Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Bezpłatne zabezpieczenie i optymalizacja smartfonów z Androidem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

W tym temacie napiszę w jaki sposób zabezpieczyć smartfony z systemem Android przed szkodliwymi programami i atakami hakerskimi, a także jak je zoptymalizować.

Ochrona.

Twórca Androida firma Google, nierzadko dopuszcza niestety do swojego sklepu niesprawdzone dokładnie, groźne aplikacje. Są one co prawda później usuwane ale ze sporym opóźnieniem i najczęściej dopiero po skargach użytkowników lub informacjach od firm tworzących aplikacje zabezpieczające.

Wbudowany w system skaner Google Play Protect osiąga niską wykrywalność szkodliwych aplikacji. Według różnych testów od 51,8% do 79,2%, gdy najlepsze programy antywirusowe około 100, a nawet 100%.

Jeżeli instalujecie mniej znane, a w szczególności nowe programy, dokonując przy tym zakupów oraz przelewów przy użyciu smartfonu, to należy zainstalować skutecznego i lekkiego Bitdefendera Antivirusa Free.

1cog7hjJ5cVcMQDVAav7SVdyTmY9tO8aQY5j6RsZ

Antywirus automatycznie sprawdza wszystkie nowo instalowane aplikacje, ale aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy okresowo, np. raz w miesiącu, wykonywać skanowanie na żądanie.

W starszych wersjach Androida, Bitdefender Antivirus Free nie chroni w czasie rzeczywistym. W takim przypadku polecam Pandę Dome Bezpłatny antywirus i VPN.

W telefonach Samsunga nie trzeba instalować programu antywirusowego, ponieważ w ustawieniach > "Pielęgnacja urządzenia" > "Zabezpieczenia", wystarczy włączyć bardzo dobrą ochronę McAfee, która zapobiega instalacji szkodliwych programów i wykonuje regularne skanowanie smartphonu.

Do ochrony podczas łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi, szczególnie gdy wykonujemy przelewy internetowe, a także w celu zachowania anonimowości w internecie, polecam darmowego klienta VPN bez limitu danych (połączenia z trzema serwerami do wyboru) ProtonVPN Free, który ukrywa prawdziwe IP i szyfruje połączenia.

Można również zmienić DNSy usługodawcy internetowego na prywatne i szybsze - klik.

W celu zachowania prywatności i bezpieczeństwa, proponuję używać wyłącznie komunikatora Signal.

Optymalizacja.

Żeby smartfon pracował szybciej, a bateria się wolniej zużywała, należy wyinstalować, a jeśli nie jest to możliwe, to wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje.

Najlepiej też unikać programów pobierających dużo zasobów systemowych, np. Adobe Reader, czy UC Browser oraz wyświetlających wiele reklam. W celu zablokowania reklam, można w Androidzie użyć DNS Adguarda oraz przeglądarek internetowych z blokerami reklam: Samsung Internet Browser z Adblock Fast, Opera z Ad Blockerem, ewentualnie Firefox z uBlockiem Originem.

W ustawieniach telefonu warto wyłączyć aplikacje, niepotrzebnie działające w tle.

Od czasu do czasu należy wyczyścić pamięć podręczną wszystkich programów oraz dane niektórych aplikacji i usunąć zbędne pliki.

scr_ashampoo_droidoptimizer_pl_main.png

Mniej zaawansowani i wygodni użytkownicy, w sytuacji, gdy smartfon nie posiada odpowiednich narzędzi do optymalizacji, mogą skorzystać ze specjalnej apki działającej automatycznie (trzeba włączyć opcję) Droid Optymizer. Odradzam używania innych aplikacji tego typu ze względu na na zbieranie danych i generowanie reklam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lat mam tylko ccleaner APK i nic więcej nie trzeba, trzeba mieć mózg.

post-601404-15455657165183_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

CCleaner po przejęciu przez Avasta, nie ma już tak dobrej reputacji, a poza tym wersja darmowa jest okrojona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam żadnych zabezpieczeń i mam root-a.

Puki co pieniądze z konta mi nie odparowały.

Wywaliłem z telefonu sklep play i aplikacje instaluję tylko z plików .apk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak więc ten temat, nie jest przeznaczony dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś sporo pracy w tekst, ale dla mnie nie jest on zbyt użyteczny - wszelkie antywirusy na telefon uważam za stratę czasu i zasobów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat miałem wiele smartfonów z różnymi systemami i nigdy takowych nie używałem, zawsze starając się rozważnie instalować tylko z pewnych źródeł i nigdy problemów nie było. Podobnie z "optymalizatorami" wszelkiej maści - w większości przypadków wystarczają te dostarczone przez producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla Ciebie pakiet zabezpieczający, czy antywirus jest bezużyteczny, a komuś innemu się przydaje. Ważne, żeby ludzie nie instalowali badziewia, tylko najlepsze, sprawdzone pakiety.

Do tego tematu nie należy podchodzić w radykalny sposób. Teraz radykalizm staje się jakąś chorobą cywilizacyjną.

 

Porównujesz telefon sprzed 10 lat ze smartfonem?

 

Jakie to niby masz zaufane źródła pobierania aplikacji dla Androida? Sklep Google?

 

https://android.com.pl/artykuly/152864-google-play-malware-bank/

https://antyweb.pl/google-play-hiddenad/

https://www.tvp.info/39170338/czesi-ostrzegaja-przed-groznym-wirusem-w-smartfonach-mozna-stracic-pieniadze

https://www.radiozet.pl/Nauka-i-Technologia/Technologia/Uwaga-na-groznego-wirusa-na-Androida-moze-zniszczyc-smartfona

klik

https://gazetawroclawska.pl/grozny-wirus-w-aplikacji-na-smartfona-wykrada-dostepy-do-kont-bankowych-lista-bankow/ar/12756214

https://superbiz.se.pl/technologie/grozny-wirus-atakuje-smartfony-ktorych-uzytkownicy-ogladali-filmy-dla-doroslych-aa-ioj2-MhG3-kD2s.html

https://tech.wp.pl/grozny-wirus-na-androidzie-moze-byc-nawet-35-mln-zarazonych-6128544006547073a

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/korzystanie-z-tej-aplikacji-na-androida-moze-sporo-kosztowac/wpn8xjc

 

Tylko w niektórych, nowszych smartfonach, producenci dostarczają optymalizatory, ale nie wszystkie działają automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno użytkownik jak i potencjalny wirus na Androidzie na niezrootowanym telefonie nie jest w stanie w żaden sposób go uszkodzić. Gdzie jak gdzie, ale na komórce antywirus to absurd, choć jestem na 100 proc. pewien, że w politykach bezpieczeństwa w firmach pojawi się wymóg (może już jest?) instalacji antywirusów na urządzeniach mobilnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Smartfon, to nie jest komórka, tylko komputer z telefonem, który umożliwia instalowanie aplikacji, surfowanie po internecie, pobieranie plików, dokonywanie przelewów, płacenie zbliżeniowe, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, robienie zdjęć, czytanie e-booków, nawigację, komunikację przez komunikatory itd.

 

Problem z Androidem polega na tym, że aplikacje znajdujące się w sklepie, nie są przez Google rzetelnie testowane pod względem bezpieczeństwa, a jak się niejednokrotnie okazało, programy posiadające najwyższe oceny i dużą ilość pobrań, czyściły ludziom konta.

 

W jaki sposób przeciętny, często naiwny użytkownik Androida, może zwiększyć swoje bezpieczeństwo w trakcie pobierania wielu apek? Tylko dzięki solidnemu antywirusowi. Nie ma innej możliwości!!!

W testach, wykrywalność szkodliwych aplkiacji, wbudowanego w system skanera Google Play Protect, jest na poziomie 50 - 68%, gdy niektóre AV osiągają 99 do 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież na telefonie bez roota ani Ty ani wirusy ani antywirusy nic nie możecie zrobić! Spróbuj na telefonie bez roota odinstalować aplikację Google Maps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po co filozofujesz? Czy Google Maps, to szkodliwy program?

Jeszcze nie słyszałem, żeby nie dało się wyinstalować niebezpiecznej aplikacji, wprowadzonej przez oszustów do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty filozofujesz. Polecasz zbędne antywirusy na system, którego w normalnych warunkach nie da się zainfekować.

 

I co ta niebezpieczna aplikacja spowodowała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No, strasznie szkodliwe aplikacje - wyświetlają reklamy i zużywają transfer.

 

Przeciętny użytkownik nie będzie w stanie "zainfekować" telefonu (cudzysłów, bo bez roota w systemie nic poważnego nie da się zrobić). Przeciętny użytkownik nie potrafi skonfigurować telefonu, zainstalować aplikacji, a już na pewno nie potrafi zainstalować aplikacji spoza sklepu. Nie potrafi wyłączyć powiadomień (myśli, że to tak trzeba, że mu ciągle wyskakują jakieś bzdurne informacje), myśli, że cały czas musi być włączony GPS (bo Android to niejako wymusza) itp., itd. No i przede wszystkim przeciętny użytkownik na oczy nie widział szkodliwej aplikacji. Nawet gdyby chciał, nie jest w stanie uszkodzić systemu, bo nie ma do tego wystarczających uprawnień, podobnie jak tzw. szkodliwe aplikacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wielu przeciętnych użytkowników straciło pieniądze,  za pośrednictwem szkodliwych aplikacji ze sklepu Google.

Jednak temat, który napisałem, nie dotyczy tylko kwestii skutecznego zapobiegania tego typu działaniom, ale również temu, żeby ludzie nie instalowali (jeśli w ogóle instalują) antywirusów o niskiej wykrywalności lub pseudo-antywirusów.

Miłych snów :)

Z powodu wycofania przez Symanteca antywirusa z darmowymi opcjami, temat zmodyfikowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jednak nie nazywałbym składek (ZUS, NFZ) podatkami. Można mówić o kosztach pracy, ale jednak ich naliczanie czy przeznaczenie jest inne i nie mieszajmy pojęć.
    • Witam, pytanko mam, A320 Fenix, brak u mnie strzałek góra/dół przy pokrętłach mam tylko łapkę, tak ma być czy coś nie tak jest?
    • Podpierałem się nie jakimś liptonem bo podstawowa zasada jest taka że jutjuberom nie wierzymy gdyz mówią to za co dostaną pieniądze tylko: a: informacjom z paru źródeł że z zasady matx mają gorsze sekcje zasilania niezależnie od marki (więc jedynym argumentem za kupnem plyty matx jest ilość miejsca w obudowie, domu) b: wiedzy sprzed lat o czym już pisałem. Zawsze na początku jakiejś podstawki ludzie polecają asrocki bo są tanie, później polecajki zmieniają się na normalne płyty w stylu msi gigabyte czy Asus. Może moje uprzedzenie jest błędne ale ASRock kojarzy mi się z takimi płytami ECS (ciekawe czy ktoś pamięta to barachło) które byky dobre bo były tanie i na tym się ich wspaniałość kończyła. 2-3 lata i kondensatory sie wylewały, zaczynały się restartu i bsody z dupy.  Oczywiscie nie jestem super znawca i fachowcem dlatego nie idę w zaparte że ASRock to barachło, natomiast twierdzę że 350zl dziś to nawet nie jest pełny bak paliwa więc wydaje mi się głupotą nie dołożyć takich pieniędzy do płyty lepszej firmy. Natomiast znów, NAJWAŻNIEJSZE żeby osoby które czytają ten post nie brały jako pewnik polecajek jutjuberom, polecajek na forach tylko uzyly głowy, zebrały informacje i wybrały produkt który DLA NICH będzie najlepszy.  Ja nigdy nie kupuje najtańszych produktów bo z zasady co tanie to drogie i co tanie to kiepskie i nie uwierzę ze takie tanie płyty główne (tanie porównując do innych marek) będą takie same jakościowo.     
    • Tutaj masz listę oficjalnych sklepów i keyshop'ów. Ja kupiłem tą grę w GameBillet.
    • Masz rację. Spojrzałem na datę testu "premierowego" na jednym z portali co nie oznaczało premiery karty. Faktycznie w czasie górki krypto wiele kart było testowanych ze sporym poślizgiem na części portali. Doszła do tego siła sugestii czyli RX 6700 którego posiadam debiutował w 2022 i obligatoryjnie założyłem że RX 6600 też🥵
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...