Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Buszek112

Intel i5 9600K i Fortis 3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowy na forum, drugi dzień walczę z ustawieniem wentylatorów. Nie mogę sobie z tym poradzić.

W spoczynku cichutko, ok 32 stopnie, pare minut w PUBG i jest głośno.

1 minuta w power max stresie 66 stopni max

1 minuta w AVX stresie 75 stopni max

Stress test 10 min od intela 61 stopni.

W syntetykach nie kręciło tak wiatrakami, było cicho.

Nie rozumiem czemu taki syntetyk niby obciąża na 100% i jest cicho. A taki PUBG po 5 minutach już hałasuje.

 

Czy to chłodzenie jest takie słabe ? dodam że w obudowie oprócz 3 wiatraków 120 mm nie sterowanych PWM mam drugą sigmę 140 mm taką samą jak na procesorze.

RTX 2080 jest cichy.

Próbowałem w biosie i w fan xpert 4, żeby przy np 70 stopniach kręciło wentylatorami w 80%, ale bez skutku.

 

 

Od czego mam zacząć ? Czy Waszym zdaniem te temperatury są ok? jak to wszystko ogarnąć?

 

Asus z390 prime A

i5 9600K

16 gb 3200 mhz

Gigabyte RTX 2080 gaming x

Silentium PC Regnum rg1t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem nowy na forum, drugi dzień walczę z ustawieniem wentylatorów. Nie mogę sobie z tym poradzić.

W spoczynku cichutko, ok 32 stopnie, pare minut w PUBG i jest głośno.

1 minuta w power max stresie 66 stopni max

1 minuta w AVX stresie 75 stopni max

Stress test 10 min od intela 61 stopni.

W syntetykach nie kręciło tak wiatrakami, było cicho.

Nie rozumiem czemu taki syntetyk niby obciąża na 100% i jest cicho. A taki PUBG po 5 minutach już hałasuje.

 

Czy to chłodzenie jest takie słabe ? dodam że w obudowie oprócz 3 wiatraków 120 mm nie sterowanych PWM mam drugą sigmę 140 mm taką samą jak na procesorze.

RTX 2080 jest cichy.

Próbowałem w biosie i w fan xpert 4, żeby przy np 70 stopniach kręciło wentylatorami w 80%, ale bez skutku.

 

 

Od czego mam zacząć ? Czy Waszym zdaniem te temperatury są ok? jak to wszystko ogarnąć?

 

Asus z390 prime A

i5 9600K

16 gb 3200 mhz

Gigabyte RTX 2080 gaming x

Silentium PC Regnum rg1t

Jaka temperatura jest jak grasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok 65 stopni

Daj w biosie wentylatory na 50% na procesorze na stałe i zobacz w hwinfo64 czy podczas grania się nie rozkręcają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo do wypłaty działam na 600W Corsaira który ma parę lat. Jednak TDP tego zestawu go męczy. Nie gram w nic do 10tego bo strach ;p. Cooler w zasilaczu działa na maxa stąd hałas. Z chłodzeniem cpu jest wszystko OK. Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, PSU trzeba kupić, bo 600W z 4 letniego Corsaira nie wyrabia. Z GTX 1070 i 3570K było ok dlatego nie zmieniałem.

post-603577-15451921098776_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600Wat Corsarz jest OK.

To nie jest Take Mee :lol2:

Przyjdzie Bartosz i napisze, że masz za silny zasilacz.

 

1.18 Vcore to bardzo fajne napięcie, ustaw w biosie FAN CPU, żeby zaczął kręcić szybciej od 60stC.

Temperatury masz zacnie niskie.

 

Mam podobnie.

Pokaż proszę wynik monitoringu z blendera - to jakieś 1.5 godziny męczarni procesora.

 

https://opendata.blender.org/

 

Run complete benchmark.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak panikujesz z zasilaczem przeciez ten zestaw jak weznie 350w to bedzie total maks a zasilacz to nie jest jakiś badziew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak panikujesz z zasilaczem przeciez ten zestaw jak weznie 350w to bedzie total maks a zasilacz to nie jest jakiś badziew

 

Dokładnie tak - właśnie sprzedałem 6-cio letniego Corsaira AX750, kupujący znajomy elektryk porobił testy i wszystkie napięcia trzyma według norm. A ten Twój zestaw to wykręcony w kosmos 350W weźmie. Może problemem jest u CIebie, że jak grasz to gorące powietrze z karty zostaje w obudowie i przez to się procek zaczyna gotować - zacznij albo od pogrania przy otwartym boku albo wprost daj tam nawiew i zobacz czy coś się poprawia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej to budę IMO szrot od SPC i średnio udane chłodzenie bym wymienił niż ten zasilacz jeśli już coś wymieniać w tym zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za stres test ? Stress test "10 min od intela 61 stopni"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za stres test ? Stress test "10 min od intela 61 stopni"

 

Power max sse :

https://imgur.com/a/fveL9CC

Power max avx :

https://imgur.com/a/b1U3yQq

Intel extreme tuning utility :

https://imgur.com/a/Y8aaeCv

 

Jutro zrobie ten test 1,5h o którym pisałeś.

 

To żadna wina wentylatora CPU. przykładałem ucho bezpośrednio tam i tam. Hałasuje PSU.

Syntetyki męczą procesor na 100W, i dwie sigmy wyrabiają, PSU wtedy też, jest cicho.

PUBG na ultra w FHD z max skalowaniem męczy troche procesor, ale RTX do tego pobiera z 220W. Wzrasta pobór mocy i wzrasta natężenie dźwięku :).

 

Znajomek pracuje w serwisie komputerowym, oferuje tanią przekładkę wentylatora z innego PSU.

Odwiedziłem drugiego znajomka w serwisie stricte elektronicznym. Odradzili mi taką zabawę argumentując że:

 

Mój korsarz ma 6 lat, chodził prawie nonstop, ma 85% bronz, czyli 510W realnie.

Podobno sprawność zasilacza z roku na rok maleje o 5%, więc 85% na starcie - 30% z 6 lat.

Wychodzi 55%, czyli słabo.  Rozsądek mówi mi żeby jednak zmienić to PSU. Trochę wstyd do takiego setupu taki "dziadek" :)

Seasonic focus 650W będzie ok? Wtedy ta i5 poleci na jakieś 4.9 ghz bez większego wysiłku. RTX poleci +1000 mhz na pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Twój zestaw to wykręcony w kosmos 350W weźmie. Może problemem jest u CIebie, że jak grasz to gorące powietrze z karty zostaje w obudowie i przez to się procek zaczyna gotować - zacznij albo od pogrania przy otwartym boku albo wprost daj tam nawiew i zobacz czy coś się poprawia?

 

Z przodu obudowy mam 2x 120 mm, z tyłu 1x 120 mm, od góry 140 mm. Środek jest chłodny. Szaleje wentylator od zasilacza. Może realnej mocy ma już na styk (ze 350 W po 6 latach ciągłej pracy) i czujnik termiczny przy obciążeniu też może głupieje i odpala wentylator na max. Dodam że z zasilacza wieje chłodem podczas tego hałasu. nic nie jest ciepłe z zewnątrz jak dotykam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawność maleje, ale te 5% to teoria.

Elektrolity wysychają, stąd zaczynają się spadki napięć.

U siebie w 10 letnim Zalmanie 600HP wymieniłem podstawowe elka na nowe, włącznie z 400mf 400v ze strony pierwotnej - na philipsa - i zasilacz jest lepszy od tego złomu, który mam obecnie BQ 500 power8.

Ale technologia tego Zalmana nie pozwala na start Z370 i muszę to zrobić "ręcznie"

Ale zasilacze robione "wtedy" sa robione na lata, nie tak jak teraz.

Ryz i siano z butów.

 

Zalman 600HP:

 

https://www.hardwaresecrets.com/zalman-zm600-hp-600-w-power-supply-review/

 

Jak ktoś jeszcze ma ten zabytek i ma problem z wyłączaniem się w czasie benchmarków, to trzeba wymienić 1.1mf 400V na 2,2mf 400V.

 

9631323300_1545238149_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie tknęło żeby pogadać z elektronikiem :). Zrobiliby gamonie swapa wentylatora i pewnie tak samo by nim kręciło.

Zamówiłem z proline

FOCUS Plus Gold 650 (SSR-650FX) 80Plus Gold 650W

 

@Leven, jutro zrobie ten 1,5 h test. powiesz co myślisz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak blendera przejdzie, to masz stabilnego proca.

Linxem i prime95 nie katuje proca, bo aż mi szkoda płyty.

A ten blender tez potrafi przygrzać, a co najważniejsze natychmiast się wyłączy, gdy procesor wykaże błędy w obliczeniach sceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 8600k podkrecony na 4,8 przy fortis 3 i jest ok wiec fortis spokojnie sobie da rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten blender tez potrafi przygrzać, a co najważniejsze natychmiast się wyłączy, gdy procesor wykaże błędy w obliczeniach sceny.

 

Blender potrafi przygrzać procka? Chyba na szrocie od SPC! :lol2:

Zassaj se pan "Linpack Extreme" :

 

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?104759-New-Linpack-Stress-Test-Released

 

ten program dopiero potrafi przygrzać.

 

Po 20 przejściach dla pamięci 10GB (30 minut) miałem o 10C większe temperatury niż na tym twoim uwielbianym Blendku, którego pełny test nie trwa 1.5H, a około 55 minut. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej to budę IMO szrot od SPC i średnio udane chłodzenie bym wymienił niż ten zasilacz jeśli już coś wymieniać w tym zestawie.

 

Co takiego złego jest w tej budzie za 170 zł ? ma trzy wiatraki, czwarty 140 mm dokupiłem, na 50% ich nie słychać. Kable schowałem ładnie za płytą, trzy siatki anty mesh, nie takie cienkie blachy. Ja jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....Blendku, którego pełny test nie trwa 1.5H, a około 55 minut. :lol2:

 

Przecież to zależy od szybkości kompa. U mnie godzina i kilka minut. Ale ten blender wywali się na 100% jeśli procek jest chociaż trochę niestabilny. Najpierw linx/linpack/occt a na koniec blender i jest pewność :) Miałem raz tak, że linpack po 20 iteracjach nic nie pokazał, a blender padł. Puściłem jeszcze raz linpacka na dłużej i w dwóch iteracjach (z 40 chyba) był inny wynik. Procek potrzebował jeszcze 0.005v ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co takiego złego jest w tej budzie za 170 zł ? ma trzy wiatraki, czwarty 140 mm dokupiłem, na 50% ich nie słychać. Kable schowałem ładnie za płytą, trzy siatki anty mesh, nie takie cienkie blachy. Ja jestem zadowolony.

 

SPC dla mnie robi tandetę szczególnie w tej cenie. Tobie pasuje ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Użyłem jednego porównania i to wszystko. Wystarczy poszukać na reddicie i będą opinie użytkowników które będą znaczyły więcej niż osoby której za to płacą. Odnoszę wrażenie że my się cały czas nie rozumiemy. Ja mowie ogólnie o tanich płytach ASRock a Ty złapałeś się tego jednego modelu który kosztuje 400zl i myślisz że ja pisze cały czas tylko o nim. Gdybym miał kupić samochód w salonie i za 100tys byłby fiat a za 120 nie wiem mazda, to jednak kupiłbym mazdę. Tylko o tym mówie cały czas. O marce nie konkretnym modelu i czy warto dopłacić trochę więcej do marki, wg mnie tak. Według Ciebie nie ale sam jeśli masz wybór to idziesz w te lepsze marki. 
    • Za 5600 zł masz gotowca https://proline.pl/zenpc-gaming-amd-ryzen-5-7500f-rtx4070-super-1tb-32gb-p8120967 Taniej o 400 zł niż same podzespoły. 
    • Bierz póki jest https://proline.pl/zenpc-gaming-amd-ryzen-5-7500f-rtx4070-super-1tb-32gb-p8120967 Dobry gotowiec na AM5 z Ryzen 5 7500F i RTX 4070 Super za 5600 zł. 
    • Ogólnie im bardziej agresywna pozycja na rowerze, tym bardziej istotne jest dobre dopasowanie rozmiaru i geometrii. Bikefitter może trochę pomóc, mają czesto usługę dopasowania roweru przed zakupem. Ale to zawsze dobrze jest wiedzieć czego się chce i mieć jakiś punkt odniesienia, a z postu wynika że raczej z tym słabo. Ten rower na tiagrze sprawdzi się lepiej na górkach niż pozostałe wyścigowe szosy, bo po prostu ma lżejsze przełożenia. 
    • Dobra zwracam honor, na X3D faktycznie to działa powyżej 100, ustabilizowałem sobie takie coś, tylko fclk mnie blokowało  bo na początku zszedłem z 1900/3800 na 1866/3733 ale jak dałem 1833/3666 to BCLK poszło stabilnie na 104 i np podczas działania TM5 czyli obciążenie 100% z lekkim poborem mocy 70-80W~ procek trzyma cały czas 4628mhz w grach to samo, później jeszcze spróbuje pobić twój wynik w cinebenchu tylko muszę przygotować pokój do tego  musi być lodówa   PS. co do ramu i fclk to z taką kombinacją jest 1906/3812 więc spoko.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...