Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dalbane

Duże temperatury w Meshify C (2700x i rtx 2070)?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, złożyłem ostatnio kompa w obudowie Fractal Design Meshify C, w środku siedzi m.in. Ryzen 2700x i MSI RTX 2070 gaming z. Procek chłodzony jest coolerem Dark Rock 4 Pro, dodatkowo w obudowie na froncie 2x Corsair ML140 rgb, na tyle 1x Corsair ML120 rgb.

 

Chcę się zorientować jakie temperatury powinny być prawidłowe dla tego sprzętu, bo tyle się naczytałem o przewiewności tej obudowy, o wydajności Dark Rocka itp. itd, a jednak dzisiaj sobie potestowałem w końcu sprzęcik w kilku gierkach (m.in. Battlefield V czy World of Warcraft) i trochę się zdziwiłem.

 

W Battlefieldzie na wysokich, zoptymalizowanych do multiplayera ustawieniach procesor dobija koło 60-63 stopni (boostuje się do 4MGhz), a karta graficzna nawet do 70 stopni), jak przyłożę rękę do okna obudowy to czuć nieźle ciepło.

W Wowie trochę lepiej jednak 55-60 stopni na CPU i 60 na GPU to i tak wydaje mi się zbyt wiele jak na taką grę (w porównaniu do Battlefielda)

 

Próbowałem zmieniać tryb wentylatorów w biosie na automatyczny, na PWM, bawiłem się RPMami w aplikacji Appcenter z SIV (mam płytę główną x470 Aorus Ultra Gaming), ale jakoś nie potrafię dobrze dobrać tych ustawień. Pograłem też na gotowym presecie Performance z tego samego programu bez większych zmian.

 

Może mi ktoś poradzić jak to ogarnąć? Czy może te temperatury są teraz normalne? (nigdy wcześniej nie miałem na tyle mocnego kompa, żeby mieć porównanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, złożyłem ostatnio kompa w obudowie Fractal Design Meshify C, w środku siedzi m.in. Ryzen 2700x i MSI RTX 2070 gaming z. Procek chłodzony jest coolerem Dark Rock 4 Pro, dodatkowo w obudowie na froncie 2x Corsair ML140 rgb, na tyle 1x Corsair ML120 rgb.

 

Chcę się zorientować jakie temperatury powinny być prawidłowe dla tego sprzętu, bo tyle się naczytałem o przewiewności tej obudowy, o wydajności Dark Rocka itp. itd, a jednak dzisiaj sobie potestowałem w końcu sprzęcik w kilku gierkach (m.in. Battlefield V czy World of Warcraft) i trochę się zdziwiłem.

 

W Battlefieldzie na wysokich, zoptymalizowanych do multiplayera ustawieniach procesor dobija koło 60-63 stopni (boostuje się do 4MGhz), a karta graficzna nawet do 70 stopni), jak przyłożę rękę do okna obudowy to czuć nieźle ciepło.

W Wowie trochę lepiej jednak 55-60 stopni na CPU i 60 na GPU to i tak wydaje mi się zbyt wiele jak na taką grę (w porównaniu do Battlefielda)

 

Próbowałem zmieniać tryb wentylatorów w biosie na automatyczny, na PWM, bawiłem się RPMami w aplikacji Appcenter z SIV (mam płytę główną x470 Aorus Ultra Gaming), ale jakoś nie potrafię dobrze dobrać tych ustawień. Pograłem też na gotowym presecie Performance z tego samego programu bez większych zmian.

 

Może mi ktoś poradzić jak to ogarnąć? Czy może te temperatury są teraz normalne? (nigdy wcześniej nie miałem na tyle mocnego kompa, żeby mieć porównanie)

 

Cześć,

Jak najbardziej prawidłowe. Nawet powiedziałbym, że bardzo ładne. RTX ma próg na 83-85 st zależności od producenta. Ryzen ma go na 68st, ale zauważ, że uruchomiasz mocno obciążające gry - zwłaszcza BFV.

Dark Rock 4 pro trzyma go w ryzach temperatury i cichej pracy. Nie ma sensu niżej, bo będzie głośniej.

(Ta opinia jest pisana przez Overclockera Entuzjastę nr 1 w Polsce. http://hwbot.org/user/adventurepo/

Sprzedaje maszyny podkręcone a zarazem ciche i stabilne, więc moja opinia, na temat kultury pracy, może być nieco spaczona, gdyż od podzespołów wymagam bardzo dużo.

Naprawdę dużo. Gdyż moje Stacje Graficzne są najszybsze na Świecie. Moja strona jest tu: https://www.maszynygraficzne.pl/ )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przyłożę rękę do okna obudowy to czuć nieźle ciepło.

 

Jeżeli okno jest ciepłe, to świadczy o złej wentylacji. Na Twoim miejscu dołożyłbym chociaż 1 wentylator na górę, by wyciągał ciepłe powietrze na zewnątrz. Temperatury nie są tragiczne, ale co będzie jak latem przyjdą upały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze @smox. 140mm wentylator na górę. Masz przerost pozytywnego ciśnienia, a zbyt niski wywiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okno jest ciepłe, to świadczy o złej wentylacji. Na Twoim miejscu dołożyłbym chociaż 1 wentylator na górę, by wyciągał ciepłe powietrze na zewnątrz. Temperatury nie są tragiczne, ale co będzie jak latem przyjdą upały?

 

Jak dobierałem części do komputera to czytałem o tym pozytywnym przepływie powietrza i, że ma być więcej wciągających niż wyciągających, więc skoro mam teraz 2x140mm vs 1x120mm i dodam kolejny to nie stracę tego właśnie pozytywnego? I czy nie wystarczy na top obudowy 120mm zamiast 140?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meshify C wcale nie ma dobrego przepływu powietrza. W innych obudowach jest pod tym względem lepiej. Pomaga trochę montaż większej ilości wentylatorów, ale front nie jest zbytnio przepływny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra a czy 120mm na górę wystarczy? czy musi być 140 raczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meshify c ma rewelacyjny przepływ Powietrza. Masz możliwość włożeniu 6x120 albo 2x140 i 3x120mm. Wykorzystaj to. Po za tym proca warto podkręcic na sztywno. Wtedy dobrać odpowiednio niskie napięcie i wtedy spadną temp. Boost potrafi podbić do 1.44 to jest dużym napięciem dla ryzena. To samo rtx. Możesz pobawić się UV, które w przypadku mojej 1070 się sprawdza gdyż karta osiąga maksymalna moc na rdzeniu na niższym napięciu jak to boosta.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobierałem części do komputera to czytałem o tym pozytywnym przepływie powietrza i, że ma być więcej wciągających niż wyciągających, więc skoro mam teraz 2x140mm vs 1x120mm i dodam kolejny to nie stracę tego właśnie pozytywnego? I czy nie wystarczy na top obudowy 120mm zamiast 140?

 

W obudowie nie może być nad ciśnienia, tylko równo, albo podciśnienie.

Podciśnienie spowoduje napływ świeżego powietrza przez otwory wentylacyjne w budzie, ale do tego są potrzebne wentylatory, które wywiewają powietrze ze środka na zewnątrz, czyli wywiewowe.

 

Druga sprawa, to masz GPU i CPU mocno się grzejące na powietrznym chłodzeniu.

Oba układy oddają całe ciepło do wnętrza obudowy, więc im więcej wentylatorów wyciągających ciepło ze środka na zewnątrz, tym lepiej - tylko bez przesady, dwa 120mm wystarczą (jeden na tyle i drugi na topie)

 

Dla przykładu u mnie w bardzo ciepłej obudowie BQ silent 600 mam aż jeden wentylator wywiewowy na tyle obudowy i jest OK, ALE ja mam AIO na GPU i CPU, więc całe ciepło idzie z chłodnic bezpośrednio poza obudowę.

W lecie mam rewelacyjnie niskie temperatury w porównaniu do użytkowników z chłodzeniami powietrzem.

 

Przykładowo Wiesław 3

 

2719067600_1544916376_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie dalej te pierdoły o złym przepływie powietrza Meshify C. Czyta się świetnie opinie zacnych specjalistów, którzy nawet karty na zdjęciach nie oglądnęli. Temperatury zacne. Gaming Z ma wyrzut powietrza w bok jak reszta RTX. Jak szyba ma nie być gorąca? Chyba kurde przy wiatrakach 3000RPM.

RTX 2080 TI AMP od Zotac miał w niej 77*C po godzinie pracy na Max (Kombustor Combined Test 4K)

Komputer chodził cicho. A szyba była gorąca.

Zamknijcie ten temat. Bo smutek mnie ogarnia widząc te rewelacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie dalej te pierdoły o złym przepływie powietrza Meshify C. Czyta się świetnie opinie zacnych specjalistów, którzy nawet karty na zdjęciach nie oglądnęli. Temperatury zacne. Gaming Z ma wyrzut powietrza w bok jak reszta RTX. Jak szyba ma nie być gorąca? Chyba kurde przy wiatrakach 3000RPM.

RTX 2080 TI AMP od Zotac miał w niej 77*C po godzinie pracy na Max (Kombustor Combined Test 4K)

Komputer chodził cicho. A szyba była gorąca.

Zamknijcie ten temat. Bo smutek mnie ogarnia widząc te rewelacje.

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven, masz 240 na CPU i 120 na GPU?

 

140 GPU i 120 CPU, ale to jest razem spięte w jeden układ.

 

Obydwie chłodnice wyrzucają ciepło poza budę.

Nie używam wentylatora na przodzie ani topie.

Pod wpływem podciśnienia, powietrze samo dostaje się do budy od frontu i topu poprzez filtry przeciw kurzowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meshify C wcale nie ma dobrego przepływu powietrza. W innych obudowach jest pod tym względem lepiej. Pomaga trochę montaż większej ilości wentylatorów, ale front nie jest zbytnio przepływny

Mam 63 stopnie na GTX 1080 przy wentylatorach na 900 RPM, no rzeczywiście lipa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 63 stopnie na GTX 1080 przy wentylatorach na 900 RPM, no rzeczywiście lipa ;)

Na tym forum dla kazdego wszystko jest lipa i cos co chwile jest lepsze a tamto BE norma. U mnie na aquariusie która jest bardzo be proc bez aio i karta bez aio FX z TDP 125 jeszcze po OC max 55c przy 90-100% uzyciu i karta 61c :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od poprawnego rozłożenia wentylatorów w obudowie.

Moja obudowa jest uznawana za piekarnik, a ja mam całkiem pozytywne temperatury bez nawiewu.

Ale, jak w środku procesor i grafika wyrzucają z siebie dużo ciepła, to najważniejszy jest wywiew z budy, żeby ciepło z CPU i GPU się nie gromadziło, bo temperatury będą wysokie.

Po prostu zabawa w dobranie wentylacji i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od poprawnego rozłożenia wentylatorów w obudowie.

Moja obudowa jest uznawana za piekarnik, a ja mam całkiem pozytywne temperatury bez nawiewu.

Ale, jak w środku procesor i grafika wyrzucają z siebie dużo ciepła, to najważniejszy jest wywiew z budy, żeby ciepło z CPU i GPU się nie gromadziło, bo temperatury będą wysokie.

Po prostu zabawa w dobranie wentylacji i to wszystko.

Zgadza się i pisanie ze meshify ma kiepską wentylację to bzdura bo akurat ten model jest bardzo dobry pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej w takich postach mi się podoba, że jest krytyka danej rzeczy i nigdy nie ma podane, co w danym przedziale cenowym jest lepsze. Może i coś ma lepszą wentylacje niż Meshify, ale jak na dzisiejsze standardy to i tak jest nieźle. Wypadałoby więc wspomnieć co jest lepsze...

 

A do autora tematu - u mnie dodanie wyciągu na górze zbiło z GPU ze 2-3 stopnie. Nie wiem czy pogorszyło to temperatury na procku, bo nie mam delida to i tak się z nimi dzieje co chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okno jest ciepłe, to świadczy o złej wentylacji.

 

To jest totalna bzdura... Wiele kart niereferencyjnych innych niz typowy "blower" dmucha powietrzem z karty tak, że akurat dmucha centralnie w bok obudowy.

 

 

no dobra a czy 120mm na górę wystarczy? czy musi być 140 raczej

 

Szczerze mówiąc nie ma to szczególnie większego znaczenia.

 

 

 

 

Tak podsumowując... ogólnie miałem Define C i przy 2,5 slotowym palit 1070 temp były tragiczne, bo w porównaniu do takiego mastercase 5 pro miałem dobre 10 stopni różnicy przy tych samych rpm. Oba przypadki miały 4 wentylatory w obudowie. Niby z drugiej strony znajomy przy evga 1070 nie narzekał, ale ta karta jest sporo węższa i chyba ma inaczej ułożone finy.

Imo problem polega na tym, iż obudowa jest po prostu wąska.

 

Osobiście nie plecam małych obudów do wydajnych zestawów w przypadku chłodzenia AC, bo właśnie potem tak to wygląda, a nie inaczej.

 

 

Polecam po prostu szukać przewiewnych średniego rozmiaru obudów. Jak dla mnie tutaj zdecydowanie wygrywa coolermaster. Dobra jakość + świetna wentylacja za przyzwoitą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...