Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kalderon

Podkręcanie staruszka (E8200) nie idzie (NDIS.sys)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że stary dobry E8200 przestaje sobie radzić nawet w youtubem (w 1080p) przez te cholerne HTML5 (zużycie CPU wzrosło mniej więcej pięciokrotnie), wpadłem na pomysł czy może lekkie podkręcenie nie wyeliminowałoby (rzadko) pojawiających się spowolnień odtwarzania klipów. Komputer w zasadzie nie jest do niczego innego używany poza internetem, przerzucaniem zdjęć, co jakiś czas film itp. i w z resztą radzi sobie bezproblemowo więc nie zamierzam inwestować w nową platformę itp. Chciałbym po prostu sprawdzić czy lekkie podkręcenie (do 3-3,2GHz) przyniosłoby jakąś poprawę. Niestety nie poszło jak z płatka. Sprzęt to E8200 (rewizja C0, boxowy cooler), płyta Asus P5KPL-E, RAM GeIL 2x2GB (DDR2) 800MHz CL5 Black Dragon 1,8V, Radeon 7770, zasilacz Chieftec 450W. Niestety płyta ma ograniczony zakres ustawień które można zmienić:

lLksxz1l.jpg

 

Problemy są dwa. Sypie BSODami o treści "driver_irql_not_less_or_equal". Albo nie ma internetu.

 

Scenariusz jest taki, PCI Express zawsze na 100, DRAM Frequency próbowałem na auto lub ⩽800 MHz, CPU voltage, w zasadzie próbowałem wszystkiego od 1,28V do 1,36V, CPU Freq do 400MHz. Często w BIOSie pojawia się informacja "Overclocking Failed!". A dokładniej scenariusze są dwa:

- zostawiam DRAM voltage na auto: BSOD podczas ładowania programów w tle podczas uruchamiania (głównie antywirusa bo jest największy) lub gdy chcę uruchomić kolejny program po uruchomieniu

- DRAM voltage ustawione na 1,8V (domyślne dla tych kości), wszystko uruchamia się poprawnie, na kilku napięciach kilka pierwszych testów Blenda nie pokazywało błędów (choć temperatura szybko rosła), ale... Podczas uruchamiania wyskakiwało takie coś:

moZavfH.png

I po prostu nie było połączenia nie tylko z internetem, ale i z routerem. Adresu IP nie było w ogóle albo jakieś dziwadło nie mające nic wspólnego z moim.

 

Co ciekawe, zanim zacząłem się "bawić", CPU-Z pokazywał "Core Voltage" na poziomie aż 1,36V, a obecnie (przy tych samych domyślnych ustawieniach) - 1,128V.

Druga sprawa - obecnie RAM pracuje na timingach 6-6-6-18. Jakakolwiek próba podkręcania przestawia je na 5-5-5-15. Choć to nie powinien być problem bo te pamięci mają nawet w specyfikacji zapisaną pracę na 5-5-5-15.

 

I tak właśnie jestem w kropce, nie wiem jak do tego podejść. Czyżby to by było na tyle? Z tyłu głowy kiełkował mi jeszcze pomysł z wsadzeniem tam Xeona (bez podkręcania), ale teraz mam wątpliwości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Chipset G31.

Tam jest PCIe 1.1 z tego co się orientuję.

Ustawienie powyżej 100 lub na auto nie powinno zaszkodzić na tym, a czasem pozwala na względne OC.

Przypilnować byle od za wysokiego taktowania RAM to nie bylo, więc od razu można na razie obniżyć.

Jak płyta jest do bani, to nawet timingów czasem nie poluzujesz, co czasem jest wskazane przy OC, ale zostaw je w spokoju na razie na niższym taktowaniu. Potem kombinować.

A jak nic z tego nie wyjdzie, to masz X5450 za 50 zł, czasem taniej na AliExpress. Czy jak sekcja się nie zagotuje, X5365, lub wolniej taktowane tańsze quady z serii X.

Lub co znajdziesz z tego

https://www.delidded.com/list-of-intel-lga-771-xeon-processors/

+ odpowiedni bios i adapter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 100 czyli np. 101? Napięcie zostawić w Auto czy ustawić te 1,8V?

 

Timingów nie poluzuję bo płyta nie daje takiej możliwości.

 

X5450 ma 120W TDP więc mój stockowy cooler (aluminiowy) raczej tyle nie wyrobi. Jeśli już to myślałem o X3363/E5440 a ok. 13$ na Ali, już zmodyfikowane pod 775.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, PCI Express na 101, CPU Voltage na 1,356V, DRAM Freq. na 750MHz (nie dało się niżej) i ... bez zmian. Albo i gorzej bo może nie wyświetliło się okienko "serwer zajęty", ale niezależnie od ustawienia DRAM Voltage w tym samym momencie pojawia się BSOD. Teraz zauważyłem że błąd "driver_irql_not_less_or_equal" dotyczy tego pliku: NDIS.sys. Innymi słowy karta sieciowa nie radzi sobie z jakimkolwiek podkręcaniem i sypie błędami.

 

Tak wygląda podgląd zdarzeń dla dwóch ostatnich prób uruchomienia po podkręceniu:

sFpZW9bl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NDIS.sys jest raczej sterownikiem modemowym karty sieciowej, np. przy Androidzie, ale na pewno nie powiem czy nie jest też na LANie używany w jakikolwiek sposób.

 

Możesz ręcznie wyłączyć LAN w biosie najlepiej. Ew. to inny aktywny interfejs sieciowy, który można spróbować wyłączyć, ew. odinstalować z edycją gpedit by nie ładował ciągle nowego sterownika.

 

To taktowanie widywałem że nawet do 107, może nawet 8 ludzie podnosili przy PCIe 1.1. Spróbuj najpierw do 103. Może coś pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak wyłączę LAN to nie będę miał internetu...

 

Przy FSB na poziomie 375 minimalne taktowanie RAMu to 750MHz. Podbicie PCI-E do 103 czy wyżej nie spowoduje przekroczenia 800? Szkoda, że ceny Xeonów w ostatnich dniach skoczyły o 20-30%...

 

EDIT. Według podglądu zdarzeń, bluescreenowi towarzyszyły takie błędy jak:

Nie można znaleźć opisu dla identyfikatora zdarzenia ( 194 ) w źródle ( AtcL001 ). Być może komputer lokalny nie ma wymaganych informacji rejestru lub plików DLL potrzebnych do wyświetlania komunikatów z komputera zdalnego.

 

Źródłem był AtcL001 czyli moja karta sieciowa. I ostrzeżenie:

Komputer nie mógł odnowić swojego adresu z sieci (z serwera DHCP) dla karty sieciowej o adresie 002D506N714F. Wystąpił następujący błąd:

Przekroczono limit czasu semafora. . Komputer będzie dalej próbował sam uzyskać adres z serwera adresów sieciowych (DHCP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile możesz dać max. na NB Voltage ?

Sprawdź w SPD jakie masz dane w tabelce parametrów.

4GB może być nieco mało na współczesny internet (zależy od ilości zakładek).

 

Podkręcanie szyny PCI-e nie wpływa na taktowanie pamięci, ALE może zdestabilizować komponenty wbudowane w płytę główną (LAN, dźwięk, USB, itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max. 1,7V.

Nie wiem co to jest SPD.

4GB póki co wystarczają, nie korzystam z Chrome'a tylko z Firefoxa i nie zdarzyło się żeby przekroczył 1,5GB. W chwili obecnej uruchomiony system i Firefox z jedną zakładką zużywają niecały 1GB pamięci. XP jest naprawdę oszczędny. Brakuje tylko trochę "mocy" CPU, na youtubie czasami zdarza się zużycie na poziomie 100% za którym idzie spowolnienie odtwarzania obrazu (ale nie dźwięku).

 

To u mnie podkręcenie PCI-Express zdestabilizowało kartę sieciową już przy ustawieniu 101. Podobny efekt dawało sztywne ustawienie napięcia RAMu. Powoli godzę się z myślą, że nie uda się nic podkręcić, a z tyłu głowy kiełkuje nieprzyjemna myśl czy nie wylazły by jakieś kwiatki na Xeonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"SPD" to zakładka z programu CPU-z, pokazująca standardowe ustawienia dla danego modułu pamięci.

JEDEC = specyfikacja podstawowa, XMP/EPP = profile rozszerzone w zwiększonej wydajności (mogą wymagać ręcznego ustawienia).

 

Spróbuj ustawić 399MHz na FSB (~1596MHz efektywne) i zwiększ NB Voltage do 1,35V-1,4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam XMP-EPP, tylko trzy profile JEDEC:

u33F3Mp.png

 

Co ciekawe teraz pamięć działa na timingach 6-6-6-18, a przy jakiejkolwiek próbie podkręcania na 5-5-5-15.

 

NB Voltage jest stopniowane co 0,15V (1,25-1,40-1,55-1,70V) czyli 1,4V. 399MHz FSB a resztę zostawić na auto?

 

EDIT. Możliwe że znam przyczynę swoich niepowodzeń. Moja płyta wspiera tylko (ze strony producenta):

- FSB 1333/1066/800 MHz

 

Czyli pozostaje mi wymiana np. na Xeona z FSB 1333MHz lub niższym (bo niektóre maja 1600).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma aż takiego wybitnego znaczenia bo P5B Plus np. ma max FSB na stronie - 1066/800/533 MHz, a śmiga na niej E5450.

Choć z początku jak leciał na 2.4 zamiast 3 na stock, to trzeba było kombinować.

 

Na tej Twojej płycie ktoś odpalał nawet X5472 @3.4

 

Z tym NB Voltage dobra rada.

Na razie nie musisz reszty ruszać o czym nie było wspomniane.

Ew. jeszcze napięcia RAMu, ale zasadniczo wygląda że są poniżej stock taktowania.

 

Ten LAN możesz wyłączyć na próbę, by zobaczyć czy nie wywali innego błędu.

 

Generalnie nie da się wykluczyć że na W10 te ścinki o których mówisz znikną.

Jak będziesz miał SSD, to do neta nawet 4GB RAM starczy.

W dodatku x64 też trochę więcej wyciśnie z CPU.

 

Zobacz też na YT jak inni podkręcają na tej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1 rzecz. Autorze patrzyłeś po innych forach? Na forum elektrody (w styczniu) ktoś opisał że miał problem z kartą sieciową i oc E8200 na tej samej płycie przy 4 GB RAM. Jakiekolwiek oc CPU powodowało nie działanie karty sieciowej. Tyle że u niego było na sztywno ustawione taktowanie PCI-E na 100. W ostatnim poście napisał że (tak jak mu radzono) po zamontowaniu zewnętrznej karty sieciowej na PCI oraz wymianie RAM na 1 moduł 4GB 1066, zrobił stabilne 3,2GHz na CPU.

2 kwestia to taka że na tych słabszych chipsetach (na pewno na P31, być może na G31 jest tak samo) FSB powyżej 333 przetaktowuje szynę PCI-E według wzoru FSB/3.33, dlatego taktowanie PCI-E trzeba ustawiać na auto. Pisał o tym @cHunter w tym temacie. Przy starszych kartach graficznych był problem bo się podkręcały razem z szyną PCI-E, ale od przynajmniej AMD z GCN nie ma już tego problemu. Według niego bezpieczna (graniczna) wartość PCIE 1.1 to 120MHz (czyli dla FSB 400MHz) bo powyżej mogą być już problemy z dyskami (posty #343 i 345 zalinkowanego tematu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisał że ponoć nie ma opcji auto.

P31 ma. Dziwne.

 

I ciekawe jak przełoży się single channel na spadek wydajności. Czy podgoniony CPU sobie to odbije spokojnie.

Zależy też na ile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pisał że ponoć nie ma opcji auto.

Musi być. Czasami trzeba wpisać po prostu Auto i Enter, tak jak np. przy mnożniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie PCI-E ma wartość cyfrową którą muszę wprowadzić ręcznie (jak FSB). Nie próbowałem wpisywać auto.

Inwestycja w zewnętrzną kartę sieciową czy wymiana RAMu ... to już wolę kupić Xeona i zostawić bez podkręcania (łudzę się że to pozwoli uniknąć problemów).

Grafika to AMD z GCN więc problemu nie będzie

 

Innymi słowy spróbować wpisać "auto" do PCI-E, FSB na 399, NB na 1,4V i reszta w Auto?

Na tej Twojej płycie ktoś odpalał nawet X5472 @3.4

Konkretnie na mojej? Bo wariacji P5K jest multum i moja wydaje się być tą ekonomiczną.

Generalnie nie da się wykluczyć że na W10 te ścinki o których mówisz znikną.

Jak będziesz miał SSD, to do neta nawet 4GB RAM starczy.

W dodatku x64 też trochę więcej wyciśnie z CPU.

Zużycie CPU podczas oglądania na yt waha się między 80 a 100%, ścinki pojawiają się czasami gdy dłużej utrzyma się zużycie na poziomie 100%. Lepsze wsparcie kodeków i html5 w nowszych Windowsach (od 7 w górę) może pomoc, a może ... nie dać nic.

Nie zamierzam inwestować w SSD, nawet w ten chiński za 15$ (a może właśnie dlatego).

64 bity mogą bardziej obciążyć CPU a na pewno zwiększą zapotrzebowanie na pamięć RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Innymi słowy spróbować wpisać "auto" do PCI-E, FSB na 399, NB na 1,4V i reszta w Auto?

Może sprawdź najpierw niższe FSB np. 360 czy 370.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi OS można postawić na próbę triala obok pierwszego.

Do czasów W7 boot obu systemów łapał z automatu po pierwszym restarcie instalatora W7.

Przy 10 może być więcej kombinacji:

http://forum.pclab.pl/topic/1051119-Windows-XP-obok-Windows-10/

 

Generalnie w trybie x64, 100% może nie być tym samym obciążeniem co na x86.

 

Przy braku SSD i przejściu na W10 x64, komfort używania OS wyraźnie się obniży na 4GB RAM, ale przykładowo z dodatkiem The Great Suspender na Chrome, i ReadyBoost, dla braku ścinek na YT, jak nie będzie pracy na bardzo wielu kartach, może mieć to sens.

 

Generalnie są też odchudzone modyfikacje W10. Np. bez Store.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja partycja systemowa ma tylko 10GB wolnego miejsca a instalacja drugiego systemu chyba wymaga oddzielnej partycji.

64-bitowy system może spowodować wzrost zużycia CPU w 32-bitowych aplikacjach/programach bo będzie musiał uruchomić emulator. Również sam kod jest o ok. 30% dłuższy to oznacza większe zużycie zasobów. A np. 64-bitowy Firefox średnio wyszedł więc wolałbym zostać przy 32 bitach.

 

Nie zamierzam przechodzić na W10, nie pasuje mi ten system zarówno jeśli chodzi o politykę prywatności jak i interfejs (wiem, wcześniej był w ósemce, ale również krytykowany). Albo W7 albo zostaję na XP.

Może sprawdź najpierw niższe FSB np. 360 czy 370.

Napięcie CPU zostawić w auto czy ustawić na sztywno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Napięcie CPU zostawić w auto czy ustawić na sztywno?

Na sztywno. Np. dla FSB 360 sprawdź CPU Voltage 1,3-1,32V. Możesz jeszcze sprawdzić jakie jest napięcie standardowe twojej sztuki (w Core Temp, wartość VID).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup E5430 tani ja wyrwałem za 30zł+kw. i nie baw się w podkręcanie dwóch jajek bo nic nie da.I dołóż drugie 2x2GB Ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie ma takich cen, w ciągu ostatniego tygodnia Xeony podrożały (a na pewno te zaadoptowane do LGA775). Moja płyta oraz system obsługują max 4GB RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja płyta oraz system obsługują max 4GB RAMu.

Jest 4 sloty na tej płycie. Więc u Ciebie nie powinno w ogóle działać 2x2GB skoro max to 4GB w sumie na 4 slotach, przynajmniej według strony producenta. Ale na liscie QVL są moduły 2GB, więc pewnie ograniczenie do 4GB wynika jedynie ze specyfikacji G31.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak z oc? Jakieś postępy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...