Skocz do zawartości
lukadd

Monitory na 2019 rok. Czy w końcu dostaniemy sensowne monitory HDR do PC?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie przeglądam nowinki na 2019 i w sumie zapowiada się całkiem nieźle.

 

https://www.displayninja.com/new-monitors-in-2018-and-2019/

 

Co ciekawszego mi się udało wyłowić na ten rok to:

 

Samsung

49-inch 5120×1440 ultra-wide curved 60 i 120hz z HDR 1000

32” 4K 120Hz Curved nie wiadomo czy z HDR, ale 120hz

 

 

AUO IPS

Już prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 roku dostaniemy matryce 32" 4k IPS w wersjach 60Hz i 144Hz z technologią mini led czyli ponad 1000 stref świecenia i HDR 1000+

w Q2 wyjdzie też uboższa wersja 27" 4k 144Hz z mniejszą niż 1000 liczbą stref.

 

AUO VA

 

Na VA od AUO też prawdopodobnie w pierwszym kwartale dostaniemy monitory z fajnymi matrycami na początek w Acer X35 i ASUS PG35VQ

3440×1440 200Hz G-SYNC HDR gaming monitors with 512-zone FALD

 

43" VA 4K, 400-nit w wersjach 60 i 120Hz

 

BFGD(Big Format Gaming Displays) 65-inch VA displays with 4K, 144Hz, HDR 384 zones HDR1000

 

i również wersja BFGD 43" z 384 strefami i dwóch wersjach HDR600 i HDR1000

 

 

No i wiele innych w artykule wyżej.

 

Te 32" 4k 144Hz z mini led 1000+ stref zapowiadają się fajnie :E

BFG w formacie 43 cali na VA też zapowiada się spoko.

No i te jamniki 35" 3440x1440 z 512 stref i HDR 1000, 200Hz G-sync na VA podobno już na tygodniach mają być w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przeglądam nowinki na 2019 i w sumie zapowiada się całkiem nieźle.

 

AUO IPS

Już prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 roku dostaniemy matryce 32" 4k IPS w wersjach 60Hz i 144Hz z technologią mini led czyli ponad 1000 stref świecenia i HDR 1000+

w Q2 wyjdzie też uboższa wersja 27" 4k 144Hz z mniejszą niż 1000 liczbą stref.

 

Te 32" 4k 144Hz z mini led 1000+ stref zapowiadają się fajnie :E

 

Kurcze, a ja się praktycznie zdecydowałem na Viewsonica 144 Hz z G-Sync.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja czekam na coś pokroju :

- ultrawide 34-35- 34400x1440- gsync- min. 100 HZ- HDR 1000 !!!

I pewnie poczekam 

Edytowane przez zozolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz pisałem wyżej prawdopodobnie na tygodniach wejdą do sklepów

https://www.asus.com/us/Monitors/ROG-SWIFT-PG35VQ/

https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-series/predatorx35

 

HDR1000, 512 stref FALD, VA, 3440×1440 200Hz(prawdopodobnie w trybie OC), G-SYNC

 

Osobiście czekam na coś fajnego 32" 16:9 4k, no ale jak już będzie można obejrzeć te jamniki to kto wie, specyfikacja wygląda fajnie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że te matryce miniLED będą pozbawione problemów IPS: BLB i IPS glow??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbawione raczej na pewno nie, ale na pewno będzie lepiej niż w krawędziakach.

 

LG też ma zaprezentować swoje nano-ips z lepszym pokryciem kolorów i zredukowanym czasem reakcji do 1ms(GtG), ale na razie chyba bez FALD i z HDR do max 600

 

Pod koniec roku mają dać nano-IPS z HDR 1000 32" 4k z bardzo wysokim pokryciem kolorów, ale jeszcze nie wiadomo czy FALD czy nie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff to ja już na pewno kupię Switcha, by przeczekać na te nowe monitory/TV, bo tam i tak HDRu nie ma.

Mam wrażenie, ze w tym roku, ewentualnie następnym szykuję nam się niezła rewolucja, jeśli chodzi o ilość stref. Oby nie odlecieli z ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym więcej producentów wypuści swoje monitory i więcej dobrych matryc to będzie lepsza konkurencja, ale i tak 2019 za te lepsze cudeńka szykuję się drogo i to piekielnie drogo. No, ale dobrze, że w końcu coś się rusza bo ostatnimi czasy monitory z HDR to i cenowo i jakościowo zostały bardzo w tyle za TV.

 

 

Jak coś to już jakoś pod koniec lutego w USA będzie można kupić pierwsze BFGD(Big Format Gaming Displays)

HP OMEN X 65" cena 4999$ + VAT :E

https://www.anandtech.com/show/13765/hp-at-ces-2019-omen-x-emperium-65-bfg-display

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy monitory na tych matrycach będą miały już złącza HDMI i DP pozwalające przesłać sygnał bez kompresji w rozdzielczości 4K-UHD@144 Hz.

Obecny wypaśny Asus i Acer przesyłają sygnał nieskompresowany w 4K tylko do częstotliwości 98 Hz, powyżej natomiast do 144 Hz jest już kopmresja sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz pisałem wyżej prawdopodobnie na tygodniach wejdą do sklepów

https://www.asus.com...G-SWIFT-PG35VQ/

https://www.acer.com...ies/predatorx35

 

HDR1000, 512 stref FALD, VA, 3440×1440 200Hz(prawdopodobnie w trybie OC), G-SYNC

 

Osobiście czekam na coś fajnego 32" 16:9 4k, no ale jak już będzie można obejrzeć te jamniki to kto wie, specyfikacja wygląda fajnie.

 

monitory widmo - one były zapowiadane w 2017 roku, dziś jest również info że niewiadomo czy to wyjdzie woogóle.Wiec gdzie jest napisane że premiera na dniach ?shocked.gifNawet jeżeli,  to  cena +10k,

 

Edytowane przez zozolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monitory widmo - one były zapowiadane w 2017 roku, dziś jest również info że niewiadomo czy to wyjdzie woogóle.Wiec gdzie jest napisane że premiera na dniach ?shocked.gifNawet jeżeli,  to  cena +10k,

Tak były zapowiadane dawno temu. A skąd info, że premiera niedługo. Bezpośrednio z targów CES 2019.

Pisałem o prawdopodobnej premierze w najbliższych tygodniach, a nie dniach i wszystko się potwierdza.

 

 

Nawet nvidia na swoim portalu podaję to info

https://blogs.nvidia.com/blog/2019/01/06/g-sync-displays-ces/

 

"Soon, ASUS will unleash its curved 35-inch, 3440×1440, 200 Hz G-SYNC Ultimate display. It reaches a brilliantly bright 1,000 nits, has a 512 zone matrix backlight and best-in-class color and contrast for the best possible HDR gaming experience."

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na jakiś sensowny monitor do pc i Ps5.

Polecam czekać na BFGD(Big Format Gaming Displays) 43", HDR 1000, 384 strefy, VA na matrycach od AUO

 

lub na mini ledy z 1000+ strefami 32" w wersjach 60 i 144Hz i HDR 1000+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na jakiś sensowny monitor do pc i Ps5.

 

Sensowny czyli taki co ma 32 cale w 4K, VA bez zakrzywienia i z HDR więcej niż ma Twój TV czyli powyżej 600 :E ? Jeśli tak to możesz się nie doczekać :P ?

 

Polecam czekać na BFGD(Big Format Gaming Displays) 43", HDR 1000, 384 strefy, VA na matrycach od AUO

 

lub na mini ledy z 1000+ strefami 32" w wersjach 60 i 144Hz i HDR 1000+

 

BFGD to mają się zaczynać nie od 43 tylko 65 cali no chyba że o czymś nie wiem :D

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BFGD to mają się zaczynać nie od 43 tylko 65 cali no chyba że o czymś nie wiem :D

 

Pierwszy mój post info w linku. Ja też nie wiedziałem, ale zanosi się, że AUO robi panele VA pod BFGD i podobno mają ruszyć do masowej produkcji już w Q1 2019.

 

"In addition, AUO announced the BFGD (Big Format Gaming Displays) 65-inch VA displays with 4K, 144Hz, HDR, 95% DCI-P3, 700-nit peak brightness (1,000-nit for HDR), and 384-zone FALD.

There will also be 43″ BFGD models with the same specs, available in HDR600 and HDR1000 variants."

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VESA ogłasza standard DisplayHDR True Black dla monitorów OLED i microLED

 

RAUb242.png

 

Firma VESA poszerza swoje działania certyfikacyjne HDR-u dla PC-towych monitorów. Dodano właśnie nową kategorię DisplayHDR True Black, która będzie obejmować ekrany OLED i microLED. Z końcem roku VESA zaczęła przyznawać certyfikacje dla monitorów i laptopów o nazwie DisplayHDR. Były one podzielone na trzy przedziały: DisplayHDR 400, 600 i 1000 – zależne od jasności danego ekranu. Dotychczasowa certyfikacja wyłącznie skupiała się na tym parametrze, ale nie jakości samego HDR-u. Aby wyjść temu naprzeciw, VESA od teraz wprowadziła nową kategorię – DisplayHDR True Black. Jest ona zarezerwowana dla OLED-ów i microLED-ów. Przedstawiciele firmy VESA przyznają, że z momentem opracowania standardów DisplayHDR, technologia ta zaczęła bardzo szybko się rozwijać i konieczne było zrewidowanie początkowych postanowień aby uwzględnić nowe rozwiązania (w tym zabezpieczenie się na przyszłość gdy nadejdą microLED-y). VESA uważa, że dzięki tym oznaczeniom konsumenci lepiej będą w stanie zrozumieć jak ważny dla jakości obrazu jest HDR, zarówno w grach, filmach jak i oglądaniu zdjęć. Wiemy, że monitory OLED (microLED to dalsza przyszłość) pojawią się prawdopodobnie w tym roku i jest to ruch specjalnie przygotowujący grunt pod nie. Być może na CES kilka z firm zaprezentuje tego typu produkty i dowiemy się kiedy pojawią się na rynku.

 

Źródło: hdtvpolska.com

 

Certyfikat VESA HDR 400, 600, 1000 bez dobrej czerni to będzie teraz połowiczne szczęście w myśl zasady bez dobrej czerni nie ma dobrego HDR'u. Do oglądania efektów HDR w pełnej krasie potrzebny będzie jeszcze ekran z DisplayHDR True Black :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjadaczy znających się co nieco na monitorach/TV raczej nic to nie zmieni, bo każdy wie na co patrzeć, ale ten nowy standard będzie określał maksymalną jasność czerni na poziomie 0.0005 cd/m2.

 

Dla porównania dzisiejsze TV nawet FALD itd. aby otrzymać certyfikat HDR1000 Ultra HD Premium wystarczy, że świecą 0.05 cd/m2 przy czerni i certyfikat w kieszeni.

 

Z nowym standardem nastanie prawdziwa ciemność :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że te matryce miniLED będą pozbawione problemów IPS: BLB i IPS glow??

 

Jasne, jak dowalą cenę z 15 tysięcy za monitor to problem będzie z bańki ;)

 

monitory widmo - one były zapowiadane w 2017 roku, dziś jest również info że niewiadomo czy to wyjdzie woogóle.Wiec gdzie jest napisane że premiera na dniach ?shocked.gifNawet jeżeli,  to  cena +10k,

 

Dokładnie, też czekałem ale już dawno odpuściłem. Lepiej kupić coś sensownego i czekać z sensownym ekranem niż czekać tylko z nadzieją ;]

 

Oni mają tam straszne plecy w AUO. Chyba połowę zapowiedzianych ekranów nie wprowadzili. Skupili się głównie na 4K 144Hz FALD oraz na jego tańszej ewolucji, która nawet nie była zapowiadana. Cała reszta została olana ciepłym moczem.

 

Podobnie zapowiadali 1440p 240Hz. Na jakieś pół roku temu i teraz znowu zapowiadają :D FHD 240Hz 0,5ms też były już dawno miały być w sklepach a oni to znowu zapowiadają :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja czekam na coś pokroju :

- ultrawide 34-35- 34400x1440- gsync- min. 100 HZ- HDR 1000 !!!

I pewnie poczekam 

 

 

38” 3840×1600 144Hz 1ms HDR Curved HDR 600 + FreeSync ( czyli może i gsync nie pro ).

 

Dobra opcja na nano IPS panelu. Z tego co wiem 60Hz wersja wypada rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie, też czekałem ale już dawno odpuściłem. Lepiej kupić coś sensownego i czekać z sensownym ekranem niż czekać tylko z nadzieją ;]

 

 

I chyba tak zrobię. Za dwa lata, gdyby było coś sensownego do kupienia, obecnie kupiony monitor sprzedam bratu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem ViewSonic XG2703-GS i muszę przyznać, że jestem zadowolony.

Kolory ładne, BLB przy jasności ustawionej na 70% niewielki w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, w świetle dnia i przy oświetleniu praktycznie niewidoczny. IPS glow obecny. G-SYNC robi robotę. Obraz nawet przy 42 fps jest płynny.

Mam ustawione 50% kontrast i 70% jasność, podbiłem saturację wszystkich kolorów i czerwony kolor dodatkowo i dla mnie obraz jest bardzo dobry.

Teraz zastanawiam się czy wymieniać grafikę na 2080 Ti :E

 

Czy to możliwe, żeby po wygrzaniu matrycy zmniejszał się BLB??

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na coś naprawdę dobrego z 3840x2160. Najlepiej z odświeżaniem 100+ i matrycą z dobrymi kolorami. Niby rok temu kupowałem ten monitor, ale czuję już apetyt na kolejny. Niestety póki co nie wyszło nic, na co opłacałoby mi się go wymienić. A 4K 144Hz (98Hz z pełnymi kolorami) za 10 tys. zł zdecydowanie sobie daruję. wink.gif

 

Czy w sprawie MicroLED coś idzie do przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini ledy. micro to jeszcze bliżej nie określona przyszłość

 

Na razie tylko wersja pro 60hz ma wyjść jakoś na wiosnę

https://www.anandtech.com/show/13851/asus-at-ces-2019-proart-pa32ucx-4k-monitor-with-1000zone-fald-unveiled

 

Pewnie będzie kosztował kilka tysięcy $ :E

 

Niedługo pewnie też pokażą wersję 144hz, ale ceny na pewno będą zabójcze.

 

Z micro led pierwsze pojawią się telewizory.

https://www.anandtech.com/show/13850/samsung-at-ces-2019-219inch-and-75inch-micro-led-ultrahd-tvs-demonstrated

 

No i pierwszy monitor OLED 4k 55" 120Hz od Della, podobno w sprzedaży pojawi się w drugiej połowie roku

https://www.anandtech.com/show/13845/dell-at-ces-2019-alienware-55inch-4k-120-hz-oled-gaming-monitor-showcased

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus coś ciekawego zapowiedział - ProART PA32UCX, tylko pewnie bedzie 60hz. Jeszcze dlugo bedzie cięzko z 4K dużo więcej wyciągnąć, więc OK. Jak freesync będzie dobrze w nim działał na Pascalu i cena nie zabije to się poważnie nad nim zastanowię... Wygląd też na plus, bez tych tragicznych nóżek z ROGów i ogólnie stonowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o nim pisałem wyżej w poście. Można poczytać w pierwszym liku, ma wyjść na wiosnę 60hz. Szacowana cena kilka k $

W drugiej połowie 2019 powinna się pojawić wersja 144hz. Cena pewnie też 3k $+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co lineup monitorów na 2019r jak dla mnie porażka. Większość kolosy o podobnej wielkości co TV, a ja lubię siedzieć dość blisko ekranu, więc dla mnie takie coś odpada. Producenci całą swoją uwagę skupili na gamingu/HDR, zapominając o użytkownikach, którzy chcą mieć jakościowy niezakrzywiony monitor 22-25". Znalazłem dwa takie w zapodanym linku, reszta to giganty i jamniki. Fajnie, że myślą o mini-LED, bo na mikro-LED przyjdzie jeszcze poczekać co najmniej 10 lat.

Poza tym wciąż czekam na wprowadzenie monitorów w proporcjach współczesnych smartfonów, czyli 18:9 (i przydałoby się także 18:10). Taki format uważam za idealny kompromis między 16:9 i 21:9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No to jak ci ześrubowali, i to na stałe, to pierwszy etap leczenia bardzo szybki, byle się zagoiło po operacji. Prawie brak unieruchomienia, byle potem nabrać pełnej wytrzymałości kości. Porównywanie takiego złamania do stopy nie ma najmniejszego sensu. Tu masz jedną dużą kość, o niewielkiej ruchliwości. W stopie pełno drobnych, powiązanych ze sobą i wbrew pozorom sporej ruchliwości. To zupełnie inna mechanika, więc i gojenie będzie inne. Przy jeździe stopy nie przenoszą ciężaru ciała, chyba że bawi się w jakieś zjazdy, skoki itp. Pytanie czy tam gdzie było złamanie, czy tak ogólnie puchną nogi. W drugim przypadku, to pewnie kwestie krążeniowe.
    • „Polska gurom”. Ładnie wytrzymał.    O zmianach oficerów i mobilizacji nic nie wiadomo. Z jakiego powodu zostali usunięci, są tylko plotki że dostawali w łapę i dużo przepuszczali na zachód. Czy szła źle? No nie, bo od początku brali tylko w miarę przeszkolonych, ochotników i przeszkolonych. O mobilizacji (tej na mięsne wkładki) wiadomo dopiero od teraz, i to że rząd Ukrainy tej mobilizacji nie chciał podjąć wcześniej.    Każdy obrywa od artylerii i fabow, ale żadna jednostka nie oberwała na tyle by wyłączyć ją z frontu, czyli można wnioskować że straty są akceptowalne. Ukraińcy od dawna powtarzają, wolą przeszkolonych niż nie którzy mogą powodować to że cała kompania pójdzie do piachu. Azov na tyłach szkoli ludzi, część 47 też miała to robić.  O porzuceniu frontu słyszeliśmy na razie dwa razy, ostatnio świeża sprawa z 110 elementem brygady podczas rotacji oraz rotacji pod Soledarem, więc gdzie jeszcze uciekają niczym Rosjanie szturmują?    O załamaniu frontu mówili w momencie braku wsparcia z USA. Jak to się koreluje do mobilizacji? A no właśnie tak, że ludzi może i jest ale sprzętu brak. 
    • Cześć, trochę rzeczy mi się zalęgło przez jakiś czas i pora zrobić małą wyprz Dla labowiczów ceny do negocjacji. Dysk Western Digital 6TB NASware 3.0: https://www.olx.pl/d/oferta/western-digital-6tb-nasware-3-0-CID99-IDZROd1.html?bs=olx_pro_listing MiniPC Zotac ZBOX IQ01: https://www.olx.pl/d/oferta/minipc-zotac-zbox-iq01-intel-i7-4770t-CID99-IDZROPY.html?bs=olx_pro_listing MiniPC Zotac ZBOX nano ID67: https://www.olx.pl/d/oferta/minipc-zotac-zbox-nano-id67-CID99-IDZROsz.html?bs=olx_pro_listing HP J9803A 1810-24G: https://www.olx.pl/d/oferta/switch-hp-1810-24g-j9803a-CID99-IDZRNAA.html?bs=olx_pro_listing NAS Synology DS720+ razem z: HDD: 2x Seagate IronWolf 8TB NAS NVMe cache: 2x Samsung 970 EVO Plus 1TB https://www.olx.pl/d/oferta/synology-ds720-2x8tb-2x1tb-nvme-CID99-IDZRNpL.html?bs=olx_pro_listing Intel NUC  BXNUC10i7FNK2: https://www.olx.pl/d/oferta/intel-nuc-i7-10710u-6-rdzeni-32gb-ddr4-128gb-m2-nvme-ssd-nas-serwer-CID99-IDZRLU4.html?bs=olx_pro_listing 2x Raspberry Pi 3B v1.2 1GB RAM + obudowy: https://www.olx.pl/d/oferta/raspberry-pi-3b-v1-2-1gb-ram-CID99-IDZRLg7.html?bs=olx_pro_listing 2x Raspberry Pi 4B 4GB RAM + obudowy: https://www.olx.pl/d/oferta/2x-raspberry-pi-4b-4gb-ram-CID99-IDZRKs7.html?bs=olx_pro_listing     Na OLX włączony jest zakup z przesyłką, jak wspominałem - ceny są do negocjacji.   
    • @RimciRimci Ok, ale ja w tych wizjach nie widzę opcji "po okresie niedoli Polska dociąga do gospodarczego poziomu relatywnego bogactwa". Wracając do tego, co napisałeś: To wprowadza dysonans. Czy oznacza to że opcja atrakcyjna jest gorsza? No bo najwidoczniej nie jest lepsza.
    • Opisałem teoretyczny przypadek "co gdyby...". Dlatego mówię, że wychodzenie z Unii to mrzonki patrząc jaką pozycję na świecie ma Polska. Tym bardziej przy obecnej sytuacji geopolitycznej.    atrakcyjna = zadowalająca. Gdzie ja napisałeś "bardziej atrakcyjna"? No właśnie... Bardziej atrakcyjna to polski rząd musiałby mieć jakieś haki na Niemców 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...