Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MarioDee

Wymiana procka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam kompa o następującej specyfikacji:

 

Procesor i5 6600 (bez k)

Płyta główna MSI B150 Gaming M3

Karta graficzna Palit StormX Dual 750 Ti 2 GB

Pamięci 1x HyperX Fury 2133 8 GB

Dyski twarde 1x SSD Samsung 850 Pro 128 GB, 1x SSD Samsung 860 Evo 250 GB, 1x HDD WD 1 TB

Zasilacz XFX TS 550

Obudowa Silentium PC Gladius M20

Monitor Full HD 60 Hz

 

Komp służy do grania głównie i przeglądania internetu.

No i teraz tak, zastanawiam się nad zmianą procka na i7 6700 czy i7 7700, chciałbym jeszcze żeby ten komp mi posłużył jakiś czas, może 2 lata, później zmienić na nową platformę.

Kartę graficzną też mam w planach zmienić w najbliższym czasie, myślę o RTX 2060.

No i teraz pytanie, czy taki i7 6700 wystarczy mi spokojnie jeszcze do grania w Full HD? Ceny używek są co prawda dość drogie, ale za 700 - 800 zł można wyrwać taki procek spokojnie z tego co widzę.

Dokupiłbym jeszcze drugi taki sam moduł pamięci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze na 2 lata i7 Ci bez problemów powinno wystarczyć, ram dokup koniecznie bo single-chanel to trochę lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym to sprzedał płyta nie nadaje się do OC ram nie nadaje się do niczego ( za wolny ). Sprzedać kupić R5 2600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700 nie będzie wiele wydajniejszy, tym bardziej, że RAM jest wolny i single channel. Do FHD 60 Hz i tak nie zauważysz różnicy, nawet najbardziej prockożernymi grami nie obciążysz tak, aby spadać poniżej 60 fps w miejscach CPU.

Przyszłościowo lepiej sprzedać ten RAM i kupić 2 szybsze moduły (np. 2666 z dobrymi timingami). Wprawdzie na tym CPU i płycie nie da rady więcej niż 2133, ale dual channel pomoże, a możesz zbić timingi i w przyszłości po prostu podbijesz częstotliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie patrzyłem w testach, to 7700 nie jest jakoś wiele wydajniejsza, a na pewno droższa o 200 - 300 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o Ryzen 1600X, płyta główna z dobra sekcja zasilania, do której mógłbym włożyć w przyszłości Ryzen 7 i go podkręcić np: MSI B450I GAMING PLUS AC, natomiast moduł pamięci na razie jeden ze swojego starego kompa i go podkręcić? Pamieć HyperX Fury 2133 powinna dać się do 2800 podkręcić chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podkręcaniem pamięci 2133 może być słabo, tym bardziej na Ryzenie 1. generacji, która ma gorszy kontroler pamięci niż 2. generacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kontroler lepiej, ale jeżeli pamięci paździerz to i tak nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak podkręcisz te pamięci na 3000mhz to w przypadku używania jednej kości z ryzenem stworzysz słaby zestaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem na razie jeden moduł. Z czasem bym dokupił drugi, albo całkiem nowy zestaw pamięci w dwóch modułach. Co do płyty głównej, to podałem taką, bo ma dobrą sekcję zasilania podobno, jak pisałem, chciałbym by sobie poradziła w przyszłości z Ryzen 7, chociaż ona posiada tylko dwa sloty pamięci. A może po prostu kupić jakąś płytę z chipsetem X470, np Asus Prime Pro, tylko czy to się opłaca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, RTX 2060 nie będzie ograniczany przy FHD 60 Hz przez i7 6700, nie przez następny rok - dwa. Lepiej kupić teraz grafikę i pamięci dual channel, a później dopiero zmienić na coś na 7/10 nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pomyłka ? Ale tak czy inaczej, wymiana grafy i RAM powinna dać w tym przypadku więcej fps (i wyższe detale) niż wymiana CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie znaczy, że przy zmianie procka, nie wymieniłbym karty po jakiś niedługim czasie :P Oczywiście że już teraz będzie w niektórych grach duży skok wydajności na grafice, jak wymienię tylko kartę, ale w bardziej obciążających procesor, może być problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko że niedługo wejdą Ryzeny z serii 3, a po jakimś czasie stanieją. Nawet tańsze CPU powinny być bardziej opłacalne niż 1600/2600, więc jeżeli z tym poczekasz i w międzyczasie zajmiesz się RAM-em i GPU to wyjdziesz na tym lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.. chociaż ona posiada tylko dwa sloty pamięci. A może po prostu kupić jakąś płytę z chipsetem X470, np Asus Prime Pro, tylko czy to się opłaca?

 

Ty tak na serio? Piszesz to jako posiadacz jednej kości ramu 2133 CL15-16 ?

 

8700K + 1080TI dropił poniżej 60FPS w Fortnite na 2133MHz w single chanel. Grać się dało dopiero od biedy przy jednej kości 2800MHz.

Przy 3600MHz jedna kość dawała już stabilne 100FPS+. Ale dwie kości 3600 trzymały powyżej 200FPS. Dokładnie było średnio 200-300FPS.

 

 

Chcesz tani upgrejd? Z170 za około 200zl + druga kość ramu. Do tego wrzucasz bios OC NON K. Podkręcasz swojego i5 do 4.4-4.5GHz oraz ram jak najbliżej 3000MHz. 2800Mhz powinno wyjść bez problemu.

 

Tylko Twój aktualny procesor stoi po 600zl na allegro. A to jest taka kwota, że warto to wykorzystać i opchać. Tylko przesiadając się na ryzena 2600, sprzedaj ram 2133MHz i kup DualChanel 3000-3200Mhz. Bo tutaj OC na 2800MHz Twoich paździerzy raczej będzie trudne. Nie ma sensu nerwów tracić.

 

 

Jeszcze raz wracając do ilości gniazdek na ram. 2 w zupełności Ci wystarczą. Kupujesz 2x8GB i nic więcej Ci nie potrzeba. A nawet jeśli coś Cię ruszy do wymiany, to sprzedasz 2x8GB i kupisz 2x16GB. Bo zobacz jak u Ciebie wygląda odkładanie zakupu na później. Chcesz z jedną kością ramu 2133Mhz iść w Ryzena 2600? Nawet w połowie nie wykorzystasz jego możliwości z takim syfem.

 

"Kartę graficzną też mam w planach zmienić w najbliższym czasie, myślę o RTX 2060. " i single chanel.. tak tak.. 1-2FPS różnicy jest z szybkim i wolnym ramem. Prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...