Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kalderon

Podkręcanie staruszka (E8200) nie idzie (NDIS.sys)

Rekomendowane odpowiedzi

Żadnych. Po pierwsze - częstotliwość PCI-E musi być wartością liczbową, nie mogę wpisać auto. Po drugie, ustawienia takie:

uv738Dul.jpg

 

I tradycyjny "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL":

JWxMo9Pl.jpg

 

Po wyłączeniu LANu w BIOSie komputer uruchomił się bez problemów, w spoczynku miał 0-1 stopień więcej. Co ciekawe CPU-Z w spoczynku pokazywał "core voltage" na poziomie 1,288V, a pod obciążeniem (Blend test) 1,248-1,256V.

 

Innymi słowy przy podkręcaniu wariuje karta sieciowa. Kupowanie zewnętrznej jest bez sensu bo za niewiele większą kwotę kupię Xeona który da mi znacznie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co ciekawe CPU-Z w spoczynku pokazywał "core voltage" na poziomie 1,288V, a pod obciążeniem (Blend test) 1,248-1,256V.

Vdroop robi swoje, ten spadek napięcia byłby mniejszy gdyby bios wyposażony był w funkcje LLC (Load Line Calibration) ale ta jest tylko w lepszych płytach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrożały na Aliexpress. Dlaczego tam? Bo mają procesory od razu przerobione na LGA775. W Polsce musiałbym jeszcze dokupić adapter i przycinać gniazdo w płycie głównej. Ręka mi się omsknie i cały zestaw do piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu myślisz ze rozwalisz gniazdo? po prostu trzymasz rękę na pulsie. trzeba się postarać żeby popsuć gniazdo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele trzeba żeby powyginać piny. Przerobiony E5430 na Ali kosztuje 38zł, taniej niż w Polsce procek+adapter. I do tego najczęściej mam wybór rewizji więc nie ma co ryzykować. Osobiście bardziej celowałem w stronę E5440/X3363, które można było kupić za zaledwie 10zł więcej, teraz ta różnica się zwiększyła. Zobaczymy, może stanieją po świętach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, trzy płyty ciachałem, i jedyne czego potrzebujesz żeby tego nie skopać, to ostry nożyk do tapet, ew. z świeżo odgiętym ostrzem, i wiedzieć, że możesz naciąć plastiki z boku spokojnie na starym CPU, i pinów nie masz na wierzchu. Potem już nie naciskasz tak z całej siły na końcu jak już wyjmujesz plastiki bez CPU.

Szkoda rzycia na C2D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co mam się w to bawić i ryzykować że coś pójdzie nie tak skoro za identyczne pieniądze (pamiętaj o kosztach wysyłki) mam gotowego, przyciętego Xeona E5430 z Ali? Trochę zwlekam bo szykowałem się na 5440, ale święta przeczekam na E8200. Naprawdę nie jest tak źle. Miejscami bardziej uwiera XP bo mimo 9 lat bez reinstalacji (poważnie!) o ile dalej działa sprawnie, to obsługa kodeków jest słaba i np. żadna przeglądarka nie odtwarza wideo na twitterze, a AMD już dawno prozucił obsługę GPU przez co 60 klatek na sekundę to bardziej slideshow (dla Win7 są najnowsze i stale aktualizowane sterowniki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa 2x2GB lub 4x1GB. Albo mniej.

Mi udało się uzyskać 8GB stosując dwa moduły DDR2 po 4 GB (są dość drogie).

https://www.ebay.com/itm/8GB-KIT-2-x-4GB-DIMM-DDR2-NON-ECC-PC2-6400-800MHz-800-MHz-DDR-2-DDR-2-Ram-Memory/321784568907?hash=item4aebdadc4b:g:9XAAAOSwBahVgHYe:rk:18:pf:0

Taniej jest kupić nową płytę do tego CPU. (nie G31/G33). Niestety do tej płyty przypisałem Windows 10 Home, co zmienia kalkulację.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę EP31-DS3L i procesor E5200. Działają na 3,83 GHz.

Nie udawało mi się uzyskać 8 GB z 4 modułami po 2 GB. Same sloty nie były uszkodzone - z 2 x 2 GB płyta działała niezależnie do której pary slotów były one włożone.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zupełnie inną płytę, u mnie 4GB to sztywny limit niezależnie od konfiguracji (ludzie próbowali, albo uruchamia się tylko jedna kość, albo BIOS w ogóle nie wstaje). Zabawa w nowa płytę i dokładanie RAMu jest nieopłacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu LANu w BIOSie komputer uruchomił się bez problemów, w spoczynku miał 0-1 stopień więcej. Co ciekawe CPU-Z w spoczynku pokazywał "core voltage" na poziomie 1,288V, a pod obciążeniem (Blend test) 1,248-1,256V.

 

Innymi słowy przy podkręcaniu wariuje karta sieciowa. Kupowanie zewnętrznej jest bez sensu bo za niewiele większą kwotę kupię Xeona który da mi znacznie więcej.

 

Obawiam się że zmiana procesora nie rozwiąże tego problemu - musisz dokupić kartę sieciową albo WiFi, jeśli chciesz mieć LAN.

Zrób test OCCT (automatic 1h, small data set). Doskonale wykrywa wszelkie niestabilności wynikające z podkręcania. Możesz zwiększyć graniczną temp. z 85 na np. 95 stopni (klikając na koło zębate).

http://www.ocbase.com/index.php/download

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, i co z tego? Masz zupełnie inną płytę innego producenta. Jeszcze nikt nie uruchomił więcej jak 4GB na P5KPL od Asusa. To jest twardy limit dla tej płyty.

 

Nowy procek rozwiąże problem z karta sieciową bo nie zamierzam go podkręcać, wzrost wydajności będzie pochodzić z dwóch dodatkowych rdzeni. Zostawię go na stockowym taktowaniu gdzie wszystko działa dobrze.

 

Innymi słowy plan jest taki, że poluję na Xeona, a w przyszłości rozważę zmianę systemu. Na 32-bitowy bo 64 bity przy 4GB RAMu nie mają sensu. Może uzyskam 0,75GB więcej używalnego RAMu, ale sam svhost w Win7 x64 potrafi ważyć 1GB, system zabiera ok. 10GB więcej miejsca na dysku, aplikacje więcej RAMu, sterowniki dla mojej karty graficznej byłyby ok. 200MB cięższe (prawie dwukrotnie).

 

PS. Proszę edytuj posty zamiast walić jednego pod drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś próbował włożyć 2 moduły DDR2 po 4 GB? Jak już napisałem, są dość drogie (ok. 95 $).To ograniczenie do 4GB dotyczy chipsetu G31, nie BIOSu ani płyty. Można je obejść stosując dwa moduły DDR2 po 4GB.P.S. Załączam screeny z CPU-Zpost-5919-15456022663385_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Załączam screeny z CPU-Z

Nieźle się podkręciły te moduły skoro fabryczne 667 lecą na 800 na standardowym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to były 2 moduły 4GB 800 MHz :]

https://www.ebay.com...gHYe:rk:18:pf:0

 

Edit: CPU-Z podaje faktyczną (fizyczną) częstotliwość taktowania pamięci, ale transmisja danych w pamięciach DDR (Double Data Rate) odbywa się z dwukrotnie większą częstotliwością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bo to były 2 moduły 4GB 800 MHz :]

https://www.ebay.com...gHYe:rk:18:pf:0

Edit: CPU-Z podaje faktyczną (fizyczną) częstotliwość taktowania pamięci, ale transmisja danych w pamięciach DDR (Double Data Rate) odbywa się z dwukrotnie większą częstotliwością.

Nie musisz mnie tego tłumaczyć. Siedzę już od 2007r na tej platformie. W takim razie dlaczego w zakładce SPD jest maksymalne taktowanie 333MHz (zamiast 400 jak dla modułów 800)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo takie timingi zostały wpisane przez producenta modułu DDR2 do pamięci nieulotnej tabeli profili tych modułów pamięci (256 bajtów).

Dlaczego? Nie wiem, może w celu zwiększenia kompatybilności?

Ale to nie ma nic wspólnego z faktyczną częstotliwością, z którą działają te moduły, a którą ustawia się w BIOSie. Ma to natomiast wpływ na timingi.

Istotne jest to że te pamięci są sprzedawane jako 800MHz i że działają z tą prędkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andree, jesteś mistrz.

Nigdy nie widziałem rozwiązania tego problemu nigdzie.

Na całe szukanie po sieci kiedyś, znalazłem raptem tylko jedną poszlakę, i to raczej nie było to.

W wolnej chwili zrobię z tego osobny temat, żeby się rozeszło.

Tak, tu chodzi o chipset (G31/P31), raczej bez znaczenia jeśli chodzi o płytę (chyba że pojawi się problem z kompatybilnością pamięci na jakiejś).

Świetne info.

Ciekawe czy w ten sam sposób można by obejść ograniczenie limitu RAM do 8GB na innych płytach z DDR2.

 

I jeszcze jedno.

Raz przypisaną licencję do płyty można odpiąć w dedykowanym miejscu w Windowsie.

Jest panel od tego.

Generalnie nawet OEM przechodzi aktywację na innym sprzęcie. Ew. można telefonicznie aktywować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozwiązałem problem dla swojej płyty i z tymi konkretnymi pamięciami A-tech 4GB DDR2.

Nic nie gwarantuję, zwłaszcza dla płyt innych producentów i przy zastosowaniu innych modułów pamięci 4GB DDR2.

W razie niepowodzenia poszkodowany będzie musiał te pamięci sprzedać we własnym zakresie :P

P.S.

W ten sam sposób wyposażyłem swojego starego laptopa Compal JFL92 w 8GB DDR2, zastosowałem pamięci:Atech 8GB Kit Lot 2x 4GB PC2-6400 6400 DDR2 DDR-2 800mhz 800 Laptop Memory RAM

Dzięki za info o aktywacji Windows OEM, poczytam na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ali kilku sprzedawców ma moduły 2x4GB, tylko podobno AMD only. Szukałem i jest kilka wersji co to znaczy:

- kompletnie nic, to bałach żeby drożej opychać pamięci "do Intela"

- różnią się profilami XMP (AMD-owskie odpowiedniki), ale JEDEC są te same więc powinny działać

- inna jest konstrukcja/połączenie z mostkiem

- to zupełnie inny typ/gęstość pamięci

 

Tak czy owak póki co RAM nie jest problemem numer jeden ani dwa. 32 bity dbają o jego rozsądne zużycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, kupiłem te pamięci głównie z powodu deklaracji producenta o zgodności z Intelem, konkretnie z tej aukcji:

Atech 8GB Kit Lot 2x 4GB PC2-6400 6400 DDR2 DDR-2 800mhz 800 Desktop Memory RAMDesigned For:Dell HP-Compaq Apple Intel IBM-Lenovo Toshiba Acer Asus Sony

 

Co ciekawe, pamięci zostały wyprodukowane w USA a nie w Chinach!Country/Region of Manufacture:United States

A co do przyspieszenia komputera przez wymianę dwurdzeniowca na czterordzeniowca, to trzeba się upewnić że używane oprogramowanie do odtwarzania filmów potrafi z tego skorzystać.

Mi w każdym razie większość filmów odtwarza się zadowalająco na tym salonowym komputerze z dwurdzeniowym E5200 @ 3,83GHz, w razie potrzeby mogę go podkręcić do 4GHz, działa ale temperatury są bardzo wysokie i cooler Spartan 3 Pro HE1024 się nie wyrabia w OCCT, więc zdarzają się błędy w obliczeniach wektorowych Linpack (ale przechodzi główny test: OCCT, small data set).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wydam 400zł na RAM (+procesor) bo w tej cenie można kupić znacznie lepszy zestaw, używany oczywiście.

 

A właśnie, a propos temperatur. Między E5430 a E5440 będzie jakaś zauważalna różnica temperatur? Bo mam stockowy aluminiowy cooler i nie wiem czy 2x więcej rdzeni + nieco wyższe taktowanie w E5440 (bez podkręcania) to nie będzie dla niego za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymuje X5450 i E5450 które nawet temperaturami się nie różnią, to i E5430 i E5440 wytrzyma.

 

Aha, w sąsiednim temacie doczytałem że masz to niższe chłodzenie z niższego procesu CPU. Tamten jest za słaby.

Tylko te grubsze dają radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • z GPU może być jeszcze PowerColor RX 7900 XT Hellhound Spectral White (biale lub niebieskie ledy)
    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...