Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zarzew

podkręcanie staruszka Phenom II X4 965 BE

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wszystkim.

 

Wróciłem na swój stary komputer czekając na części do nowego.

 

Chciałem trochę podkręcić procesor ale tak w granicy rozsądku.

 

płyta to Gigabyte GA-MA790GP-DS4H

Procek Phenom II X4 965 BE + Fera 3 i najniższe temp uzyskałem na ciekłym metalu. W grach nie przekracza 60 stopni :)

 

Póki co samym mnożnikiem ustawionym na 18,5 wyszło z 3,4 - 3,7

 

Przy zwiększeniu mnożnika do 19 wyszło 3,8 na którym chciał bym się zatrzymać ale podczas testu programem OCCT po 5 minutach blue screen pokazało.

 

Czy podnosząc napięcie na NB i procku uzyskam stabilność?

 

Nie chce ruszać pamięci bo to stare DDR2 800 i nie poszaleje się według mnie.

 

Na sztywno ustawiłem tylko PCIE Clock żeby nie uwalić grafiki.

Poniżej zdjęcia z ustawień przy jakich uruchomiłem komputer ale nie obciążałem go. Czy to ma sens czy raczej inaczej próbować uzyskać stabilne 3,8GHz?

 

4d76a5cb5b461948med.png

 

a38ea1dd02605a4amed.jpg

 

c4e090bd92a325bdmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamiętam musisz zmniejszyc mnożnik Northbridge ale nie jestem pewny na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor bez problemu piwinien iść na 4.0 ghz,napięcie zwiększ na 1.5V i testuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie 1.5V na tym chłodzeniu i na tej płycie? nie wychodz poza 1.45v przy tym configu, upalisz sekcje albo procesor będzie zbyt ciepły na 1.5v, niektóre sztuki nie pójdą na 4Ghz i koniec, sam kiedyś miałem 965 i max co udało mi się wycisnąć to 3.9GHz. Przy phenomie podkręcenie NB też daje przyrost wydajności może tym się zainteresuj a zostaw 3.8ghz Masz rewizje C3 czyli nowszą wersję P965 u mnie robił 3.8Ghz na stockowym napięciu (1.375) coś wysokie to napięcie u ciebie jak na 3.8...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręcanie NB w tym procesorze to skrajna głupota, duży kop od strony podsystemu pamięci jest przy wyciśniętym NB, u siebie jak jeszcze lata temu miałem PII 965BE wyciągałem 4.1 GHZ na CPU, 2.9 GHz na NB i 2.7 GHz na HT Link, po sparowaniu z pamięciami 1600c9@~1700c8 był solidny kop. Z napięć jedynie pamiętam że CPU chodził na 1.520v, na tej płycie nie zalecam jednak tak wysokich napięć, VRM jest słabiutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie 1.5V na tym chłodzeniu i na tej płycie? nie wychodz poza 1.45v przy tym configu, upalisz sekcje albo procesor będzie zbyt ciepły na 1.5v, niektóre sztuki nie pójdą na 4Ghz i koniec, sam kiedyś miałem 965 i max co udało mi się wycisnąć to 3.9GHz. Przy phenomie podkręcenie NB też daje przyrost wydajności może tym się zainteresuj a zostaw 3.8ghz Masz rewizje C3 czyli nowszą wersję P965 u mnie robił 3.8Ghz na stockowym napięciu (1.375) coś wysokie to napięcie u ciebie jak na 3.8...

Ta płyta ma chłodzoną sekcję zasilania i z tego co można wyczytać spokojnie ogarnie ten procesor,fera 3 też spokojnie starczy.

Niech da 1.5V i kręci do oporu to będzie wiedział na ile procesor pójdzie a poźniej ustawi go jak mu będzie pasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma chłodzoną sekcję zasilania i z tego co można wyczytać spokojnie ogarnie ten procesor,fera 3 też spokojnie starczy.

Niech da 1.5V i kręci do oporu to będzie wiedział na ile procesor pójdzie a poźniej ustawi go jak mu będzie pasować.

Procesor ogarnie ale na 1.5V ten procek będzie tak ciepły że nie nadaje się na ferze do używania 24/7 nie wspominając o sekcji.. 1.5v to sobie można ustawić na benchmark na chwile... Ten phenom na napięciu 1.5V będzie miał takie TDP jak FX 9570 bez OC, jego max temp to 62c gdzie taka fera to ogarnie.. miałem kiedyś tego phenoma identyczny model 965 C3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam słabsze chłodzenie i procesor z nap.1.5V i nic się nie przegrzewa,fera 3 jest wydajniejsza i spokojnie powinna sobie poradzić.

Poza tym podczas normalnego używania komputera procek nie będzie chodził non stop na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam że bałem sie wyjeżdżać poza 1.45 na phenomie, mój robił też 3.8 na stock napięciu a do 3.9ghz potrzebował 1.425 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam że bałem sie wyjeżdżać poza 1.45 na phenomie, mój robił też 3.8 na stock napięciu a do 3.9ghz potrzebował 1.425 :E

podpisuje się wszystkimi kończynami, miałem super sztukę (3,8ghz robił mi przy 1,313v i w stresie tempy poza 50 nie wychodziły), ale jak szalałem na 4,2ghz to 1,475v i już walił blue screenami - 1,5v dla tych cepów to zabójstwo nawet nie na dłuższą a na krótszą metę, amd zaleca 1,45v nie przekraczać

dodatkowo jak ci przekracza w stresi 62 st to tak samo może z tego powodu sypać BSODami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam że bałem sie wyjeżdżać poza 1.45 na phenomie, mój robił też 3.8 na stock napięciu a do 3.9ghz potrzebował 1.425 :E

 

Ja widzę że co niektórzy to są strasznie strachliwi, moja sztuka miała VID 1.425v na 4.1/4.2 GHz ciskałem 1.520v i nie było żadnych problemów, zwłaszcza że miałem wysoko wykręcony HTLink i NB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1,5v dla tych cepów to zabójstwo nawet nie na dłuższą a na krótszą metę, amd zaleca 1,45v nie przekraczać
:lol2:

Właśnie że amd zaleca maks. nap. 1,5V i w poradnikach nt. podkręcania też jest podane to napięcie(m.in. w poradniku pclaba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak chociaż o sam procesor się nie bałem tylko o sekcje na płycie, przy 1.5v to niezłe TDP ma ten phenom dlatego nie wychodziłem wyżej niż 1.45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Phenoma II to płytki były tanie jak barszcz chyba góra 6 stówek dałem za wypasionego Gigabyte GA-890FXA-UD5 z mocarnym VRM 8+2, schłodzenie tego CPU to też była prosta zabawa, byle lepszy cooler za 2 stówki i trzymał 50-52 stopni w prime95 na 1.520v przy 600 RPM na wentylatorze, dzisiaj jak by to samo postawić na Ryzena albo Intela i odpalić P95 z FMA3 to wszystko włącznie z obudową zmieniło by się w ciekły metal :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Phenoma II to płytki były tanie jak barszcz chyba góra 6 stówek dałem za wypasionego Gigabyte GA-890FXA-UD5 z mocarnym VRM 8+2, schłodzenie tego CPU to też była prosta zabawa, byle lepszy cooler za 2 stówki i trzymał 50-52 stopni w prime95 na 1.520v przy 600 RPM na wentylatorze, dzisiaj jak by to samo postawić na Ryzena albo Intela i odpalić P95 z FMA3 to wszystko włącznie z obudową zmieniło by się w ciekły metal :E

6 stówek = płytka tania jak barszcz :E :E ja dałem niecałe 400 za GA970 ud3 do FX 8350 którą mam 4 lata do dzis z 8+2 VRM, miałem też na niej ostatni rok phenoma ii 965. Ja za czasów phenoma miałem na nim Fortisa HE1225 i przy napięciu 1.45v był jeszcze w stanie schłodzić to cpu w grach ale w prime95 już nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem za niecałe 300zł msi 870-c45 z kiepską sekcją a i tak stabilnie 4,1ghz robiłem przy napięciu 1,41v (na codzień 3,8 ghz przy 1.31v)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 stówek = płytka tania jak barszcz :E :E ja dałem niecałe 400 za GA970 ud3 do FX 8350 którą mam 4 lata do dzis z 8+2 VRM, miałem też na niej ostatni rok phenoma ii 965. Ja za czasów phenoma miałem na nim Fortisa HE1225 i przy napięciu 1.45v był jeszcze w stanie schłodzić to cpu w grach ale w prime95 już nie bardzo.

 

Wiesz ja nie mam tutaj na myśli konkretnej sumy tylko procent wartości, dzisiaj topowe mobasy startują od 1200 do 1800 zł, wtedy miałeś to w cenie 600-800 zł co jest całkowicie nieporównywalne.

Panie fortis to nie ta półka ja tutaj nawiązywałem do swojego dawnego Prolimatecha Megahalems rev. C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja nie mam tutaj na myśli konkretnej sumy tylko procent wartości, dzisiaj topowe mobasy startują od 1200 do 1800 zł, wtedy miałeś to w cenie 600-800 zł co jest całkowicie nieporównywalne.

Panie fortis to nie ta półka ja tutaj nawiązywałem do swojego dawnego Prolimatecha Megahalems rev. C.

O widzisz akurat mam to chłodzenie ale już na FX'ie w wersji black z dwoma SW3 w push-pull.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...