Skocz do zawartości
kiler222

Asus Maximus Extreme XI Z390 problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór

 

Piszę z prośbą o pomoc i porady, bo nie do końca umiem sobie poradzić z trzema problemami. Z góry jestem wdzięczny za pomoc.

Złożyłem nowy komputer. Wszystko działa, nic nie popsułem. Zrobiłem testy w Realbench, OCCT i Valley. Temperatury nie przekraczały 70 kilku stopni max.

Ale mam takie problemy :

 

1) Czy ktoś z Was wie, gdzie w UEFI/BIOS lub w Windowsie mogę włączyć moduł dodatkowy ROG DIMM.2 na którym montuje się dwa dyski twarde M2.

Zamontowałem jeden dysk M2 na tym module. Ale w instrukcji jest tylko napisane, że standardowo moduł jest wyłączony i należy go włączyć w UEFI.

Przeszukałem całe UEFI i nic takiego nie znalazłem. Szukałem po forach zagranicznych i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

 

2) Profil XMP dla pamięci RAM. Drugi problem, to nie mogę skutecznie uruchomić profilu XMP na pamięciach RAM. W UEFI ustawiam profil XMP, następnie save'uje i komputer restartuje się. Wyskakuje monit typu...MEMOK pamięci przeszły testy itp. Wciśnij F1, aby wejść do UEFI i zapamiętać ustawienia. Kiedy tak robię, to komputer restartuje się kilka razy, za każdym razem, kiedy jest ustawiony profil XMP, zanim pojawi się znowu ten sam komunikat. Włączenie profilu X.M.P. 2 powoduje to samo.

Dopiero wyłączenie profilu XMP i ustawienie na AUTO powoduje, że komputer normalnie się restartuje i przechodzi do Windows. Pamiętam, że w poprzednim komputerze na którym była zainstalowana płyta główna ASUS Z170 Pro gaming, występował dokładnie ten sam problem. Tylko wtedy pojawiał się również czarny ekran. I w końcu to wyłączyłem na stałe. Więc to chyba przypadłość płyt Asus'a, albo czegoś nie potrafię dobrze ustawić.

 

3) Trzeci problem, nie wiem czy do końca związany z płytą główną. Dotyczy chłodzenia procesora Asus Ryujin 360. A dokładniej tego, jak to jest głośne.

Normalnie tryb samolotowy załącza się od razu po starcie. Do chłodzenia nie ma żadnego soft'u który sterowałby chłodnicą i wentylatorami.

Jest tylko Live Dash. Ustawianie krzywych wentylatorów w UEFI nic nie dawało Dopiero w Asus Suite 3 wykonanie Fan Tuning w module Fan Expert i wykonanie 5-way optimalization spowodowało, że udostępnił się tryb Extreme Silent. Ale nawet chodząc w tym trybie pompa jest bardzo słyszalna. Bo wentylatory nie wyją aż tak:)

Dla porównania w dotychczasowym komputerze miałem NZXT Kraken x62 w obudowie BeQuiet Dark Base Pro 900, i nawet przy otwartej obudowie, kompletnie nic nie słychać.

A tu pompa po prostu wyje.

 

Może macie jakieś pomysły na moje problemy. Poniżej przesyłam konfigurację. Będę wdzięczny za porady, pozdrawiam i miłego wieczoru:)

 

Procesor : Intel Core i9 9900k

Płyta Główna : Asus Maximus XI Extreme Z390 wersja BIOS 0602

Chłodzenie cpu : Asus Ryujin 360

Pamięć Ram : G.Skill TridentZ RGB 2x16GB 3600 Mhz

Karta Graficzna : Aorus Geforce 1080 Ti Extreme wersja sterowników 417.35

Dysk M2 : Samsung Pro 900 512 GB (system Windows)

Dysk SSD : Crucial Ballistix M300

Dysk HDD : Seagate Iron Wolf

Dysk M2 na module DIMM.2 : Kingston Kingston A1000 M.2 Pci-e NVMe 960 GB

Zasilacz : Seasonic Prime Ultra 850w Titanium

Obudowa : Phantex Evolv X RGB

System : Windows 10 64 bit

 

Dziękuję za pomoc

Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby uruchomić ROG DIMM trzeba przekierować linie PCIe na to złącze, opcje będą w zakładce Advanced -> PCH Config albo w Onboard Devices Config, jeżeli nie wiesz gdzie to wrzuć na forum fotki z biosu szybko dojdziemy.

 

Spróbuj ustawić profil XMP dodatkowo napięcia DRAM ustaw na 1.40v, VCCSA 1.20v i VCCIO 1.15v, prędkość też wybierz z listy ręcznie i ustaw 3600 MHz, jeżeli nie ruszy będziemy dalej kombinować, być może RTL'e nie zaskakują.

 

Co do chłodzenia to masz w nim złącze USB? Wentylatory są przypinane do pompy? Jeżeli tak to musi być oprogramowanie do zarządzania, jeżeli całość jest do płyty wpinana to trzeba w biosie w zakładce monitor odpalić AI Fan Tunning, płyta zacznie trainingować opcje wentylatorów tak aby dobrać pasujący tryb DC/PWM oraz określić granice prędkości potem ustawiasz sobie za pomocą klawisza F6 krzywą dla wentylatorów tak aby poruszały się wedle ustawionego zakresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem rozwiązany:) znalazłem taką opcję w Onboard Devices Config. Wcześniej już tam grzebałem i ustawiłem linię PCIe : DIMM2+PCEi2. Bo myślałem, że PCEi2 to karta graficzna. Ale przecież karta graficzna jest w slocie PCEi1. Więc ustawiłem tą opcję DIMM2+DIMM2 i zadziałało. System widzi już dysk. Dziękuję:)

 

Druga sprawa, pamięć RAM. Tu dalej się nie udało. Ustawiłem tak jak pisałeś profil XMP, napięcia DRAM VCCSA i VCCIO. Ustawiłem 3600mhz, zapisałem ustawienia i komputer się zrestartował kilka razy. Ale zaskoczył i wszedł do Windows'a. Ale tylko raz. Zrestartowałem komputer, żeby sprawdzić. I znowu to samo. Ekran z monitem MEMOK, press F1 i z powrotem do biosu. Płyta ustawiła pamięci na 3500 Mhz i wrzuciła wysokie napięcia DRAM, VCCSA i VCCIO. Poniżej przesyłam zdjęcia. Zapisałem ustawienia, restart komputera i tym razem wyskoczył monit i SAFE BOOT. Więc dalej nic z tego. Wszedłem do biosu i wyłączyłem profil XMP. Ustawiłem napięcia VCCSA i VCCIO na 1,2. I normalnie uruchomił się Windows. Przesyłam zdjęcia z biosu i z monitów.

 

Trzecia sprawa, chłodzenie. Tak jest złącze USB przypięte do pompy i do płyty głównej. Nie ma niestety czegoś takiego, jak np. CAM dla NZXT, i to jest największy problem. Na stronie ASUS'a nie ma softu. Jest tylko Ai Suite. Robiłem AI Fan Tunning, ale w windowsie. Spróbuję jeszcze w BIOS-ie.

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/c33f393e70f3fafb

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e2595cf164c1adc5

https://www.fotosik.pl/zdjecie/a430327369bda4f5

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c31bbb00f0f37d0f

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problem z profilem XMP (komputer czasem nie startował poprawnie), długo się z tym męczyłem i rozwiązałem go ustawiając pamięci 200 MHz wolniej niż wynikało to z profilu XMP. Teraz jestem zadowolony, i tak wkrótce będę zmieniał komputer. Jeżeli uważasz takie rozwiązanie problemu za nieakceptowalne, to możesz reklamować pamięci.Mam 2*G.Skill F4-3200C16-8GVK + 2*Corsair CMU32GX4M2C3200C16.

P.S.

Przestaw Command Rate na 2T, to czasem pomaga i jest wymagane przy 4 modułach pamięci.

Edytowane przez Andree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi z profilem XMP. Ustawiłem tak jak piszesz. Mam dwie kości pamięci. Ustawiłem profil XMP 1. Oraz częstotliwość DRAM 3400 Mhz, czyli 200 Mhz wolniej. A także Coomand Rate na 2N. Póki co komputer bootuje się i restartuje prawidłowo. Chociaż czasami pojawiają sie monity MemOK, a czasami nie. Czasami komputer restartuje się bez wyłączania. A czasami przy restarcie, włącza się i wyłącza kilka razy. Czytałem o tym module MemOk, że on może właśnie zaburzać stabilność pamięci RAM. I można go wyłączyć. Co o tym sądzicie?

 

Wartości pamięci, jakie teraz mam ustawione :

 

Profil XMP 1

DRAM Frequency 3400 Mhz

Command Rate 2N

Dram Voltage 1,35

VCCSA 1,25

VCCIO 1,25

 

Natomiast pompa od chłodzenia dalej wyje. W instrukcji jest napisane, żeby podłączyć pompę do złącza 4 pin CPU FAN lub AIO_PUMP. Więc to powinno być obojętne. Mam pompę podłączoną do CPU FAN. Może spróbuję podłączyć do złącza AIO_PUMP. Tylko nie do końca wiem, które to jest złącze na mojej płycie głównej. Ponieważ złącza opisane są tak :

 

 

Fan and pump connectors (4-pin CPU_FAN; 4-pin CPU_OPT; 4-pin

RAD1A_FAN-RAD1D_FAN; 4-pin RAD2A_FAN-RAD2D_FAN; 4-pin CHA_

FAN1-2; 4-pin W_PUMP+1-2; 5-pin EXT_FA....Jest to opis do jednego złącza wentylatorów, które jest w kilku miejscach na płycie głównej. Między innymi na górze socketu procesora, opisane jako CPU FAN. Więc to jest opis do wszystkich złącz wentylatorów. Ale do którego mogę podłączyć pompę, oprócz CPU FAN, to nie wiem. I te złącza na płycie mają takie opisy :

 

1)CPU FAN

2)CPU OPT

3)RAD1A FAN

4)RAD1B FAN

5)RAD1C FAN

6)RAD1D FAN

7)CHA FAN2

8)W_PUMP+1

9)W_PUMP+2

10)EXT FAN

11)RAD2A FAN

12)RAD2B FAN

13)RAD2C FAN

14)RAD2D FAN

15)CHA_FAN 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do CPU Fan. Musisz też ustawić w UEFI odpowiedni profil PWM wentylatora CPU, żeby jego prędkość zależała od temp.W_PUMP to zapewne od water pump, więc też się nada, przeczytaj instrukcję od płyty głównej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za podpowiedzi. Nic nie pomagało. Więc niedawno wpadłem na inny pomysł, żeby sprawdzić wentylatory od obudowy.Bo zacząłem się przysłuchiwać z bliska co tak wyje:)

Więc odłączyłem zasilanie SATA od wentylatorów obudowy i po włączeniu komputer jest bardzo cichy.

Okazuje się, że tak głośno wyją wentylatory Phanteks od obudowy. Prawdopodobnie jest tak, że wentylatory pracują chyba na 100%

i nie są wogóle regulowane przez płytę główną za pomocą PWM.

Podłączałem wszystko według instrukcji do obudowy, w której jest HUB wentylatorów.

Do kontrolera po lewej podłączone jest zasilanie SATA. U doły trzy wentylatory 3-pinowe. A z boku jest chyba na stałe wmontowany kabel 4-pin, który podłączyłem do płyty głównej. Najpierw do złącza CHA_FAN 1 a dzisiaj zmieniłem złącze na RAD2A FAN, bo był najbliżej kabla. Do innych złącz nie sięga, ale pewnie efekt byłby ten sam. W BIOS-ie sprawdzałem ustawienia, gdzie się dało, to dałem PWM. Ale widzę tez, że płyta nie rozpoznaje podłączonych wentylatorów na złączach CHA_FAN 1 czy RAD2A FAN, ponieważ są jako N/A.

 

Poniżej przesyłam zdjęcia kontrolera i podłączonych kabli. Z obudowy wystają dwa niepodłączone kable, które są spięte razem. D-RGB i 3-pinowy. Ale one chyba do kontroli obrotów wentylatorów nie służą. Przesyłam także zdjęcia z BIOS-u.

 

Jak i co mogę ustawić, żeby wentylatory pracowały z mniejszymi obrotami, albo były regulowane przez płytę główną?

 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6908919629b45980

https://www.fotosik.pl/zdjecie/938e0f0957ed36fd

https://www.fotosik.pl/zdjecie/64ba996ca10025ef

https://www.fotosik.pl/zdjecie/ed8ae0539aa0849c

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0069208c650e467e

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b2136b8e1eb2a8f5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, głupio to zabrzmi ale jak to dobrze że ktoś ma podobne problemy :D siedziałem dziś do 6 rano i wygrałem batalię z dyskiem :D ale muszę wrócić do biosu ponieważ działa tylko jeden z dwóch m2. Poza tym podobny problem z pracą wiatraków, na przodzie budy sinusoidalny działanie wkręcają się na obroty :D wrum wrum :D masakra :D a temp. skacze 34-42 stopnie na procku ... ściąga soft z origin... i piszę do Was... więc .. nie wiem skąd to obciążenie :D

 

Procesor : Intel Core i9 9900k

Płyta Główna : Asus Maximus XI Extreme Z390

Chłodzenie cpu : Strix LC 240

Pamięć Ram : Hyperx Predator 4x16GB 3000 Mhz

Karta Graficzna : ASUS GeForce RTX 2080 Ti Dual OC

Dysk M2 DIMM.2 : Samsung 970 EVO Plus 500GB SSD

Zasilacz : Corsair TX750M, 750W PSU

Obudowa : Corsair Obsidian 500D Tempered Mid Tower

System : Windows 10 64 bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...