Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Neki

Nowy Monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od dłuższego czasu przymierzam się do kupna nowego monitor.

Obecnie posiadam 24 cale 60hz. Dużo na internecie czytałem i szczerze mówiąc jestem rozdarty bo praktycznie zdania są mocno podzielone.

Jak i przez fanów danej marki jak i hejterów czy propagandę.

Zastanawiam się na monitorem 27 cali i teraz pytanie TN IPS czy VN ? Jak sobie poczytałem każda matryca ma swoje plusy i minusy

Lubię grać ;) oczywiście na ile mi kobieta pozwala :E ale tak na poważnie nie gram tam jakoś pro gram dla przyjemności wieczorami ze znajomy.

Lubie strzelnianki jak R6S,Pubg czy BFV ale i też lubię się odprężyć przy MMO czy RPG.

I teraz jestem w rozterce TN niby lepszy do fps IPS VN lepszy no MMO itp i teraz nie wiem zbytnio jaką matryce brać czy zwracać uwagę na input lag ? Bo szczerze nie lubię lamić w FPS i osłabiać drużynę :kwasny: Dodam że monitor będzie używany tylko do gier nie uznaje oglądanie filmów czy zdjęci na monitorze od tego jest TV.

Internet jest mocno podzielony Jedni doradzają TN bo ma 1ms inni VN czy IPS ale tam już jest większe opóźnienie 4ms czy zauważalna jest to różnica ? Miałem okazje grać na TN 144mhz i powiem że z smutkiem wróciłem do swojego monitora bo różnicę widziałem kolosalną :( Ludzie odradzają TN ze względu na słabe kąty widzenia ale jak ktoś tylko używa monitora do gry czy to jest aż tak ważne ?

Teraz matryca IPS widziałem tylko w sklepie i miałem wrażenie że obraz aż za stanowczy jest i mam wrażenie że po dłuższym siedzeniu przy nim mogą oczy boleć ale mogę się też mylić.I kwesta opóźnienia IPS maja 4ms co wydaje się być gorsze dla gier FPS.

Z matrycami VN nie miałem styczności ale podobno to jest coś po środku TN a IPS?

 

To teraz przejdźmy do rozdzielczości FHD czy QHD ? szczerze mówiąc boje się że mój sprzęt na QHD może mieć problem a wymieniać mam zamiar dopiero jak intel wprowadzi 10nm procesory czyli zapewne 2020r :E

Obecny sprzęt daje radę ze wszystkimi grami w FHD na ultra więc nie wiem czy brać coś przyszłościowego co nie będzie używane długo czy zostać tylko na FHD.

Mój obecny komputer:

i5 4690k OC 4,7Ghz

Gtx msi gaming x 1070 nie kręcony

Ram ddr3 4x4 2400Mhz nie kręcone

 

Teraz kwestia Hz 144 czy 240 ? Tu również na internecie mocno są zdania podzielone jedni się zachwycają 240hz inni nie widzą zbytnio różnicy między 144 a 240 ? I tu się pytam ludzi co posiadają lub mieli styczności grac na 144 i 240hz. Czy 240hz jest przyszłościowe czy to po prostu marketing ?

 

No i ostatnia kwestia freesync vs g-sync

Posiadam nVidie więc freesynce u mnie się nie sprawdzi a co do g-sync to ludzie go chwalą ale wyczytałem że np: do fps już odradzają ale za to do takich mmo czy rpg już chwalą ?

Czy ten G-sync można włączać i wyłączać wedle uznania ?

 

Aha teraz monitory (producenci) mają tam jakieś własne technologie zwracać na to uwagę czy kolejne chwyty marketingowe?

 

 

Monitor mam zamiar kupić koniec stycznia początek lutego budżet 2500zł oczywiście jak będzie trzeba mogę go nadciągnąć :)

 

Pozdrawiam zapraszam do miłej konwersacji i liczę że pomożecie mi z wyborem odpowiedniego monitora dla mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko IPA i VA :P poczekaj na spokojnie do końca stycznia i podbij temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co czekać. Bardzo jestem ciekaw waszych opinii i pomocny w wyjaśnieniu moich zapytań ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszystkie ale TN'y 27/144/gsync mają zjebaną matrycę AUO - Żysynk i odświeżanie super ale banding ciemnych kolorów to katastrofa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym że jest problem z ciemnym kolorem w matrycach TN w sumie obecnie posiadam i czarny czarnym bym nie nazwał bardziej ciemnym szarym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym że jest problem z ciemnym kolorem w matrycach TN w sumie obecnie posiadam i czarny czarnym bym nie nazwał bardziej ciemnym szarym

 

Problem z ciemnym to jest na wielu matrycach, ja mówię o bandingu - coś takiego:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dobrze wiedzieć. Za dużo jest tych monitorów na rynku człowiek nie wie co brać czym się sugerować jaka matryca jakie technologie itp a ja jestem ciemnym w tych sprawach dlatego się was pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, sam zmagam się od jakiegoś czasu na tym dylematem i jako że miałem przez jakiś czas G Synca na TN (HP) to znam ich problemy - oświeżanie 165Hz z synciem jest super, gry są mega płynne niezależnie od FPS. Natomiast średnie odwzorowanie kolorów (średnich i jasnych) i tragiczne ciemnych skreśliło dla mnie ten monitor, oczywiście te gradienty są widoczne tylko w części sytuacji ale jak już raz je zobaczysz to nie jesteś w stanie "odbaczyć" :E

 

Co do VA i IPS, VA podobno mają problem ze smużeniem natomiast IPS raczej bez jakiś większych wad. Na allegro za 2.5K pewnie spokojnie kupisz jakiegoś IPS 27/144/G sync i myślę że to najrozsądniejsza opcja.

 

Ja natomiast myślę żeby olać G synca i planuje kupić C32HG70QQU - 32 cale, HDR (600), 144Hz (ma FS ale ja nie mam AMD :(), ma panel VA 10bit (pierdyliard kolorów) i też w zasadzie w 2.5 da się go kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też co raz więcej czytam o tych ips kontra TN no i większość plusów dla ips. Jednymi plisami jakimi może się pochwalić TN to 240hz i 1ms. Ale czytając i oglądając co raz więcej porównań 144 vs 240 dochodzę do własnego wniosku że te 240 trochę chwytem marketingowym jest i nie wiem jak dobry wzrok trzeba mieć by odróżnić 240 od 144 w grach. Są testy co pokazują ruchy myszki itp ale kto na to patrzy w codziennym użytkowaniu. A patrząc na testy w grach to tylko w CS podobno to najlepiej widać gdzie ja w to nie gram.

Teraz kwestia 1ms kontra 4ms szczerze nie za wiele tego na internecie jest i na prawdę już nawet na stronach azjatyckich szukam i też krucho. Niby różnicy 3ms ale czy faktycznie to robi jakaś różnicę czy nie?

Trochę też poczytałem że matrycę ips lubią być wadliwe nie wiem jak to się fachowo nazywa ale ludzie narzekają że przy ramach jakieś przebicia światła czy coś w tym stylu mają. Patrzyłem na VA i mało jest monitorów w moich wymaganiach xD

 

Aha co do HDR w monitorze kolega ma Samsunga jakiegoś z HDR jak dla mnie zbyt cukierkowe kolory xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Samsung którego podałem nawet bez HDR ma dość wypasioną 10 bitową matrycę :) Wg mnie różnica w czasie reakcji na poziomie 3ms to żadna różnica, a 240hz jest już kompletnie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy znajomy nie ma tej samej serii tylko 27 cali jak u niego byłem grał w Wieśka to aż oczy mnie bolały od razu przypomniało mi się jak miałem Samsunga S7 i ich nasycenie barw. Ale każdy lubi coś innego ja jestem zwolennikiem maturalnych barw choć nie ukrywam że kupiłem rok temu telewizora Sony bravia 4k dla tych kolorków bo wrażenie zrobiło to na mnie porzadne. Ale w grach już mi się to nie widzi. A co możesz mi powiedzieć o tych technologiach ochrona oczów, niebieskiego światła, doświetlanie itp? I jeszcze jedno pytanko te smużenie czytałem o tym ale do końca nie rozumiem efektu tego czym to jest spowodowane w grach? Aha jeszcze jedno ?? czy to prawda że jak ma się włączone w FPS g sync to występuje ten imput lag? Sorki za takie pytania xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast myślę żeby olać G synca i planuje kupić C32HG70QQU - 32 cale, HDR (600), 144Hz (ma FS ale ja nie mam AMD :(), ma panel VA 10bit (pierdyliard kolorów) i też w zasadzie w 2.5 da się go kupić.

To nie jest 10bit matryca tylko 8bit+FRC, widać dużo osób daje się nabierać, a to nie jest to samo co 10bit.

Acer ED323QURAbidpx prawdopodobnie jest na tej samej matrycy. Jeżeli tak proszę nie oczekiwać cudów matryca jest wolna, zauważalnie wolniejsza od mojego starego Della na AMVA. Smużenie pięknie widać kursorze wink.gif W grach 120hz/120fps jest całkiem nieźle i jeżeli przynajmniej utrzyma taki poziom to większość nie będzie narzekać na płynność i smużenia na jasnym nie zauważy. Ale jeżeli ktoś będzie miał dojść słaby sprzęt i będzie wyciągał góra 75hz/75fps to będzie bida. Względnie można podkręcić monitor i zapuścić np 150hz/75 z Scaline sync wtedy płynność jest nie najgorsza oczywiście pod warunkiem, że mamy zapas na GPU.

 

Generalnie jeżeli ktoś szuka szybkiej matrycy to tylko TN-ka niestety. Najlepsze IPS i VA to i tak ten sam poziom szybkości.

 

Jeżeli ktoś chce koniecznie najszybsze VA to trzeba zapodać monitor o mniejszej przekątnej jak 32cale.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym że to FRC to wiedziałem, natomiast z automatu oznacza to natywne 8 bit a teraz mam LG UW na IPS o którym dopiero niedawno się dowiedziałem że to 6 bit + FRC a panel ma świetne (jak dla mnie) kolory i żadnych problemów z bandingiem.

 

Co do smużenia to jeszcze nie widziałem na żywo VA, a mocne smużenie kojarzę że swojego starusienkiego Samsunga HD Ready na MVA - tam przy ciemniejszych scenach było bardzo widoczne. Tu podejrzewam że gorzej na pewno nie będzie i tak jak pisałeś wszystko rozbija się o wyciągnięcie najwyższej częstotliwości.

 

Świat byłby lepszy gdyby za rozsądne pieniądze dało się kupić panel:

 

- 144Hz

- G - Sync

- 1440p

- IPS

- HDR

 

A tak trzeba wybierać jedną opcję nad drugą :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mniej więcej przesiałem monitory z takimi parametrami jakie Cię interesują i zostały mi już tylko dwa. Asus pg279q ips oraz LG 32gk850g-b VA. W ips jest ten ips glow który przeszkadza przy graniu w nocy, lub przy słabym oświetleniu, do tego zamawiając przez Internet trzeba się pogodzić z tym, że jest spora szansa trafić na model z dużym backlight bleed. LG to znowu gorsze kąty widzenia, delikatnie gorszy czas reakcji (input lag, nie g2g), delikatny ghosting, ale za to lepszy kontrast, czernie, większa matryca,lepsza cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tych Asus pg279q i dużo osób na nie narzeka na backlight bleed gdzie z reguły na 5 sztuk w 3 to występuje i często wymieniają na inne używane. Do tego czytałem o kiepskim wykonaniu monitora gdzie za tą cenę ludzie oczekiwali coś lepszego. A co z markami Acer AoC Dell Msi ? Dużo osób chwali Acer Predator XB271Hu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mniej więcej przesiałem monitory z takimi parametrami jakie Cię interesują i zostały mi już tylko dwa. Asus pg279q ips oraz LG 32gk850g-b VA. W ips jest ten ips glow który przeszkadza przy graniu w nocy, lub przy słabym oświetleniu, do tego zamawiając przez Internet trzeba się pogodzić z tym, że jest spora szansa trafić na model z dużym backlight bleed. LG to znowu gorsze kąty widzenia, delikatnie gorszy czas reakcji (input lag, nie g2g), delikatny ghosting, ale za to lepszy kontrast, czernie, większa matryca,lepsza cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tyle monitorów przesiales to co według ciebie jest godne uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten LG nie jest zły, ale swoje wady ma.

 

Jeżeli chodzi o samą szybkość matrycy to najszybsze są 27-ki od Samsunga 144hz, później to już tylko Tn-ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W xkomie Viewsonic za 2999zl w xkomie, a LG za 2995zl plus 200zl w bonie w mediamarkt

 

@sideband Oczywiście że ma, wszystkie mają. Pytanie czego będzie bardziej brakowało;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra wszystko ładnie pięknie ale 3tys to trochę za dużo. Więc wróćmy trochę na tor mojego przedziału cenowego. Jak na razie wiem tyle że matryca IPS 27 cali g sync. Dużo widzę monitorów 144hz z turbo 165hz o co w ogóle chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pudła masz 144hz, a 165hz to już overclockig. Przekładając na ludzki... pic na wodę, fotomontaż. Ja nie widzę różnicy między 144 a 165 hz, ale za to w 165 pojawiają się artefakty graficzne, flickering itd. Szkoda sobie zawracać. Typowy slogan na pudełko. Co do ceny... Nie dawno można było wyrwać Acera w xkomie i komputroniku za 2699 + 400zł na gry, a teraz już magicznie kosztuje on 3400zł. Z tego co widziałem to tylko ten LG nie uatrakcyjnił ceny.

 

Mała aktualizacja: https://www.neonet.pl/monitory/lg-31-5-32gk850f-b-czarny.html

 

Czyli jednym słowem cieczka świąteczna :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W budżecie zmieści się Samsung C27HG70 i jest jeszcze Samsung C27JG50. Tego drugiego nie widziałem by ktoś profesjonalnie go pomierzył odnośnie szybkości matrycy.

 

Ten pierwszy to najszybsze VA na rynku, ale ma laga 16ms na elektronice czy nowszy soft to zlikwidował tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jakiś budżet by się przydał.  Sugerujesz, że nie chcesz raczej wymieniać  RAM i tutaj jest problem. Zostając na DDR4 zostajesz na starych płytach, znowu zmieniając na DDR5 wzrastają koszty zakupu. Może zanim cokolwiek zmienisz, podaj całkowity budżet na płytę, procesor, pamięć i grafikę, bo zaraz się okaże, że wystarczy na coś lepszego
    • Jak nie dostrzegasz to nie ma. Zupełnie nie rozumiem tego podejścia, naoogląda się człowiek właśnie gównoburzy na forach i potem się zastanawia, jest, nie ma, jest nie ma. A finalnie odpala i się zastanawia, kurczę, czy ze mną jest coś nie tak. Nie widzę żadnych artefaktów... A no to, może sobie powiększę czcionkę 10x to na pewno będzie widać. No i powiększa, bingo, jest, i już tego nie odzobaczysz, dramat, zakładanie wątków na forach, wyklinanie producenta i kto tam się jeszcze nawinie. Też obawiałem się czcionek w DWF, zanim kupiłem, no bo przecież na tym się nie da w ogóle dokumentu Worda otworzyć, bo człowiek od razu się porzyga. No co, i gucio. Układ pikseli jest jaki i jest, ale jak ktoś mi powie, że widzi jakiś fringing to przy normalnym skalowaniu w windowsie, to po prostu mu nie uwierzę. Też cudowałem z jakimiś wspomagaczami wyświetlania ale po reinstalacji systemu zapomniałem o nich i wcale za nimi nie tęsknię.
    • Może nie tyle co sołtys co od 20 lat pracował w UG na przeróżnych stanowiskach a nawet był kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Z tym włodarzem to mi się pomyliło z innym człowiekiem. Wiesz, ja nie z tamtych stron to mi się czasem merdają osoby w głowie co i gdzie kto był  
    • Latem 25-30 to normalka u mnie. Zresztą miło było popatrzeć na te cyferki z RivaTuner, które w Skyrim z ENB pokazywały 45-55 stopni i 80W.
    • https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art40191731-ukrainska-ustawa-o-mobilizacji-wchodzi-w-zycie-caly-narod-ma-bronic-ojczyzny Ale faszyzm i dyskryminacja , gdybym był przedstawicielem rządu w Polsce to ogłosił bym  że przyjmę każdego Ukraińca który chce mieszkać w Polsce i pracować na jej rzecz , powinniśmy ratować tych ludzi , Żeleński zachowuje się jak Putin i chce wysłać biednych Ukraińców do maszynki mielenia mięsa  Oczywiście wszystkich którzy chcą przyjechać na zasiłek albo przestępców spakować do pociągu i powrót na Ukrainę na front Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny To ukraińskie kobiety nie należą do narodu ?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...