Skocz do zawartości
kater

piekło zamarzło - Nvidia ogłasza wsparcie dla AdaptiveSync

Rekomendowane odpowiedzi

Działa, mimo tego w Forzie/GTA V cudów nie ma, zablokowane stałe 60 jest płynniejsze niż 70-110FPS.

 

Vsync w grze wyłączony rozumiem?

V-sync włączony w panelu NV, w grze wyłączony. Byc może twój monitor ma mniejszy zakres FreeSync niż 70. FreeSync działa tylko w jakimś zakresie, powyżej i poniżej tego zakresu, mogą występować problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa, mimo tego w Forzie/GTA V cudów nie ma, zablokowane stałe 60 jest płynniejsze niż 70-110FPS.

 

Vsync w grze wyłączony rozumiem?

 

https://www.amd.com/en/products/freesync-monitors

 

Po DP Twój monitor obsługuje 55-144 Freesync, wiec powinieneś widzieć różnicę pomiędzy stałymi 60Hz a zmiennym 70-110Hz z Gsync - pokombinuj bo może coś masz źle ustawione.

 

Tu jest chyba najprościej opisane -> Mój link

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam LG 34UM69G z DP v1.2, a podobno Freesync działa tylko z DP v1.2a - mam rozumieć że u mnie nie będzie działać? Poza tym w ustawieniach OSD monitora mam opcję "DisplayPort 1,2" z możliwością ustawienia Wł lub Wył - ma być włączone czy wyłączone? Jak to rozumieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam LG 34UM69G z DP v1.2, a podobno Freesync działa tylko z DP v1.2a - mam rozumieć że u mnie nie będzie działać? Poza tym w ustawieniach OSD monitora mam opcję "DisplayPort 1,2" z możliwością ustawienia Wł lub Wył - ma być włączone czy wyłączone? Jak to rozumieć?

Nie przejmował bym się tym, u mnie w OSD tez jest niby 1.1 i 1.2, ustawione na 1.2 działa dobrze. Ty oczywiście ustaw na (wł)ączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to (chyba) porobiłem wszystko tak jak być powinno, ale jakoś nie dostrzegam tego Freesyncowego miodu... Sprzęt mam odpowiedni, włączony G-Sync i globalny V-Sync w panelu Nvidii, w grach V-Sync OFF. Po zaznaczeniu opcji G-Sync Compatible Indicator w grach wyświetla mi się G-Sync ON, więc chyba działa. Jednak nie dostrzegam najmniejszej różnicy w grach - jest płynnie, stałe 75FPS, nic nie szarpie ani nie migocze. Ale tak samo było przed tym całym wsparciem dla Freesynca na kartach Nvidii, gdy miałem włączony V-Sync w grach. Nie wiem co to wspaniałego ma niby dawać, u mnie nic (zauważalnego) się nie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od implementacja v-sync w grze, w niektórych grach bardziej to czuć(BF4), w innych mniej(Doom).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu sterowania Nvidia, wejdź w górną zakladkę "Display" i zaznacz opcję "G-Sync Compatible Indicator". Gdy odpalisz grę w lewym rogu powinien pokazać się napis "Gsync-On"

Fajna sprawa tylko szkoda ze to nie znika po chwili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa tylko szkoda ze to nie znika po chwili...

Fajnie by było jak by dodali taką opcje do afterburnera, wraz z wyświetlaniem Hz w jakim pracuje w danej chwili monitor, obok ilości fps wyglądało by fajnie i można by sobie ustawić pod siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od implementacja v-sync w grze, w niektórych grach bardziej to czuć(BF4), w innych mniej(Doom).

Sprawdzałem kilka gier, np. Hellblade, FarCry Primal czy też Shadow of War, ale jako że mam w miarę dobry sprzęt to tam nie udało mi się zejść poniżej 75FPS na maksymalnych settingsach. Wpadłem na pomysł żeby odpalić AC Odyssey, które jak wiadomo nie jest najlepiej zoptymalizowane. W Atenach są miejscowe wyraźne spadki klatek i w sumie odniosłem wrażenie że jest tak jakby lepiej, względem tego co miałem na włączonej synchronizacji pionowej. Tam było tak, że gdy klatki spadały ze sztywnych 75 na 60-65 to było to wyraźnie czuć. Coś na styl, jak by mieć monitor 60Hz i spadki w grze z 60FPS na 50FPS - czyli wyraźnie zauważalne. Z kolei teraz z włączonym G-Sync, gdy klatki spadają w Atenach na te 60-65FPS nie jest to tak odczuwalne jak przy V-Sync z którym grałem jeszcze przed tym całym zamieszaniem Freesyncowym. A więc jedyne co zauważyłem, to zachowanie lepszej płynności przy spadkach FPS. Tak mi się wydaje, choć pewności do końca nie mam. Może tylko zobaczyłem różnicę, bo chiałem ja zobaczyć, a faktycznie jej nie ma... sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem kilka gier, np. Hellblade, FarCry Primal czy też Shadow of War, ale jako że mam w miarę dobry sprzęt to tam nie udało mi się zejść poniżej 75FPS na maksymalnych settingsach. Wpadłem na pomysł żeby odpalić AC Odyssey, które jak wiadomo nie jest najlepiej zoptymalizowane. W Atenach są miejscowe wyraźne spadki klatek i w sumie odniosłem wrażenie że jest tak jakby lepiej, względem tego co miałem na włączonej synchronizacji pionowej. Tam było tak, że gdy klatki spadały ze sztywnych 75 na 60-65 to było to wyraźnie czuć. Coś na styl, jak by mieć monitor 60Hz i spadki w grze z 60FPS na 50FPS - czyli wyraźnie zauważalne. Z kolei teraz z włączonym G-Sync, gdy klatki spadają w Atenach na te 60-65FPS nie jest to tak odczuwalne jak przy V-Sync z którym grałem jeszcze przed tym całym zamieszaniem Freesyncowym. A więc jedyne co zauważyłem, to zachowanie lepszej płynności przy spadkach FPS. Tak mi się wydaje, choć pewności do końca nie mam. Może tylko zobaczyłem różnicę, bo chiałem ja zobaczyć, a faktycznie jej nie ma... sam nie wiem.

 

Masz bardzo trafne spostrzeżenia.

Każdy kto oczekuje nie wiadomo czego po Gsync powinien sobie przeczytać to co napisałeś, przetestować płynność rozgrywki w tych warunkach i przestać pisać, że Gsync u nich w ogóle nie działa.

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo trafne spostrzeżenia.

Każdy kto oczekuje nie wiadomo czego po Gsync powinien sobie przeczytać to co napisałeś, przetestować płynność rozgrywki w tych warunkach i przestać pisać, że Gsync u nich w ogóle nie działa.

To wynika chyba z tego, że ludziska w internetach wyrażają swoje zadowolenie tekastami typu: "śmiga aż miło", "działa elegancko", "miodzio" itp., a nikt nie opisze nawet jednym zdaniem na czym polega ten miodzio. Później przychodzi taki żuczek jak ja, naczyta się jak to wspaniale działa u innych, zarazem nie wiedząc jak w zasadzie działa to w praktyce - kombinuje u siebie nie dostrzegając żadnej różnicy. Ja co prawda nie spodziewałem się po Freesync wodotrysków, ale inni mogą mieć większe wyobrażenia. Tak jak pisałem wcześniej - zwiększyła mi się nieco płynność gdy FPSy zaczynają spadać, przycinki obrazu są delikatniejsze i mniej odczuwalne. Nic poza tym. Więc jest "miodzio". xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wynika chyba z tego, że ludziska w internetach wyrażają swoje zadowolenie tekastami typu: "śmiga aż miło", "działa elegancko", "miodzio" itp., a nikt nie opisze nawet jednym zdaniem na czym polega ten miodzio. Później przychodzi taki żuczek jak ja, naczyta się jak to wspaniale działa u innych, zarazem nie wiedząc jak w zasadzie działa to w praktyce - kombinuje u siebie nie dostrzegając żadnej różnicy. Ja co prawda nie spodziewałem się po Freesync wodotrysków, ale inni mogą mieć większe wyobrażenia. Tak jak pisałem wcześniej - zwiększyła mi się nieco płynność gdy FPSy zaczynają spadać, przycinki obrazu są delikatniejsze i mniej odczuwalne. Nic poza tym. Więc jest "miodzio". xD

Pisząc ze działa dobrze zakładam w temacie o freesyncu zakładam ze druga osoba wie jak to działa, było to wytłumaczone juz nie raz, FreeSycn/ Gsync ma właśnie za zadanie ustabilizować płynność przy dropach i ogólnie rozgrywki, oraz zapobiec rwaniom obrazu i innym ich zniekształceniom. To nie jest jakaś magia, która poprawi wygląd gry i zrobi z czegoś cos innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy następnych nowych wydaniach sterów przez nV będzie lepiej i stabilniej. Grunt, że coś ruszyło w tym temacie. Lepsze to chyba niż dopłacać po 500-800zł za gsynca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wynika chyba z tego, że ludziska w internetach wyrażają swoje zadowolenie tekastami typu: "śmiga aż miło", "działa elegancko", "miodzio" itp., a nikt nie opisze nawet jednym zdaniem na czym polega ten miodzio. Później przychodzi taki żuczek jak ja, naczyta się jak to wspaniale działa u innych, zarazem nie wiedząc jak w zasadzie działa to w praktyce - kombinuje u siebie nie dostrzegając żadnej różnicy. Ja co prawda nie spodziewałem się po Freesync wodotrysków, ale inni mogą mieć większe wyobrażenia. Tak jak pisałem wcześniej - zwiększyła mi się nieco płynność gdy FPSy zaczynają spadać, przycinki obrazu są delikatniejsze i mniej odczuwalne. Nic poza tym. Więc jest "miodzio". xD

Dla kogoś kto ma słabszą maszynę i żongluje ustawieniami detali graficznych w większości gier po to tylko, aby nie schodzić poniżej magicznej granicę 60 FPS, to taki Gsync ma ogromne znaczenie.

 

Pisząc ze działa dobrze zakładam w temacie o freesyncu zakładam ze druga osoba wie jak to działa, było to wytłumaczone juz nie raz, FreeSycn/ Gsync ma właśnie za zadanie ustabilizować płynność przy dropach i ogólnie rozgrywki, oraz zapobiec rwaniom obrazu i innym ich zniekształceniom. To nie jest jakaś magia, która poprawi wygląd gry i zrobi z czegoś cos innego.

Już nie cwaniakuj tak, bo sam w tym wątku dałeś wyraz braku zrozumienia tematu.

Jeśli masz wątpliwości to wróć do początku wątku i poczytaj co pisałeś.

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kogoś kto ma słabszą maszynę i żongluje ustawieniami detali graficznych w większości gier po to tylko, aby nie schodzić poniżej magicznej granicę 60 FPS, to taki Gsync ma ogromne znaczenie.

 

W sumie dobrze gadacie towarzyszu. To wydaje się być istotne, nawet bardzo. Bo jak ktoś ma przykładowo na pokładzie stare poczciwe i5-2500K i GTX 660 i chce pograć w miarę płynnie w nowsze tytuły, to sprawa wygląda u niego inaczej, niż u kogoś kto siedzi na i7-8700K z GTX 1080. W obu przypadkach sprawy z zabawą GSync na Freesyncu, będą się miały inaczej.

Edytowane przez SK4ND4L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia, tym bardziej, że tu potrzebna jest VGA z rodziny 10x0 i 20x0 - starsze nie banglają tak czy siak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie cwaniakuj tak, bo sam w tym wątku dałeś wyraz braku zrozumienia tematu.

Jeśli masz wątpliwości to wróć do początku wątku i poczytaj co pisałeś.

W pierwszym poście napisałem

Opcje w sterowniku udało się włączyć, monitor wykrywa i informuje że działa w FreeSync :E Czas wejść w grę :E

 

Trudno mi cokolwiek powiedzieć, ME Andromeda działa, w ciągu kilku minut nie zauważyłem żadnych przekłamań w obrazie, rozgrywka jest płynna(ale wcześniej tez była) :D:hmm:

Gdzie kluczowymi słowami są "żadnych przekłamań w obrazie"

 

Potem już poszło łatwo, wręcz pomagałem wytłumaczyć co i jak nawet screenshotami, niejednokrotnie, niejednej osobie. Poza tym, nawet gdyby, to jest ogromna różnica nie rozumieć czegoś w zasadzie w pierwszej stronie tematu, a w stronie 20stej :lol2: Wiec mi tu od cwaniaków nie wyjeżdżaj :lol2: bo jak po przewertowaniu nastu stron, dalej nie wiesz jak to działa to yyy :thumbup:

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia, tym bardziej, że tu potrzebna jest VGA z rodziny 10x0 i 20x0 - starsze nie banglają tak czy siak

Słabsza maszyna to np. GTX 1050/1060 z gołym cztero jajkowym cepem.

 

W pierwszym poście napisałem

A potem sam podałeś to w wątpliwość :)

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, jak ktoś ma jazdy z obrazem, to warto sprawdzić, czy monitor ma najnowszy FW - bo w kilku przypadkach na redycie aktualizacja właśnie ludziom pomogła, np. z tym popularnym Samsungiem C32HG70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A potem sam podałeś to w wątpliwość :)

 

Bardziej z powodu zastosowania tego w zupełnie nowej sytuacji/kombinacji niż z niewiedzy o działaniu. już w 2 pościę od swojego pierwszego napisałem

 

"w demie G-SYNC Pendulum Demo Widac wyraźną różnice przy przełączaniu z V-Sync, synk off, i G-sync"

 

Ba na którejś stronie, jak już mi się nie chciało kolejny raz tłumaczyć komuś, to poinformowałem ze u konkurencji pojawił się poradnik, krok po kroku, :lol2:

,

Poza tym, chłopie, to było 17 stron tekstu temu, przyznaj się po prostu ze nie chciało Ci się czytać całego wątku i tyle, to nic strasznego :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam potrzebowałeś trochę czasu aby wyłapać o co chodzi i gdzie szukać różnic, a teraz piszesz, że to oczywista oczywistość i nie ma tym magii - słabo to wygląda, stawia Cię w świetle pyszałka, który chwilę wcześniej wymarzył sobie aby "dodali taką opcje do afterburnera, wraz z wyświetlaniem Hz w jakim pracuje w danej chwili monitor, obok ilości fps wyglądało by fajnie i można by sobie ustawić pod siebie".

Może napisz jak te dane miałby być wyciągane z monitorów?

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam potrzebowałeś trochę czasu aby wyłapać o co chodzi i gdzie szukać różnic, a teraz piszesz, że to oczywista oczywistość i nie ma tym magii - słabo to wygląda, stawia Cię w świetle pyszałka, który chwilę wcześniej wymarzył sobie aby "dodali taką opcje do afterburnera, wraz z wyświetlaniem Hz w jakim pracuje w danej chwili monitor, obok ilości fps wyglądało by fajnie i można by sobie ustawić pod siebie".

Może napisz jak te dane miałby być wyciągane z monitorów?

No, całe dwa posty mi to zajęło, a nie 17 stron. Afterburner niema tu nic do wiedzy na temat działania FreeSync, to tylko stwierdzenie, ze fajnie by to wyglądało. I bardziej chodziło o sposób wyświetlania informacji o włączonym G-Sync, tak jak pozwala na to panel sterowania NV.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, jak ktoś ma jazdy z obrazem, to warto sprawdzić, czy monitor ma najnowszy FW - bo w kilku przypadkach na redycie aktualizacja właśnie ludziom pomogła, np. z tym popularnym Samsungiem C32HG70

 

Haha, powiedz to osobom które tak jak ja np. kupiły srAsusa który nie posiada opcji update przez USB, jedynie jest z tyłu szeregowe/równoległe złącze diagnostyczne co wiąże się z odesłaniem sprzętu do serwisu.

Pewnie i programator dało by się tanio wyskrobać ale skąd weźmiesz plik z FW...

Powinno się naprawdę zacząć rozliczać producentów monitorów, bo szajs zapodają aż piszczy, a głupi telewizor obecnie sam sobie potrafi pobrać FW przez WIFI :lol2:

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem kilka testów z ciekawości, motywem inspirującym był wpis na forum NV który twierdzi że wszelkie dodatkowe wyświetlacze wpięte do HDMI miały by powodować problem, wypiąłem zatem TV wpięty przez HDMI i drugi monitor na DP zostawiając tylko główny monitor Asus PG278Q 2560x1440 144Hz wpięty przez DP

 

Testy przeprowadzone na Windows 10 Pro x64 Fall Creators Update 1709 (build 16299.904), gra Shadow of the Tomb Raider D3D12 (Wioska Kuwaq Yaku wejście od dżungli), sterowniki ForceWare 417.71 WIN32 API, GPU GeForce GTX 1080Ti 11GB (reszta sprzętu w sygnaturce)

 

G-Sync On V-Sync On 120/144Hz migotanie występuje, w 60Hz o dziwo nie ma problemu.

G-Sync On V-Sync Off tutaj dokładnie identyczna sytuacja

G-Sync On Fast Sync On częstotliwość migotania wydaje się nieco mniejsza, poświata miga jednak już nawet na 60Hz.

 

Zmiana w ustawieniach 3D częstotliwości odświeżania z Najwyższa dostępna na Pod kontrolą aplikacji nie daje nic w żadnym ze scenariuszy ustawień G-Sync (To także była sugestia z forum NV)

 

ULMB tylko 120Hz, problemów brak migotanie nie występuje.

Stałe odświeżanie 60/120/144Hz problemów brak.

 

G-Sync (V-Sync ON / OFF / FastSync) Obniżone detale tak aby utrzymać co najmniej 110 fps, efekt? Problem nie występuje.

 

Wnioski są proste nie zależnie od synchronizacji w trybie G-Sync migotanie zaczyna się pojawiać w momencie gdy framerate zaczyna się znacząco odsuwać względem aktualnie ustawionego odświeżania, co daje podejrzenie że Variable Refresh Rate nie działa w ogóle, ilość podpiętych wyświetlaczy i rodzaj ich połączenia w żaden sposób nie wpływa na uzyskane efekty. Być może problem z forum NV dotyczy innych przypadków bądź węższej grupy użytkowników.

Zostaje chyba jeszcze tylko przetestować starsze stery. :)

 

Ewentualnie jeżeli ktoś ma czas i chęci może sprawdzić sterowniki DCH napisane w architekturze UWP są do znalezienia na forum NVidii i jest to już stabilny kanał wydań. (Trzeba przed instalacją puścić DDU. I posiadać Windows 10 x64 w wersji 1709-1803-1809)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu g-synca mam problem z uruchamianiem się monitora po wygaszeniu, nagrałem na wideo jak to wygląda (czasami również przy uruchamianiu kompa). Po wyłączeniu i włączeniu monitora uruchamia się on już prawidłowo. Monitor to iiyama g-master GB2488HSU, mam jeszcze drugi monitor podłączony na hdmi NEC EA243WM. GPU to Palit GTX 1070 Super JetStream.

 

 

Spotkał się ktoś z takim problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...