Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

miauczek16

Start systemu na Ryzen 5 AM4- jak szybko ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam niedługo złożyć komputer do 4000zł(gry) z monitorem, przejrzałem już masę tematów i w większości z płyt głównych polecane są MSI 450 A-PRO lub w wersji TOMAHAWK, zastanawia mnie jedna rzecz jaką wyczytałem odnośnie długiego startu systemu nawet 40 sekund na dyskach ssd, czy ktoś może ma zestaw oparty na ryzienie 2600 , msi płycie b450 lub jakiejkolwiek innej, dysk ssd i może potwierdzić czy to prawda, ewentualnie jak szybko się uruchamia system. Przyznam że jestem zdziwiony, ponieważ mój stary lapek lenovo y50-70 uruchamia system na sata III w niecałe 10 sekund. Podobno jest to problem nie tylko MSI ale ogólnie procków AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wlacza sie tak samo jak na i7 4790k około 10sec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock-B450M + R51600X - kilkanaście sekund z stoperem w ręce. SSD to jakiś prościak Kingston SM2280S3 M.2 SATA 120 GiB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak stary dziad. :szczerbaty:

 

Ale czasów dożyliśmy. 40sekund na uruchomienie systemu to długo :question:

 

Kiedyś to było długo. Herbatkę można było robić w tym czasie :chlup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2600, MSI B450 Pro Carbon, Samsung SSD 970 EVO - kilkanaście sekund z czego większość to POST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wlacza sie tak samo jak na i7 4790k około 10sec 

Jaki procek i reszta podzespołów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po premierze ryzenów w 2017r. były problemy z długim uruchamianiem się kompa, głównie na płytach MSI, ale kolejne wersje biosu wyeliminowały to całkowicie.

Msi x370 gaming pro - czas od włączenia do pojawienia się logo windows - 7s. dalej to już zależy od ssd i syfu w systemie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przemielenie POST a uruchomienie sie windowsa to dwie rozne bajki :).

Moze ta plyta ma mase dodatkowych checkow na starcie? Moze niektore da sie wylaczyc w biosie.

 

U mnie post jakies 12 sekund (wiecznosc) a system (od zgasniecia logo w ktorym mozna wejsc do biosu.. az do pulpitu windows) jakies 3 sekundy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odświeżam temat, moze ktoś jeszcze powie ile sie uruchamia system, interesuja mnie tez inne plyty nie tylko Msi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus x370 pro, 16GB RAM, r1700@3800, Crucial mx500. 17s, z czego większość to BIOS/UEFI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czasów dożyliśmy. 40sekund na uruchomienie systemu to długo :question:

Dożyliśmy takich czasów, że routery startują znacznie dłużej niż komputery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak stary dziad. :szczerbaty:

 

Ale czasów dożyliśmy. 40sekund na uruchomienie systemu to długo :question:

 

Kiedyś to było długo. Herbatkę można było robić w tym czasie :chlup:

 

W automacie na pobliskiej stacji benzynowej :thumbup:

 

Kiedyś inaczej się to odczuwało, zwłaszcza pierwsza przesiadka na SSD, kopara na ziemi i nie dowierzanie jak to szybko działa, a dzisiaj kilka sekund co niektórym przeszkadza :E

 

W dużej mierze za to jednak odpowiada bios i długość procedury POST niektóre płyty potrafią chwile powisieć zanim przejdą do ładowania systemu, mnie to osobiście nie przeszkadza i od zawsze mam wyłączone wszelkie fast booty i hibernowanie plików w systemie, cenie sobie czysty start.

 

' date='08 Styczeń 2019 - 12:59' timestamp='1546948766' post='15358984']

Dożyliśmy takich czasów, że routery startują znacznie dłużej niż komputery.

To prawda, mój Asus RT-AC66U_B1 zaraz po zakupie startował praktycznie 20 sekund, obecnie start potrafi się wydłużyć do minuty, ale to i tak nic w porównaniu do dedykowanych urządzeń operatorów, rekordziści praktycznie wiszą 5 minut zanim zalogują się do sieci, stąd dziady każą nie wyłączać urządzeń ale całkowicie zapominają o poborze mocy który przy 2/3 dekoderach i modemie potrafi wywalić gałki oczne z orbit :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości zwrócę się do autora z pytaniem, jakie to ma znaczenie, czy system odpali Ci w 10 czy w 40 s?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś inaczej się to odczuwało, zwłaszcza pierwsza przesiadka na SSD, kopara na ziemi i nie dowierzanie jak to szybko działa, a dzisiaj kilka sekund co niektórym przeszkadza :E

 

W dużej mierze za to jednak odpowiada bios i długość procedury POST niektóre płyty potrafią chwile powisieć zanim przejdą do ładowania systemu, mnie to osobiście nie przeszkadza i od zawsze mam wyłączone wszelkie fast booty i hibernowanie plików w systemie, cenie sobie czysty start.

 

 

To prawda, mój Asus RT-AC66U_B1 zaraz po zakupie startował praktycznie 20 sekund, obecnie start potrafi się wydłużyć do minuty, ale to i tak nic w porównaniu do dedykowanych urządzeń operatorów, rekordziści praktycznie wiszą 5 minut zanim zalogują się do sieci, stąd dziady każą nie wyłączać urządzeń ale całkowicie zapominają o poborze mocy który przy 2/3 dekoderach i modemie potrafi wywalić gałki oczne z orbit :D

Kiedyś kieeeeeeedyś, to systemy startowały z ROM-u lub kartridża i trwało to dosyć szybko.

Potem PC-ty z dosem z dysku twardego też szybciutko, chyba że ktoś nawalił sterowników i innego oprogramowania w config.sys i autoexec.bat.

Zabawa zaczęła się wraz z erą Win9x gdzie jeszcze w miarę szybko szło i potem XP które już potrafiło zmulić na starcie (goły system jeszcze ok ale to już czasy antywirusów działających w tle i skanujących na starcie).

Vistę przemilczę :E 7 z hdd też chwilę się odpala, dopiero ssd daje wyraźnego kopa.

 

Jakbyś trochę pobawił się serwerowym sprzętem, to byś zmienił zdanie o "chwili" wiszenia na POST. W gorszych przypadkach to idzie w minuty zanim płyta ogarnie sprawdzenie czy organizację pamięci, inicjację kontrolerów dysków, macierzy, portu serwisowego, startu z sieci itp. No ale normalnie nie uruchamia się takich sprzętów co chwila.

 

Stareńki Dlink u rodziców to wstaje w ciągu tych nastu sekund, potem już tylko kwestia połączenia się z operatorem.

Mój Netgear zanim wstanie i połączy się z dostawcą, to zdążę odpalić Win7, zalogować się i wpisać do arkusza dane z licznika rowerowego za poprzedni dzień. Ale co poradzić jak funkcji coraz więcej, pod maską coraz częściej jakiś linux, a procesory i pamięć/dysk nie są jakieś wypaśne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...