Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

adrian339

ASRock A320M Pro4 + Ryzen 5 1600x Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem nową płytę ASRock A320M Pro4 i nowy procesor AMD Ryzen 5 1600x. Złożyłem wszystko do kupy, i ? i dupa

 

Teraz mam dylemat czy bios płyty nie obsługuje tego procesora, czy pamięć ram jest uszkodzona ( stan pamięci niesprawdzany, kupiłem za grosze )

 

I teraz tak. Z jednej strony gdy bios nie obsługuje płyty to ( przynajmniej w przypadku intela ) wiatrak zakręci sie kilka razy i tyle - w tym przypadku kręci się cały czas. Z drugiej strony, gdy mamy uszkodzony ram, Buzzer pika kilka razy - w tym przypadku siedzi cicho

 

Niby na opakowaniu płyty jest napisane, że obsługuje procesory Ryzen. Z drugiej strony Ryzena 5 1600 obsługuje każdy bios, ale już mojego 1600x nie obsługuje każdy bios. Ale kuzwa no czemu wiatrak się kreci jakby bios go obsługiwał. I czemu nic nie pika jakto przy uszkodzonym ramie.. ( dodam, że karta graficzna sprawna, zasilacz nowy. )

 

Co o takim zjawisku myślicie ? ja dopiero wchodze w AMD, więc może ktos pomoże :D

 

( w skrócie: Uszkodzony ram, albo zły bios pod Ryzena 5 1600x, Objawy: Cooler się kręci, nie ma obrazu )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje ten procesor, sprawdź te ramy jak za grosze, wsadziłeś w 2 i 4 slot od procka? Upewnij się ze wszystko powpinane dobrze 24+8 pin CPU zasilanie, zasilanie karty graficznej, sprawdź ram wpinając po jednej kości etc. Zresetuj BIOS zworką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiatrak tylko wentylator.

 

 

Pamiętasz o tym, że ten ryzen nie ma integry, i potrzebna jest dedykowana karta graficzna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiatrak tylko wentylator.

 

 

Pamiętasz o tym, że ten ryzen nie ma integry, i potrzebna jest dedykowana karta graficzna?

Przeciez pisał

dodam, że karta graficzna sprawna, zasilacz nowy. )

:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram jest włożony w pierwszy bank od porocka, jedna kość 8GB 3000mhz

 

w liście obsługiwanchy procków, jest napisane, że przy Ryzen 5 1600 każdy bios a przy Ryzen 1600x bios P2.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy wyciągnę 8Pin od zasilania Karty graficznej to speaker tez nie piszczy ( sprawdziłem na kilku speakerach) dziwne. może piny SPK uwalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co taką płytę kupiłeś, trzeba było brać chociaż MSI B350M PRO-VD PLUS za 250zł i nie miałbyś problemów.

 

Sprawdzałeś, czy ta płyta obsługuje twój RAM?

Podaj dokładne nazwy i symbole części komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest dośc atrakcyjna wyposażeniem

 

płyta: ASRock A320M Pro4

 

Procek: Ryzen 5 1600x

 

RAM: G. Skill TridentZ 8GB F4-3000C14Q-32GTZ PC4-24000 8Gx4 Intel XMP 2.0 Ready

 

Zasilacz Silentium PC Vero L2 600w

 

Karta Graficzna: Radeon RX 580 8GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta obsługuje ramy o taktowaniu kolejno:

 

2133

2400

2667

2933

3200

 

ten ram ma taktowaie 3000mhz

 

płyta sobie go jakoś obniża do 2933 ? czy może dlatego nie działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załadowałeś profil xmp czy po prostu sobie podbiłeś taktowanie? U mnie ram 3000 po załadowaniu profilu xmp wchodził na 2933, ręczne zmienienie na 3000 powodowało właśnie takie objawy. Pomogło lekkie podniesienie napięcia i startują bez problemu na 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram jest włożony w pierwszy bank od porocka, jedna kość 8GB 3000mhz

 

Ram wepnij w drugi slot od procesora, Zresetuj bios zworką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załadowałeś profil xmp czy po prostu sobie podbiłeś taktowanie? U mnie ram 3000 po załadowaniu profilu xmp wchodził na 2933, ręczne zmienienie na 3000 powodowało właśnie takie objawy. Pomogło lekkie podniesienie napięcia i startują bez problemu na 3000.

Jak miał zmienić cokolwiek skoro napisał:

Objawy: Cooler się kręci, nie ma obrazu )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sary racja, nic nie ruszałem w biosie bo pc w ogóle nie chce pokazac obrazu.

Zrobiłem jak mówiłeś i nic. Myślę, że RAM jest padnięty. Tylko bardzo dziwi mnie, że Speaker nie daje sygnału. Przy wypięciu 8 Pin z katrty, też speaker powinien piszczeć a tu nic.

 

Sary racja, nic nie ruszałem w biosie bo pc w ogóle nie chce pokazac obrazu.

Zrobiłem jak mówiłeś i nic. Myślę, że RAM jest padnięty. Tylko bardzo dziwi mnie, że Speaker nie daje sygnału. Przy wypięciu 8 Pin z katrty, też speaker powinien piszczeć a tu nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sary racja, nic nie ruszałem w biosie bo pc w ogóle nie chce pokazac obrazu.

Zrobiłem jak mówiłeś i nic. Myślę, że RAM jest padnięty. Tylko bardzo dziwi mnie, że Speaker nie daje sygnału. Przy wypięciu 8 Pin z katrty, też speaker powinien piszczeć a tu nic.

W sensie zrestartowałeś bios przy użyciu zworki? ram w 2 slocie? OK, niekoniecznie musi być to wina ramu, równie dobrze może być uwalona płyta( nawet bardziej prawdopodobne skoro nawet nie zapiszczy), dobrze by było jak byś miał gazie sprawdzić pamięć, procesor i całą resztę osobno u jakiegoś znajomego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetowałem poprzez wyjęcie baterii, to chyba na jendo wychodzi.

Płyta jest nowa ale kto wie. Ram w 2 slocie od porceosra licząc. Kupiłem ten ram jako w stanie nieznanym, dlatego jest jak dla mnie pierwszym podejżanym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ram walnięty jak stan nie znany. Ram teraz jest tani nie trzeba było januszować a na dodatek w single chanel to wydajność poleci Ci na łep na szyję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetowałem poprzez wyjęcie baterii, to chyba na jendo wychodzi.

Płyta jest nowa ale kto wie. Ram w 2 slocie od porceosra licząc. Kupiłem ten ram jako w stanie nieznanym, dlatego jest jak dla mnie pierwszym podejżanym

I tu właśnie nie do końca tak może być, wyciągniecie samej baterii na niektórych płytach potrafi wymagać nawet 30 min, spotkałem się tez z tematami, na których samo wyciągniecie baterii nic nie dawało i bios trzeba było resetować zworką, a w tym przypadku wystarczy kilka sekund. Sam zawsze restartuje BIOS w ten sposób (przełożenie zworki na inny pin) i zawsze działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zworą i dalej nic. Myślę, że kupię ten sprawny ram 3200mhz. jeśli to nie poodziała to zadzwonie do morele.net i bede wyjasnial.

Co byś o takim czymś myślał ? troche boje się kupować ram bo czytałem jak to nie kady ram pasuje do AMD.

https://www.olx.pl/oferta/goodram-irdm-x-8-gb-3200mhz-red-CID99-IDxDBrU.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak kupujesz ram to w kicie (2 kości) chyba ze w krótkim czasie dokupisz drugą, ale wtedy nie ma sensu kupować kości używanej, bo później jest problem z dokupieniem takiej samej. Po drugie, kupowanie na OLX to proszenie się o kłopoty (chyba ze odbierzesz ją osobiście i u sprzedawcy sprawdzisz czy działa) 3 lista oficjalnie wspieranych pamięci dla twojej płyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używany ram 8gb za 250zł gdzie ja kupiłem nowy 2x8gb 3000mhz za 529zł gdzie był sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na liście jest G.Skill 3000Mhz ale 4GB. To raczej nie powinno mieć znaczenie czy 4 czy 8. Na razie chce kupić 8GB w 1 kości. Nie rozumiem czemu na liście nie ma Goodramu ? Na olx kupiłem już dosłownie setki częśći do PC i zawsze jest ok. Zdarzają się wyjątki ale to są na prawde wyjątki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram xtn^

Te hyperxy mogą iść po OC nawet na 3200mhz na dość niskich timingach:

"3200Mhz

SoC - 1.15V

Dram Vol - 1.4V

Timy: 1.14.15.15.15.26"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...