jego obrazek i restart co chwilę.

To najprawdopodobniej oznacza, że bios laptopa nie ogarnia ładowania option rom'ów. Szukałeś aktualizacji bios?

M8Pe to jeden z nielicznych SSD które posiadają moduł rozruchowy czyniący go bootwalnym w trybie legacy... fajnie by było gdyby to działało :)

 

Jako ciekawostka - jest możliwe startowanie systemu w trybie UEFI z dysku MBR - wystarczy, że partycja rozruchowa będzie w FAT32 oraz będzie posiadać pliki rozruchowe UEFI.

Nie jest to jednak rozwiązanie "produkcyjne" - dziesiątka w takim układzie nie chciała się upgrade'ować. Konieczny był rozruch w trybie legacy na czas upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakich sterownikach do Win 7 mówisz? Oba dyski mam zasypane danymi. Kiedyś się za to zabiorę. Póki co odpaliłem VirtualBox i tam jakoś działam.

Chodzi o to abyś miał już zaktualizowaną instalkę o np. łątki dla NVMe. Mój program przygotuje ci taką instalkę jednym kliknięciem.

 

Jak nie chcesz się bawić w programy ogarniające rozruch niezależnie od systemu operacyjnego, jedyna opcja to wgranie Win7 w trybie UEFI/EFI na dysk HDD o partycjach GPT.

 

W skrócie :

NVMe wymaga do rozruchu UEFI/EFI (i w związku z tym system partycji GPT), który to jest niekompatybilny z rozruchem "Legacy".

MBR natomiast wymaga do działania "Legacy", które to z kolei blokuje możliwość uruchamiania z dysków GPT.

 

Nie możesz mieć jednocześnie aktywnych dwóch trybów rozruchu.

Dlatego możesz uruchomić jeden z systemów kosztem drugiego.

Konwersja HDD z MBR na GPT powinna rozwiązać twoje problemy.

 

Jak masz problemy przy instalacji, wyjmij dysk na którym nie będzie instalowany system.

Pamiętaj też o dorzuceniu sterowników dla Win7.

 

Pytanko. UEFI+CSM również wymaga MBR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozruch (U)EFI z trybu CSM nie ma sensu... (nie zyskujesz fast boot, a do tego ograniczasz się do GPT w typowym przypadku).

 

Oczywiście od tego co napisałem są wyjątki (MBR uruchamiany z natywnego EFI), ale wątpię aby chciałby się z tym bawić...

dcnUqzw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...