Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

krzysiekk86

Dostęp zewnętrzny (Różne siecie)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

 

Mam pytanie odnośnie sieci. Potrzebuje dostać się z komputera numer 1 (który jest podłączony do sieci 1) do komputera numer 2 ( który jest podłączony do sieci 2) jak mogę to zrobić ?

 

Gdy  2 komputery podane powyżej są w jednej sieci np. w sieci 1 to wpisuje normalnie np. 192.168.0.16 i posiadam pliki, które chce, a jeśli chce to samo widzieć tylko gdy komputery są w 2 różnych sieciach jak to zrobić?

 

Myślałem nad //adres publiczny//192.168.0.16 ale nie wydaje mi się aby to zadziałało. Ktoś ma jakieś propozycje byłbym wdzięczny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VPN. Hamachi. TeamViewer. Wszystko zależy czego potrzebujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że nie doprecyzowane dokładniej chodzi mi o połączenie komputera z maszyną te 2 urządzenia są 2 różnych sieciach. To wtedy jak mam połączyć maszynę przez hamachi, nie ma takiej chyba możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki typ połączenia chcesz wykorzystać? Może inaczej, jaką funkcjonalność chcesz osiągnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje połączyć się z maszyną(CNC) przez program ( a2mc app manager) gdzie wpisuje ip maszyny ( 192.168.0.106) i łącze się z nią gdy połączy sie to mogę nią sterować. Jednak musze być w tej samej sieci jak jestem w innej sieci to nie mogę przez to ip się połączyć wiec jak zrobić aby zamienić to ip na jakieś publiczne czy coś takiego abym mógł łączyć się ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, chcesz mieć połączenie pomiędzy dwoma sieciami przez internet czy w ramach różnych podsieci nie wychodząc do internetu? Maszyna CNC ma jakiś komputer sterujący, np systemem Windows?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce mieć dostęp przez internet czyli komputer jest załóżmy oddalony 20 km od maszyny, dlatego są w 2 różnych sieciach. Z maszyną łączę się przez program a2mc app manager wpisując ip lokalne maszyny czyli np 192.168.0.106 i wtedy jestem połączony z maszyną i mogę ną sterować/wysyłąć pliki. Chce to samo zrobić tylko zdalnie będąc w innej sieci. Czyli na komputerze który jest w innej sieci nie wpisze tego ip poniewac nie będzie działać. Ja tak myślę na "chłopski" rozum, że potrzeba nadać tej maszynie jakoś ip publiczne zeby ja mógł jakoś dostać się tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie pokrętnie opisujesz. Napisz na spokojnie, co masz, jak wygląda sieć, jakie adresy IP. Z tego co zrozumiałem, masz jakąś tam sieć w pracy, i chcesz z domu łączyć się do jakiegoś bliżej nie określonego urządzenia w pracy. Często takie sieci są zamknięte i nie mają wyjścia na internet, bo to ryzykowne.

 

Teraz, ja muszę założyć lub zgadnąć, jaką masz sieć, jakie tam są urządzenia, czy jest dostęp do internetu z obu lokalizacji, itp itd. Pomóż nam sobie pomóc :)

 

Zgaduję, że w miejscu gdzie jest maszyna którą chcesz sterować, jest jakiś komputer. Możesz zainstalować na tym komputerze team viewer, potem na swoim prywatnym zrobić tak samo, wpisać numer komputera docelowego, hasło (teamviewer, nie komputera), i będziesz miał w ten sposób zdalny pulpit do tego komputera w pracy. Na nim wyklikasz sobie w a2mc app manager ip lokalne maszyny i zrobisz co chcesz, jakbyś był w pracy na tym komputerze.

 

Możesz też wystawić maszynę na internet, np. przekierowując wymagane porty na ruterze na IP lokalne maszyny, ale to może różnie się skończyć. Może ktoś się włamie do tego, i będzie problem.

W tym przypadku na komputerze daleko, w a2cośtam wpisujesz IP publiczne i port który przekierowałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest właśnie taki, że nie ma komputera tam takto tak jak mówisz bym zrobił zdalny pulpit i nie ma problemu.

Nie wiem jak moge jaśniej to wyjąsnić? Jest tak, że biuro(komputer) jest oddalone 20 km od produkcji (tam gdzie znajduje się maszyna CNC)/

Oznacza to, ze ja w biurze mam inną siec a na produkcji jest całkiem inna sieć. (2 osobne adresy publiczne ip )- ( to jest tak jakbyś ty miał teraz u siebie w domu maszynę i ja chce się do niej podpiąć ze swojego domu )

Router w biurze i na produkcji jest ustawiony na ustawieniach default, czyli wpisanie loginów/haseł aby móc połączyć się z interentem od dostawcy(np oragne,netia itd) nic wiecej w ich ustawieniach nei było zmieniane.

chodzi mi o to, ze router na produkcji daje np maszynie ip 192.168.0.106 i jakbym był w tej samej sieci (czyli na produkcji z komputerem) to bym połączył sie normalnie po tym ip, a jak jestem w biurze to nie ma szans, trzeba jakos udostępnic tak jakos tak zeby maszyna dostawała ip publiczne czy jakoś tak.

 

Poniżej zdjęcie z programu jak będe łączył się z maszyną

 

17905959375550961402.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy sieć w biurze (sieć B) i sieć na produkcji (sieć P). Wystawiać maszyny CNC do internetu by się nie odważył. Pozostaje zestawienie tunelu. I albo VPN, albo nawet tunel SSH jeśli wystarczy jeden port (o ile ta aplikacja wykorzystuje tylko jeden port do komunikacji). Jeśli chcesz się dostać do sieci P, to musi ona posiadać co najmniej publiczny adres (zmienny lub stały). Jeśli nie masz żadnych komputerów w Sieci P, a router nie umożliwia zestawienia tunelu VPN, to trzeba by było coś pokroju Raspberry Pi i to wykorzystać jako bramę do sieci P. Może to też być równie dobrze jakikolwiek stary komputer, oczywiście odpowiednio skonfigurowany.

 

Zacznij od sprawdzenia czy masz publiczny adres na produkcji(stały bądź zmienny). Napisz jaki model routera masz w tej sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest właśnie taki, że nie ma komputera tam takto tak jak mówisz bym zrobił zdalny pulpit i nie ma problemu.

Nie wiem jak moge jaśniej to wyjąsnić?

Właśnie teraz jest już sporo jaśniej, bo wiemy, że nie masz komputera, do którego mógłbyś się bezpiecznie połączyć poprzez internet.

Wiemy też, że program do kontroli nie pozwala na wybór portu, więc trzeba będzie tego poszukać w specyfikacji, ale Qwinto podziela moje zdanie, że jest to bardzo ryzykowne - przekierowywanie portu / portów wykorzystywanych przez maszynę CNC z publicznego IP rutera na lokalne maszyny.

Po prostu każdy kto poznał by te dane, mógłby próbować się połączyć i wszystko zepsuć. Są też boty które aktywnie przeszukują otwartych portów i próbują coś na nich zrobić.

 

edit: w tym momencie wydaje mi się, że zestawienie VPN z ruterem w pracy (jeśli obsługuje) lub jakimś Pi za ruterem (jeśli nie) wydaje się najrozsądniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynalazki typu Pi sobie darujcie.

W lokalizacji gdzie jest CNC daje mikrotika choćby RB941 za 80-90zl.

Na nim tworzy serwer VPN IPSEC i po kłopocie.

 

Dochodzi jeszcze kwestia tego czy program potrafi działać po L3. Powinien ale spotkałem się z wynalazkami gdzie IP podajemy a on tylko po L2 działał i trzeba było robić czysty tunel L2.

Najbardziej przezroczysty jest EoIP i można go zestawić na VPN a po EoIP działa bez problemu nawet vlan (mtu okrojone ale działało poprawnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos mógłby mi jaśniej to opisać?

 

Router na produkcji mogę dokupić inny czy coś innego. Byłbym wdzięczny jakby ktos był w stanie opisac jaki np kupić router lub inne urządzenie oraz jak go potem skonfigurowac aby działał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos mógłby mi jaśniej to opisać?

 

Router na produkcji mogę dokupić inny czy coś innego. Byłbym wdzięczny jakby ktos był w stanie opisac jaki np kupić router lub inne urządzenie oraz jak go potem skonfigurowac aby działał.

W Twoim przypadku jest zbyt wiele niewiadomych. Nie wiadomo w jakiej technologii masz łącze, nie wiadomo czy masz publiczne IP, nie wiadomo jaką masz infrastrukturę sieciową w lokalizacji produkcji, nie wiadomo czy potrzeba tunelu po L3 czy L2 (tak jak napisał Szczota). Więc ciężko coś doradzić.

Ale zakładając że wystarczy tunel po L3 i masz publiczne IP to wspomniany RB941 na produkcję (nawet za głównym routerem ale ustawiony w DMZ), na nim VPN IPSec i potem tylko łączysz się z poziomu dajmy na to laptopa klientem VPN i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli na produkcji nie ma publika to moze wstawic RB941 jako klient VPN zaraz przed CNC i zestawic na VPN tunel EoIP do siebie jesli ma publika.

Nie takie rzeczy sie robilo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli na produkcji nie ma publika to moze wstawic RB941 jako klient VPN zaraz przed CNC i zestawic na VPN tunel EoIP do siebie jesli ma publika.

Nie takie rzeczy sie robilo :)

A jeśli nie ma publika nigdzie? (tak wiem, trzeba przez coś pośredniczącego :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...