Forum PCLab.pl: Mezalians kablowy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Mezalians kablowy Wydanie tysięczne

#41 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 13 Styczeń 2019 - 13:12

Zobacz postEvilKillaruna, o 13 Styczeń 2019 - 12:50, napisał(a):

Co ciekawe przesunięcie zestawu do innego niwelowało kompletnie problem bez konieczności stosowania optyka i możliwości pozostania przy COAX/USB. Nic się nie zmieniło poza położeniem komputera i integry fizycznie między pokojami oraz podłączeniem do drugiej linii, te same odległości, te same kable, ten sam sprzęt, te same słuchawki.

Ta sama faza ?
Bo tu może być najprostsze wyjaśnienie ;)

#42 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy lokalni

Napisany 13 Styczeń 2019 - 13:29

Szczerze? Nawet nie wiem jak tu są kable położone i jak zrobiona instalacja. Więc bardzo możliwe że to problem z fazą.

Ale nawet z moim ignoranckim do sprawy podejściem i na prostą logikę: skoro taka "głupia" zmiana środowiskowa rozwiązuje taki problem, to znaczy że temat faktycznie jest złożony i niekoniecznie musi opierać się o drogie komponenty audiofilskie. Stąd właśnie bierze się mój sceptycyzm co do kabli zasilających typu "pro-audio grade" i o ile nie wykluczam, że taki kabel może coś tam dać, to raczej byłbym skłonny stwierdzić, że jest tylko swego rodzaju wskaźnikiem problemów w ramach trochę większego obrazu, których wyeliminowanie mogłoby mocno zredukować jego wpływ, lub nawet wyzerować. Jeśli miałbym się osobiście brać za takie testy, to raczej z perspektywy zasilacza awaryjnego ze stabilizacją, którego nota bene od tamtego czasu stale używam.

W przeciwieństwie jednak do większości osób wypowiadających się na te tematy, nie hejtuję i nie szydzę z tych, które na kable tego typu wydają krocie i słyszą różnicę - ich pieniądze i ich prawo do bycia zadowolonymi z efektów. Nawet jeśli mi wyszłoby w testach inaczej - nie czułbym się na siłach oceniać innych.
Zresztą za każdym razem przypomina mi się taka sytuacja, że kiedyś ktoś strasznie się zbulwersował moim wydaniem na jakieś słuchawki większą sumę pieniędzy. Jako kontrę zapostował zdjęcie swojego pokoju, w którym były jakieś znacznie tańsze słuchawki za parę stów które "w pełni go zadowalały i powinny zadowolić 99% wszystkich innych". Na ścianie wisiała plazma za 10+ tysięcy...

#43 Użytkownik jest niedostępny   Karister 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 13:31

@EvilKillaruna nie wiem, po co się tak stresujesz. Po prostu tradycyjnie nie będzie tu żadnego słyszącego kable, który zgodzi się zaprosić niedowiarka na ślepy test. On słyszy różnicę, a pomiary nie grają. Czyli będzie gadka tak/nie. Zdanie może mieć każdy, tylko jakie ono ma wartość, gdy niczym nie jest podparte? Niczym poza "słyszę", "jest szansa" i "na forach piszą". Jestem jeszcze w stanie zrozumieć kogoś, kto powie, że kupił kabel za 5k, bo mu to sprawia frajdę. Ale niech mi nie mówi, że słyszy różnicę, gdy nawet nie pofatygował się o wiarygodne porównanie. Chciałbym na żywo zobaczyć, jak audiofil celnie odróżnia kable. Na przykład tak, jak gracze faktycznie odróżniają monitor 60Hz od 144Hz bez najmniejszego problemu.

W każdym razie z jednym się w 100% zgadzam. Każdy może wierzyć, w co mu się podoba. Każdy ma też prawo z tego korzystać i wciskać ludziom kit z kwantowymi polepszaczami prądu na czele.

Ten post był edytowany przez Karister dnia: 13 Styczeń 2019 - 13:34

#44 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 13:44

Zobacz postEvilKillaruna, o 13 Styczeń 2019 - 13:29, napisał(a):

to raczej z perspektywy zasilacza awaryjnego ze stabilizacją, którego nota bene od tamtego czasu stale używam.

I to w zasadzie rozwiązuje tego typu (raczej rzadkie) problemy.

Co do kanału reduktorszumu i jego testów sygnałów cyfrowych,nie ma co się rozwodzić,bo to akurat same fakty.

#45 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 13 Styczeń 2019 - 13:49

@Kariseri - ależ ja się nie stresuję, tylko niestety tak jak na chyba wszystkich forach na których param lub parałem się moderowaniem, próbuję jednocześnie i dyskutować, i pełnić rolę moderacyjną. Stąd moja reakcja. Kable to temat bardzo zapalny i najczęściej kończy się zderzeniem dwóch ekstremów: tych, którzy słyszą kable i są gotowi wydać kilka tysięcy na najprostszy kabel 0,5 m, a także tych, którzy uważają to za skrajne marnowanie pieniędzy. Będą też osoby takie jak ja, czyli stojące gdzieś pomiędzy i starające się rozsądnie podejść do drażliwego jakby nie patrzeć tematu.

Może jesteś zbyt przyzwyczajony do specyfiki tematyki komputerowej, ale w przeciwieństwie do niej, audio niestety jest bardzo często oparte o subiektywne odczucia w formie niewymiernych opinii. Jeśli on słyszy różnicę i zakładamy, że nie jest to marketing szeptany, to przepraszam, ale na jakiej podstawie TY wiesz lepiej co ON słyszy? Pamiętaj, że nie każdy słyszy w ten sam sposób, używa innego sprzętu, ma inne doświadczenia, czy też po prostu inną anatomię.
Oczywiście placebo może mieć duży wpływ na wyniki i najczęściej ma, dlatego sam osobiście do każdego testu zapraszałem znajomego i robiliśmy wspólnie testy w ciemno. Wychodziła różnica. Także choć niewiele mam testów okablowania, o ich rezultaty byłem dosyć spokojny. Mowa jednak głównie o kablach analogowych i tu podkreślę - nie testowałem kabli zasilających i jeśli ktoś kupiwszy kabel za 5k będzie go gloryfikował, to nie mam jak się do tego ustosunkować. I nie będę próbował, ponieważ jeśli czegoś nie wiem, nie odzywam się, robiąc miejsce osobom mającym na ten temat większą wiedzę ode mnie. Niemniej to co mogłem zmierzyć, próbowałem zmierzyć i w kablach analogowych-słuchawkowych faktycznie uzyskiwałem drobne, ale powtarzalne zmiany w zakresie pasma przenoszenia. Na każdym kanale. Także mimo że tematyka jest subiektywna, coś wymiernego udaje się od czasu do czasu do niej przemycić.

Z wciskaniem kitu - tak jak mówiłem, należy mieć solidną podstawę aby twierdzić, że coś jest wciskaniem kitu. Nie wiesz czy to jakaś szeptanka, czy to sprzedawca udający usera, czy może napalony świeży słuchacz, a może faktycznie coś realnie dającego dobre i słyszalne rezultaty.

Zobacz postRaideri, o 13 Styczeń 2019 - 13:44, napisał(a):

I to w zasadzie rozwiązuje tego typu (raczej rzadkie) problemy.

Co do kanału reduktorszumu i jego testów sygnałów cyfrowych,nie ma co się rozwodzić,bo to akurat same fakty.

Dokładnie tak.

Przede wszystkim sam nie chciałbym tego czynić, ponieważ nie uważam się za osobę do tego uprawnioną. Jedyne co mogę powiedzieć, to to, że nie podobała mi się swego czasu wrzutka na audiofilów, ponieważ niektórzy "natchnieni" przychodzili do mnie od pierwszej wypowiedzi od razu z agresją nt. moich recenzji, choć jak pisałem sam staram się stosować zarówno testy A-B-X, jak i wykorzystuję sprzęt pomiarowy. Także nie jestem w gronie piszących audio-voodoo (mam nadzieję).

#46 Użytkownik jest niedostępny   Karister 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 14:08

@EvilKillaruna faktycznie mój dopisek o prostych jedynkach nie był potrzebny, ale powiem szczerze, że kiedy ktoś mówi "mój nowy kabel gra lepiej od poprzedniego" (może być inny niż zasilający), to ja mówię "o nie, znowu". A tak naprawdę, chciałbym, żeby mi to udowodnił. I tu jest ta kwestia, że ja nie kupuję czyichś subiektywnych wrażeń. Chciałbym to zobaczyć w obiektywnym porównaniu. Niestety nie miałem tego szczęścia spotkać kogoś, komu przełączam kabel, a on na to "to jest ten, bo werbel perkusji lepiej wybrzmiał, a gitara jest szybsza". Tak, jak to jest w przypadku graczy, którzy po kilku sekundach powiedzą, czy monitor ma 60Hz czy 144hz. Jak najbardziej kupuję to, że ten kabel daje komuś taką frajdę, że całokształt samopoczucia się poprawił. No ale to jest placebo, a nie faktyczny znaczący wpływ kabla na audio. Może miałem pecha, że nie spotkałem na żywo człeka, co by mnie wyleczył z tego sceptycyzmu.

#47 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 14:38

Karister,problem w tym,że to jest do wychwycenia bez większych problemów.
Dziwną sprawą jest to,że w wielu niezłych słuchawkach (o tym będę pisał),stockowy kabel jest naprawdę badziewny.
Przekrój żył wybitnie oszczędnościowy,zero ekranowania.
Rekablując takim starquadem jest zauważalny progres.
To czy ww będzie gorszy od jakiegoś nordost ?
Może tak,może nie,ja tego nie usłyszę,różnicę w cenie wolę wydać na nowego dap,albo słuchawki ;)

#48 Użytkownik jest niedostępny   sniper76 

• One shot = One killed
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 14:43

Tak powiedzą w parę sekund, czy monitor ma odświeżanie 60Hz czy 144Hz -wystarczy przejechać myszką po ekranie Dodaj obrazek w bądź razie ja widzę Dodaj obrazek

Panowie jedna maleńka prośba co do nazewnictwa, a mianowicie "KABEL" zawsze leży pod ziemią, a na powierzchni są przewody i tak jest poprawnie Dodaj obrazek

#49 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 14:49

Sniper76,totalnie się mylisz.
Przewód to pojedyncza żyła,wiele żył to kabel.
Kabel może być napowietrzny,nawet wychodząc z domu nieraz widziałeś nlk (napowietrzna linia kablowa),czyli współczesne sieci energetyczne nn i sn ;)
To samo z całą resztą,av,tv,audio.
To są kable.

#50 Użytkownik jest niedostępny   Karister 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 15:05

Zobacz postRaideri, o 13 Styczeń 2019 - 14:38, napisał(a):

Karister,problem w tym,że to jest do wychwycenia bez większych problemów.
Dziwną sprawą jest to,że w wielu niezłych słuchawkach (o tym będę pisał),stockowy kabel jest naprawdę badziewny.
Przekrój żył wybitnie oszczędnościowy,zero ekranowania.
Rekablując takim starquadem jest zauważalny progres.
To czy ww będzie gorszy od jakiegoś nordost ?
Może tak,może nie,ja tego nie usłyszę,różnicę w cenie wolę wydać na nowego dap,albo słuchawki ;)

I teraz pytanie osoby twardo stąpającej po ziemi: Czy producenci słuchawek za kilka tys nie wiedzą, co robią i dają tam badziewny kabel za kilka PLN, psując w ten sposób produkt, który ma rywalizować z masą konkurencji? W wielu kolumnach za dziesiątki tys PLN też jest zwykły drut do zwrotnicy. Dlatego, że jest on wystarczający dobry, czy dlatego, że producent nie wie, co robi? Znasz moje zdanie. Pokaż mi, jak na oryginalnych i recabled słuchawkach odróżniasz, co akurat gra. Może być video na YT.

#51 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 15:28

Tu nie ma mowy o słuchawkach za kilka tysięcy,tam jakość jest dobra,choć są czasem awaryjne.
Mowa o budżetowcach i raczej średniej półce,to tylko oszczędności,liczykrupom możemy podziękować,dobrze wiedzą co robią.
Nic nie muszę udowadniać,też stąpam raczej mocno,to nie jakieś mity,a fakt w który nikt kto bawi się trochę słuchawkami nie wątpi.

#52 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 13 Styczeń 2019 - 15:28

Zobacz postKarister, o 13 Styczeń 2019 - 14:08, napisał(a):

@EvilKillaruna faktycznie mój dopisek o prostych jedynkach nie był potrzebny, ale powiem szczerze, że kiedy ktoś mówi "mój nowy kabel gra lepiej od poprzedniego" (może być inny niż zasilający), to ja mówię "o nie, znowu". A tak naprawdę, chciałbym, żeby mi to udowodnił. I tu jest ta kwestia, że ja nie kupuję czyichś subiektywnych wrażeń. Chciałbym to zobaczyć w obiektywnym porównaniu. Niestety nie miałem tego szczęścia spotkać kogoś, komu przełączam kabel, a on na to "to jest ten, bo werbel perkusji lepiej wybrzmiał, a gitara jest szybsza". Tak, jak to jest w przypadku graczy, którzy po kilku sekundach powiedzą, czy monitor ma 60Hz czy 144hz. Jak najbardziej kupuję to, że ten kabel daje komuś taką frajdę, że całokształt samopoczucia się poprawił. No ale to jest placebo, a nie faktyczny znaczący wpływ kabla na audio. Może miałem pecha, że nie spotkałem na żywo człeka, co by mnie wyleczył z tego sceptycyzmu.

O zerach i jedynkach w ogóle można byłoby rozpocząć osobny temat. Tu także przeprowadzałem ślepe testy. O ile w kablach koaksjalnych i USB nic nie udało mi się nigdy znaleźć i np. taka Supra grała mi tak samo jak kabel od drukarki HP, o tyle w optykach w testach A-B-X była już różnica. Różnica zawsze była w sopranie - na tańszych kablach lub z użyciem wyjścia S/PDIF z płyty zawsze było bardziej matowo i mniej przestrzennie. Możliwe że gdybyś był wtedy z nami podczas testów, przynajmniej w tym zakresie udałoby się dojść w trójkę do czegoś konstruktywnego. Okazało się np. że najtańsze Veozy, Vediony i Vitalco to śmietnik (kable nie były nawet miejscami w stanie przepuścić sygnału 24/192), a kostka optyczna nawet w droższym DACu, jak Aune S6, potrafi grać gorzej niż znajdujące się tuż obok niego złącze koaksjalne z tego samego źródła (nadajnika). A niby sygnał jest cyfrowy i 0 to 0, a 1 to 1. Test ogólnie zorganizowany został zupełnym przypadkiem, bo znajomy miał zagwozdkę ze skonstruowaniem toru na bazie optyka, a ponieważ obejmował dwie osoby i znajomego o audiofilię absolutnie nie można posądzić (używa najtańszych STXów w konfiguracji 5.0, Yamahy RX-V496 oraz AKG K301) przy identycznych wnioskach, to znaczy że o placebo nie mogło być mowy. Ze znajomym doszliśmy do wniosku, że musi to być kombinacja jakości kostek z soczewkami i czystości światłowodu, co powoduje inną/dziwną pracę buforów lub nawet nieprzekazywanie pełnego spektrum danych. Aby w pełni rozgryźć ten temat, zapewne należałoby przeanalizować sposób w jaki sygnał jest generowany, przetwarzany i transportowany.

Zobacz postKarister, o 13 Styczeń 2019 - 15:05, napisał(a):

I teraz pytanie osoby twardo stąpającej po ziemi: Czy producenci słuchawek za kilka tys nie wiedzą, co robią i dają tam badziewny kabel za kilka PLN, psując w ten sposób produkt, który ma rywalizować z masą konkurencji? W wielu kolumnach za dziesiątki tys PLN też jest zwykły drut do zwrotnicy. Dlatego, że jest on wystarczający dobry, czy dlatego, że producent nie wie, co robi? Znasz moje zdanie. Pokaż mi, jak na oryginalnych i recabled słuchawkach odróżniasz, co akurat gra. Może być video na YT.

Mam własną teorię na ten temat: nakręcanie rynku konfekcji okablowania oraz własnych akcesoriów, jeśli są oferowane jako "upgrade". Typowe stworzenie problemu i solucji jednocześnie, kreacja potrzeby, której nie musiało w ogóle być. Producent wie co robi.

Różnica między kablami wychwycona pomiarowo, kanał lewy:

Dodaj obrazek

Kanał prawy:

Dodaj obrazek

Nie jest jakaś kolosalna i pokazuje tylko różnicę tonalności, ale była powtarzalna.

#53 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 15:42

To z Audeze tak ?
A ich stock nie jest zły.
Teraz jeżeli weźmiemy taką zwykłą sznurówkę, i kabel za 10pln za metr (dla większości odbiorców wystarczający) byłbym ciekawy wykresów.

#54 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 13 Styczeń 2019 - 15:54

Nie, Focal Elear. W lewym górnym rogu każdego wykresu jest nazwa słuchawek.

Audeze ma standardowo słabe okablowanie. Choć nawet taki Nordost Blue Heaven nie jest do końca jednoznacznym ulepszeniem, bo o ile wprowadza czystość, to jednak zachowuje większość charakterystyki. Dopiero taki Heimdall 2 wprowadza konkretne zmiany i w tym względzie jest w stanie przebić kable konfekcjonowane pokroju np. Norne Audio Draug Silver, choć też nie w każdej aplikacji, jako że nie wszystkie Audeze grają jednakowo.

W Elearach różnica natomiast nie była nawet odsłuchowo szczególnie duża tonalnie i pokrywało się to z wykresami. Ponownie jednak - badam tylko pasmo przenoszenia, czyli słyszalną tonalność. Czystość i inne rzeczy mogłyby być wykryte już bardziej na oscyloskopie, a nie na mikrofonach pomiarowych. Mowa oczywiście o przestrzeni wymiernej, nie obejmującej odsłuchu.

#55 Użytkownik jest niedostępny   Karister 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 16:06

@EvilKillaruna
Sygnał cyfrowy w kablu to w sumie nie są 0 i 1 tylko są to elektrony, jak w każdym innym drucie. Informacje, które te elektrony niosą są interpretowane jako 0 i 1 na podstawie napięcia dopiero przez elektronikę i dalej przerabiany na analog. Nie ma tu więc mowy o lekkim odchyleniu sygnału tylko o jego całkowitej zmianie. Dlatego protokoły cyfrowe mają sumy kontrolne, a dobre DAC pracują w trybie asynchronicznym i posiadają bufor, więc nie wiem, czemu miały by być różnice w kablach USB czy optycznych. Przesył cyfrowy ma tę zaletę, że da się porównać bit po bicie. Jeśli po odebraniu z kilku kabli zapiszesz sygnał ponownie do pliku i suma kontrola będzie się zgadzać - cudów nie ma. Trochę mi się to kojarzy z audiofilskim programem do ripowania płyt CD. nazywa się EAC. Jedną piosenkę do wav zgrywa kilkadziesiąt minut. Ja wziąłem inny program - CDex. Zgrał wav w 50sek. Podobno ludzie słyszą różnice między tymi dwoma wav, choć mają taką samą sumę sha. Hmmm...

Co do testów ABX są też artykuły, twierdzące, że są one złe w swoich założeniach (nie zgłębiałem tematu) i wtedy skończymy tak, że sygnał zostanie przesłany bit perfect w obu kablach cyfrowych, ale będzie słychać różnice, bo test jest zły. Ogólnie, jeśli dwa kable faktycznie brzmią inaczej, to uważam, że albo ktoś o to celowo zawalczył (nie wiem jak), albo jeden z nich jest popsuty. Dwa przyzwoicie wykonane kable, które zostały stworzone z myślą o przesyłaniu sygnału, powinny być tak samo dobre.

Jako, że jest to temat-rzeka zbieram własnie jakieś materiały/książki na temat elektroniki, tak żeby rozumieć, jak to działa na poziomie tranzystorów i umieć samemu zbudować DAC plus wzmak. Może za jakieś dwa lata nie będę musiał się posiłkować pomiarami innych, a sam będę w stanie stwierdzić, jak to jest.

Co do okablowania słuchawek Focal Elear - ciekawa różnica z tym pomiarem. Choć sądzę, że te 1-2db różnicy w zakresie 8kHz nie byłoby zauważalne bez mega koncentracji na tym aspekcie przy słuchaniu muzyki, to faktycznie różnica jest. Zastanawia mnie tylko, co to za pomiar. Ta góra 20dB przy 6kHz to jakiś kosmos jest. One mają dziurę przy 4khz i wracają do normy przy 5kHz. Dziwny ten obrazek moim zdaniem.

Ten post był edytowany przez Karister dnia: 13 Styczeń 2019 - 16:19

#56 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 16:46

Zobacz postKarister, o 13 Styczeń 2019 - 13:31, napisał(a):

@EvilKillaruna nie wiem, po co się tak stresujesz. Po prostu tradycyjnie nie będzie tu żadnego słyszącego kable, który zgodzi się zaprosić niedowiarka na ślepy test. On słyszy różnicę, a pomiary nie grają. Czyli będzie gadka tak/nie. Zdanie może mieć każdy, tylko jakie ono ma wartość, gdy niczym nie jest podparte? Niczym poza "słyszę", "jest szansa" i "na forach piszą". Jestem jeszcze w stanie zrozumieć kogoś, kto powie, że kupił kabel za 5k, bo mu to sprawia frajdę. Ale niech mi nie mówi, że słyszy różnicę, gdy nawet nie pofatygował się o wiarygodne porównanie. Chciałbym na żywo zobaczyć, jak audiofil celnie odróżnia kable. Na przykład tak, jak gracze faktycznie odróżniają monitor 60Hz od 144Hz bez najmniejszego problemu.

W każdym razie z jednym się w 100% zgadzam. Każdy może wierzyć, w co mu się podoba. Każdy ma też prawo z tego korzystać i wciskać ludziom kit z kwantowymi polepszaczami prądu na czele.

Nie wiem jak się prezentują zmiany w kablach za 5k zł ale w przypadku tani kabel, a dobry markowy kabel w przystępnej cenie do kilkudziesięciu zeta za metr to w ślepym bez trudu odróżnisz. Mam komplet testowy miedziaki po kilka zeta metr takie no name i qedy XT300 i różnica jest drastyczna. Na Qed'ach gra to jaśniej z górą i przestrzenią elegancki zwarty sprężysty bas. Na miedziakach no-name jak przez koc z mulącym basem.

#57 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 13 Styczeń 2019 - 17:36

Zobacz postKarister, o 13 Styczeń 2019 - 16:06, napisał(a):

@EvilKillaruna
Sygnał cyfrowy w kablu to w sumie nie są 0 i 1 tylko są to elektrony, jak w każdym innym drucie. Informacje, które te elektrony niosą są interpretowane jako 0 i 1 na podstawie napięcia dopiero przez elektronikę i dalej przerabiany na analog. Nie ma tu więc mowy o lekkim odchyleniu sygnału tylko o jego całkowitej zmianie. Dlatego protokoły cyfrowe mają sumy kontrolne, a dobre DAC pracują w trybie asynchronicznym i posiadają bufor, więc nie wiem, czemu miały by być różnice w kablach USB czy optycznych. Przesył cyfrowy ma tę zaletę, że da się porównać bit po bicie.

W USB/COAX jak pisałem i co powtórzę jeszcze raz: nigdy nie zaobserwowałem różnic. Tylko i wyłącznie w kablach optycznych udało się to zaobserwować, na różnych urządzeniach, łącznie chyba 7 różnych kablach i przez dwie osoby o kompletnie innym guście i słuchu. W sumie nigdy nie pytałem znajomego czy słyszał kiedykolwiek różnicę w COAX/USB, ale nie sądzę abym uzyskał odpowiedź twierdzącą, jeśli w ogóle jakąkolwiek sugerującą, że dopuszcza w ogóle możliwość ich wystąpienia z powodów, które wymieniłeś. I słusznie zresztą.

Zobacz postKarister, o 13 Styczeń 2019 - 16:06, napisał(a):

Co do okablowania słuchawek Focal Elear - ciekawa różnica z tym pomiarem. Choć sądzę, że te 1-2db różnicy w zakresie 8kHz nie byłoby zauważalne bez mega koncentracji na tym aspekcie przy słuchaniu muzyki, to faktycznie różnica jest. Zastanawia mnie tylko, co to za pomiar. Ta góra 20dB przy 6kHz to jakiś kosmos jest. One mają dziurę przy 4khz i wracają do normy przy 5kHz. Dziwny ten obrazek moim zdaniem.

Możliwe że przez 10 lat mam już uszy wyrobione pod kątem konkretnych częstotliwości. Nie o nie jednak tutaj chodzi, a o coś wymiernego i mierzalnego, o co zresztą prosiłeś. Pokazałem Ci zatem pomiary wykonywane przeze mnie na tym samym torze i słuchawkach, ale przy wymianie okablowania. Wyniki były powtarzalne między próbami (zawsze jest ich kilka). To pomiary w formie surowej (raw data), nieważone i nieskompensowane, aby łatwiej było na nich pracować. Stąd wydaje Ci się, że peak w 6 kHz to jakiś kosmos. Nie ma tu nic dziwnego.

#58 Użytkownik jest niedostępny   sniper76 

• One shot = One killed
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2019 - 22:53

Zobacz postRaideri, o 13 Styczeń 2019 - 14:49, napisał(a):

Sniper76,totalnie się mylisz.
Przewód to pojedyncza żyła,wiele żył to kabel.
Kabel może być napowietrzny,nawet wychodząc z domu nieraz widziałeś nlk (napowietrzna linia kablowa),czyli współczesne sieci energetyczne nn i sn ;)
To samo z całą resztą,av,tv,audio.
To są kable.

Niech Ci będzie Dodaj obrazek wiem, że tak się przyjęło i nic z tym nie zrobimy Dodaj obrazek nie o to biega, abyśmy się sprzeczali, która forma jest poprawna.
W szkole na zajęciach elektrotechniki sorek zawsze upominał, że kable kładzie się pod ziemią, a na powierzchni co by nie było to są przewody jedno, czy wielożyłowe bez różnicy jakiej grubości Dodaj obrazek

A propos kabli to słuchawek robionych pod zamówienie coś to daje ?? poprawia brzmienie ?? nie miałem sposobności sprawdzić Dodaj obrazek może bym wymienił w sennkach HD518 Dodaj obrazek

#59 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 14 Styczeń 2019 - 00:57

Zobacz postsniper76, o 13 Styczeń 2019 - 22:53, napisał(a):

A propos kabli to słuchawek robionych pod zamówienie coś to daje ?? poprawia brzmienie ?? nie miałem sposobności sprawdzić Dodaj obrazek może bym wymienił w sennkach HD518

Wyżej masz dowód w postaci różnic pomiarowych. Więcej można wyczytać u mnie na blogu. Są też nawet pełne shootouty okablowania.

#60 Użytkownik jest niedostępny   MordoTyMoja 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 14 Styczeń 2019 - 01:06

EvilKillaruna, z czystej ciekawości - w jaki sposób dokonujesz takowych pomiarów? O ile nie jest to jakaś wiedza tajemna, choć osobiście w temacie pomiarów (poza uszami rzecz jasna) nie siedzę. Zastanawiam się tylko czy w domowych warunkach da się to jakoś zmierzyć? Ciekaw po prostu jestem czy jakoś mógłbym uchwycić różnicę między sznurówkami a Cordialem.

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5