Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Contritio

Zakup zestawu w x-kom + kurier = problem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

 

 

Planuje zakup wybranych częsci do złożenia pełnego zestawu komputera. Mam już wszystko zebrane ale mam obawy co do pewnych sytuacji. Otóż niestety nie mam możliwości odbioru fizycznie z salonu Xkom całego zestawu dlatego muszę skorzystać z dostawy do domu. Problem w tym, że czasami podczas takiego transportu paczka może ucierpieć.

 

 

 

1. Co w przypadku, jeżeli paczka z częsciami będzie miała widoczne wgniecenia / dziury? Czy powinienem mimo wszystko przyjąć paczke i składać komputer?

 

 

 

2. Co jeżeli po złożeniu całego komputera coś nie będzie działać?

 

 

 

3. Co w przypadku, jeżeli jedna z częsci będzie uszkodzona w postaci oderwanych elementów a ja paczkę już przyjmę?

 

 

 

4. Jakie ogólnie nalezy poczynić kroki w przypadku przyjęcia paczki? Czy powinienem nagrać telefonem otwarcie paczki?

 

 

 

Ogólnie chciałbym dowiedzieć się też jakiś rad od osób co zajmują się tym często.

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

 

 

Planuje zakup wybranych częsci do złożenia pełnego zestawu komputera. Mam już wszystko zebrane ale mam obawy co do pewnych sytuacji. Otóż niestety nie mam możliwości odbioru fizycznie z salonu Xkom całego zestawu dlatego muszę skorzystać z dostawy do domu. Problem w tym, że czasami podczas takiego transportu paczka może ucierpieć.

 

 

 

 

4. Jakie ogólnie nalezy poczynić kroki w przypadku przyjęcia paczki? Czy powinienem nagrać telefonem otwarcie paczki?

 

Od jakiegoś czasu, przy wartościowszych zakupach zawsze nagrywam cały proces otwierania. Taki film uratuje tyłek, że to my coś zepsuliśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu, przy wartościowszych zakupach zawsze nagrywam cały proces otwierania. Taki film uratuje tyłek, że to my coś zepsuliśmy.

 

Robisz to jak zamawiasz z x komp czy innych sklepów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem jakiś czas temu cały zestaw (w częściach), z konkurencyjnego sklepu (po którym tutaj nieźle jadą). Paczka była zapakowana bardzo dobrze. wszystkie części w jednym wielkim pudle, wypełnionym po brzegi foliowymi, mocnymi workami/bąblami, praktycznie tak, ze części w środku pudła nie miały szans by się poruszyć.

 

Ale nagrywanie "deboxingu" a nawet procesu składania, jest jak najbardziej wskazane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem jakiś czas temu cały zestaw (w częściach), z konkurencyjnego sklepu (po którym tutaj nieźle jadą). Paczka była zapakowana bardzo dobrze. wszystkie części w jednym wielkim pudle, wypełnionym po brzegi foliowymi, mocnymi workami/bąblami, praktycznie tak, ze części w środku pudła nie miały szans by się poruszyć.

Ale nagrywanie "deboxingu" a nawet procesu składania, jest jak najbardziej wskazane :)

So true ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki powinien być mniej więcej proces?

 

1. Informuje kuriera że chce sprawdzić zawartość

2. Robię oględzimy paczki z zewnątrz, szukam czy nie ma dziur / większych wgnieceń

3. Otwieram paczkę przy kurierze, wszystko nagrywam w tym czasie i sprawdzam zgodność z zamówieniem

 

I teraz, jeżeli czegoś brakuje, wówczas spisuje protokół i paczki nie przyjmuję?

Jeżeli wszystko jest ok to zabieram całość, odczekam z 2-3 godziny i składam całość?

 

Co w przypadku jeżeli mimo poprawnego złożenia coś nie będzie działało?

Może lepszą opcją jest złożenie przez nich komputera jednakże bez zamontowanej karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zamówiony element będzie we własnym fabrycznym opakowaniu. Do tego uzyja zapewne wypychaczy, także nie masz się czego obawiać.

Co do uszkodzonej paczki to po prostu nie odbierasz i spisujesz protokół z kurierem. Jeśli okaże się, że których element nie działa to po albo reklamujesz albo oddajesz korzystając z możliwości zwrotu o ile nie uszkodziles opakowania itp.

 

Procedury w przypadku uszkodzonej paczki są opisane w necie, poszukaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdzieś koło lutego pokaże się na labie nowy FAQ zawierający opis postępowania wraz z pismami na wypadek m.in takiej sytuacji.

 

W skrócie - nagrywać możesz, kupując coś na firmę ( od firmy, która ma stosowne regulacje w regulaminie - nie każda je ma, ale obecnie już większość) a od osoby prywatnej - powinieneś to robić.

 

Kupując od firmy (jako konsument) - ryzyko uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego w momencie wydania rzeczy. Za moment wydania rzeczy uważa się po prostu doręczenie rzeczy. Chyba, że zlecasz odbiór paczki przez "własnego" kuriera ( sprzedawca wysyła dhl, a Ty zażądałeś wysłania przez ups) wtedy momentem wydania rzeczy jest moment w którym kurier odbiera paczkę od sprzedawcy.

 

W takiej sytuacji - za zniszczenie/uszkodzenie zawartości odpowiada firma transportowa. Protokół szkody należy spisać do 7 dni po odbiorze, opakowanie zewnętrzne nie musi być zniszczone a protokół może być podpisany by mimo wszystko - nie dopuścić do uwolnienia się przewoźnika od odpowiedzialności.

 

W przypadku kupienia jako konsument przez deklarowanego przez sprzedawcę dostawcy - w przypadku zniszczenia rzeczy w transporcie odpowiada za nie sprzedawca z tytułu rękojmi, albo przewoźnik (z tym, że prościej niestety pociągnąć do odpowiedzialności sprzedawcę, któremu jednak będzie przysługiwać regres od firmy kurierskiej za naprawę szkody)

 

Tym samym nagrywania, protokoły i inne gady - z prawnego punktu widzenia są tutaj zbędne, gdyż uzależnienie odpowiedzialności sprzedawcy za zniszczoną przesyłkę od spisania protokołu szkody jest prawnie zabronione i bezskutecznie ( klauzula zakazana numer 6 tysięcy sześćset - ileś tam, jeśli dobrze pamiętam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że gdzieś koło lutego pokaże się na labie nowy FAQ zawierający opis postępowania wraz z pismami na wypadek m.in takiej sytuacji.

:thumbup: Propsy.

 

Kupując od firmy (jako konsument) - ryzyko uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego w momencie wydania rzeczy. Za moment wydania rzeczy uważa się po prostu doręczenie rzeczy. Chyba, że zlecasz odbiór paczki przez "własnego" kuriera ( sprzedawca wysyła dhl, a Ty zażądałeś wysłania przez ups) wtedy momentem wydania rzeczy jest moment w którym kurier odbiera paczkę od sprzedawcy.

Rozumiem, że chodzi o sytuację, gdy TY zamówiłeś kuriera, by odebrał paczkę od sprzedawcy i dostarczył do ciebie. W sprzedaży konsumenckiej jakaś totalna rzadkość, nie wiem jak to jest w transakcjach między firmami.

 

Czy dotyczy to też sytuacji, gdy np. sprzedawca wysyła Pocztą Polską, DPD i UPS, a ty sobie zażyczysz DHL – ale to sprzedawca tego DHL-a normalnie zamówi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robisz to jak zamawiasz z x komp czy innych sklepów?

 

Obojętnie skąd, nie ważne czy lokówka dla żony czy lodówka do kuchni, zawsze, dupochron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dotyczy to też sytuacji, gdy np. sprzedawca wysyła Pocztą Polską, DPD i UPS, a ty sobie zażyczysz DHL – ale to sprzedawca tego DHL-a normalnie zamówi?

 

Tak. Tyczy takiej sytuacji.

 

Chodzi po prostu o fakt, że sprzedawca nie pozostaje z taką firmą w stałym stosunku zlecenia. Bez znaczenia jest profesja przewoźnika i kto go zamawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...