Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

patryk2205

Tworzenie bazy danych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy mógłby mi ktoś sprawdzić czy poniższa baza danych jest w miarę dobrze ułożona? Wymagania są w pliku. W razie znalezienia błędów prosiłbym o pomoc w korekcie.

Generalnie myślę, że baza schemat ok, jednak mam wątpliwości co do tej III postaci normalnej i tej rzeczy najmniej rozumiem.

wymagania.txt

post-575356-15447191731469_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Można się pokusić o zesłownikowanie typów klientów i złomu, ale to detal.

2. Ta pętla pracownik, adres, kontakt raczej nie jest w 3 postaci normalnej, ale nie do końca rozumiem co te dane oznaczają, czyi to pracownicy i czyje dane kontaktowe, co tu pod co podlega, tak że nie wiem jak to ugryźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno w bazach nie robiłem ale nie podoba mi się (oprócz tego co już 209458 napisał) id_faktury w kliencie. To wygląda jakby kilku klientów mogło mieć tą samą fakturę ale jeden klient tylko jedną fakturę. To raczej faktura powinna mieć id klienta, na którego została wystawiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób mógłbym zmienić te relacje żeby było poprawnie? Np. klient połączyć z adresy, adres z pracownicy a kontakt łączę z pracownicy i klient? W mojej propozycji kontakt nie łączył by się z adresem. I pytanko, jeśli bym w ten sposób poprawił relacje to już można uznać że baza jest w 3PN? Chyba, że mógłbys zaproponować inną zmianę, jestem początkujący w te rzeczy więc chętnie skorzystam z porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='14 Grudzień 2018 - 13:24' timestamp='1544790262' post='15331770']

Dawno w bazach nie robiłem ale nie podoba mi się (oprócz tego co już 209458 napisał) id_faktury w kliencie. To wygląda jakby kilku klientów mogło mieć tą samą fakturę ale jeden klient tylko jedną fakturę. To raczej faktura powinna mieć id klienta, na którego została wystawiona.

 

Dzięki za radę. Jeszcze kwestia tej trzeciej postaci normalnej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz jaka była idea tego projektu bo tak ciężko powiedzieć co miałeś na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tworzę tej bazy danych dla prywatnej osoby tylko jako zadanie domowe :), poprawiłem to na razie w ten sposób jak jest na zdjęciu, chodzi mi jeszcze o tą trzecią postać normalną, nie wiem czy wszystkie tabelę są w 3PN czy któraś nie jest.

post-575356-15448863414891_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę. Ale zadanie jest bardzo ogólne a jednak miałeś jakiś pomysł jak to ma działać. Ciężko tutaj zgadnąć. Dodatkowo czemu wszystko jest varchar(45)? Pierwszy problem jaki widzę to np adresy -> klienci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tabela z pozycjami faktury, co sprzedajesz tylko pieniądze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę. Ale zadanie jest bardzo ogólne a jednak miałeś jakiś pomysł jak to ma działać. Ciężko tutaj zgadnąć. Dodatkowo czemu wszystko jest varchar(45)? Pierwszy problem jaki widzę to np adresy -> klienci.

 

Jeśli o to chodzi to może lepiej było by gdyby tabela klienci zawierała adres, prawda?

 

A gdzie tabela z pozycjami faktury, co sprzedajesz tylko pieniądze?

 

Pobawiłbym się w szczegóły gdybym mógł, muszę mieć dokładnie 5 tabel, nie więcej nie mniej. Te tabele które utworzyłem uznałem za najważniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...