Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

piotrekxxx

SSD M.2 do płyty GA-Z97-D3H

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmienić swój SSD M.2 (mam obecnie Crucial M500 120GB) na jakiś większy, przynajmniej 500GB. Co polecacie pasującego do płyty Gigabyte GA-Z97-D3H Rev 1.1?

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z97-D3H-rev-11#sp

1 x M.2 PCIe connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA & PCIe SSD support)

Budżetu określonego nie mam, ale chciałbym coś dobrego pod względem "możliwości do ceny".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe, pełnowymiarowe SATA 2.5 cala - np. MX500 za 300zł.

 

Branie M.2 SATA, które różni się tylko rozmiarem i sposobem podłączenia nie ma sensu, bo zwykle wiąże się to z dopłatą.

 

Branie M.2 PCIe nie ma sensu póki sobie (i najlepiej innym) nie udowodnisz, że faktycznie SSD SATA to dla Ciebie za mało.

Słaby pomysł tym bardziej, że na tej płycie M.2 PCIe nie będą ograniczone tylko w slocie na kartę graficzną (do tego potrzebny adapter).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi to być M.2 ponieważ komputer jest w obudowie HTPC. Co prawda dość dużej, gdzie weszła mi normalna (niska) karta graficzna, ale i tak oszczędzam w niej miejsce.

Za jakiś czas możliwe, że zmienię platformę i też będę pilnował żeby płyta główna miała m.2. Obudowa ZAWSZE będzie, albo ta sama, albo podobna wymiarami (komputer w salonie). Więc jak teraz płyta będzie ograniczała SSD, trudno. Ważne żeby dysk działał, a wiatru w żagle nabierze po kolejnej modernizacji. Ewentualnie tak jak teraz m.2 po sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i chyba moja płyta ma NVMe. Chipset Z97, "PCIe SSD support". Chyba będzie działać, ale jako x2, a nie x4? Mam rację? Zastanawiam się żeby wziąć coś lepszego teraz, żebym nie musiał wymieniać (dysków z reguły nie sprzedaję, więc kupno lepszego teraz nie jest tak wielką stratą). Rozważam Samsung 970 Evo.

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3489020/gigabyte-z97m-d3h-nvme-support.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie robisz niczego, w czym możliwości SATA są dla Ciebie znacząco ograniczające, to branie NVMe tylko dlatego że można ma niewielki sens.

 

Na tej płycie slot M.2 ma PCIe 2.0 x2.

Dyski NVMe pracują na PCIe 3.0 x4 (a te tańsze - czasem na x2).

 

Tylko w pierwszym x16 byłaby pełna prędkość.

Drugi x16 ograniczałby do ~1500MB/s (pod warunkiem, że nie używasz żadnych x1)

Slot M.2 na płycie - do ~800MB/s.

 

 

Kupowanie "tak na zaś, bo a może się kiedyś przyda" jest tak samo bez sensu, jak kupowanie mocnej karty graficznej "na zaś".

Tylko straci na wartości, i nic z tego nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze z97 jak i pierwsze plyty x99 miały slot m.2 o predkosci 10gb/s wiec niewazne jaki dysk kupisz to predkosci i tak bedą w okolicy 900mb/s

 

z adapterem m.2 w slocie pci-e przy pci-e x4 2.0 max transfery w okolicy 1400mb z pci-e x4 3.0 pelna predkosc

 

z drugiej strony czy sata czy nvme w zwyklym pc nie odczujesz roznicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy NVMe szybciej wpadniesz w sztucznie pompowaną karuzelę "jezusmaria, ten dysk płonie! Radiator, szybko!"

:E

 

Oba mają 5 lat gwarancji przy czym różnią się granicą TBW:

MX500: 180TB

P1: 100TB

 

Realizacja gwarancji przez amazon jest bezproblemowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do gwarancji to z opinii z jakimi się spotkałem, jest poziom wyżej niż choćby X-KOM gdzie kupowałbym MX500. Oczywiście jeśli sprzedawcą jest Amazon (w tym przypadku tak, ale trzeba sprawdzić). Jedyna wada, że trzeba pokryć koszty wysyłki do oddziału w którym się kupuje. Natomiast jeśli w grę wchodzi sprzęt ich produkcji, choćby Kindle, to ciężko nawet porównać poziom obsługi.

Muszę przemyśleć sprawę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Odpowiedzi

    • Zgadzam się to kwestia jedynie preferencji. U mnie nie ma szans na żadnego krzywulca, nie znoszę Tak samo jak nigdy na biurku na dłużej typowego jamnika typu ~21:9. W większości zastosowań i gier wolę 16:9, a mając 42" oleda na biurku jak najdzie ochota to w każdej chwili robię sobie UW 3840x1600. Dla mnie to idealny kompromis. Na co dzień duży ekran 16:9, okazjonalnie bez problemu i to sporego jamnika idzie z tego zrobić bo wychodzi ~39" przy 3840x1600.  
    • Dodaj wodę, dawno nie widziałem takiego kibla w grze, kurz swoją drogą aż mnie oczy bolą i ktoś w ogóle śmiał pisać że to najładniejsza gra na rynku... Śmiech. 
    • Odpaliłem jednak z ciekawości ten curve optimizer. Ktoś może mi wytłumaczyć czym się różni zegar GPU od efektywnego zegara? Rozumiem że różnica powinna być minimalna? Duża różnica oznacza co? Że GPU nie daje rady utrzymać zegara przy danym napięciu i zamiast się wykrzaczyć to zrzuca zegary?
    • Może coś takiego: Pamięć 16 GB KIT DDR4 GOODRAM IRDM RGB (2x8) GB 3600 MHz CL18 - 2 sztuki czyli 2 komplety 4x8 GB takie same wygląd, opis, dane techniczne, charakterystyka ===> https://www.x-kom.pl/p/688358-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2x8gb-3600mhz-cl18-irdm-rgb.html nowe, na wieczystej gwarancji w x-kom. W przypadku zainteresowania daj znać 
    • W europie ograniczenia emisji CO2,zakrętki przytwierdzane do butelek... a tymczasem w gównostanie czytaj Indie płonie największe wysypisko śmieci... Ciekawe co na to ekolodzy ? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...