Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wszystkie dyski SSD na złączu M.2 mają podwyższoną temperaturę?.Mam system operacyjny i prawie wszystkie pliki na SSD Sata i nawet jak nie korzystam z SSD M.2 to ma on 45 stopni C. Jeżeli z niego korzystam , to tm. dochodzi nawet do 75 stopni C.

Czy to jest normalne?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy nośnik M.2 PCie ma tendencje do osiągania wysokich temperatur, szybkie kości mocny kontroler i mała powierzchnia daje taki efekt, część producentów leci w kulki i umieszcza czujniki w takich miejscach żeby nie było widać, wystarczy jednak pirometr i wychodzi wszystko w praniu.

 

Jaki masz model tego dysku? Jeżeli to stacjonarka to można kupić za kilka dyszek radiator który zbije 15-20 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na początek temperatury w programie HwInfo, tam zazwyczaj widać temperatury z dwóch czujników. Jedngo z kości NAND - zimniejszy a drugi z kontrolera - cieplejszy.

Pozostałe programy podają zazwyczaj odczyt z jednego czujnika i to tego chłodniejszego.

 

Taki radiatorek już pomoże: https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-m-2-pcle-ssd-7760799547

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy dysk ma 2 sensory, wiele z nich ma tylko na kostkach NAND bądź gdzieś w laminacie. Ten radiator za 2 dyszki nie ma sensu, za mała powierzchnia rozpraszania przez co tylko opóźni wzrost temperatury. EKWB M.2 daje jedne z najlepszych rezultatów i nie jest strasznie drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC stacjonarny,poskładany 4 m-ce temu. Dysk ADATA 128 Gb M.2 PCIe XPC SX 600. Dziwi mnie również fakt, że zaraz po uruchomieniu PC (np. po nocnej przerwie) ten dysk ma już na starcie tm. o ok. 10 stopni wyższą tm. niż pozostałe elementy (np. CPU, GPU,czy drugi dysk SSD sata).Pomiary robiłem za pomocą HWiNFO 64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy dysk ma 2 sensory, wiele z nich ma tylko na kostkach NAND bądź gdzieś w laminacie. Ten radiator za 2 dyszki nie ma sensu, za mała powierzchnia rozpraszania przez co tylko opóźni wzrost temperatury. EKWB M.2 daje jedne z najlepszych rezultatów i nie jest strasznie drogi.

 

Mam u siebie 2xEK radiator i 1x taki zwykły prosty. Oba dają wymierne efekty.

Dokładnie taki radiator i adapter mam u siebie:

https://sklep.naprawalaptopa.pl/pl/p/adapter-M-Key-NVMe-SSD-NGFF-TO-PCIE-3.0-X16-chlodzenie/5491

 

Nawet robiłem u siebie test na adapterze PCIE, sam termopad między adapterem a dyskiem dawał u mnie obniżenie temperatury o 10*C. A to był tylko termopad między dwoma PCB. Bez radiatora i trmopada naklejonego bezpośrednio na kontroler dysku. Wystarczyło do trzymania go poniżej progu throttlingu.

 

Wiele nie potrzeba, aby ogarnąć NVME :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie oświecić co to jest EKWB M.2 bo nie bardzo wiem. (Może jakiś link do obrazka) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://angela.pl/k2023,chlodzenie-powietrzem-chlodzenie-ssd.html

 

Najtańszy czarny 48,40 zł

 

Mają wyższe żeberka od najtańszych radiatorków, oraz dodatkowo termopad i backlate na tył dysku :)

 

Najwydajniejszy radiator w rozsądnej jeszcze cenie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co wydawać kilkudziesięciu złotych na radiator. Dyski SSD spokojnie pracują z temperaturami rzędu kilkudziesięciu stopni. Niektórym Samsungom się załącza throttling dopiero przy 120 st.

To nie HDD które nie lubiły wysokich temperatur (tzn SSD też nie lubią, ale gdy są bez zasilania bo wtedy dane znikają szybciej ;) )

 

Za 3-4$ możesz kupić z chin miedziany radiatorek 4mm - płacenie kilku dych za kawałek aluminium to rozbój w biału dzień.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie 2xEK radiator i 1x taki zwykły prosty. Oba dają wymierne efekty.

Dokładnie taki radiator i adapter mam u siebie:

https://sklep.naprawalaptopa.pl/pl/p/adapter-M-Key-NVMe-SSD-NGFF-TO-PCIE-3.0-X16-chlodzenie/5491

 

Nawet robiłem u siebie test na adapterze PCIE, sam termopad między adapterem a dyskiem dawał u mnie obniżenie temperatury o 10*C. A to był tylko termopad między dwoma PCB. Bez radiatora i trmopada naklejonego bezpośrednio na kontroler dysku. Wystarczyło do trzymania go poniżej progu throttlingu.

 

Wiele nie potrzeba, aby ogarnąć NVME :)

 

Nie wiem tylko czy zauważyłeś ale między tym linkiem a pierwszym są różnice, tamten radiatorek jest niższy, przy tak krótkich żebrach efektywność oddawania ciepła mocno maleje i bez nadmuchu i tak w końcu dobije do tej samej temperatury. To co wskazałeś w tym linku rozmiarami przypomina EKWB więc nie dziwota że temperatury są podobne ;)

 

Nie ma co wydawać kilkudziesięciu złotych na radiator. Dyski SSD spokojnie pracują z temperaturami rzędu kilkudziesięciu stopni. Niektórym Samsungom się załącza throttling dopiero przy 120 st.

To nie HDD które nie lubiły wysokich temperatur (tzn SSD też nie lubią, ale gdy są bez zasilania bo wtedy dane znikają szybciej ;) )

 

Za 3-4$ możesz kupić z chin miedziany radiatorek 4mm - płacenie kilku dych za kawałek aluminium to rozbój w biału dzień.

 

Każdy postępuje wedle własnej wizji, obowiązku zakładania nie ma żadnego, ale takie temperatury nie służą tym nośnikom, wolę wydać 4 dyszki i mieć 55-65 stopni zamiast dobijać do 90 i przyśpieszać nieuniknione, a zabawy z reklamacjami/rękojmią SSD nie należą do przyjemnych gdyby brać pod uwagę kontekst przerzutek danych i organizowania jakiegoś zapasu.

 

Kwestii cen nawet nie próbuje poruszać, bo dzisiaj powoli wszystko staje się rozbojem w biały dzień ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie dalej niepokoi fakt, że mimo że nie używam zawartości tego dysku, a on ma 45 stopni C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie taki Samsung 970 EVO na którym mamy jedynie system i gry powinien raczej trzymać bezpieczne temperatury bez radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie taki Samsung 970 EVO na którym mamy jedynie system i gry powinien raczej trzymać bezpieczne temperatury bez radiatora.

85 stopni bez problemu, przy przerzutce większej ilości danych, albo swapowaniu RAM, zwróć uwagę na fakt iż Samsungi posiadają dwa sensory, jeden chłodniejszy drugi cieplejszy, ten drugi przeważnie jest pomijany w większości oprogramowania, można go jednak odczytać w programie HWInfo64 i wtedy nagle kończą się opinie o tym jaki Samsung jest chłodny, ja jestem zdania że każdy szybki nośnik M.2 NVMe się grzeje, tylko nie każdy producent jest uczciwy i umieszcza sensor tam gdzie powinien być ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy takie 85 stopni to już problem? Throttlingu raczej przy takiej temperaturze nie doświadczymy, pozostaje zatem pytanie czy takie temperatury mogą przyczynić się do zmniejszenia żywotności dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć i raczej się nie dowiemy, pewne jest jednak to że nośniki M.2 PCIe procentowo mają wyższy współczynnik awaryjności względem 2.5 SATA.

Ja wychodzę z założenia że choć 40 zł za kawałek metalu to nie jest najlepsza cena, to jednak taki dodatek jest na bardzo długie lata który będzie można założyć na inny dowolny nośnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DisconnecT

Faktycznie nie jest to wygórowana cena.

Posiadasz 970 Evo i faktycznie temperatury spadły tak mocno (spodziewałem się raczej spadku o 5-10 stopni)?

 

Ciekawi mnie czemu wciąż na rynku przeważają SSD na złączu M.2 bez fabrycznych radiatorów (Plextor ma takie w ofercie, ale już u Samsunga nie widzę) skoro mogą wiele dać (choćby sama wydłużona żywotność) niewielkim kosztem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury na 970 Evo 500GB są praktycznie takie same jak na moim wcześniejszym 960 Evo 250GB, który i tak padł mimo radiatora. Spadek można liczyć od 15 do 25 stopni w zależności od obciążenia, także różnica jest widoczna.

Producenci nie dają radiatorów bo coraz więcej płyt ma choć taki jeden w standardzie, z drugiej strony koszt zakupu własnego jest niski, a wielu producentów daje pseudo blaszki które nic nie dają, ich zdjęcie też jest równoznaczne z końcem gwarancji, także ja wolę jednak kupić goły nośnik i samemu się zatroszczyć o niego.

 

Dla przykładu mój drugi NVMe Adata SX8200 1TB ma blaszkę w zestawie, ciężko to nazwać radiatorem, bo nie pomaga ani trochę, ale wielki plus za to że nie zakładają tego na stałe tylko dają użytkownikowi wybór w moim wypadku blaszka leży w pudełku bo Adata siedzi w złączu wyposażonym już w radiator wbudowany w płytę, samsung natomiast ma tego EKWB dokupionego. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie dalej niepokoi fakt, że mimo że nie używam zawartości tego dysku, a on ma 45 stopni C.

U mnie w idle było chyba po 55-60 stopni na Hynixach

 

A jak ktoś się zastanawia czy jego NVME throtluje, to polecam puścić dwa razy test ATTO Benchmark.

 

Transfery ze wzrostem wielkości próbki powinny rosnąć a nie spadać. Do tego drugi test powinien dalej mieć identyczny wykres jak pierwszy.

 

ATTO testuje trochę dłużej czasowo i fajnie widać na jego wykresie problemy ze spadkiem wydajności.

 

Ah jeszcze jedna sprawa, throtlingu miałem od około 85 stopni. Czyli temperatura powyżej 85 stopni została uznana przez Hynixa za niezdrowa..

 

 

Samsungi robią ponad sto stopni ale wątpię żeby to nie miało wpływu na ich żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewne jest jednak to że nośniki M.2 PCIe procentowo mają wyższy współczynnik awaryjności względem 2.5 SATA.

 

Tak z ciekawości, o ile % ta awaryjność jest większa? Rozumiem, że ten problem wyższej awaryjności nie dotyczy M.2 SATA?

Edytowane przez Melon77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć i raczej się nie dowiemy, pewne jest jednak to że nośniki M.2 PCIe procentowo mają wyższy współczynnik awaryjności względem 2.5 SATA.

Bardzo śmiała teza, do której wręcz potrzebne są dane na których ona bazuje.

 

Wątpię też, że tak ogólna teza w ogóle ma sens - taka, w której pomija się producenta, proces produkcyjny, używane komponenty... Wyjątek potwierdzający regułę zawsze się znajdzie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest teza, to tylko moje obserwacje nie uwzględniające wielu czynników stąd też za dużo tym nie piszę, nie zmienia to faktu że nośniki M.2 PCie są dość mocno wyżyłowane co niewątpliwie może mieć wpływ na częstotliwość usterek.

Moja teza jest bardzo prosta, nośniki NVMe brać jak są w dobrej cenie i dorzucić radiator dla świętego spokoju. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum problemu z temperaturą,to dalej nie wiem, czy to normalne, że ten dysk na złączu M.2 zaraz po załączeniu ma 45 stopni C a pozostałe elementy 22 do 25 stopni C. System i całą resztę mam na SSD Sata i ze złącza M.2 nie korzystam.A gdybym tak sformatował ten dysk M.2, to temperatura by się obniżyła?.Jest to jedyny "grzejnik" na mojej płycie głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że dyski M.2 posiadają temperaturę, poza większą prędkością dochodzi też fakt, że kości NAND muszą być odpowiednio rozgrzane żeby działać prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum problemu z temperaturą,to dalej nie wiem, czy to normalne, że ten dysk na złączu M.2 zaraz po załączeniu ma 45 stopni C a pozostałe elementy 22 do 25 stopni C. System i całą resztę mam na SSD Sata i ze złącza M.2 nie korzystam.A gdybym tak sformatował ten dysk M.2, to temperatura by się obniżyła?.Jest to jedyny "grzejnik" na mojej płycie głównej.

 

Pojmij że nośniki M.2 są miniaturkami wszystko jest gęsto upakowane i wysokie temperatury to norma, ale 45 stopni to żaden wyczyn, ja dopiero zaczynałem się przyglądać sprawie jak nośnik pod obciążeniem przekraczał 70 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...