Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

m4ciekk

Nowo złożony komputer nie działa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

W ub. tygodniu złożyłem sobie komputer o parametrach niżej:

MOBO: MSI B450M Mortar

CPU: AMD Ryzen 5 2600 + boxowe chłodzenie

RAM: 2x Corsair Vengeance LPX 3000 MHz CL16

SSD: Samsung 970 EVO 500 GB M.2 NVMe

HDD: Toshiba P300 3TB

PSU: Seasonic FOCUS Plus Gold 550 (SSR-550FX)

Obudowa: Corsair Carbie Air 240

 

GPU kupiłem na OLX za 10 zł na PCI-E bo chciałem sprawdzićczy mi odpali po złożeniu komputera i zonk. Komputer w ogóle nie startował.Ożył dopiero po wyciągnięciu karty, ale na płycie, co jest oczywiste świeciłasię dioda w EZ Debug odpowiedzialna za VGA.

 

Wczoraj kupiłem na oleole MSI RX 460 2GB OC, bo komputer złożyłem do pracy, niedo gier, więc nie zależało mi na tym aspekcie bardzo. Po włożeniu karty w slotPCI-E1 komputer startuje, nawet wiatrak w karcie po czasie się kręci, ale nieprzesyła obrazu kablem DVI-DVI do monitora, a na płycie nadal świeci się diodaw EZ Debug odpowiedzialna za VGA.

 

Zgłupiałem. Pierwszy raz, kiedy składam kompa i wiem, że nie będzie to moimhobby…

 

Co może być przyczyną?

Uszkodzona płyta, tj. slot PCIe 3.0 x16?

Uszkodzone wejście DVI na karcie?

Uszkodzony kabel DVI-DVI?

 

Zaraz wyciągnę płytę i sprawdzę drugie złącze PCIe, bo nie chcę mi wejść kartana chwilę obecna – za mała obudowa. Spróbuję również kupić przejściówkiDVI-HDMI, aby sprawdzić kabel HDMI i/oraz wejście HDMI na karcie.

 

PS. Wyciągałem również baterię, aby zresetować CMOS, ale nic to nie dało.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, co może być powodem tego?

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kołki dystansowe w obudowie pod płyte są? te co się przykreca do nich płytę główną potem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był jeden w zestawie z płytą. Pozostałe to jak dobrze pamiętam były juz zamontowane na stałe w obudowie. Za chwilę wyciągnę płytę z obudowy i postaram się raz jeszcze odpalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilanie od grafiki podłączone? :)

To jest ta karta > https://www.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-460-2G-OC/Overview Z tego co widzę, to korzysta jedynie z zasilania z płyty.

 

 

 

Wyciągnąłempłytę z obudowy, podpiąłem zasilanie pod MOBO i CPU oraz kable z włącznika naobudowie do płyty, żeby nie bawić się w odpalanie z płyty śrubokrętem i jestbez zmian.

Gdy karta siedzi w slocie PCI_E1 (PCIe 3.0x16 - taki obudowany) to kompstartuję, wiatrak na karcie kręci się przez kilka sekund (na CPU cały czas) ipo kilkunastu sekundach zapala się lampka przy VGA w EZ Debug

Gdy karta siedzi w slocie PCI_E4 (PCIe2.0x4) to jest jak wyżej, tylko, że wiatrak na karcie cały czas się kręci. Niewiem czy odpowiada za to „wolniejsze” łącze, czy jeden ze slotów jestuszkodzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kable zasilające do płyty są wszystkie dobrze podpięte? monitor włączony? ekran cały czarny czy cokolwiek się pojawia? kartę montuj do slotu najbliżej procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable wedle instrucji. Główny 24 pinowy do mobo i 2x6 pin do CPU. Na monitorze wyświetla się komunikat o braku sygnału. Monitor działa bez zarzutu z laptopem połączonym kablem D-Sub

 

 

Jakie mogą być wszystkie powody świecenia diody przy VGA w EZ Debug?

Uszkodzona karta graficzna

Uszkodzony slot(y) PCIe na płycie

 

Czy powodem może być również uszkodzony port, np. DVI na karcie? Czy wtedy po prostu nie byłoby obrazu na monitorze i nic więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda od vga powinna się zapalić i po chwili zgasnąć, jej świecenie oznacza nie wykrycie karty, uszkodzony może być port pcie (co uniemożliwia działanie karty) lub karta... może też być zbyt słabo "dociśnięta", wadliwa karta może być powodem uszkodzenia portu pcie, może też być płyta DOA (Dead On Arrival czy jakoś tak :P) czyli uszkodzona od nowości, bywa też że procesor jest źle osadzony (np. wygięty pin), ogólnie można spróbować rozłożyć i złożyć (na pudełku ;) właściwie to od tego warto zacząć) płytę ram cpu i grafikę i wtedy odpalić... być może coś nie styka... w przypadku zasilaczy modularnych/półmodularnych warto zerknąć czy do zasilacza przewody są prawidłowo podpięte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable wedle instrucji. Główny 24 pinowy do mobo i 2x6 pin do CPU. Na monitorze wyświetla się komunikat o braku sygnału. Monitor działa bez zarzutu z laptopem połączonym kablem D-Sub

 

Gdzie ty na tym Mortarze podpinasz 2x6 pin pod CPU na plycie? masz jakies zdjecia tego jak to jest spiete? Czy chodzilo ci o EPS 8pin?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty na tym Mortarze podpinasz 2x6 pin pod CPU na plycie? masz jakies zdjecia tego jak to jest spiete? Czy chodzilo ci o EPS 8pin?

 

 

 

 

Literówka. Chodzi o łącze 8-pinowe (2x4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...