Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

astonmarcin

Router do światłowodu 300 Mb/s

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Zakładam w mieszkaniu internet i szukam nowego routera.

Ogólnie założenia są takie:

- internet będzie Download 300 Mb/s Upload 150 Mb/s, połączenie po światłowodzie

- Ma obsłużyć aktualnie 2 laptopy po WiFi plus 2 smartfony po WiFI + niedługo dojdzie do tego Telewizor raczej też po WiFi (netflix, youtube, itd.)

- jeśli by się dało to w sumie podłączyłbym do niego jeden dysk zewnętrzny, żeby mieć do niego dostęp po sieci

- Mieszkanie ma ok. 61 m2, router będzie stał na jednym z końców mieszkania, chcielibyśmy go schować do szafki pod telewizorem, do pokonania będzie miał maksymalnie 2 ściany z bloczków silikatowych

- Cena maksymalnie chciałbym wydać do 300zł

- zależy mi na tym, żeby był wydajny, bezproblemowy i żeby pokrył całe mieszkanie zasięgiem.

Słyszałem dobre opinie o ASUS RT-N18U, nie wiem czy może będzie coś lepszego?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mieć światłowód w domu, to pewnie dostaniesz od operatora dedykowany router z wbudowanym terminalem ONT. Sporadycznie zdarza się że użytkownik dostanie oddzielny terminal ONT do którego może podłączyć swój router. Najpierw to sprawdź, żeby potem nie było zdziwienia. Kolejna sprawa to jak chcesz mieć dobry zasięg to nadajnik WiFi musi stać centralnie (prawa fizyki) a nie na jednym końcu(i jeszcze schowany w szafce...). Zainwestuj w UniFi® AP AC LITE i zapomnij o problemach z WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mieć światłowód w domu, to pewnie dostaniesz od operatora dedykowany router z wbudowanym terminalem ONT. Sporadycznie zdarza się że użytkownik dostanie oddzielny terminal ONT do którego może podłączyć swój router. Najpierw to sprawdź, żeby potem nie było zdziwienia. Kolejna sprawa to jak chcesz mieć dobry zasięg to nadajnik WiFi musi stać centralnie (prawa fizyki) a nie na jednym końcu(i jeszcze schowany w szafce...). Zainwestuj w UniFi® AP AC LITE i zapomnij o problemach z WiFi.

 

 

ok, dowiedziałem się i jest tak jak mówisz.

W skrzynce będzie umieszczony modem, a potem w salonie jest wyprowadzone gniazdko i wpinam się routerem w salonie już po prostu przez RJ45.

Wiem, że lepiej żeby stał centralnie, ale tak są niestety gniazdka wyprowadzone i nie miałem na to wpływu.

Zależy mi na tym, żeby po prostu internet był w całym domu, liczę się z tym, że w tym ostatnim pokoju nie będzie dostępny w pełnej prędkości.

 

Ten access point, który pokazałeś to i tak by stał obok routera i byłby z nim połączony tak?

 

Jeśli chodzi o po prostu sam router to ten Asus by się sprawdził, czy może coś lepszego się znajdzie, lub też tańszego, może ten Asus nie jest potrzebny ?

Jako dzierżawę oferują taki router Netis Wf2780, ale za cenę dzierżawy mogę kupić na własność inny, więc wolę tę opcję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak masz mieć światłowód w domu, to pewnie dostaniesz od operatora dedykowany router z wbudowanym terminalem ONT. Sporadycznie zdarza się że użytkownik dostanie oddzielny terminal ONT do którego może podłączyć swój router.

 

Dostanie tak jak mówisz terminal ale zauważ że są różne, np Dasan posiada w swojej ofercie sporo terminali z różnymi opcjami nie zakładaj że dostanie tylko i wyłącznie taki jak piszesz.

 

Najpierw to sprawdź, żeby potem nie było zdziwienia. Kolejna sprawa to jak chcesz mieć dobry zasięg to nadajnik WiFi musi stać centralnie (prawa fizyki) a nie na jednym końcu(i jeszcze schowany w szafce...).

 

Są nadajniki kierunkowe jeszcze. W tej kwestii co pisze autor masz rację.

 

Zainwestuj w UniFi® AP AC LITE i zapomnij o problemach z WiFi.

 

Ma tylko opcję WiFi a gdzie podpięcie jak pisał dysku??

 

Drogi autorze nikt Ci nigdy nie zagwarantuje pełnych prędkości po WiFi, ani tego jakie pokrycie będziesz miał po WiFi. Pamiętaj że dużo czynników wpływa na sygnał nie tylko grubość ścian ale i inne przeszkody. Weź pod uwagę zakłócenia od innych urządzeń.

 

Ostatnio sobie sprawiłem taki router który poszedł do szwagra domu. Jest z niego zadowolony nie jest drogi :)polecam ewentualnie szukaj TP - Link seria Archer C5 C7 też fajne. Asusy są spoko ale się cenią a do zaoferowania wcale więcej nie dają. (pomijam fakt że na większości TP-Linków możesz wgrać CFW)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz router z wifi to zerknij na jakieś sensowne używki z AC

Np. https://allegro.pl/oferta/router-asus-rt-ac66u-7751973177

https://allegro.pl/asus-rt-ac66u-ac1750-i7756904766.html

https://allegro.pl/oferta/asus-rt-ac56u-dual-band-router-wifi-bcm-7762246136

 

I podobne. W dzisiejszych czasach już bez sensu inwestować w Nkę.

TP-Linki te tańsze mają beznadziejne bebechy, jak jest mało użytkowników to działają jeszcze znośnie, ale jeśli w mieszkaniu jeszcze ktoś czasem przebywa i jest więcej urządzeń to lepiej popatrzeć na Asusa, Netgera i podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostanie tak jak mówisz terminal ale zauważ że są różne, np Dasan posiada w swojej ofercie sporo terminali z różnymi opcjami nie zakładaj że dostanie tylko i wyłącznie taki jak piszesz.

Dlatego napisałem, żeby najpierw to sprawdził jaki sprzęt dostanie.

 

Są nadajniki kierunkowe jeszcze. W tej kwestii co pisze autor masz rację.

Kierunkowe do mieszkania 61m2? One do służą do czegoś innego.

 

Ma tylko opcję WiFi a gdzie podpięcie jak pisał dysku??

Bo to jest Access Point. A jak sam zauważyłeś na początku może dostać od dostawcy router, z różnymi opcjami. Poza tym nie zakładaj, że chodzi o dysk USB a nie np NAS, bo OP tego nie zaznaczył. A jeśli ma być USB to tylko 3.0, bo 2.0 to porażka.

 

Drogi autorze nikt Ci nigdy nie zagwarantuje pełnych prędkości po WiFi, ani tego jakie pokrycie będziesz miał po WiFi. Pamiętaj że dużo czynników wpływa na sygnał nie tylko grubość ścian ale i inne przeszkody. Weź pod uwagę zakłócenia od innych urządzeń.

Centralnie uieszczony UniFi® AP AC LITE w mieszkaniu 61m2 zapewni.

 

Ostatnio sobie sprawiłem taki router który poszedł do szwagra domu. Jest z niego zadowolony nie jest drogi :)polecam ewentualnie szukaj TP - Link seria Archer C5 C7 też fajne. Asusy są spoko ale się cenią a do zaoferowania wcale więcej nie dają. (pomijam fakt że na większości TP-Linków możesz wgrać CFW)

Już widzę jak go OP upycha do szafki...

 

Ten access point, który pokazałeś to i tak by stał obok routera i byłby z nim połączony tak?

Ten AccessPoint zamontowałbyś na suficie w centralnym punkcie mieszkania. Jego zaletą jest to że jest zasilany przez PoE, czyli wystarczy że go skonfigurujesz i połączysz go tylko skrętką przez adapter zasilania z routerem. I już działa. No i ma Gigabitowy port Ethernet.

 

Jeśli chodzi o po prostu sam router to ten Asus by się sprawdził, czy może coś lepszego się znajdzie, lub też tańszego, może ten Asus nie jest potrzebny ?

Jako dzierżawę oferują taki router Netis Wf2780, ale za cenę dzierżawy mogę kupić na własność inny, więc wolę tę opcję ;)

Musisz mieć sprzęt z gigbitowymi portami Ethernet i pracujący w standardzie sieci bezprzewodowych 802.11ac (tzw AC1200 lub więcej). Takie parametry ma właśnie ten Netis Wf2780 czy wspomniany Totolink A3002RU. To są dobre, budżetowe rozwiązania.

Tylko zamykanie takiego urządzenia w szafce pod telewizorem spowoduje jedynie problemy z WiFi. Moja propozycja (oddzielny router + Unifi) umożliwi schowanie tego pierwszego głęboko w szafce i cieszenie się zasięgiem w całym mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, żeby najpierw to sprawdził jaki sprzęt dostanie.

 

 

Kierunkowe do mieszkania 61m2? One do służą do czegoś innego.

 

 

Bo to jest Access Point. A jak sam zauważyłeś na początku może dostać od dostawcy router, z różnymi opcjami. Poza tym nie zakładaj, że chodzi o dysk USB a nie np NAS, bo OP tego nie zaznaczył. A jeśli ma być USB to tylko 3.0, bo 2.0 to porażka.

 

 

Centralnie uieszczony UniFi® AP AC LITE w mieszkaniu 61m2 zapewni.

 

 

Już widzę jak go OP upycha do szafki...

 

 

Ten AccessPoint zamontowałbyś na suficie w centralnym punkcie mieszkania. Jego zaletą jest to że jest zasilany przez PoE, czyli wystarczy że go skonfigurujesz i połączysz go tylko skrętką przez adapter zasilania z routerem. I już działa. No i ma Gigabitowy port Ethernet.

 

 

Musisz mieć sprzęt z gigbitowymi portami Ethernet i pracujący w standardzie sieci bezprzewodowych 802.11ac (tzw AC1200 lub więcej). Takie parametry ma właśnie ten Netis Wf2780 czy wspomniany Totolink A3002RU. To są dobre, budżetowe rozwiązania.

Tylko zamykanie takiego urządzenia w szafce pod telewizorem spowoduje jedynie problemy z WiFi. Moja propozycja (oddzielny router + Unifi) umożliwi schowanie tego pierwszego głęboko w szafce i cieszenie się zasięgiem w całym mieszkaniu.

 

Ok, dziękuję za rozjaśnienie.

Drugi z wybranych dostawców internetu po dopytaniu oferuje właśnie Totolink A3002RU.

 

Tak jeszcze teraz zacząłem się zastanawiać, że przecież te domowe laptopy swoje lata już mają i sprawdziłem ich karty sieciowe:

Lenovo Y580

Atheros AR8161/8165 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit), Intel Centrino Wireless-N 2200 (b/g/n),

 

 

Lenovo G500

Atheros AR8172/8176/8178 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit), Atheros AR9485 WiFi Adapter (b/g/n),

 

Trochę zwątpiłem, bo z tego co rozumiem oba obsługują tylko standard n, ale y580 pociągnie te 300Mb/s, a g500 maksymalnie 100Mb/s ?

Oczywiście pewnie za niedługi czas sprzęt będzie wymieniany, ale jak na razie do codziennych domowych czynności jest wystarczający.

 

 

Do wyboru mam takie opcje z internetem:

Pierwszy dostawca:

100/100 35zł na miesiąc w tym jest dzierżawa Totolink A3002RU

300/300 50zł na miesiąc w tym jest dzierżawa Totolink A3002RU

Drugi dostawca:

150/150 37,5zł na miesiąc + muszę dokupić router

300/150 40,5zł na miesiąc + muszę dokupić router

 

Skłaniam się najbardziej do opcji 300/150 + kupno routera

Telefony obsługują a/c, niedługo dokupię telewizor, który na pewno też będzie to wspierał, albo go podepnę po kablu,

pytanie tylko ile te laptopy na dany moment są w stanie wyciągnąć, bo może lepiej wziąć 100/100 albo 150/150

 

Z góry dzięki za pomoc,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z laptopami po kablu jest tak jak piszesz, jeden ma tylko FastEthernet (100Mbps), ale drugi ma GigabitEthernet (1000Mbps), więc luzik. Natomiast bezprzewodowo nie jest tak różowo:

 

https://ark.intel.com/en/products/66888/Intel-Centrino-Wireless-N-2200-Single-Band
TX/RX Streams 2x2
Max Speed 300 Mbps
Wi-Fi CERTIFIED* 802.11 b/g/n 

AR9485 https://wikidevi.com/wiki/Atheros
Wireless 150Mbps one chain-two antenna, 802.11b/g/n WLAN 

Czyli Y580 realnie w dobrych warunkach wyciągnie jakieś ~70-80Mbps realnego transferu. G500 niestety tylko połowę tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z laptopami po kablu jest tak jak piszesz, jeden ma tylko FastEthernet (100Mbps), ale drugi ma GigabitEthernet (1000Mbps), więc luzik. Natomiast bezprzewodowo nie jest tak różowo:

 

https://ark.intel.com/en/products/66888/Intel-Centrino-Wireless-N-2200-Single-Band
TX/RX Streams 2x2
Max Speed 300 Mbps
Wi-Fi CERTIFIED* 802.11 b/g/n 

AR9485 https://wikidevi.com/wiki/Atheros
Wireless 150Mbps one chain-two antenna, 802.11b/g/n WLAN 

Czyli Y580 realnie w dobrych warunkach wyciągnie jakieś ~70-80Mbps realnego transferu. G500 niestety tylko połowę tego.

 

Rozumiem, czyli zostaje ew. dokupienie karty a/c na usb.

Chyba się jednak zdecyduję na 300/150, ok. 10zl roznicy miesiecznie w stosunku do 100/100, a jesli wezmę pod uwagę nawet te 2 laptopy, 2 smartfony, telewizor z netflixem, etc. to myślę, że chyba lepiej mieć trochę zapasu na łączu? Biorąc pod uwagę, że umowa na 24miesiące. Chyba, że myślę błędnie i lepszą opcją jest wzięcie 100/100 ;)

Dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam bym chciał mieć 100/100Mbps, bo większy upload. Ja mam 200/20 i nawet połowy downoladu nie wykorzystuje, albo nawet 3/4 łącza :)

A u Ciebie na tych dwóch starych lapkach co najwyżej 720p z youtuba pociągniesz, komórki jakby nawet dwie na raz odtwarzały youtuba, telewizor wyświetlał film z Netflixa to i tak byś nie przekroczył 20Mbps downloadu. Piszę to żebyś miał świadomość w jakiej skali jesteś wstanie wysycić łącze. No chyba żebyś w pętli ściągał obraz linuxa z torrentów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem troche slabsze lacze 250/50 bodajrze i totolink a3002ru ogarnal wszystko bez problemu, bardzo dobry zasieg wifi, obecnie posiadam go w domu +/- centralny punkt i na obu pietrach jest wifi, wiadomo ze za 3 scianami jest slabsze ale jest widoczne i da sie korzystac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź tego dostawcę, co ma lepsze pingi.

 

Wybierz opcję najwolniejszą i najtańszą. Może być z dzierżawionym routerem jeśli nie wiąże się to z dopłatą. Jak sprzęt dają gratis, to oszczędzasz na starcie 300zl.

 

100/100 lub 150/150 w zupełności wystarczy do wszystkiego co będziesz robił.

Strony będziesz miał instatnt. Reklamy z internetu będą pobierać się z maksymalną dostępną prędkością Twojego sprzętu. Jak nie pobierasz torrentów z neta, albo gier po kilkadziesiąt GB to różnicy nie odczujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...