Skocz do zawartości
Sencherib

Nowe życie dla starego PC czyli jaka karta graficzna ?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem jakimś wielkim fachowcem ale spróbuję Ci jakoś doradzić ;)

Wiem jedno 1050ti jest obecnie kompletnie nieopłacalna. Znacznie wydajniejszy od niej jest rx570 4GB (wydajność mniej więcej gtx 1060 3GB) i na dodatek trochę tańszy.

 

Na Twoje nieszczęście moim zdaniem jeśli chcesz złożyć w tym budżecie najbardziej opłacalny zestaw musiałbyś odłożyć miłość do Intela na bok.

Celowałbym w coś takiego:

procek: AMD ryzen 5 1600 - 584zł

płyta: Gigabyte B450M DS3H - 285zł

pamięć: Corsair Vengeance LPX, DDR4, 8 GB (2x4GB oczywiście),3000MHz, CL16 - 245zł

grafika: XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ - 800zł

Razem wychodzi ok 1913zł, ceny są z morele.net

Wybrałem rx580, ponieważ Twój monitor wspiera AMD FreeSync dlatego karta czerwonych ma tu sens. Można też się zastanowić nad gtx 1660 za ok 1k, który jest wydajniejszy.

8GB RAM to też coraz mniej i prędzej czy później RAM będziesz musiał dołożyć, bo w niektórych grach już zacznie brakować. Do 16GB (2x8GB) musiałbyś dorzucić jakieś 200zł.

Można by też dorzucić do lepszej płyty, bo ta jest taką najtańszą sensowną.

 

Ten ryzen ma 6 rdzeni i 12 wątków. Co prawda pojedynczy rdzeń jest słabszy od tego w i3 8100 ale różnica nie jest duża. W każdej starszej grze, które nie potrafią wykorzystać więcej niż 4 wątki ten ryzen też spokojnie da radę a w nowych, które umieją zrobić dobry użytek z wielowątkowości jak AC: Origins, BFV, Kingdome:come deliverance, Metro Exodus będzie lepszy od i3. No i będzie znacznie lepszy we większości działań profesjonalnych, które wykorzystują wiele wątków.

Platforma AM4 jest też bardziej przyszłościowa od Intela, ma wspierać ryzeny 3 generacji.

Jak chcesz kupić oddzielnie chłodzenie to nie bierz r5 1600 a 1600x. Jest on generalnie troszeczkę lepszy ale AMD nie daje do niego chłodzenia.

Z Win 7 są niestety podobno problemy. Zarówno w przypadku Intela jak i AMD z tym, że u AMD jest gorzej. Na upartego się jednak da.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie posiadam:

Obudowa SilentiumPC Regnum RG1 TG Pure Black

Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 550 (SSR-550FX) 80Plus Gold 550W

Dysk SSD Adata Ultimate SU650 3D 240GB

Monitor LED LG 24MP59G

 

Komputer będzie używany również do gier, ale nie potrzebuję jakiejś ogromnej ilość fps (czy jak im tam) oraz nie potrzebuję ultra ustwaień obrazu.

Średnie zupełnie wystarczą :)) Aha, chciałbym aby zestaw był stosunkowo nisko energochłonny oraz procek od Intela (stara miłość nie rdzewieje :))

 

W tamtym roku myślałem nad:

procek: i3 8100

płyta: Gigabyte B360M D3H

pamięć: HyperX DDR4, 8GB, 2666MHz

grafika: GTX 1050i

 

... ale wcześniej wolałbym zasięgnąć waszej rady.

I jeszcze jedno. Czy procesory nowej generacji obsłużą windows 7 czy jednak jestem skazany na 10tkę?

 

Dzięki za wszelkie rady :))

 

W czasach gdy 8 rdzeni i 16 wątków od AMD można mieć za 610 zł, zakup Intela jest rzeczą co najmniej uroczą. No, ale odpowiadając na prośbę:

 

I5 9400F

MSI H310 PRO (konieczny update biosu)

G.Skill Ageis 2x8 GB 3000MHz

RX 570 4GB

 

Dobrze poszukasz a spokojnie zmieścisz się w 2000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-5-2600-am4-p1221391

https://proline.pl/gigabyte-b450-aorus-elite-am4-p1293784

https://proline.pl/pamiec-adata-xpg-z1-ddr4-2x8gb-2666mhz-cl16-ax4u266638g16-drz-p1331096 tutaj mozesz dolozyc 15-20pln i wziasc pamieci 3000mhz np https://proline.pl/pamiec-crucial-ballistix-sport-lt-16gb-2x8gb-ddr4-3000-cl16-bls2k8g4d30besbk-p1337523 lub https://proline.pl/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cl16-xmp2-f4-3000c16d-16gisb-p1327922

 

koszt 1425pln+ wysyłka z 15pln więc zostaje 560pln na karte i tutaj masz pewne pole do rozmyślenia albo szukasz używki jakiegoś radka 570,580 8gb albo wyciagasz ze skarpety z 200-300pln więcej i kupujesz gtx 1660 :E zapewniam że za ok 570-650pln da sie kupić rx580,570 8gb z normalną gwarancją z normalnego sklepu czyli pewną karte od prywatnego użytkownika :E Ten zestaw podany wyżej jest naprawdę bardzo fajny nie dość że masz 6 rdzeni i 12 wątków,16gb ram to i kiedyś będziesz mógł włożyć tam następną generacje ryśków więc taki zestaw starczy na długo ;) na ten moment nie ograniczałbym się tylko do inteli,fakt amd trochę mniej wydajne ale to nie są duże granice 5-15% więc płacenie za intela mija się z celem.Jak sam stwierdziłeś że nie musisz mieć wszystkich detali na full to taki pc i tak będzie na wyrost bo na nim odpalisz praktycznie wszystkie gierki w full lub wysokich detalach z dobrą ilością fps.

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... Wszyscy odradzają intela (stosunek jakości do ceny), więc coś musi być na rzeczy.

Miałem swego czasu (2005r) Athlon 64 X2 5000+ i trochę się zraziłem do wyrobów AMD...

Może jednak czas się pogodzić, bo widzę, że wzrost wydajności raczej byłby spory przy tych samych pieniądzach...

Obawiam się tylko o dopasowanie RAMu, bo podobno są konflikty...

 

Przyjmijmy jednak, że opieramy pc na platformie amd:

procek: Ryzen 5 2600 ( poniżej 700 zł) vs ryzen 5 1600 (poniżej 600 zł)

płyta: Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4 (poniżej 400 zł)

RAM: 2x8 GB ddr4 (tylko które) (koszt: poniżej 400 zł)

 

czyli mamy ~ 1500 zł

 

grafika coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/msi-radeon-rx-560-aero-itx-oc-4gb-gwarancja-16m-cy-7838749000?reco_id=12c2f99e-5eda-11e9-b589-246e9677f8d8&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118 - > warto ?

 

 

Powiem tak:

Zależy mi na stosunkowo dobrej bazie, tj. wydajnym procku przyszłościowej płycie głównej i ramie.

Grafika mniej istotna, byleby za bardzo nie odbiegała od reszty... - grafikę zawsze można w przyszłości wymienić na coś mocniejszego.

Te dodatkowe 200 zł (np. do płyty głównej) jeszcze z skarpety by wyciągnął... ale to tak w ostateczności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chcesz tanio i srednio wydajnie bierz amd , intel drozszy ale amd to wydajnosc intela sprzed 5-7 lat czyli ledwo haswell :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chcesz tanio i srednio wydajnie bierz amd , intel drozszy ale amd to wydajnosc intela sprzed 5-7 lat czyli ledwo haswell :(

i co z tego intel od 2015 czyli od skylake też stoi w miejscu a nie dojechał on hsw mocno. Jedyne co intelowi się udaje to zwiększać zegar ale i tak 5 to maks.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chcesz tanio i srednio wydajnie bierz amd , intel drozszy ale amd to wydajnosc intela sprzed 5-7 lat czyli ledwo haswell :(

nie pleć bzdur, ryzen 2600 z oc i 2700 z oc robią dobra robote, w tytułach gdzie gra lubi dużo wątków np bf5 to taki ryzen zjada te "5-7 letnie" intele w watchdogs, odysey itp a teraz gry już każde będą korzystały z więcej niż 8 wątków. AMD ma też wielki plus za możliwośc wsadzania nowych procków na stare mobo.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie. Nie powinieneś schodzić poniżej rx570 4gb, za duża rożnica w wydajności. Nie po to wydajesz 2k, żeby nie móc komfortowo pograć w najnowsze gry ;) Do tego cena wcale nie jest tak atrakcyjna, za 400zł dostaniesz używanego rx470 (który jest bardzo podobny do rx570). Za ok 500 rx570 z długą gwarancją. Do 700 wyrwiesz rx580 8gb z gwarą. To jeśli chodzi o używki. rx570 4gb ma najlepszy stosunek cena/wydajność ze wszystkich kart obecnie na rynku. Potem jest gtx 1660 ale to za dużo poza budżetem a to nowa karta więc nie kupisz używanej. rx580 też jest dość opłacalny nawet nowy ze sklepu. Najlepiej 8gb ale od biedy wersja 4gb do fhd spokojnie starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmijmy jednak, że opieramy pc na platformie amd:

procek: Ryzen 5 2600 ( poniżej 700 zł) vs ryzen 5 1600 (poniżej 600 zł)

płyta: Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4 (poniżej 400 zł)

RAM: 2x8 GB ddr4 (tylko które) (koszt: poniżej 400 zł)

Procesor Ryzen 1700 (8 rdzeni, bliżej 600 niż 700 zł). Jako płyta wystarczy B450M DS3H, chyba że zamierzasz nie wiadomo jak wysoko podkręcać albo podłączać mnóstwo urządzeń PCIE. Co do pamięci raczej nie pomogę, w sumie cokolwiek powyżej 2666 MHz powinno być ok.

 

Alternatywnie można na razie wziąć tylko 1 kość pamięci 8GB i lepsza grafikę GTX 1660 za ~1050 zł. Na pewno nie warto brać GTX1050, RX560 ani słabszych. GTX 1060 lub RX570 to absolutne minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor Ryzen 1700 (8 rdzeni, bliżej 600 niż 700 zł). Jako płyta wystarczy B450M DS3H, chyba że zamierzasz nie wiadomo jak wysoko podkręcać albo podłączać mnóstwo urządzeń PCIE. Co do pamięci raczej nie pomogę, w sumie cokolwiek powyżej 2666 MHz powinno być ok.

 

Alternatywnie można na razie wziąć tylko 1 kość pamięci 8GB i lepsza grafikę GTX 1660 za ~1050 zł. Na pewno nie warto brać GTX1050, RX560 ani słabszych. GTX 1060 lub RX570 to absolutne minimum.

 

nie polecaj mi takiego slabego procka jak ryzen 1700,,, co z tego ze 8 rdzeni , jak max oc to 3.8-3.9ghz a wydajnosc jednego watka to jak intel sprzed 6-8 lat... bo nawet gorzej niz haswell...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

nie polecaj mi takiego slabego procka jak ryzen 1700,,, co z tego ze 8 rdzeni , jak max oc to 3.8-3.9ghz a wydajnosc jednego watka to jak intel sprzed 6-8 lat... bo nawet gorzej niz haswell...

 

 

???

 

Mijasz sie z prawda i to konkretnie.

 

Ryzen 7 1700 nie ma w swojej cenie konkurencji. Jest wystarczajaco mocny do wiekszosci wspolczesnych kart w Full HD (i wiecej) ale zgadza sie, w niektorych grach bedzie troche wolniejszy niz dwukrotnie drozszy procesor od Intela :) .

 

Ja zmienilem i7 - 2600 na Ryzen 5 2600, jest lepiej, duzo lepiej. Szczesliwie dla mnie, nieswiadomych wyznawcow Intela jest wielu, wiec moglem pogonic stare bebechy w cenie nowych (5 letnia plyta poszla na ebay drozej niz za nia zaplacilem :) )

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-4690-vs-AMD-Ryzen-7-1700/2236vs2970

Edytowane przez DarekGLA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam ryzena 2600 i to był dobry zakup.

 

zapłaciłem 2.3k ryzen +mobo+8gb ramu + zasilacz+ RX580

 

sprzedałem 3 gry 130 za sztukę :D 390zł

Proc i5 760 50 zł

mobo 200zł

GTX 770 300zł

ram 200zł

 

nowa platforma kosztowała mnie 1.1k wiec jak ktoś ma starego intela to warto bo stare części idę jak świeże bułki " BO intel " i w sumie do dzisiaj się dziwie kto kupli tego 6 letniego gtx 770 za 300 złotych :D

 

bierz ryzena warto, jak na moje zastosowania to ma dużo jeszcze zapasu :D w grach to wygląda ryzen max 30% używany rx 580 100% na full hd :D

Edytowane przez GGuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz kombinować, nie znasz się bierz intela, z ryzenem możesz mieć problem z dobraniem pamięci (poczytaj dział pamięci na forum). Co do karty to nowy rx570 jest od 600zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem taki zestaw

 

Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PV48G300C6K)

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 580 AORUS 8GB GDDR5 (256 bit), D

Zasilacz SilentiumPC Vero M2 Bronze 600 W SPC166

Procesor AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)

Płyta główna Gigabyte B450M DS3H

 

i działa wszystko bez zarzutu

ram OC na 3300 mhz ,karta poszła na 1440 ma GPU, procek 4ghz 1.33v.

 

Wiec jak autor weźmie pamięci te z góry są tanie i sprawdzone jeśli chodzi o ryzena

 

i do autora jak będziesz brał na morele napisz do konsultanta i daj link do koszyka 100-150 złotych będziesz miał taniej w zależności co kupisz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz kombinować, nie znasz się bierz intela, z ryzenem możesz mieć problem z dobraniem pamięci (poczytaj dział pamięci na forum). Co do karty to nowy rx570 jest od 600zł

dużo problemów było na początku, teraz pamięci z przedziału 3000-3200 chodzi bez problemu, więcej trzeba się pogimnastykować. Na intelu ustawisz maks 2666 bo więcej pozwoli ci tylko z370/90. Dlatego nawet jak ustawi 2933 które jest oficjalnie wspierane przez amd to mu wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz kombinować, nie znasz się bierz intela, z ryzenem możesz mieć problem z dobraniem pamięci (poczytaj dział pamięci na forum). Co do karty to nowy rx570 jest od 600zł

Przesada. To właśnie w przypadku Intela trzeba się trochę znać, żeby wyciągnąć 4700-5000 MHz i tym samym wykorzystać potencjał. Ryzen na solidnej płycie pójdzie bez większego problemu na tyle, ile fabryka pozwoli. A czy to będzie 3,8 GHz, czy 4,2 to już dużo zależy od szczęścia. Obsługa pamięci się trochę poprawiła, a poza tym wpływ pamięci na wydajność Ryzena bywa przeceniany. W ślepym teście raczej nie odczujesz różnic między 2666 a 3200.

 

A co do wydajności 1700... Wydajność praktycznie taka sama jak każdego innego Ryzena, równice zegar w zegar są porównywalne do serii 2000. Po oc daje radę i dopiero dużo droższe Intele mu wyraźnie odlatują (8600K/9600K oc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez ten ryzen 1700 to padaka na maksa , zero oc , zerow ydajnosci pojedynczego watku przeciez to ma 8 rdzeni a taki 8600k wydajnosciowo to przepasc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak się składa, że kręci się najlepiej z Ryzenów (przynajmniej tych z 6 rdzeniami i więcej). 20% mamy praktycznie gwarantowane, gdy np. taki 1800X ledwo wyciąga 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez ten ryzen 1700 to padaka na maksa , zero oc , zerow ydajnosci pojedynczego watku przeciez to ma 8 rdzeni a taki 8600k wydajnosciowo to przepasc...

 

Typie weź ogarnij temat, a później się wypowiadaj zamiast wypisywać bzdury i wprowadzać ludzi w błąd. Ryzena 1700 można podkręcić z 3,2GHZ do 3,9GHz na wszystkich rdzeniach, czyli ponad 20% oc. I co to za bzdura że wydajnościowo przepaść, jak już to przepaść na korzyść ryzena bo ogólna wydajność o prawie 50% większa. Jak już piszesz swoje farmazony to pisz konkretnie, że 8600k jest mocniejszy w pojedyńczym wątku i grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, zależny mi na mocnym procku, solidnej płycie i kompatybilnym ramie.

Nie znam się na podkręcaniu i zupełnie nie biorę pod uwagę możliwości OC.

 

Co do karty graficznej, to jest już pewniak -> rx570 w zasięgu możliwości.

Nadal rozbieżności co do procka...

Sugestie, że intel zbyt drogi, z kolei duża rozbieżność co do stajni AMD...

Wiem, że wybrzydzam, ale o ile nie trafię z kartą graficzną, to pół biedy - w przypadku złego procka cała platforma do wymiany...

Obecnie procków na rynku jest tak dużo, że człowiek nie nadąża, a nawet gubi się w porównywaniu.

Bo nawet rdzeń rdzeniowi nie równy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA

Rx'a 570 nawet Ryzen 5 1600 lub 2600 ladnie obsluza. Jezeli szanujesz swoje pieniądze i masz ograniczony budżet to bierz Ryzena, zaden Intel sie do nich nawet nie zbliza jezeli chodzi o wydajnosc/cena. Platforma am4 jest jak najbardziej w porzadku, z zapowiedziana obsluga następnej generacji.

Jak wspomnialem ,zmienilem z i7-2600 i sobie bardzo chwale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez ten ryzen 1700 to padaka na maksa , zero oc , zerow ydajnosci pojedynczego watku przeciez to ma 8 rdzeni a taki 8600k wydajnosciowo to przepasc...

Nie pomagasz to nie TROLLUJ w tematach, bo wyjątkowo to lubisz. Autorze tematu jako że cie nie interesuje OC CPU to w twoim przypadku najlepszy cena-wydajność będzie Intel i5-9400F + najtańsza mobo obsługująca ten CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, zależny mi na mocnym procku, solidnej płycie i kompatybilnym ramie.

Nie znam się na podkręcaniu i zupełnie nie biorę pod uwagę możliwości OC.

 

Co do karty graficznej, to jest już pewniak -> rx570 w zasięgu możliwości.

Nadal rozbieżności co do procka...

Sugestie, że intel zbyt drogi, z kolei duża rozbieżność co do stajni AMD...

Wiem, że wybrzydzam, ale o ile nie trafię z kartą graficzną, to pół biedy - w przypadku złego procka cała platforma do wymiany...

Obecnie procków na rynku jest tak dużo, że człowiek nie nadąża, a nawet gubi się w porównywaniu.

Bo nawet rdzeń rdzeniowi nie równy....

 

nie kupuj AMD , zobacz ze to ma wydajnosc jednego watku jak intel 6-8 lat temu... taki 8600k podkreci sie zawsze do 4.8-5ghz i bedzie wydajniejszy o jakies 50% od amd... niestety ale wydajnosc haswella w 2019 roku to wstyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego potrzebujesz. CPU to tylko narzędzie. I ma konkretne zastosowanie. Nie rozumiem wojenek takich wojenek. Ale rozumiem skąd się to bierze - pokolenie gimnazjum.

 

Ja Intela chętnie bym kupił. Ale wyłącznie gdybym pracował na Adobe, albo tylko grał, no i w laptopach. Tu rzewczywiście przewaga potrafi być znaczna. W pozostałych zastosowaniach skłaniałbym się ku AMD. Lepsza wielozadaniowość. Czysta wydajność też na korzyść AMD. A i cena platformy też na plus.

Edytowane przez globione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego potrzebujesz. CPU to tylko narzędzie. I ma konkretne zastosowanie. Nie rozumiem wojenek takich wojenek. Ale rozumiem skąd się to bierze - pokolenie gimnazjum.

 

Ja Intela chętnie bym kupił. Ale wyłącznie gdybym pracował na Adobe, albo tylko grał, no i w laptopach. Tu rzewczywiście przewaga potrafi być znaczna. W pozostałych zastosowaniach skłaniałbym się ku AMD. Lepsza wielozadaniowość. Czysta wydajność też na korzyść AMD. A i cena platformy też na plus.

 

ale w pozostalych czyli jakich ?

 

nadaje sie do odpalenia testu w cinebenchu i to tyle...

 

w domu komp jest do netu , filmow , gier . a w przypadku amd do netu , filmow i odpalania cinebenchu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...