Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Oskar181

MSI Z170A GAMING M5 + INTEL CORE I7 6700K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem, że po podkręceniu procesora po 5min grania komputer się zawiesza i tylko restart pomaga.

Mój sprzęt:

karta: MSI Z170A GAMING M5

procek: INTEL CORE I7 6700K 4GHz

grafika: geforce gtx980ti

ram: hyperX fury ddr3 16gb 2666mhz

chłodzenie: be quiet! BQ sw3-13525-MR-PWM

 

Procesor podkręcony do 4.5GHz

Ustawienia jakie zmieniałem w biosie to CPU ratio na 45 i CPU Core Voltage i tutaj próbowałem wielu wartości od 1.33 do 1.37 i ciągle to samo na każdych wartościach.

Z tego co zauważyłem w HWMonitor to temperatura waha się od 60 do 78 stopni podczas grania. Raz wskoczyła na 85, ale był to jednorazowy pik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 4400MHz przy ~1.33-1.37V i sprawdź czy problem dalej będzie występował.

Może po prostu trafiła Ci się słaba sztuka, która nawet tych 4500MHz nie zrobi.

 

Do testowania stabilności najlepszy jest Prime95, ale masz do niego za słabe chłodzenie.

Skoro w grach potrafi Ci dobić do 85C, to w Prime95 temperatura procesora szybko przekroczyłaby 100C.

 

Dlatego w tym przypadku lepsza opcja to obniżenie taktowania CPU i testowanie w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw 4400MHz przy ~1.33-1.37V i sprawdź czy problem dalej będzie występował.

Może po prostu trafiła Ci się słaba sztuka, która nawet tych 4500MHz nie zrobi.

 

Do testowania stabilności najlepszy jest Prime95, ale masz do niego za słabe chłodzenie.

Skoro w grach potrafi Ci dobić do 85C, to w Prime95 temperatura procesora szybko przekroczyłaby 100C.

 

Dlatego w tym przypadku lepsza opcja to obniżenie taktowania CPU i testowanie w grach.

 

Zaraz sprawdzę, 5min temu skończyłem test na OCCT i nie było żadnych problemów, wymieniłem też paste na procku, ale wątpię, żę mogło to być powodem, bo w tak krótkim czasie chyba by się aż tak nie nagrzał.

 

//Edit: No wiec test na occt na 45 core ratio i 1.375 voltage bez żadnego problemu, ale juz w grze wywalilo po 5min. Zmieniłem na na ratio 44 i przy 1.33 wywaliło już przy uruchamianiu gry, teraz jestem na 1.34 i jak narazie działa.

//Edit2:

Core Ratio 44

Voltage: 1.345

 

Działa teraz bez żadnego problemu. Tylko mam pytanie dlaczego na wyższych wartościach w programach testowych nie wywala, a kiedy włączam grę to po chwili wywala? Przecież w jednym i drugim przypadku cpu jest wykorzystywane w 100%.

I czy warto próbować podkręcać dalej np do 46 ratio i na jeszcze wyzszym voltage jak 1.37, czy może to już nie warto, bo po prostu mam trafny procek i raczej nie pójdzie już wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro 4.4GHz robi na ~1.35V, to stabilne 4.5GHz teoretycznie jet możliwe przy ~1.40V, ale osiągnięty efekt będzie niewspółmierny do poboru prądu i osiąganych temperatur.

O 4.6GHz to już raczej możesz zapomnieć.

 

Zresztą w realnym użytkowaniu różnice pomiędzy 4.4GHz a 4.6GHz będą praktycznie niezauważalne:

Przy takich zegarach więcej przynosi podkręcanie pamięci, niż dalsze podkręcanie CPU.

 

OCCT nie jest 100-procentowym wyznacznikiem stabilności.

 

Na marginesie- jeżeli zawiesza tylko w grach, to być może przyczyna leży w karcie graficznej/sterowniku GPU, a nie w procesorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie- jeżeli zawiesza tylko w grach, to być może przyczyna leży w karcie graficznej/sterowniku GPU, a nie w procesorze.

Wczesniej tego nie bylo, dopiero po podkreceniu zaczal sie zawieszac, wiec to chyba nie wina gpu. Ale dzieki za odpowiedz.

 

//EDIT: Okej po kilku godzinach znów mi wywaliło, więc zrobiłem kolejny test w załączniku daje screena. I przy voltage w biosie ustawiony na 1.35 na teście widać, że na max wskoczyło na 1.37 i czy to jest główny powód, że wywala, czy to raczej nie od tego?

 

//Edit2: Zaktualizowałem biosa i przypomniał mi się problem który miałem 2 lata temu, mianowicie jakiś czujnik na płycie głównej nie działa przez co moc procesora jest ograniczana do 800MHz za co jest odpowiedzialna funkcja BD PROCHOT, którą muszę wyłączać w ThrottleStop, bo już nie pamiętam gdzie to było w biosie, żeby to wyłączyć.

post-499017-15457019694316_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...