Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Arturr300

Pentium G4560 - wahania temperatur nawet o 10 stopni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno kupiłem nowego Pentiuma G4560 + płytę główną Gigabyte B250-Fintech. Mam następujący problem/pytanie: temperatura w stanie spoczynku co jakiś czas skacze nawet o ponad 10 stopni (w ciągu 2 sekund przykładowo są zmiany: 33stopnie->37->43). Dzieje się to samo z siebie lub podczas ruszania myszą albo uruchomienia jakiegoś programu. Wtedy skacze momentalnie. Podczas grania także skacze, ale już mniej.

Zauważyłem że dzieje się to w tym samym momencie, w którym zmieniają się także napięcia na procesorze.

Mam boxowe chłodzenie i powoduje to częste zwalnianie i rozpędzanie się wentylatora. Jest bardzo irytujące, szczególnie że chłodzenie boxowe chodzi jak kosiarka :D

Rozwiązałem problem poprzez ustawienie swojej krzywej temperatury - stałe obroty w zakresie 30-50 stopni, z histerezą 3 stopnie. Wtedy używanie komputera jest przyjemne. Jednak chciałbym się dowiedzieć, czy takie zachowanie jest typowe dla tego procesora.

Średnia temperatura w spoczynku, bez uwzględnienia skoków wynosi ~35-38 stopni, natomiast podczas grania w CS:GO temperatura nie przekracza 53 stopni, tak wiec nie jest to chyba wina chłodzenia czy pasty.

I jeszcze jedno pytanie: czy temperatura case powinna być taka sama a nawet większa od temperatury rdzeni?

Przykładowy odczyt temperatur, przeglądanie internetu, w pokoju 21.3 stopnia.

aiyotT4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w idle są nieistotne.

Spore fluktuacje przy niższych temperaturach o których mówisz to norma, i nie należy się tym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję.

Zastanawia mnie teraz tylko dlaczego temperatura obudowy (Package) jest jest gorętsza, czasem nawet o 8 stopni w stosunku do rdzeni. Na rodzinie Core 2 Quad wyglądało to całkowicie inaczej - rdzenie około 65 stopni, a obudowa(case) 45-50. Tu jest odwrotnie

 

Moje temperatury w stresie: (OCCT w tym momencie odpalony tylko przez 7 minut, jednak maksymalne temperatury w HWMonitor są z poprzedniego cyklu stresu 30 minut w OCCT). Wentylator ustawiony na praktycznie bezgłośny.

nMh3gaE.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, aby wentylator ciszej działał i nie załączał się jak śmigło odrzutowca masz do wyboru kilka opcji:

1)Zmiana ustawień wentylatora w biosie - bezpłatna

2)Delid - temp. spadnie ok. 5-10 stopni, więc w przypadku złych ustawień wentylatora w biosie i tak to mało zdziała, ale zawsze coś

3)zmiana chłodzenia - szukaj czegoś cichego

 

Nie rozumiem sensu twoich dywagacji. Temperatury skaczą w przypadku korzystaniu z procesora,a to że ty nie używasz programu nie oznacza że jakiś inny nie działa w tle.

 

Po pierwsze to gdzie masz temperaturę obudowy, bo nie jestem w stanie jej zauważyć.

 

Package to jest temperatury procesora,a nie obudowy - sam widzisz,że tam rozgałęzienie startujące od cpu,a czemu tak jest to raczej mało kogo to obchodzi skoro patrzą na temperature rdzenni zazwyczaj, nie wiem może to jest różnica wynikająca z budowy lub z tego że jeden był lutowany,a drugi ma nałożoną pastę na rdzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...