Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

piet

Downgrade 4790k > 1600x

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie skierowane do ludzi którzy przez to już przechodzili. Testy czytałem, porownania youtube oglądałem,swoje zdanie mam - ale....Obecny 4790k nadaje się już tylko do skalpowania (core 0 dobija do 90stopni przy zwykłym użytkowania typu render w vegas lub ponowne przechodzenie gta 5 z modem redux 1.6, pozostałe rdzenie 50-65). Płyta Asrock z97 etreme 4 z której jestem zadowolony, bardzo stabilna, współpracuje z ramem 2x8gb 2200 cl9 ale swoje lata już ma.

Nie mam gwarancji, że skalpowanie poprawi mocno ten drastyczny przypadek 4790k więc postanowiłem spisać platformę na straty i wystawi na aukcji z licytacją. Ile dostanę tyle będzie. Oczywiście po delidzie i udokumentowaniu poprawy. Po kosztach to:

https://www.x-kom.pl...600x-36ghz.html na przeczekanie do jesieni

https://www.x-kom.pl...0-tomahawk.htmlhttps://www.x-kom.pl...-red-2x8gb.html

 

Mogę wieczorem podjechać po te części, przenieść licencje win10 na konto i poskładać z postawiem sysa na nowo w/g infolini microsoft ( oryginalnie był to 8.1 home box upgradowany do 10home).

 

Jeżeli seria 3xxx bedzie udana oczywiście zostanie w tym roku zamontowana jako docelowe cpu do przejścia z 4790k

 

 

Gtx 1080 i zasilacz be quiet 630w l8 zostają podobnie jak obudowa i dyski (1x500gb mx500 m2, 1x500gb mx500 sata, 2x 3tb Toshiba P300).

Alternatywnie:https://www.x-kom.pl/p/452795-plyta-glowna-socket-1151-asus-prime-z370-p-ii.html

https://www.x-kom.pl...hz-9mb-box.html Akurat tutaj będzie już upgrade. Wychodzi 200-300zł dopłaty do intela. Też mogę to sobie wieczorem poskładać bo mają na miejscu. W tygodniu jestem zajęty pracą (jak nie teraz to kiedy?), podejrzewam, że znowu temat przy moim zapale zatrzyma się do lata gdy temperatury staną się krytyczne nawet w przeglądarce.

 

Platforma czysto hobbystyczna, nie zarabia na siebie, planuje wydać jak najmniej przy jak najwyższym wzroście (lub chwilowej stracie) wydajności. Zastosowania praca/rozrywka 50/50 ( pcars2, assetto corsa oraz ets2 po modach wymagają mocnego cpu, czasem ghost recon wildlands i gta v dodatkowo rendery vegas, hitfilm pro oraz rawy z on1 2019)

Monitor posiadam 2k 75hz.

 

Gdyby nie problemy z temperaturą nawet nie myślałbym o wymianie sprzętu, obecny jeszcze trzyma się jako tako w sensie wydajności ( temperaturowo nie ma dużej róznicy pomiędzy def a 4,5ghz@1.14v - tzn. zawsze jest problem z core 0, sprawdzałem na grandisach 1 i 2. obecnym mugen 5 i pożyczonym wodnym h100).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zrobisz delida cepa i nie nadasz mu drugiego zycia ?

 

Co do skalpowania calego - wlasnie szansa na to, ze NIE POMOZE jest wlasnie znikoma a nie na odwrot

Daj komus ogarnietemu, oskalpuje i 95%, ze problem dosc tanim kosztem rozwiazesz (a nawet bedzie lepiej niz gdy cep byl nowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie ma co komplikować. Rób skalpa i spokojnie ten procek może zostać. Po za tym za jakieś 2-3 dni będzie premiera zen 2 więc wybrałeś chyba najgorszy moment na zmianę CPU :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie ma co komplikować. Rób skalpa i spokojnie ten procek może zostać. Po za tym za jakieś 2-3 dni będzie premiera zen 2 więc wybrałeś chyba najgorszy moment na zmianę CPU :P

nie premiera a zapowiedz, w zeszłym roku minął miesiąc od zapowiedzi do premiery serii g i 3 miesiące do zen+ o ile się nie myle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek do Patryka na skalpowanie (koszt obiadu z deserem) i będzie hulał. Mój 4790k miał już podobne temperatury a teraz przy wielogodzinnych grach ledwo dobija do 60 stopni przy 4.5ghz ~1.3v chłodzenie macho rev.b 140mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek do Patryka na skalpowanie (koszt obiadu z deserem) i będzie hulał. Mój 4790k miał już podobne temperatury a teraz przy wielogodzinnych grach ledwo dobija do 60 stopni przy 4.5ghz ~1.3v chłodzenie macho rev.b 140mm

Jedzie do mnie delid die mate2 i grizzly conductonaut, ciekawość wzięła górę, poprawię lub nie poprawię ew. cep ma uwalony czujnik i nic z tym nie zrobię. Nowa platforma czeka w szafie na montaż, ale może uda mi się miło pożegnać starą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedzie do mnie delid die mate2 i grizzly conductonaut, ciekawość wzięła górę, poprawię lub nie poprawię ew. cep ma uwalony czujnik i nic z tym nie zrobię. Nowa platforma czeka w szafie na montaż, ale może uda mi się miło pożegnać starą.

Daj znać jak wyszło ;)

Jeśli nie robisz tego imadłem albo żyletką to nie ma szansy na uszkodzenie procka, no chyba że źle go włożysz do maszynki :P

Procesor dostanie drugie życie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to pierwszy raz w życiu, co prawda ułatwiłem sobie poradami bardziej doświadczonych forumowiczów i dedykowaną maszynką ale jak dla mnie full sukces czyli victoria. Sklejony wygląda jak z fabryki:)

https://imgur.com/a/Qq12c7q Tak na szybko, przed delidem core 0 łapał w kilka sekund 94 stopnie i komputer przechodził w zaprogramowany tryb uśpienia, pozostałe rdzenie to kolejno było 68, 58, 54.

Szkoda , że kupiłem 9600k, ale jeszcze mogę oddać bo nie rozpakowałem, ale widzę potencjał w tej metodzie obniżania temperatur i wezmę jednak na przeczekanie 8600k - docelowy cep w tym roku to 8700k gdy tylko ceny wrócą do sensownego pułapu.

Żeby nie było - pojechałem odebrać zamówionego 2600x, ale jednak ostatnie 12 lat z intelem zrobiło swoje i zmieniłem zamówienie na 9600k w ostatniej chwili gdy sprzedawca kładł na ladę proca od AMD. Temat uważam za zamknięty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem czy to była słuszna decyzja z wyborem intela. Wczoraj amd pokazało 8 rdzeniowego procka (prawdopodobnie ryzen 5) bijącego 9900k przy 40W mniejszym poborze mocy. Jest ogromna szansa że za pół roku będziemy mieli 9900k za mniej niż 1000zł od AMD :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem czy to była słuszna decyzja z wyborem intela. Wczoraj amd pokazało 8 rdzeniowego procka (prawdopodobnie ryzen 5) bijącego 9900k przy 40W mniejszym poborze mocy. Jest ogromna szansa że za pół roku będziemy mieli 9900k za mniej niż 1000zł od AMD :D

 

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale tam był pokazany cinebench czyli na dzień dzisiejszy nic nie warty i okropnie przestarzały benchmark.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kowal to ze cinebench nie znaczy ze nic nie warty.

Popatrz na trzezwo a nie przez pryzmat niebieskich okularow.

Wczesna wersja ES (powiedzmy taktowana jak 2700x) popatrz na wyniki obu prockow czysto teoretycznie 1830 vs 2040.

Do final sample jeszcze 4 miechy.

Jak dla mnie jest na co czekac szczegolnie ze na 8 sie nie konczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem 4790k na 1600x i jestem zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel też zmienił z i7 4771 na Ryzen 5 1600X, z tym że wyszedł kasowo na 0 !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana bez sensu ale jestes zadowolony

 

bez sensu ? Nic nie dopłaciłem mam wszystko nowe na gwarancji, Mam nowoczesne Mobo i DDr 4 i tą samą wydajność

 

Za pół roku mogę zmieniać sam procesor i mieć wydajność topowych inteli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta wydajnoscia to poleciales ma 1700x(3.9ghz) i 4790K@ 4.6ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta wydajnoscia to poleciales ma 1700x(3.9ghz) i 4790K@ 4.6ghz

 

Miałeś 4790k ? pewnie nie a się kłucisz w każdym syntetyku ryzen jest lepszy gry jak śmigały tak smigają ba w BF V przy mega rozwalce 4790k nie domagał ryzen daje rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale tam był pokazany cinebench czyli na dzień dzisiejszy nic nie warty i okropnie przestarzały benchmark.

Przecież pokazali również tego najnowszego ryzena w Forza Horizon 4 było ~100-130fps. Niemal identyczny fps mam na moim i7 4790k@4.6Ghz zwykle ~120fps :E

 

Ja nie wiem czy oni sobie anty reklamę robią jeśli chodzi o gry czy o co im tam chodzi, ale w grach pokazali się z bardzo słabej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś 4790k ? pewnie nie a się kłucisz w każdym syntetyku ryzen jest lepszy gry jak śmigały tak smigają ba w BF V przy mega rozwalce 4790k nie domagał ryzen daje rady

nadal mam i w bajki nie wierze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pokazali również tego najnowszego ryzena w Forza Horizon 4 było ~100-130fps. Niemal identyczny fps mam na moim i7 4790k@4.6Ghz zwykle ~120fps :E

 

Ja nie wiem czy oni sobie anty reklamę robią jeśli chodzi o gry czy o co im tam chodzi, ale w grach pokazali się z bardzo słabej strony.

 

https://pclab.pl/art78865-4.html

 

z tego wynika co innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kowal to ze cinebench nie znaczy ze nic nie warty.

Popatrz na trzezwo a nie przez pryzmat niebieskich okularow.

Wczesna wersja ES (powiedzmy taktowana jak 2700x) popatrz na wyniki obu prockow czysto teoretycznie 1830 vs 2040.

Do final sample jeszcze 4 miechy.

Jak dla mnie jest na co czekac szczegolnie ze na 8 sie nie konczy

Przecież patrzę na trzeźwo. Gdyby tak nie było to bym właśnie tym cinebenchem się jarał. A on nie ma absolutnie żadnego przełożenia na zwykłe domowe zastosowania, a już w szczególności na gry.

 

Przerabialiśmy to już prawie 2 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://pclab.pl/art78865-4.html

 

z tego wynika co innego

A z tego co AMD zaprezentowało na CES to wynika.

 

https://www.youtube.com/watch?v=valFuV3OHD4

 

Inna lokacja/trasa, ja sprawdzałem na haswellu w tej samej lokacji w tej samej zimowej scenerii.

 

Chyba AMD nie pokazywało całemu światu możliwości ryzena 3 na limicie GPU? :E Wiem, że tam siedziała Vega 7, ale było 1080p więc i lokacja i ustawienia powinny być takie aby zaprezentować najnowszego ryzena w najlepszych barwach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zmieniłem 4790k@4.5 na 2700x niewiele po premierze. Uważam że było warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież patrzę na trzeźwo. Gdyby tak nie było to bym właśnie tym cinebenchem się jarał. A on nie ma absolutnie żadnego przełożenia na zwykłe domowe zastosowania, a już w szczególności na gry.

 

Przerabialiśmy to już prawie 2 lata temu.

 

Głupoty gadasz. Cinebench od początku pokazywał, że ryzen jest sporo słabszy na rdzeniu od intela i taka właśnie różnice było widać w grach, teraz wychodzi że będzie praktycznie na równi. A do tego niższa cena i więcej rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • U mnie w ustawieniach najwyższa jakość, skalowanie 100% i wyłączone dynamiczne skalowanie rozdzielczości gra chodzi w graniach 75-100fps. ale frametime czasami skacze i ma się wrażenie laga- najczesciej przy przechodzeniu miedzy lokacjami a tak podczas gry to rzadziej. Sama gra dosyć trudna. Sterowanie klawa + myszka - czasami ciezko ustawic sie dobrze zeby coś przeczytać/zagadać. Póki co 60 minut za mną, na razie aż tak nie porwała ale ma potencjał.   Z rzeczy które też kłują to brak pauzy - ja rozumiem "soulslike" no ale bez przesady. Dodatkowo brak możliwości konfiguracji klawiszy- a przydałoby się zmienić takie parowanie bo nie jest najwygodniejsze (klik kółkiem mychy)
    • DLSS coming soon. Ogólnie opcje graficzne są ubogie.  Same podstawowe rzeczy. Podoba mi się natomiast, że opcję renderowania można zobaczyć w czasie rzeczywistym, co daje natychmiastowy podgląd na grę. Niektóre scenki jak namalowane.   Artystycznie piękna gra, ale nad optymalizacją jeszcze muszą popracować. Miałem solidne dropy, nawet w cutscenkach na 7800xt.  Sama rozgrywka mi się podoba, trochę lootu jak w Diablo, a walka dość wymagająca. Nie ogarniam jeszcze parowania.  Tyle z tych 20 min grania. Na Stemie na ten moment oceny "mieszane".
    • "Podobno" znalazło się 6 Patriotów. Więcej informacji pewnie za kilka miesięcy. Chociaż są już pierwsze wrzutki jak Ukraińcy szkolą się w Hiszpanii. Kuleba podziałał cuda.   
    • Proszę o poradę ponieważ nie bardzo się na tym znam. Obecnie posiadam Xonar U5 + Logitech Z-906 Wszystko działa poprawnie natomiast męczy mnie jedna rzecz. Mam ekran projekcyjny + projektor i obraz rzucany jest po przeciwnej stronie przez co podczas oglądania (jestem odwrócony) głos słyszę z tyłu. Nie mogę kolejności zmienić w Xonarze bo nie ma takiej opcji, kiedyś w starym Creative X-fi coś takiego było. Dlatego szukam karty zewnętrznej z softem która na to pozwoli, najlepiej jakbym mógł też zdefiniować profil aby się przełączać. Jest coś takiego w ogóle ?
    • Jak w tytule, trochę sprzętów na sprzedaż. Mini komputer PC GMKtec Nucbox K2 z procesorem Ryzen 7 7735HS i grafiką Radeon 680M - 1350 zł. Z SSD 512GB i RAM 16GB (2x8GB w dualu) - 1500zł https://allegrolokalnie.pl/oferta/minipc-gmktec-k2-ryzen-7-7735hs-radeon-680m-usb4 Monitor HP X32 IPS 31,5" 2560 x 1440 px 165 Hz - 950 zł https://allegrolokalnie.pl/oferta/monitor-hp-x32-ips-315-2560-x-1440-px-165-hz-d2e Dysk SSD Hiksemi E1000 1TB M.2 2280 NVMe PCIe x4 Hikvision 1024GB.  Wymontowany z nowego komputera - 180 zł RAM do laptopa DDR5 Crucial 16GB 4800MHz CL40 CT16G48C40S5 w 1 module - 140 zł https://allegrolokalnie.pl/oferta/ram-ddr5-crucial-16gb-4800mhz-cl40-ct16g48c40s5 Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna YK75 RED klon NuPhy Air75, niskoprofilowa, przełaczniki Gateron RED (czerwone liniowe) - 160 zł To ma być ta lepsza wersja tej klawiatury, podstawowa ma gorsze switche Outemu. https://allegrolokalnie.pl/oferta/klawiatura-mechaniczna-yk75-red-klon-nuphy-air75-5fe 2x nowe etui ochronne do  OnePlus 10 Pro - 40 zł https://allegrolokalnie.pl/oferta/2-nowe-etui-ochronne-oneplus-10-pro-futeral-case-73x Ewentualnie w rozliczeniu mogę przygarnąć jakiś sensowny dysk SATA o pojemności 240-512GB, najchętniej na złącze M.2.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...