Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

McRochu

Spadki FPS - Wysoka Temperatura.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od pewnego czasu mój laptop (ASUS X556UQ)zaczął mieć bardzo duże spadki fps podczas grania w Cs'a (Wcześniej 150, teraz około 40). Nie wiedząc co się stało zacząłem szukać przyczyny i okazało się, że jest to chyba temperatura Procesora gdyż momencie gdy rdzeń się mocno nagrzewa obniża on taktowanie, tylko dziwi mnie dlaczego laptop zaczął się tak grzać z dnia na dzień.

Załączam wykres z programu MSI Afterburner podczas grania na którym widać, że podczas grania gdy temperatura wzrasta do około 85 stopni częstotliwość procesora spada. Jest to normalne, że już przy takiej temp procesor tak obniża taktowanie? Wymiana pasty i przeczyszczenie powinno pomóc?

post-491379-15466847695312_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne.. throttling i zbija taktowanie

 

Najlepiej go rozebrać - przeczyścić sprężonym powietrzem, zmienić paste i powinno być ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest dziwne, że procesor zaczął się tak grzać w praktycznie z dnia na dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że laptop po 1 roku zaczyna się tak grzać? nie mogę go rozebrać bo jest na gwarancji.. oddanie do Asusa potrwa pewnie z miesiąc..

Możliwe ze pasta wyschła tak szybko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ze pasta wyschła tak szybko?

Nie, bo wysychanie past, to mit (no chyba, że ktoś używa śmieciowych past z wodą :lol2: ). Miałem do czynienia z pastami nałożonymi lata wcześniej (np. arctic ceramique) i jakoś problemów z "wysychaniem" nie miałem. Miałem kartę graficzną zakupioną w połowie 2009 roku i kiedy sprzedawałem ją pod koniec 2016 roku (7,5 roku później) wszystko było OK (kupujący sprawdził - pewnie nadal działa bez problemu) - w tym przypadku była oryginalna pasta-klej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo wysychanie past, to mit (no chyba, że ktoś używa śmieciowych past z wodą :lol2: ). Miałem do czynienia z pastami nałożonymi lata wcześniej (np. arctic ceramique) i jakoś problemów z "wysychaniem" nie miałem. Miałem kartę graficzną zakupioną w połowie 2009 roku i kiedy sprzedawałem ją pod koniec 2016 roku (7,5 roku później) wszystko było OK (kupujący sprawdził - pewnie nadal działa bez problemu) - w tym przypadku była oryginalna pasta-klej.

To nie mit tylko wszystko zależy od pasty i czasu. 2 miechy temu zmieniałem pastę na CPU i GPU w 8 letnim Samsungu. Przegrzewał się tak, że nie można było dokończyć aktualizacji Windowsa. Nie było tam już pasty tylko taka "skamieniałość". Po nałożeniu nowej pasty temp spadły 10-15st i laptop chodzi jak nowy. 1 rok to dziwna sprawa i lepiej oddać na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo wysychanie past, to mit (no chyba, że ktoś używa śmieciowych past z wodą :lol2: ). Miałem do czynienia z pastami nałożonymi lata wcześniej (np. arctic ceramique) i jakoś problemów z "wysychaniem" nie miałem. Miałem kartę graficzną zakupioną w połowie 2009 roku i kiedy sprzedawałem ją pod koniec 2016 roku (7,5 roku później) wszystko było OK (kupujący sprawdził - pewnie nadal działa bez problemu) - w tym przypadku była oryginalna pasta-klej.

 

Dobrze.. Wiem, że to wróżenie z fusów ale i tak nie mogę go rozkręcić a boje się oddawać póki co do Asusa na gwarancje gdyż zostanę bez laptopa na parę tygodni za pewnie.

A więc co może być powodem tak szybkiego nagrzewania się procesora? Wcześniej było raczej wszystko ok. Temperatur nie sprawdzałem ale fps były raczej stabilne. A Nagle zaczął wpadać w throtling po 2 minutach grania i zrzuca zegary do 1.4 ghz..

Laptop to ASUS X556UQ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mit tylko wszystko zależy od pasty i czasu. 2 miechy temu zmieniałem pastę na CPU i GPU w 8 letnim Samsungu. Przegrzewał się tak, że nie można było dokończyć aktualizacji Windowsa.

Fakt, faktem moje GPU/CPU pod pełnym obciążeniem w upalne dni ma tak max 55 stopni celsjusza. W komputerach z w których wymieniałem pastę (bo np. chłodzenie było wymieniane) nie spotkałem kruszącej pasty, bo pewnie również pracowały przy przyzwoitych temperaturach. Może przy wyższych temperaturach (80-90) następują takie cuda, że pasta się kruszy, po latach pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły skąd takie nagłe grzanie się procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły skąd takie nagłe grzanie się procesora?

Ale tu nie ma żadnych innych pomysłów, przegrzewanie sprzętu to nie tylko pasta, ale i kurz, oraz temperatura zewnętrzna. Przez cały rok kurzu tam mogło nawalić wystarczająco dużo żeby się przegrzewał. Pozostaje albo oddać do serwisu do wyczyszczenia na gwarę, albo zrobić to samemu jeśli się nie chce zostać długo bez lapka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Czy w ogóle Throtling podczas grania jest uznawany za "wade" i zostanie on rzeczywiście naprawiony przez Asusa. Czy odeślą z powrotem mówiąc, że tak ma być? Dzwoniąc do serwisu Asusa w moim mieście dowiedziałem się, że Asus życzy sobie zgłaszanie awarii przez infolinie i Asus wysyła na gwarancje gdzie sam uważa a wymiana pasty jest niegwarancyjna przed upływem 3 lat. Dlatego boje się, że zabiorą go na miesiąc i uznają, że nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Czy w ogóle Throtling podczas grania jest uznawany za "wade" i zostanie on rzeczywiście naprawiony przez Asusa. Czy odeślą z powrotem mówiąc, że tak ma być? Dzwoniąc do serwisu Asusa w moim mieście dowiedziałem się, że Asus życzy sobie zgłaszanie awarii przez infolinie i Asus wysyła na gwarancje gdzie sam uważa a wymiana pasty jest niegwarancyjna przed upływem 3 lat. Dlatego boje się, że zabiorą go na miesiąc i uznają, że nic się nie dzieje.

Jak dla mnie to muszą go doprowadzić do stanu używalności, no i nie widzę różnicy, czy miesiąc bez laptopa, czy miesiąc z, ale w stanie nie do użytku. Temperatury być możne mógłbyś zbić odrobinę undervoltigiem, ale to nie zmieni faktu ze trzeba go po prostu przeczyścić, bo i tak z każdym dniem będzie bardziej zasyfiony. Opisał bym dokładnie o co chodzi i oddał a gwarę, ewentualnie zapytał bym w sklepie, w którym go kupiłem, czy istnieje możliwość przeczyszczenia u nich, bez utraty gwarancji.(nawet za drobną opłatą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...