Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

[Zestaw] R5 2600 + rx570/580?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć wszystkim, będę wdzięczny za pomoc - przyszła pora złożyć stacjonarke po 6 latach siedzenia na laptopie z jabłkiem;) Miał być na nowym ryzenie, ale że AMD nie pokazało, to uznałem, że nie chce mi się czekać jeszcze pół roku i lecimy z r5 2600.

 

1. Określenie ceny

 

3000 zł, wolałbym nie przekraczać, ale jeśli będzie warto i namówicie to można doskubać coś.

Cały pecet bez obudowy i chłodzenia - mam armisa 3 rgb + kumpel oddał chłodzenie spartan 3 pro. Chyba nie jest to żaden killer, ale najwyżej wstrzymam sie jakiś czas z podkręcaniem. Peryferia i monitor również są.

 

2. Określenie zastosowania sprzętu

 

wstępnie do gier multi - csgo przede wszystkim, aczkolwiek pewnie mając w końcu możliwość wlecą też do sprawdzenia nowsze tytuły.

poza tym ogarnąć coś na studia/praca/od wakacji do wakacji może złożyć jakiś film, ale raczej w tym przedziale cenowym i tak niewiele to zmienia.

 

3. Określenie czy sprzęt będzie podkręcany

 

W miarę możliwości chętnie się pobawię, ram z tego co widzę to teraz podstawa, procek pewnie też - skoro sprzedaja go w wersji X a można za darmo to skorzystam.

 

4. Specyficzne potrzeby

 

a) Tutaj nie wiem czy puryści/znawcy nie załamią się, ale skoro jest już szyba w obudowie to fajnie jakby części miały jakieś opcje rgb - nie za wszelka cenę. Np. mobo gigabyte aorus wygląda ciekawie, ale chyba nie bez powodu rzadko jest polecane. Także jak kosztem światełek mam mieć czarne smutne czesci, ale o istotnie lepszej wydajności/opłacalności - fine, przeżyjemy:)

b) Nie zagłębiałem się w temat freesynca na nvidiach - tylko na nowych będzie czy np 1060 też obejmie? Bo kupiłem niedawno monitor 1080p + 144hz + freesync, więc rozsądnym wydaje się brać amd (poza tym widzę, że generalnie amd cena/osiagi wypadają rozsądniej) skoro mam tę funkcję wbudowaną.

c) Generalnie zakładam zestaw ryzen 5 2600 + karta amd.

d) raczej bez używek, nie jest to wymóg, ale wolałbym mieć fv na części

e) sklep bez znaczenia, pewnie gdzie będzie taniej dana czesc i możliwość odbioru osobistego w W-wa to będę kolekcjonować z różnych sklepów :D

 

Także, żeby nie było, że czekam na gotowe - tutaj propozycja, do której bazując na powyższych wymaganiach mam kilka pytań:

 

https://www.x-kom.pl/lista/r309pnjog

 

Pytania:

 

1) Zasilacz - rozważałem popularny, modularny Vero M2 w granicach ~200 pln, zwłaszcza, że w armisie podobno z miejscem na kable tak na styk jest, a z tego co rozumiem to modularny daje wieksze pole do customizacji i użycia tylko potrzebnych a nie przepychania calej wiązki. Potem przeczytałem, że bq! 9 ten z DC-DC lepszy (co to zmienia nie wiem, zaufałem internetowym ekspertom, na pewno nie kłamią), aż w końcu zobaczyłem komentarze zeby brać seasonic focus - który już jest tak +100-150zł vs silentium. Pytanie czy faktycznie warto i czy 450w focus styknie czy lepiej załadować 550w - w koncu te AMD podobno prądożerne. odpowiedź padła - warto.

 

2) RAM - czy ten fancy świecący RAM od adata jak w koszyku powyżej będzie bardzo się różnił od innych typu hyperx, gskill? wg kilku opinii na tych 3000 pracuje ok z ryzenem - ale jak wspomniałem najpierw wydajność/opłacalność potem światełka. No i na razie chyba jedna kostka 8gb i kiedys dorzuci się drugą - chyba ze opcja 2x4 i za jakis czas kolejne 2x4?

 

3) grafika - wstępnie coś tutaj wrzuciłem, ale na popularnym serwisie aukcyjnym widziałem RX580 GTS 8gb za 885 zł, co wydaje się ciekawą propozycją - no właśnie, tylko się wydaje ok czy faktycznie jest ok? Pewnie wystarczyłby mi też 570, żeby ciągnąć csgo na te spokojne 150-200, nawet niekoniecznie na ultra settings. Ale też 200 zł to nie majątek, więc może lepiej dorzucić przyszłościowo. Nvidii jakoś nawet nie rozważałem, zwłaszcza po obejrzeniu sporej ilości benchmarków.

 

 

 

Już późno więc możliwe, że o czymś zapomniałem - jutro uzupełnię jeśli będzie potrzeba. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz monitor z FS to IMO jednak lepiej 580, bo masz 100% gwarancję, że będzie to śmigać. Ewentualnie sprawdź sobie swój model w dużym topicu w dziale monitory (albo w megawątku na redycie) i zobacz jak / czy działa on z Nvidią.

 

Zasilacz - 550W z dużym okładem starczy do Ryzena + 580. Nawet Focus FM 450W też spoko i z dużym luzem da radę, nawet z normalnym OC. U mnie 2600X i Vega 64 pobierają normalnie 400W AC, a w trybie Turbo (VGA) ok 440W. A 580 jest znacznie jednak oszczędniejsza. Patrz tu

power_load_oc.png

- 8700K @ 4,9 plus różne karty po OC. A Focus FM to już wysoka półka, 7 lat GW, zauważalnie lepszy niż Vero czy nawet Supremo.

 

RAM - do Ryzena tylko dual (2 x 4 lub 2 x 8) bo inaczej sporo stracisz na wydajności. Ale 4 x 4 też unikaj bo ciężko wtedy uzyskać dobre zegary i np. się okaże, że Ci kości 3000 idą max na 2666. Optymalnie od razu brać 2 x 8 3000 CL14/16. Ceny się poprawiają. Ale z drugiej strony zaledwie kilka gierek faktycznie wymaga 16GB. Ja dużo nie gram, ale np. Wiedźmin 3 spokojnie na 8GB śmiga, max zajęte mam 6GB. Nawet nie myślę o apgrejdzie do 16GB w mojej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym G-Synciem to też jest kwestia samego monitora. Trzeba być pewnym, że takowy monitor dostanie certyfikat G-Sync. Jak najbardziej zasilacz na Seasonic Focus 450W. Pamięci jakbyś brał w 2x4GB to masz Hyper Predatory z RGB, masz też i 1x8GB. Z pamięciami jak wyżej, bezpieczniej trzymać się dwóch kostek na AM4. Przy małej dopłacie do MX500 masz BX500 480 GB. Wydajnościowo dość zbliżone do siebie konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do multi 2 kości ram to podstawa, wiec 2x4gb albo dorzuć do 2x8gb.

Spartan 3 Pro to słabe chłodzenie ale jak masz za darmo to na początek możesz spróbować.

Zamiast mx500 dołóż do Goodram irdm Pro 2gen MLC lub za 300zl masz intenso 512gb na MLC.

Chłodzenie armor w radeonach jest dosyć głośne. Lepsze ma xfx, a cena zbliżona https://redcoon.pl/komputery/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-580-gts-xxx-edition-1386mhz-oc-8gb-256bit-gddr5-rx-580p8dfd6

 

Uważaj na testy dysków Ssd które czytasz, szczególnie Crucial bx500, ponieważ w zapełnieniu 70-80% traci on ok. 50% wydajności w zapisie. Dyski 250gb najczęściej pracują w takim zapełnienie, a nie na pusto jak jest robione większość testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na testy dysków Ssd które czytasz, szczególnie Crucial bx500, ponieważ w zapełnieniu 70-80% traci on ok. 50% wydajności w zapisie. Dyski 250gb najczęściej pracują w takim zapełnienie, a nie na pusto jak jest robione większość testów.

 

Mając dysk 240 GB zapełniony pod 80% ktoś naprawdę będzie się przejmował spadkiem zapisu liniowego? Masz około 40GB wolnego na dysku systemowym więc kto tam będzie coś zapisywać w postaci zapisu liniowego? Ile danych wgrasz na MX500 250 GB i kiedy nastąpi drop zapisu a ile danych wgrasz na BX500 480 GB i kiedy nastąpi drop? Polecasz dopłacić do IRDM Pro. Ok fajnie. Ile danych wgrasz do zapełnienia dysku w wersji 240GB? Wgraj tę samą ilość na BX500 480 GB (który kosztuje ciut więcej) i powiedz, czy przy zapełnieniu 230 GB na dysku o pojemności 480 GB (dostępne mniej) będziesz mieć jakiekolwiek dropy na zapisie? Gdzie tu jakakolwiek logika w myśleniu? Wiem, że wojenka MLC vs TLC ale trzeba brać pod uwagę pojemność, opłacalność, cenę i dopiero wtedy dokonywać wyboru. Obecnie ceny na rynku SSD mocno się zmieniają i warto reagować w czas.

 

Zresztą, jak tak testujemy dyski to i nie ma spadków na zapisie skoro nie wychodzimy poza bufor SLC (Twój komentarz z YT):

 

"Jak nie spada poniżej 400 na próbce 1GB to dobry wynik"

 

Dziwne, że ostrzegasz innych przed innymi testami a sam robisz takie :hmm:

 

W przypadku Intesno na bank mamy do czynienia z dropem na zapisie po zapchaniu buforu SLC podobnie jak w ADATA SU900. Niestety nic nie mogę wyczytać na temat tego dysku, brak testów, nie wiadomo nic na temat wielkości bufora SLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie rozmawiam z tobą ponieważ jesteś manipulatorem.

Po drugie te dyski zwalniają już nawet przy 60% zapełnienia. Rozumiem, ze mając dysk 480gb zapewniasz do połowy, a potem już reszty nie używasz. Brawo ty. Manipuluj sobie faktami dalej ale prosiłem cię nie odzywaj się do mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie rozmawiam z tobą ponieważ jesteś manipulatorem.

Po drugie te dyski zwalniają już nawet przy 60% zapełnienia. Rozumiem, ze mając dysk 480gb zapewniasz do połowy, a potem już reszty nie używasz. Brawo ty. Manipuluj sobie faktami dalej ale prosiłem cię nie odzywaj się do mnie.

 

Forum jest po to żeby dyskutować a jeżeli widzę, temat w którym nie wypada zostać obojętnym, to mam nie zabierać głosu bo Ty tak chcesz?

 

Czy dzień w dzień przewalamy dziesiątki GB przez dysk? Chyba raczej nie.

Gry obecnie instalują się dużej mierze z platform gdzie łącze internetowe jest ograniczaniem a nie dysk.

Mowa przecież tutaj o zestawie do gier. Nie do obróbki video/foto.

 

Wolę mieć 2 x większą pojemność praktycznie w tej same cenie nawet z wolniejszym zapisem przy zapełnieniu bo i tak w 90% wykorzystywanie dysku, to odczyt. Nie mogę pojąć jak lepszym wyborem może być mniejszy SSD, skoro tutaj tego zapełnię po całości a drugiego w 50% i dropów (na zapisie liniowym) mieć nie będę. Mam natomiast, że tak powiem, drugie tyle wolnego miejsca na które to mogę sobie coś wgrać (nawet z wolniejszą prędkością niech będzie to wgrywanie, zapisywanie się odbywało) gdzie na koniec i tak będę korzystać praktycznie tylko i wyłącznie z odczytu, który nadal mimo wszystko będzie na wysokim poziomie i z którego będę czerpał przyjemność podczas codziennego użytkowania PC przeznaczonego do gier.

 

Cały czas nazywasz mnie manipulatorem. Nie wiem dlaczego. Dlatego, że kiedyś nie polecałem dysków na kościach TLC, że pisałem, że to padło? Nadal tak uważam ale rynek się zmienia. Obecnie ceny dysków na kościach TLC są znacznie niższe a nie tak jak to miało miejsce wcześniej, gdzie tutaj na forum polecano SU800 w cenie IRDM Pro, 970 EVO w cenie wyższej od Plextora M8P itp. To nie jest manipulowanie faktami. Przynajmniej w moim odbiorze.

 

Manipulowaniem jest natomiast podawanie 3 różnych wartości o bardzo dużych rozbieżnościach na temat rzekomo przeprowadzanych przez Twoją osobę testów. W październiku piszesz o wartościach poniżej 300 MB/s żeby w grudniu w innym temacie pisać o 440 i 400 MB/s odnośnie tego samego dysku.

Zarzucasz nierzetelne testy (o które nigdy się tutaj nie opierałem) a sam podczas swoich testów opierasz się o próbkę 1GB przy ocenie wydajności danego nośnika. Nadal nie trzyma się to kupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pozwolę delikatnie zmoderować topic kierując go w stronę moich pytań :D Wnioski obu stron co do SSD przeanalizowałem, widzę plusy i minusy każdego wyboru TLC/MLC vs pojemność a ostateczny wybór jeszcze będę rozważał:)

 

Zatem wracając do zestawu.

 

Procek: Ryzen 2600 (680 PLN)

MoBo: MSI B450-A pro (400 PLN) - faktycznie najlepszy wybór w tej cenie?

Grafika: XFX 580 8gb GTS (850 PLN) - tutaj fajnie jakbym otrzymał jeszcze jakiś głos, że tak, lepsze i nie warto dopłacać do np 1060:)

RAM: jeszcze pomyślę nad 8gb vs 2x8gb

Zasilacz: Seasonic Focus 450W (280 PLN)

Dysk: rozważam jeszcze kilka opcji, m.in. SX8200 pro na M2 (ok. 200-300 PLN max) lub coś ze wspomnianych wyżej

 

W zasadzie z płytą główną i grafiką potrzebuję potwierdzenia, że to słuszny wybór i 3 pozycje mamy pewniaki, zasilacz też ten Focus pewnie wpadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika w tej będzie ok. Brać. Pamięci jak możesz zostaw sobie pod rozbudowę do 2x8GB w niedalekiej przyszłości a teraz lepiej doinwestuj resztę zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć, odświeżam temat, bo nie mogę się zdecydować ;)

 

Obecnie z pewnych części zostają te pogrubione:

 

Procek: Ryzen 2600 (680 PLN)

MoBo: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC (615 PLN)

Grafika: XFX 580 8gb GTS (850 PLN)

RAM: 2x4 lub 2x8, tak żeby dobiły do 3200mhz

Zasilacz: Seasonic Focus Plus Gold 550W (369 PLN) - dopłacę te 80zł vs 450W za dodatkową gwarancję, potencjał na przyszłość i półpasywny tryb

Dysk: to najmniejszy problem, pewnie jakiś irdm/crucial

 

 

Byłbym wdzięczny za info dlaczego ten MSI za 200zł więcej może nie być najlepszym pomysłem - lub wręcz że może jest dobrym pomysłem. Z jednej strony czytałem recenzje i raczej zbierała dobre opinie, RAMy na xmp sie dobrze kręciły, dodatkowo w przypadku gdybym wziął B450-a pro/tomahawka/mortar to musiałbym dokupić oddzielnie karte sieciową, co zmniejsza różnicę cenową. No i lepszy kodek audio - o którym czytałem tyle pozytywnych opinii co i opinni, że miedzy 892 różnica niewielka - no ale nadal to na plus.

 

Przy ramie nadal rozmyślam, ale jak rozwiejecie mi kwestię tej płyty, to pewnie jeszcze dzisiaj lecą zamówienia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, odświeżam temat, bo nie mogę się zdecydować ;)

 

Obecnie z pewnych części zostają te pogrubione:

 

Procek: Ryzen 2600 (680 PLN)

MoBo: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC (615 PLN)

Grafika: XFX 580 8gb GTS (850 PLN)

RAM: 2x4 lub 2x8, tak żeby dobiły do 3200mhz

Zasilacz: Seasonic Focus Plus Gold 550W (369 PLN) - dopłacę te 80zł vs 450W za dodatkową gwarancję, potencjał na przyszłość i półpasywny tryb

Dysk: to najmniejszy problem, pewnie jakiś irdm/crucial

 

 

Byłbym wdzięczny za info dlaczego ten MSI za 200zł więcej może nie być najlepszym pomysłem - lub wręcz że może jest dobrym pomysłem. Z jednej strony czytałem recenzje i raczej zbierała dobre opinie, RAMy na xmp sie dobrze kręciły, dodatkowo w przypadku gdybym wziął B450-a pro/tomahawka/mortar to musiałbym dokupić oddzielnie karte sieciową, co zmniejsza różnicę cenową. No i lepszy kodek audio - o którym czytałem tyle pozytywnych opinii co i opinni, że miedzy 892 różnica niewielka - no ale nadal to na plus.

 

Przy ramie nadal rozmyślam, ale jak rozwiejecie mi kwestię tej płyty, to pewnie jeszcze dzisiaj lecą zamówienia :D

 

A nie lepiej kupic plyte glowna za 350-400zl, a doplacic do RX590? Plyta glowna nie poprawi ci osiagow w grach. Jedynie poprawi OC i da wiecej slotow m2 i usb... o RGB nie wspomne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie rozważam lepsze/bezproblemowe możliwości OC ze względu na róznicę w wydajności ryzena między RAM 2800mhz a takim 3200mhz - istotną jak się okazało. Natomiast tak jak mówię, uwzględniając karte sieciową i jakąś tam wartość dodaną z racji lepszego kodeka to roznica nie robi się 200 a bliżej 100, co najmniej. W zamyśle chcę zasilacz + mobo w miarę porządniejsze, bo możliwe, że za jakiś czas wleci czy to nowy ryzen czy jakaś lepsza grafika jeśli zacznie mi brakować. Przy czym rx 590 nie rozważałem, bo wg bechmarków wychodzi dopłata 400zł za niewiele większą wydajność - także to nie do końca dylemat gorsza płyta + lepsza grafa vs odwrotnie.

Trochę próbuję sam ze sobą podyskutować, bo jak już wydaję kilka tysiecy, to wolę to zrobić rozsądnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie rozważam lepsze/bezproblemowe możliwości OC ze względu na róznicę w wydajności ryzena między RAM 2800mhz a takim 3200mhz - istotną jak się okazało. Natomiast tak jak mówię, uwzględniając karte sieciową i jakąś tam wartość dodaną z racji lepszego kodeka to roznica nie robi się 200 a bliżej 100, co najmniej. W zamyśle chcę zasilacz + mobo w miarę porządniejsze, bo możliwe, że za jakiś czas wleci czy to nowy ryzen czy jakaś lepsza grafika jeśli zacznie mi brakować. Przy czym rx 590 nie rozważałem, bo wg bechmarków wychodzi dopłata 400zł za niewiele większą wydajność - także to nie do końca dylemat gorsza płyta + lepsza grafa vs odwrotnie.

Trochę próbuję sam ze sobą podyskutować, bo jak już wydaję kilka tysiecy, to wolę to zrobić rozsądnie :D

 

Oczywiscie, rozumiem Cie. Jak kupic to raz i porzadnie. Ale my polacy mamy taka mentalnosc aby kupic cos tanio i dobrze :) Lubimy konbinowac na dluzsza mete i wyjsc na swoje lub lepiej. Zasilacz to podstawa i wg mnie 500-550W w goldzie to must have. Nie no RX590 miazdzy 570 i 580, natomiast gtx1060 6gb w 75% przypadkow przegrywa. Byc moze NAVI od AMD dla konsumentow dosc namiesza i wtedy zupgrejduje sie GPU, a teraz tani 470 lub 570 styknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...