Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pambaryla

Wymiana procesora, płyty głównej i ram. Prośba o doradzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Postanowiłem wymienić kilka podzespołów w swoim pc. Prosił bym drogich forumowiczów o doradzenie mi co kupić. Do wymiany procesor, płyta główna i ram. Budżet do 2500 zł. Aktualny sprzęt:

 

System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home

Typ procesora: Intel Core i5-4460, 3400 MHz

Nazwa płyty głównej: ASRock H97 Performance

Pamięć: 2x G Skill RipjawsX F3-12800CL7-4GBXM 4 GB DDR3-1600 DDR3

Karta graficzna Asus GeForce GTX 970 OC Strix DirectCU II 4GB DDR5 PCI-E BOX

Dysk fizyczny ssd CT480BX200SSD1 (480 GB, SATA-III)

Dysk fizyczny hd ST1000DM003-1SB10C (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)

Zasilacz SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W, 80Plus Gold, Modular

Chłodzenie procesora to Thermalright Venomous X z dwoma wiatraczkami i nie wiem czy będzie kompatybilne z tym co wybierzecie.

 

Zapomniałem dodać że komputera używam głównie do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa.

AMD ma tą przewagę, że ma HT i w razie potrzeby w przyszłym roku będziesz mógł wymienić procesor na nowszą generację ZEN2 w 7nm.

Intel Z390 to ostatnia platforma na core 9 generacji i w przyszłym roku ma wyjść całkiem nowy procesor, a to wymusza zakup nowej płyty głównej.

 

Pytanie: czy za rok/dwa będziesz zmieniał procesor na wydajniejszy ?

Jeżeli tak, to obecnie zakup AMD będzie korzystniejszy z racji na ewentualną zmianę tylko CPU, bo płyta pozostanie z obecnej generacji CPU.

 

No i RAM wybrałeś kiepski do tak wydajnej platformy.

Nie żałuj na pamięć RAM, bo jej wydajność ma bardzo duży wpływ na całą platformę.

Dla tego wyżej zalinkowałem pamięci 3200MHZ CL14/15 i zasugerowałem wybór kości od samsunga b-die.

 

Te memki są na kościach b-die:

 

https://www.ceneo.pl/43471872

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor wymieniam średnio po około 3 latach. Cena tych pamięci też jest dobra ;). Doczytałem co to jest b-die. Dzięki za zwrócenie na to uwagi. Więc trzeba będzie coś zmienić bo chyba budżet przekroczę. Może jeszcze znajdziemy jakiś złoty środek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zdecyduj, czy Intel, czy AMD.

Od razu napiszę, że 6/6 bez HT powoli zaczyna się zatykać w nowszych grach, a gdzie 2/3 lata dalej ?

Intel 6/12 kosztuje majątek i nie wystarczy 2500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to postawmy na AMD jeśli tak radzisz. Może udało by się coś złożyć z Ryzen 7 2700X. Jeśli wyjdzie z 100-200 zł drożej to nic nie szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak chcesz Ryzena, to 2600.

W następnym roku sprzedasz tego R5 2600 i kupisz nowy Zen2 w 7nm litografii.

2700x kosztuje 1500zł i nie ma sensu go na teraz kupować.

R5 2600 ma 6/12 i spokojnie pójdzie na 4.0 GHZ.

Każda gra pójdzie płynnie.

 

cpu: https://cenowarka.pl/amd-ryzen-5-2600-yd2600bbafbox-a1804462.html?hloc=pl

mobo: https://cenowarka.pl/msi-x470-gaming-plus-7b79-002r-a1803970.html?hloc=pl

ram: https://www.ceneo.pl/43471872

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje, ale co będzie później to nie wiadomo. Ostanie pytanie i już Cię nie męczę. Czy jak bym jednak kupił tego 2700x to te mobo i ram mogły by zostać takie jak podałeś w ostatnim poście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8600k i 6 wątków to za mało, a 2700x to znowu więcej niż potrzeba. Optymalnie jest właśnie 6/12 czyli ryzen 2600 lub i7 8700. Skoro mówisz że komp do gier to bez sensu płacić 2x więcej za 2700x który będzie miał tyle samo fps co 2600 po oc. Albo dopłać teraz do 8700 i będziesz miał spokój na długo, albo bierz 2600 i w 2020 roku zmienisz sobie na zen 3 z wyższymi zegarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast takiej sobie X470 lepiej wziąć tańszą B450 (Np. MSI B450 A-Pro)

Albo w tej samej cenie dobrą B450 - MSI B450 Gaming Pro Carbon AC - gdzie już jest w miarę przyzwoita karta dźwiękowa i karta sieciowa Intela.

 

Ram lepiej tańszy:

https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html?gclid=Cj0KCQiAxs3gBRDGARIsAO4tqq327olsl8cpOLuwK6LP11qhxtbRYwVcHu6ngOCKBqRoUNPl0xUebDEaApPDEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalna opcja to Ryzen 2600 + wymiana za pół roku na coś z Ryzen 3xxx.

 

Ryzen 2700X dzisiaj jest drogi, bo niedawno były po 1300zl. Do tego po premierze ZEN2 straci najwiecej na wartości.

 

Ram polecam taki: https://www.ceneo.pl/50794899 - nie widziałem żeby sprawiał komuś problemy z XMP. Czyli masz praktycznie gwarantowany start z poziomu 3200CL14. Do tego jest spora szansa na dobre OC w zależności od farta 3466MHz albo nawet 3600MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech kupi 2600x sam się elegancko będzie podkręcał, a przy okazji lepszy krzem, więc i niższe napięcia i lepszy imc, a to pozwala mieć nadzieje przy b-die na 3.4-3.6 GHz poleci na ciasnych timingach. Sprzedać też będzie łatwiej ;) później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. W końcu nie wiem sam co kupić, czy czekać. Podkręcać raczej nic nie będę. Myślę więc że albo poczekam na 7nm albo kupię 2600x (950zł), do tego mobo MSI X470 Gaming Plus (600zł) i ram G.SKILL DDR4 TRIDENTZ 16GB (F4-3200C15D-16GTZ) (900) zł. Wyjdzie około 2450 zł więc zamknę się w budżecie i będę mógł spokojnie czekać na te 7nm. Myślę że to rozsądne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz.

Tak właśnie podejmuje się decyzję.

Zrobiłem tak samo rok temu i nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...