Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

SeN81

Jaki router pod światłówód 300Mb/s

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki router wybralibyście pod łącze światłowodowe 300Mb/s. Moje wymagania to 5x gigabit ethernet(1x WAN + 4x LAN) i Wifi w standardzie N i AC.

Skłaniam się w kierunku Mikrotika hAP ac2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC) który do dostania jest za ok 260zł.

Czy jednak polecilibyście coś innego. Może do czegoś innego warto dopłacić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma spełniać wymagania? Co zamierzasz podłączyć do niego? Ogólnie ciężko doradzić jak mało napiszesz. Do jakiej kwoty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to łącze światłowodowe to symetryczne czy asymetryczne?

Od razu uprzedzam, że oprogramowanie RouterOS na tym Mikrotiku jest dość specyficzne i odbiega od softu zainstalowanego w popularnych routerach SOHO. Za połowę ceny Mikrotika masz Totolink A3002RU, który zrobi to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez polece totolinka, ogarnial 250Mbitow na DL bez problemu + 50Mbit UP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze jest oczywiście asynchroniczne.

Jeśli chodzi o aspekty sprzętowe to podałem. Ma po prostu nie ograniczać łącza. A jeśli chodzi o rozwiązania softwarowe to nie mam jakieś szczególnych wymagań. Myślę że nawet najprostsze rozwiązania oferują wytaczający zakres funkcjonalny. Ale jak mam określić na czym mi szczególnie zależy to przede wszystkim konfigurowalny firewall, aby można było określić które urządzenie do czego mają dostęp i w jakich godzinach. Do tego obsługa VPN, obsługa dynamicznych DNSów choć to akurat nie koniecznie. To na czym mi również zależy to dobre wsparcie producenta, aby wykryte luki były łatane dość szybko.

Jeśli chodzi o budżet to im niej tym lepiej , bo po co wydawać więcej jak można mniej. Wspomniany Mikrotik wydaje mi się dobrze wycenionym sprzętem. Daje bardzo duże możliwości w rozsądnych pieniądzach ale jeśli warto to mogę wyłożyć i 500zł. 1000zł i więcej to IMO przesada na sprzęt do zastosowań domowych. Pod router mają być podłączone 3 komputy, NAS , konsola, 2 TV i kilka urządzeń mobilnych po WiFi.

Soft mikrotika nie jest mi obcy. Tego Totolinka zaraz sobie obadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ogarniasz Mikrotika to się nawet nie zastanawiaj. Bo dla osób które do tej pory nie widziały Mikrotika, RouterOS może być szokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warty jest jeszcze uwagi ubi edge x , tyle , że musiał byś brać AC-ka, ale jest PoE pasywne więc nie jest źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubi ma fajne urządzenia ale brak wbudowanego WiFi niestety go dyskwalifikuje. AP jako dodatkowe urządzenie już jest minusem a dodatkowo zabiera jeden port LAN w routerze więc mamy kolejny minus. No i oczywiście koszty 2 urządzenia będą sporo droższe, zwłaszcza że AP Ubi nie jest tanie. UAP-AC-LITE to 380zł + ER-X to 200zł czyli razem mamy jakieś 600zł vs 260zł za Mikrotika.

Chyba jednak zostanę przy tym Mikrotiku. Przyszła mi do głowy jeszcze jedna jego zaleta. Możliwość uruchamiania własnych skryptów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubi ma fajne urządzenia ale brak wbudowanego WiFi niestety go dyskwalifikuje. AP jako dodatkowe urządzenie już jest minusem a dodatkowo zabiera jeden port LAN w routerze więc mamy kolejny minus.[..]

To nie jest żaden minus. Możliwość wydzielenia Access Pointa i zainstalowanie go w optymalnym miejscu to wielki plus. Urządzenia mające wszystko w jednej obudowie to taki kompromis dla mniej wymagających. Przy oddzielonym AP można zainstalować router w dowolnym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej na to nie zwróciłem uwagi ale żaden sklep który znalazłem nie ma dostępnego od ręki tego Mikrotika. Więc trochę lipa. Także chyba trzeba brać coś innego.

Zewnętrzny AP w moich warunkach jest zbędny. Router nie dość że mam usytuowany przy samym wejściu kabla do budynku to z sygnałem WiFi też nie miałem jakiś problemów. Więc jak dla mnie 2 urządzenia vs 1 to jest minus. W innych warunkach owszem może to być plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie router i osobnyt ap w warunkach domowych to overkill chyba ze masz na prawde zamiar wystawiac cos na swiat, robic jakiegos vpn do domu czy cos ale to i tak czesto wlasnie powinien ogarnac nawet taki router

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie router i osobnyt ap w warunkach domowych to overkill

Dlaczego? Znam przypadki gdzie instalacja osobnego AP w centralnym punkcie mieszkania umożliwiła poprawną propagację sygnału, wszyscy dostali stabilny zasięg w każdym miejscu mieszkania. Wcześniej były problemy z zasięgiem, jakieś kombinacje z repeaterami które nie działały, itd...

 

Natomiast jeśli OP ma pojęcie sieciach WiFi i twierdzi że mu takie All-in-one wystarczy to nie ma o czym rozmawiać. On zna sytuację z pierwszej ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem Totolinka o którym pisał Qwinto bo Mikrotika nigdzie nie mają od ręki, a mi w sumie sprzęt potrzebny na już więc nie bardzo mogę czekać do nowego roku. Także dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie ustawienia nie sa za skomplikowane wiec teraz tylko dobra miejscowka i bedzie sial sygnal :)

zawsze mozesz zmienic kraj na jakas japonie :E zwiekszyc moc sygnalu, raczej nie powinienes swiecic w nocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...