Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

j0k3rA

Ścinki/freezy w grach, buczenie - nowy sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wybaczcie ale nie mam innego słowa aby określić na to co się dzieje - buczenie. Nie głośne, ale na tyle słyszalne w randomowych momentach podczas grania w gry. Szczególnie widoczne w PUBG, League of Legends czy Hearthstone. W sumie w te tytuły gram najczęściej. Buczenie poprzedza ścinka, która trwa kilka sekund (2-3). I wszystko wraca do normy, ale buczenie zostaje - objawia się ono wraz z tą ścinką/freezem gry. W lepiej zoptymalizowanych grach jak LoL czy Hearthstone wszystko wraca do normy po tych kilku sekundach, natomiast PUBG crashuje zupełnie. Słychać normlanie dźwięk z głośników, nie zawiesza się on. Wszystkie inne procesy działają normalnie (np. Discord - słyszę ludzi mówiących do mnie i oni mnie również) podczas tych ścinek.

 

 

 

Sprzęt:

 

Dysk Seagate BarraCuda 2TB, SATA/600 (ST2000DM006)

 

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Turbo

 

Napęd Lite-On iHAS122-14

 

Obudowa MODECOM OBERON 2F

 

Pamięć Corsair DDR4, 8 GB, 3000MHz (CMK8GX4M2B3000C15)

 

Płyta główna MSI Z370 GAMING PLUS

 

Procesor Intel Core i5-8600K, 3.60GHz, 9MB

 

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164)

 

Dysk SSD Crucial MX500 250GB SATA3

 

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN822N adapter USB Wireless 802.11n/300Mbps

 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 3 v2

 

 

 

Celowo podaje całą specyfikację abyście ocenili obciążenie zasilacza, czy 500W tego typu daje radę pod obciążeniem z takim sprzętem. Osobiście stawiam właśnie na zasilacz, ale nie mam jak tego sprawdzić - nie mam drugiego na podmiankę.

 

Próbowałem wszystkiego - czystka DDU sterowników do grafy, instalowanie różnych wersji sterów, wymiana grafy na kartę znajomego, sprawdzanie stabilności napięcia zasilacza różnymi softami, obciążenie RAM, obciążenie Procesora w systemie - wszystko w normie podczas ścinki. Wszelkie stresstesty karty graficznej procesora itd. wypadły pomyślnie. Przy podkręconym procesorze i karcie to samo, co w przypadku gdy nie ma żadnego OC. Memtest wykonany. Dyski nie pracują w trybie oszczędzania energii, to samo slot PCIE, generalnie wszystko na max wydajność. Sprzęt nowy, ma 2 miesiące.

 

Moje podejrzenia tak jak napisałem wyżej to zasilacz lub... źle rozprowadzona pasta na procesorze? (sam wszystko składałem, mam doświadczenie w składaniu ale dawno tego nie robiłem). Aczkolwiek pasty nie dałem za dużo i raczej wszystko sprawnie przebiegło.

 

Nie wiem.. cewki zasilacza by "buczały" ? czy raczej "terkotały"? Czy może to być throttling / coś z kondensatorami na płycie głównej? Sprzęt składałem raczej delikatnie, nic nie szturchnąłem itd.

 

 

Proszę uprzejmie zacnych forumowiczów o pomoc, bo strasznie irytują te freezy... nie da się grać. Tak jak wspomniałem, występują randomowo - niekoniecznie przy największym stresie. I tylko w grach.

 

Pozdrawiam,

 

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 1080ti to minimum 600W

 

Masz jakieś błędy/bluescreeny, jak tak to dołącz dmp

 

Jeśli korzystasz z najnowszych sterów (417.35 lub 22) to zmień na cos starszego, bo te wersje sa niestabilne i powoduja zwiechy systemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem na starsze.. ale może złe. Jakie stery sugerujesz pod 1080Ti ? I naprawdę uważasz, że to sterowniki? Freeze i po freezie "buczenie" wydobywające się z kompa? (coś jakby wiatrak zasilacza...)

 

Nigdy żadnego błędu ani bluescreena nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku dni też mam problemy z zawieszaniem kompa, a głównie przez stery wersja 417.35 jak i 22 robi masę problemów- wystarczy wejść na forum nvidii..

 

Wszystkie wcześniejsze stery działały u mnie poprawnie też z 1080Ti

 

Odnośnie budzenia może to wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku dni też mam problemy z zawieszaniem kompa, a głównie przez stery wersja 417.35 jak i 22 robi masę problemów- wystarczy wejść na forum nvidii..

 

Wszystkie wcześniejsze stery działały u mnie poprawnie też z 1080Ti

 

Odnośnie budzenia może to wentylator?

 

Wszystkie wenty sprawdzałem zatrzymując je po kolei - żaden nie wydaje takiego dźwięku. Wszystkie, oprócz tego od zasilacza... ale masz rację, tak to wygląda jak by ten freeze budził nagle jakiś went.

 

Co do sterów - to trwa już kilka miesięcy. To samo działo się na poprzednich wersjach. Próbowałem też zupełnie starych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogła zmiana sterowników? system3 pokazuje że jakiś wentylator wbija Ci na ponad 61363rpm, więc pewne od niego podchodzi ten dzwiek..

 

Temperatury masz ok? daj screeny z HWiNFO64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogła zmiana sterowników - próbowałem przenajróżniejszych wersji. Nvidia experience odinstalowane.

 

Screeny temperatur:

 

https://ibb.co/7jhT83X

https://ibb.co/X5NbYVX

https://ibb.co/2vZL0mS

 

Zastanawia mnie "Performance" w HWMonitorze (ostatni screenshot) -> Power limit: 1, Reliable Voltage limit: 1 - czy to oznacza ze moj zasilacz po razie w czasie gdy HW Monitor był włączony osiągnął maksimum mocy / niezawodności?

 

Wyczytałem w necie i dowiedziałem się też na potwierdzenie w jednym filmiku od techliptona (

- od 50:30), że mój zasilacz czyli Silentium PC Vero L2 500W jest za słaby na GTX 1080 Ti i mój sprzęt, dziwne jednak że na GTX 1060 6GB którą miałem na podmiankę działo się dokładnie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU masz podkręcone?

 

Odważny jesteś z gtx1080ti na 500w. Na początek zmień zasilacz na 600w, może być tez vero l2 lub lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU masz podkręcone?

 

Odważny jesteś z gtx1080ti na 500w. Na początek zmień zasilacz na 600w, może być tez vero l2 lub lepszy.

 

Zasilacz zmieniony na Corsair RM750x. Testuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator tam pewnie fruwa od obciążenia w zasilaczu, swoją droga wykładając spore pieniądze na i5-8600K i 1080Ti oszczędzałeś na zasilaczu? Nie mówiąc już ze miedzy 500 a 600W u Silentum PC Vero różnica to jakieś 30 zł :hmm::E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zmieniony na Corsair RM750x. Testuję.

Napisz jak wyszły testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator tam pewnie fruwa od obciążenia w zasilaczu, swoją droga wykładając spore pieniądze na i5-8600K i 1080Ti oszczędzałeś na zasilaczu? Nie mówiąc już ze miedzy 500 a 600W u Silentum PC Vero różnica to jakieś 30 zł :hmm::E

 

No przyznaję, spieprzyłem. W każdym razie zasilacz już wymieniony. Niestety efekt wciaz identyczny.

 

Napisz jak wyszły testy.

 

j.w. Wymiana zasilacza nic nie dała. Ten sam problem z freezami (testowałem na PUBG). Po kilku godzinach gry... nagle random freeze i po minucie wywaliło do systemu. Ponownie testowałem sprzęt w AIDA64, OCCT itd. wszystko w normie, zero crashy. Grafa niepodkręcona. Procek niepodkręcony. Cała reszta opisana na początku też ponownie zrobiona... ręce opadają. Z drugiej strony gdy czytam sobie jakieś redity itd. to ludzie też się tam skarżą akurat na tę grę, że mająć Windows 10 bardzo dużo osób ma jakieś freezy i crashe, z tym że bardzo mało znalazłem podobnych do tych moich (freeze TYLKO podczas gry, słychać dźwięk i działają wszystkie inne programy oprócz gry).

 

/edit 1: O dziwo, po przepięciu tylnego wentylatora (bo to ten się rzekomo rozkręca do 61000 obrotów) w inne wejście dzieje się dokładnie to samo. Tym razem w HWMonitor na System 4 pokazuje mi 60000 obrotów. Inna rzecz, że gdyby went tyle osiągnął roztrzaskałby się na kawałki. Tylko czemu mam taki odczyt? jakieś zwarcie na płycie/kabelku od wenta? Czy taki wentylatorek może powodować takie freezy?

 

Nie wiem... może powinienem potestować inne gierki, może to kwestia tylko i wyłącznie niedopracowanego PUBG? z tym że to samo działo mi się wcześniej i w League of Legends i w PUBG, więc... sam już nie wiem.

 

Dorzucam na koniec odczyty z AIDA64

 

- Testy gpu w załączniku.

- Testy RAM tu: https://ibb.co/wCLH2yd

 

/edit 2: Test stabilności systemu wyszedł poprawnie - i bez OC i z OC procesora nawet do 5Ghz przy napieciu 1.330 LLC Mode 2 (na MSI LCC jest podawany w Mode, tutaj 2 to prawie najwyzsza wartosc) + w tescie wziely udzial wszystkie podzespoly wraz z dyskami i pamiecia. Tu przy okazji nadmienie, ze dyski tez wykluczam - gry przerzucalem z HDD na SSD i odwrotnie - wszedzie to samo. Dyski sprawdzone softem pod katem badsectorow itd. Tak jak wspominalem, sprzet ma niespelna 3 miesiace...

gpgpu.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: freeze wystąpił po raz pierwszy w systemie podczas oglądania filmiku na YouTube. Freeze trwał 4-5 sekund, dźwięk zapętlony (w grach podczas freezów dźwięk słychać normalnie, nie zapętla się).

 

Nigdy nie wystąpiło na pulpicie i w żadnym innym miejscu.

 

OS Windows 10 Home, najnowsze aktualizacje. System w miarę świeży, ok 3 m-ce.

 

- Z managera zadań nie da się wyczytać jakiegoś nadmiernego - w stosunku do zadań wykonywanych w chwili zatrzymania - obciążenia, któregoś z elementów (dysk, procesor, pamięć)

- Oprogramowanie chroniące nie wykrywa żadnych niepożądanych elementów (robactwo)

- Dysk nie wykazuje oznak błędów (dane S.M.A.R.T.)

- System był stawiany "na czysto"

 

Czy to może być coś z dźwiękiem? nie wiem... jakiś konflikt dźwiękówki (używam zintegrowanego Realteka 7.1) z sieciówką zewnętrzną TP Link? na innym forum ktoś tak zasugerował (w systemie nie widać żadnych konfliktów) natomiast połączenie wifi mam stabilne, z dźwiękiem też wszystko niby ok, chociaż na początku po postawieniu systemu był problemy z panelem tylnim i przednim (w tył mam podłączone głośniki, z przodu słuchawki które podpinam do grania, mic słuchawek wpięty z przodu cały czas)

 

Pomysły? pomóżcie Panowie, bo cholera mnie już bierze z tym czymś. Nowy sprzęt a zero frajdy z korzystania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz aktualny bios? Sprawdź też system w wersji 1803

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/edit: okazało się, że tydzień temu wyszedł najnowszy BIOS do tej płyty. BIOS zaktualizowany, ponadto zaktualizowałem sterowniki od Intel Rapid i Intel Management Engine a także Realtek Audio - wszystkie pojawiły się jakoś akurat w czasie tych moich ścinek. Cholera pomyślałem o wszystkim ale żeby zajrzeć na stronę MSI i sprawdzić czy są nowe stery - już nie. Większość jest specjalnie dedykowana pod Windows 10 RS3. Wszystko zainstalowane i... od tamtej pory freeze nie wystąpił, odpukać tfu tfu! ;) możliwe też że jest to efekt przepięcia słuchawek w front panel i nie korzystania z tylnego panelu jednocześnie przy użyciu głośników... tak czy inaczej, narazie jest ok. Gdyby wróciło, wrócę tu i ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś jeszcze test stabilności w AIDA64 - niespełna 2h pracy wszystkich podzespołów w stresie - wszystko w normie.

 

/edit: 30 min gry w PUBG i znów Freeze, niestety. Problem nadal występuje. Spróbuję z koścmi - wyjąć po 1 na zmianę i spróbować. Brak mi już pomysłów...

 

/edit 2: w diagnostyce systemu windows znalazlem takie oto 2 bledy:

 

1. https://ibb.co/QKNGJFX - NVShim.exe to aplikacja Nvidii a SSAudioOSD.dll to .dll od aplikacji SteelSeries (słuchawki - audio)

2. https://ibb.co/5GMgHHt - Tutaj nie wiem o co chodzi :/

 

Sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odinstalować sterowniki za pomocą ddu, nastepnie zainstaluj ponownie bez geForce experience oraz sterownika dzwięku hd - zobacz wtedy czy dalej będziesz mieć ścinki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że naprawiłem.

 

Zrobiłem to co zasugerowałeś, plus odinstalowałem te wszystkie dodatki od MSI typu Intel Rapid itd. (byly najnowsze ze str. producenta). Nie mam dysku w RAID a to podobnie glownie pod to jest. Nie wiem co dokladnie pomoglo, sterowniki wczesniej odinstalowywalem DDU i nie instalowalem GeFroce Experience - jedyna zmiana, to Nvidia Audio po czystce sterów teraz na czysto nie wgrałem. Być może tu był problem. Albo w tych softach do plyty gl. tych Intelowskich.

 

Być może komuś to będzie pomocne na przyszłość. Dam znać, gdyby ścinki wróciły, jednak we wszystkich grach na chwilę obecną jest OK. Procesor lekko podkręcony. Grafika bez OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam że u mnie robiły się rózne cyrki po zainstalowaniu sterownika audio od nvidii - tez miałem jakieś przycięcia, a po odinstalowaniu zero problemów, więc daj znać co i jak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam że u mnie robiły się rózne cyrki po zainstalowaniu sterownika audio od nvidii - tez miałem jakieś przycięcia, a po odinstalowaniu zero problemów, więc daj znać co i jak ;)

 

OK, wielkie dzięki za pomoc! Tobie i innym udzielającym się w wątku :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...