Forum PCLab.pl: piekło zamarzło - Nvidia ogłasza wsparcie dla AdaptiveSync - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (25 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

piekło zamarzło - Nvidia ogłasza wsparcie dla AdaptiveSync G-Sync działa na monitorach FreeSync

#1 Użytkownik jest niedostępny   kater 

• kosmiczna karawana
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 07 Styczeń 2019 - 09:19

Spoiler

Nvidia zapowiada wydanie sterowników dzięki którym właściciele kart 10x0 i 20x0 skorzystają z zalet G-Sync również na monitorach FreeSync

Planują wydajnie sterowników na 15 stycznia. Na razie oficjalnie wspieranych jest 12 monitorów (z przetestowanych 400), ale właściciele innych monitorów będą mogli uruchomić tę funkcję ręcznie.

lista monitorów G-Sync i kompatybilnych z G-Sync (na dole)

Ten post był edytowany przez kater dnia: 07 Styczeń 2019 - 09:30

#2 Użytkownik jest niedostępny   chreasy 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 09:53

Jeśli to prawda, to użytkownicy CFG70/73 będą skakać z radości.

Najbardziej ciekawi mnie fakt, że monitory z gsynciem będą działać na minimalnym odświeżaniu lcd od 1Hz w górę. A nie jak to było 30/40 > up. Robi wrażenie.

@edit

Ciekawe jaka jest szansa, że Radeony będa działać z G-Sync.

Ten post był edytowany przez chreasy dnia: 07 Styczeń 2019 - 09:59

#3 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 09:55

W sumie to się tego spodziewałem, wykonanego właśnie w taki sposób. Czyli nie że porzucają G-Sync, ale dają wsparcie dla innych skalerów zgodnych z VESA Adaptive Sync. Nadal jednak promują "natywny" G-Sync jako rozwiązanie "premium" (i nie jest to tylko pusty marketing, G-Sync obsługuje szerszy zakres synchronizacji i techniki "antyghostingowe").

Raz, że to jest dobra decyzja biznesowa. G-Sync wymyślili i nieźle na nim zarobili. Teraz jednak zaczęli na tym tracić z powodu coraz powszechniejszego wsparcia Freesync i należało wytrącić argument konkurencji.

Dwa, że wkrótce wchodzą integry Intela ze wsparciem Adaptive Sync i telewizory ze wsparciem VRR. Dalsze trwanie przy polityce G-Sync-only to narażanie się na cięgi z wielu stron i straty wizerunkowe.

#4 Użytkownik jest niedostępny   DisconnecT 

• Trolling master race :E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:11

W końcu coś się ruszyło w tej kwestii, od dłuższego czasu obserwowałem idiotyczną fragmentację rynku przez monitory które na stałe były przywiązane do jednego producenta GPU.
Aż kusi wymiana obecnego trochę wysłużonego już Asus'a PG278Q na coś nowego jakieś 1440p IPS/VA 165-180 Hz z FreeSync i HDR :)

Zobacz postchreasy, o 07 Styczeń 2019 - 09:53, napisał(a):

Ciekawe jaka jest szansa, że Radeony będa działać z G-Sync.

Raczej zerowa, G-Sync jako standard jest zamknięty, zatem to NV musiała by skłonna do otworzenia standardu zaś AMD musiało by go zaimplementować, co z punktu politycznego nie jest im na rękę, w końcu w obecnej sytuacji G-Sync będzie musiał ostro odjechać od FreeSync i zaoferować coś nowego aby się utrzymał na rynku w jakiejkolwiek liczniejszej postaci.

#5 Użytkownik jest niedostępny   eNeSik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:26

Czy dobrze rozumiem, ze karty Nv beda dzialaly z monitorami FreeSync ? ( w sensie - uruchomienie FreeSync)

Ten post był edytowany przez eNeSik dnia: 07 Styczeń 2019 - 10:26

#6 Użytkownik jest niedostępny   Gordix 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:26

Dobra,gdzie jest haczyk? Wlaśnie stoje przed zamiarem kupna monitora z Gsync i bylem skazany na dosc wysokie progi cenowe...a teraz wyglada na to,ze biore monitor z Free Sync/FreeSync 2.0 i...koniec? Byłoby to coś wspaniałego.

#7 Użytkownik jest niedostępny   eNeSik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:29

wlasnie tez zastanawiam sie gdzie jest haczyk

#8 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:30

Podobnie jest z Freesync, on pozostanie tylko na Radeonach, bo to technologia należąca do AMD. G-Sync przez Adaptive Sync =/= Freesync ;)

Co najwyżej jest szansa na zgodność skalera G-Sync z Adaptive Sync / Freesync - zapewne zależałoby na tym producentom monitorów G-Sync, ale byłoby to nie na rękę Nvidii (dla Nvidii lepiej żeby G-Sync jako funkcja premium pozostała "ekskluzywnie" dostępna na GeForce'ach). Jeśli producenci monitorów się zbuntują to jest na to szansa. Inna sprawa, że AMD nieszczególnie zainteresowane jest highendem, więc mało który z posiadaczy Radeonów byłby zainteresowany takimi monitorami.

#9 Użytkownik jest niedostępny   Kronos30 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:41

Gdzie jest haczyk?

A no tam, że G-sync działa, a Freesync chodzi ale gorzej albo nie tak samo jak G-sync. Mam aktualnie monitor z G-sync i naprawdę robi robotę w każdej grze gdzie klatki latają a takich gier jest wiele np AC:Odyssey, miałem też monitor z Freesync + Radeon i niestety wsparcie było kiepskie bo rwanie obrazu dalej występowało, ciężko było ustawić albo sterowniki nie pozwalały na porządną konfiguracje ale było FREE więc temat olałem i po jakimś czasie przeszedłem na płatny G-sync różnica była kolosalna.

#10 Użytkownik jest niedostępny   iwanme 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 10:46

Dobra,gdzie jest haczyk?

Nie musi być haczyka. Po prostu przy upowszechnianiu się coraz bardziej Adaptive Synca w monitorach i TV przekalkulowali sobie, że ludzie postrzegają jego brak jako wadę.

G-Sync przez Adaptive Sync =/= Freesync

Od strony użytkownika i monitora to chyba na jedno wychodzi :hmm:.
FreeSync od Adaptive Sync czymś się różni poza tym, że wspiera też HDMI?

#11 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:05

Raczej chodziło mi o to, że Freesync to implementacja Adaptive Sync przez AMD (od strony sprzętu i sterowników), własność AMD. Adaptive Sync to otwarty standard, który każdy może sobie implementować jak chce.

Zobacz postKronos30, o 07 Styczeń 2019 - 10:41, napisał(a):

A no tam, że G-sync działa, a Freesync chodzi ale gorzej albo nie tak samo jak G-sync. Mam aktualnie monitor z G-sync i naprawdę robi robotę w każdej grze gdzie klatki latają a takich gier jest wiele np AC:Odyssey, miałem też monitor z Freesync + Radeon i niestety wsparcie było kiepskie bo rwanie obrazu dalej występowało, ciężko było ustawić albo sterowniki nie pozwalały na porządną konfiguracje ale było FREE więc temat olałem i po jakimś czasie przeszedłem na płatny G-sync różnica była kolosalna.

Na mnie tez FS jakiegoś wielkiego wrażenia nie robiło. Najgorszy jest ghosting, choć to zależy na pewno w dużym stopniu od konkretnego monitora, nie musi być wadą technologii (choć Nvidia twierdzi, że jej samej udało się go zredukować w G-Sync przez Adaptive Overdrive, którego monitory FS nie obsługują). FS raczej nie używałbym zawsze i wszędzie, ale np. w grze w której fps waha się między 60 a 120+. Mając stale 100+ raczej wolałbym Fast Sync + ULMB. W każdym razie zdecydowanie lepiej jest mieć te opcje niż jej nie mieć :)

Ten post był edytowany przez Assassin dnia: 07 Styczeń 2019 - 12:14

#12 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:16

Jakby się nie złamali, to nigdy nie mogliby zrobić kart z HDMI 2.1 :lol2: Zostali przyparci do muru i tyle :E

Lista Redita z przetestowanymi ekranami w trybie Gsync Compatible:
https://docs.google..../htmlview#gid=0

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 04 Luty 2019 - 18:19

#13 Użytkownik jest dostępny   MaxForces 

• pompton plains nj
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:18

Zobacz postAssassin, o 07 Styczeń 2019 - 12:05, napisał(a):

Raczej chodziło mi o to, że Freesync to implementacja Adaptive Sync przez AMD (od strony sprzętu i sterowników), własność AMD. Adaptive Sync to otwarty standard, który każdy może sobie implementować jak chce.

Na mnie tez FS jakiegoś wielkiego wrażenia nie robiło. Najgorszy jest ghosting, choć to zależy na pewno w dużym stopniu od konkretnego monitora, nie musi być wadą technologii (choć Nvidia twierdzi, że jej samej udało się go zredukować w G-Sync przez Adaptive Overdrive, którego monitory FS nie obsługują). FS raczej nie używałbym zawsze i wszędzie, ale np. w grze w której fps waha się między 60 a 120+. Mając stale 100+ raczej wolałbym Fast Sync + ULMB. W każdym razie zdecydowanie lepiej jest mieć te opcje niż jej nie mieć :)

Jedno i drugie to jest to samo ten sam standart i tak samo otwarte.
Poprostu amd Adaptive-Sync zmienilo sobie nazwe na fs dla marketingu

Ten post był edytowany przez MaxForces dnia: 07 Styczeń 2019 - 12:21

#14 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:23

Zobacz postKronos30, o 07 Styczeń 2019 - 10:41, napisał(a):

Gdzie jest haczyk?

U mnie Freesync działał bez cyrków z radkiem a nawet z gtx1080TI i obrazem puszczonym przez radka. Tyle, że ta druga wersja wymagała alpejskich kombinacji co skreśliło tą opcję.

Różnica między freesync a gsync jest praktycznie żadna. W obu wypadkach do poprawnego działania trzeba odpalić FreeSync/Gsync + Vsync jednocześnie. Nie ma opcji aby z takimi ustawieniami rozrywało obraz. Gsync bez Vsynca rozrywa obraz jak klatki przekroczą maksymalne odświeżanie ekranu. A właściwie wystarczy, że frametime za bardzo spadnie.

Porównywałeś Gsync 144/165Hz z FreeSync 144/165Hz ?

Zobacz postAssassin, o 07 Styczeń 2019 - 12:05, napisał(a):

100FPS+ na ekranie 50Hz ? Bo tylko wtedy FastSync działa jak należy bez przycięć. Dla 60Hz potrzeba stałe 120FPS+. Dla 100Hz potrzeba stałe 200FPS+. Mając ekran 100Hz+ i bardzo dobry sprzęt, to i tak FastSync ogranicza realne użytkowanie jedynie do paru gier gdzie można wyciągać te 200FPS. Przy 144Hz poprzeczka wisi już baaardzo wysoko, bo ile gier wyciąga po 300FPS+ ?

#15 Użytkownik jest niedostępny   eNeSik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:25

Ale pytanie - czy bedzie mozna uzywac Adaptive Sync na monitorze obslugujacym Freesync majac karte Nv ? Bo mysle, ze to najbardziej interesuje ludzi :)
Choc wiem, ze tak naprawde - 15 Stycznia sie okaze co sie kryje za tym info ale mi wlasnie chodzi o to czy Adaptive Sync i Freesync (w monitorze) to to samo ? (bo widze, ze tak ale wymagania co do Adaptive to polaczenie DisplayPort)

@edit

Ok, troche sie wyjansilo. Wychodzi na to, ze monitory z obsluga Freesync - powinny smigac teraz z sync'iem i na Nv ale "certyfikacje Nv" otrzymuja tylko nieliczne monitory ze wzgledu na wytyczne zielonych i ich wymagane warunki do spelnienia przez monitory

Ten post był edytowany przez eNeSik dnia: 07 Styczeń 2019 - 12:32

#16 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:33

Freesync jak się nie mylę, to zwykły dodatkowo certyfikowany przez AMD: VESA AdaptiveSync

Więc każdy monitor zgodny z FreeSync jest też zgodny z AdaptiveSync. Ale nie każdy AdaptiveSync musi być zgodny z certyfikatem FreeSync.

#17 Użytkownik jest niedostępny   eNeSik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:38

Jesli tak sie faktycznie zdarzy (a na to sie zanosi) to Nv wytraci mocny atut czerwonym ktory powodowal, ze wiele osob decydowalo sie na karty od nich

#18 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 12:41

Zobacz posteNeSik, o 07 Styczeń 2019 - 12:25, napisał(a):

@edit

Ok, troche sie wyjansilo. Wychodzi na to, ze monitory z obsluga Freesync - powinny smigac teraz z sync'iem i na Nv ale "certyfikacje Nv" otrzymuja tylko nieliczne monitory ze wzgledu na wytyczne zielonych i ich wymagane warunki do spelnienia przez monitory

No i teraz Vesa AdaptiveSync będzie certyfikowana dodatkowo osobno przez Nvidia i przez AMD..

#19 Użytkownik jest niedostępny   Assassin 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 13:29

Zobacz postMaxForces, o 07 Styczeń 2019 - 12:18, napisał(a):

Jedno i drugie to jest to samo ten sam standart i tak samo otwarte.
Poprostu amd Adaptive-Sync zmienilo sobie nazwe na fs dla marketingu

Jesli juz mamy nyć tacy dokładni to wkleję ze źródła:
DisplayPort Adaptive-Sync is an ingredient DisplayPort feature that enables real-time adjustment of monitor refresh rates required by technologies like Radeon™ FreeSync technology. Radeon™ FreeSync technology is a unique AMD hardware/software solution that utilizes DisplayPort Adaptive-Sync protocols to enable user-facing benefits: smooth, tearing-free and low-latency gameplay and video.​ Users are encouraged to read this interview​ to learn more.

Zobacz postMinciu, o 07 Styczeń 2019 - 12:23, napisał(a):

100FPS+ na ekranie 50Hz ? Bo tylko wtedy FastSync działa jak należy bez przycięć. Dla 60Hz potrzeba stałe 120FPS+. Dla 100Hz potrzeba stałe 200FPS+. Mając ekran 100Hz+ i bardzo dobry sprzęt, to i tak FastSync ogranicza realne użytkowanie jedynie do paru gier gdzie można wyciągać te 200FPS. Przy 144Hz poprzeczka wisi już baaardzo wysoko, bo ile gier wyciąga po 300FPS+ ?

To nie tak. Niby zalecają bardzo wysoki fps pod Fast Sync, ale tak naprawdę wszystko zależy od gry. W niektórych działa to bardzo dobrze nawet ze spadkami poniżej częstotliwości odświeżania, w innych nie działa najlepiej bez względu na fps (wtedy trzeba się ratować VSync+fps cap albo Adaptive V-Sync). Z własnego doświadczenia powiem, że na monitorze 120 Hz z reguły jest ok powyżej 100 kl./s.

Ten post był edytowany przez Assassin dnia: 07 Styczeń 2019 - 13:31

#20 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Styczeń 2019 - 13:35

Zobacz postAssassin, o 07 Styczeń 2019 - 13:29, napisał(a):

To nie tak. Niby zalecają bardzo wysoki fps pod Fast Sync, ale tak naprawdę wszystko zależy od gry. W niektórych działa to bardzo dobrze nawet ze spadkami poniżej częstotliwości odświeżania, w innych nie działa najlepiej bez względu na fps (wtedy trzeba się ratować VSync+fps cap albo Adaptive V-Sync). Z własnego doświadczenia powiem, że na monitorze 120 Hz z reguły jest ok powyżej 10 kl./s.

Ja na takie nie trafiłem. A już na pewno Fortnite co ostatnio testowałem działa z tym tragicznie przy 100Hz i FPS 180-250. Bo jak były spadki poniżej 200FPS, to widać to sprawdzania licznika FPS :D

Za to CS:GO bez Fastsynca albo Vsync-OFF działa beznadziejnie :D Więc w sumie może i trafi się czasem coś co działa OK nawet na spadkach.. ja takiej gierki nie trafiłem. Przy 144-165 albo jeszcze lepiej 200Hz+ przycinki FastSynca były dużo mniej odczuwalne. Ale ich całkowita eliminacja to już kosmos.

• (25 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »