Forum PCLab.pl: Mezalians kablowy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Mezalians kablowy Wydanie tysięczne

#1 Użytkownik jest niedostępny   MordoTyMoja 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 06 Styczeń 2019 - 01:34

Cześć, może żeby specjalnie nie owijać w bawełnę to zapytam wprost.

Nie, to by było za proste. Internet jest pełny tematów audiovoodoo i innych indiańskich metod poprawiających dźwięk. Chyba pora się włączyć do zabawy. Nieśmiało zatem zapytam, bo im więcej informacji szukam w internecie tym staje się albo mądrzejszy albo głupszy i trudno mi jest się określić gdzie stoję. Jestem w posiadaniu karty AIM SC808 (LME49720 x2 + LM4562) i niedawno po mozolnych poszukiwaniach głośników zdecydowałem się na model Edifier R1600TIII służących jako głośniki komputerowe na biurku. Jak na tą półkę cenową i możliwość bliskiego odsłuchu bez zabaw w rozstaw kolumn i akustykę jestem szczerze zadowolony. Ale - no właśnie, zawsze się znajdzie jakieś "ale". Zastanawiałem się nad wymianą stockowych kabli RCA dołączanych do zestawu z głośnikami (zwanych potocznie sznurówkami) na coś lepszego.

Czy wymiana interkonektów RCA na jakieś lepsze poprawi brzmienie w Edifierach, w stosunku do tych sznurówek? Wiadomo, że co ucho to inne opinie - niemniej jednak jestem w stanie wyłapać różnicę (o ile rzeczywiście jakaś będzie). Czytając wpisy na blogu audiofanatyka w recenzji AIM'a SC808 można trafić na kilka komentarzy dotyczących pytań wymiany tegoż przewodu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi oprócz podpowiedzi, że poprawę wniósł przewód Sonic Link - Silver Pink, ale ten przewód leży zdaje się poza zasięgiem zarówno z dostępnością i jak znam życie również cenowym. Zaciekawiony tematem poszukałem odpowiednich interkonektów RCA aż trafiłem na Melodika MD2R20 - szukając dalej trafiłem na opinię, że MDCX10 (1x RCA - 1x RCA - zakładam, że to niemalże to samo, tylko w formie pojedynczego przewodu):

Jak za taką cenę wypas się zgrywa z głośnikami od Edifiera ;) polecam wszystkim niezdecydowanym ^^

OK, mam trop - ale czytając opinie dalsze w recenzjach:

Minusy
- przytłumiona nieco dynamika
- zakorąglają, co ma swoje plusy (gorszy materiał) i minusy (mikrodetale)
- z tego, co powyżej, wynikają także kompromisy w dziedzinie rozdzielczości

Powyższe zdania pogrubionym tekstem to rzeczy z którymi osobiście nie chciałbym mieć za wiele wspólnego w temacie brzmienia. Zależy mi osobiście na mikrodetalach i rozdzielczości oraz odpowiednia dynamice, ale czy przy tej półce cenowej taka zmiana będzie słyszalna? Trudno ocenić czytając takie wpisy czy to będzie zmiana na lepsze czy też na gorsze. Czy w przedziale ~150 zł (w grę wchodzą używane kable RCA) da się coś sensownego wyłapać czy nie warto zaprzątać sobie tym głowy i po prostu zainwestować w coś lepszego niż owe sznurowadła? Słyszałem różnicę na słuchawkach HD580 z defaultowym przewodem i po wymienieniu go na nieco lepszy, więc może jest to gra warta świeczki - z drugiej strony na słuchawkach łatwiej usłyszeć różnice.

Wywołałem wilka z lasu? Zapraszam zatem do wyciągnięcia wideł, pochodni i wiedzy z głów jeżeli ktoś jest w stanie dopomóc. Proszę tylko o nierzucanie zgniłymi pomidorami.

#2 Użytkownik jest niedostępny   Fonzie 

• Be cool like the Fonz...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 02:45

Tu to dopiero jest VooDoo:
http://black-rhodium...i-inne-procesy/

Może wygrzanie tych "sznurówek" przez 150h poprawi jakość dźwięku :E

Szczerze to nie wiem czy jest się sens pchać w jakieś kosmiczne kable .
Sam używam zestawu Aurex od toshiby spiętego oryginalnymi kablami z 83 roku i nie narzekam...

#3 Użytkownik jest dostępny   Killer85 

• 10 lat na labie minęło jak 1 dzień...:E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 07:52

Drogie kable mają sens jak mamy drogi sprzęt

#4 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy lokalni

Napisany 06 Styczeń 2019 - 11:50

Kable zawsze były wykończeniówką. Jeśli sprzęt jest niskiej jakości, to kable nawet za wielokrotność jego ceny tego stanu rzeczy specjalnie nie zmienią. Tak jak wyżej powiedziano - im droższy sprzęt z większą czułością i podatnością na zmiany od tej właśnie strony, tym większy sens. Należy pamiętać, że kable nie zastępują ani EQ, ani nie są cudownym remedium na mocne bolączki.

Różnice w HD580 były słyszalne też i dlatego, że to raz, iż słuchawki, a dwa, że standardowy kabel nie jest tam wysokich lotów. W słuchawkach jednakże z reguły łatwiej jest wyczuć zmiany, szybciej doszukać się potencjału ku temu oraz tego co dany przewód wnosi.

Paradoksalnie więcej zmian może przynieść moim zdaniem wymiana OPA na karcie, niż zmiana kabli. Do tego konkretnego zestawu wystarczą interkonekty Cordiala albo cokolwiek zbudowane ręcznie na np. Conducfilu. Wyżej nie ma moim zdaniem sensu iść. Ponad wszystkim przed zakupami należy też jeszcze sprawdzić, czy nie da się czegoś ugrać samą akustyką i rozstawem głośników.

Opinie na sieci zaś też warto brać czasami z przymrużeniem oka. Przy kablach często są skrajne opinie, tj. że cudowny wpływ odmieniający kompletnie brzmienie vs zero zmian, pranie mózgu i pieniądze w błoto. Z OPA jest w zasadzie tak samo. Tymczasem prawda jak zawsze leży pośrodku. Nie wiemy czy w komentarzach u mnie na blogu osoba pisząca swoją własną rekomendację faktycznie kable te miała, więc tutaj też należy podchodzić do tematu z pewną ostrożnością.

#5 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 12:09

Swojego czasu miałem oehlbachy 14,różnica na R1600TIII po zmianie z tanich prolinków nieodczuwalna w żadnym aspekcie.
Te edifierki to fajne głośniki,sam mam na drugim pc,ale to budżetówka,kable wystarczą budżetowe,co nie znaczy,że zmiana z fabrycznego badziewia się nie przyda.
Jak wcześniej stwierdził EvilKillaruna,zabawa z opa przyniesie więcej korzyści.

#6 Użytkownik jest niedostępny   sisterhood 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 12:23

Najprościej wypożyczyć kable za kaucją i samemu sprawdzić.

#7 Użytkownik jest niedostępny   MordoTyMoja 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 14:54

Zobacz postFonzie, o 06 Styczeń 2019 - 02:45, napisał(a):

Tu to dopiero jest VooDoo:
http://black-rhodium...i-inne-procesy/

Przyznaję z rozbrajającą szczerością, że takich magicznych sztuczek jeszcze nie widziałem. Maszyna do wygrzewania kabli, a to ciekawe. Swoją drogą - najbardziej zapadła mi w głowie pasta, którą smarowało się układ scalony D/A - miała ona za zadanie sprawić, że dźwięk będzie bardziej "lampowy". Pasty do smarowania końcówek interkonektów też już widziałem. :D

Czytałem o zasadzie iż nie warto wydawać na okablowanie więcej niż ~10-20% ceny samego zestawu audio, ale przy zestawie za ~1k nie ma to raczej wielkiego sensu.

EvilKillaruna słusznie zaznaczyłeś, że kable nie zastąpią EQ i zdecydowaną poprawę może przynieść wymiana opampów na lepsze.
Raideri, z kolei utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że nie ma sensu przeskakiwać z Prolinka na nieco droższe przewody. Również myślałem nad przewodem DIY z Conducfil, lecz nie dysponuję lutownicą (trzeba się w końcu zaopatrzyć w stację lutwoniczą).

Myślę nad QE5026. Będzie służył m.in. jako droższa podstawa dla systemu jeśli w przyszłości będę planować go rozbudować i wymienić głośniki/DAC'a na lepsze. W każdym razie wiem już na czym stoję. Postaram się nawet o blind-test ze znajomym w bezpośrednim starciu ze sznurówkami. Myślę, że temat będzie ciekawy dla wielu osób będących w podobnej sytuacji co ja. Jak dorwę lepszy kabel to z pewnością nie omieszkam zaktualizować temat o nowy wpis z takiego testu. ;)

EDIT: Zamówiłem Cordiala CIK122 ze złączami NYS373. Czekamy.

Ten post był edytowany przez MordoTyMoja dnia: 08 Styczeń 2019 - 18:11

#8 Użytkownik jest niedostępny   Raideri 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 15:00

Zobacz postMordoTyMoja, o 06 Styczeń 2019 - 14:54, napisał(a):

Raideri, z kolei utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że nie ma sensu przeskakiwać z Prolinka na nieco droższe przewody.

Ma,ale nie na budżetowych torach ;)

#9 Użytkownik jest niedostępny   sisterhood 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 06 Styczeń 2019 - 16:23

Z ciekawości podpiąłem pod komputerowe Tagi, Tara Labs Air 1. W największym skrócie, szkoda czasu.

#10 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:44

Interkonekty mają kosmetyczny wpływ na brzmienie z typowych drutów imo warto przeskoczyć. Znacznie większe zmiany niosą zmiany kabli głośnikowych oczywiście też do pewnej kwoty, bo potem to również kosmetyka. Jeśli idzie o "tanie" mody to imo opampy zmieniają najwięcej. Choć znowu u ciebie ten konfig co masz jest dość uniwersalny i dobrze plumka więc ewentualne zmiany to już pod konkretne ucho, a do zabawy przydaje się całe pudełko opków :E

#11 Użytkownik jest niedostępny   MordoTyMoja 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 10 Styczeń 2019 - 21:19

Zobacz postArt385, o 07 Styczeń 2019 - 12:44, napisał(a):

Interkonekty mają kosmetyczny wpływ na brzmienie z typowych drutów imo warto przeskoczyć.

Tak bym podsumował ten wątek.

Zmiany pomimo, że kosmetyczne to całkiem nieźle rzucają się w uszy. Te sznurówki na obecnym sprzęcie rzeczywiście były wąskim gardłem. Generalnie mam wrażenie, że teraz te głośniki brzmią tak jak powinny brzmieć od początku. Pierwsze wrażenie to takie, że bas zyskał trochę więcej mocy, precyzji oraz jest lepiej zarysowany, bardziej zwarty i jest go więcej tak gdzie powinien być. Średnica i góra się uwypukliła, wcześniej średnica była nieco przymglona.

Nie wiem czy jest sens robić obfitą recenzję o zmianach i korzyściach płynących ze zmiany okablowania (chyba, że ktoś bardzo chce). Od siebie dodam tylko, że to bardzo przyjemny upgrade kosztujący mnie 55 zł (z czego 15 sama przesyłka), także jeśli komuś słoń nie nadepnął na ucho i dysponuje podobnym sprzętem (albo identycznym) i myśli nad poprawą brzmienia to bardzo polecam wymianę. Trochę się obawiałem, że różnice będą naprawdę trudne do wyłapania, ale na całe moje szczęście tak się nie stało.

Dziękuję wszystkim za pomoc. ;)

#12 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 07:45

Zobacz postMordoTyMoja, o 10 Styczeń 2019 - 21:19, napisał(a):

Zmiany pomimo, że kosmetyczne to całkiem nieźle rzucają się w uszy. Te sznurówki na obecnym sprzęcie rzeczywiście były wąskim gardłem. Generalnie mam wrażenie, że teraz te głośniki brzmią tak jak powinny brzmieć od początku. Pierwsze wrażenie to takie, że bas zyskał trochę więcej mocy, precyzji oraz jest lepiej zarysowany, bardziej zwarty i jest go więcej tak gdzie powinien być. Średnica i góra się uwypukliła, wcześniej średnica była nieco przymglona.

To brzmi jak CTRL-C CTRL-V standardowego bełkotu.

Zrobiłeś z kolegami ślepy test? podmieniali Ci kable i zawsze wiedziałeś jaki jest wsadzony? :E

Czy po prostu wydałeś 100 zeta na kabel u szukasz wymówki ? :)

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 11 Styczeń 2019 - 07:46

#13 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 11 Styczeń 2019 - 09:46

Zobacz postMinciu, o 11 Styczeń 2019 - 07:45, napisał(a):

Zrobiłeś z kolegami ślepy test? podmieniali Ci kable i zawsze wiedziałeś jaki jest wsadzony? :E

Czy po prostu wydałeś 100 zeta na kabel u szukasz wymówki ? :)

A Ty zaczepki? ;)

Zrób sobie ślepe testy, potestuj na swoich uszach, swoim sprzęcie i wyrób własne zdanie. Tak jak on. Jeśli używa się kabli za kilka złotych, kupno faktycznie dobrego kabla za 100 zł może przynieść duże zmiany i tym większe, im bardziej badziewny będzie kabel wymieniany.

#14 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 10:06

Z tego co zrozumiałem to wymienił prolinka na inny kabel i napisał że zrobi ślepy test.

Z tego co wiem to prolink robi normalne kable, nie z pięciu niteczek jak te po 5zl.

#15 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 11 Styczeń 2019 - 10:24

Prolink też nie jest jakimś cudem. To solidniejsze, ale wciąż (bardzo) podstawowe kable. Przerabiałem ich przedłużacze jack, kable RCA (w tym ich droższe Futury) oraz adaptery i wprowadzało to wyraźne zmiany w sygnał do tego stopnia, że dawało się go doszukać w powtarzalny sposób nawet na pomiarach pasma przenoszenia. Techlink to samo. Fizycznie sprawiają bardzo dobre wrażenie, owszem, ale oba kable faktycznie mają przymglenie, choć w przypadku Prolinka alokowałbym je nie tyle w średnicy, co trochę wyżej i na przełomie, a także w scenie, bo to naturalnie się z tym wiąże. Niemniej dlatego najtańszymi kablami jakich używam są nie Prolinki, tylko Cordiale. Są spokojnie poniżej 100 zł przy szukaniu typowych modeli w normalnych długościach.

#16 Użytkownik jest niedostępny   iwanme 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 10:28

No ale bez jaj, że przy budżetowych chińskich aktywnych edifierkach za 400 zł będzie robił za bez mała equalizer.
Pewnie nawet w niedrogim sprzęcie wymiana jakiegoś badziewnego elementu poprawia, ale są też pewne granice absurdu.

#17 Użytkownik jest niedostępny   EvilKillaruna 

• Orator
  • Ikona

Napisany 11 Styczeń 2019 - 10:56

Absurdem jest kupić kolumny za 4000 i kable za 4000 jako cudowne remedium na wszelkie zło. Przy czym nie zawsze cena jest wyznacznikiem rozsądku, a faktyczna klasa dźwięku prezentowana przez sprzęt.

Przykład: Jeśli kupicie okazyjnie słuchawki vintage za 200 zł, albo nawet po cenie rynkowej np. 500 zł, to nie oznacza to, że nie ma sensu recablować ich czymś droższym i że będzie to absurd. Zwłaszcza że jeśli ktoś bawi się na poważnie w takie rzeczy, to doskonale wie jak drogie potrafią być dobre komponenty - koszt przewodnika, wtyków, oplot, robocizna (jeśli idzie zlecenie zewnętrzne). Aby nie być gołosłownym: K240 DF. Ludzie modują je na balans i potrafią wydać na to dwukrotność ich wartości, bo słuchawki mają taki potencjał (i apetyt na prąd). Oczywiście jest to wyjątek potwierdzający regułę, bo w wielu przypadkach zabawy tego typu nie mają krzty sensu, ale pokazuje to, że generalizowanie też nie jest tu do końca bezpiecznym sposobem na rozpatrywanie, czy dana inwestycja jest sensowna, czy też nie. Co prawda swoją sztukę trzymam w formie fabrycznej, ale gdybym miał się zdecydować na balans za 1000 zł do nich, zdecydowałbym się.

Ponad wszystkim zaś liczy się zadowolenie nabywcy. Jeśli on słyszy różnicę i jest zadowolony, to chyba właśnie na tym to powinno polegać.

#18 Użytkownik jest niedostępny   sisterhood 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 11:19

Zobacz postEvilKillaruna, o 11 Styczeń 2019 - 10:56, napisał(a):

Ponad wszystkim zaś liczy się zadowolenie nabywcy. Jeśli on słyszy różnicę i jest zadowolony, to chyba właśnie na tym to powinno polegać.

Amen. I nawet owe kable za 4k mogą pasować do kolumn za 4k. Byle właściciel był zadowolony.

#19 Użytkownik jest niedostępny   MordoTyMoja 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 12:43

Wstyd się przyznać, ale jak czytam swój wpis to też mi się nasuwają podobne skojarzenia. Dlatego też tak niechętnie podszedłem do samego tematu wymiany kabli, bo wokół przewodów roztacza się cała ta magia audiovoodoo. Początkowo celowałem w Melodikę za ~150 zł, ale stwierdziłem, że nie mam ochoty wydawać takiej kwoty, bo byłby to mezalians o czym mówi zresztą sama nazwa wątku. Postawiłem na niedrogi przewód Cordiala ze złączami Neutrik.

Jeszcze nie, acz jest takowy w planach. Dojdzie raczej do niego w weekend, jako że oboje jesteśmy dość zarobieni i zalatani. Poza tym nie wydałem na niego 100 zł tylko połowę - i nie był to Prolink. Czytaj uważniej zanim włączysz się do dyskusji. Sam jestem oponentem słuchania kabli, nie chcę weryfikować różnic w brzmieniu przewodów za 400 zł vs 4000 zł. ;)

#20 Użytkownik jest dostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Styczeń 2019 - 12:53

Przeoczylem cenę kabla.

Ale pisałeś o prolinku i jakiejś serii plecionki.

Nie mam tych edkow więc do końca nie to zrozumiałem co na co wymieniłeś.

Ale wymiana nastąpiła w głośnikach, które nie porywają parametrami. Opis sugeruje zmian sugeruje jakbyś kupił inne głośniki a nie podmienił zwykły kabel sygnałowy.

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »