Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Neri

Niska prędkość dysku SSD na M.2

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jestem świeżo po wymianie komponentów w komputerze (CPU, płyta główna, RAM oraz dwa dyski). Płyta to Gigabyte Z390 GAMING X. Posiada dwa złącza M.2 z PCIe Gen3 X4 (1 z osłoną termiczną). W złącze M2A wpięłam Samsung Evo 970, natomiast w M2M - ADATA XPG SX8200 Pro. Po przetestowaniu dysków okazało się że Samsung działa z prędkością 3571/2512 (MB/s, odczyt/zapis), natomiast XPG - 1546/1502. Czym jest spowodowana tak duża różnica w wydajności dysków? Ze specyfikacji technicznych wychodzi na to że XPG może być jedynie niewiele gorszy, a tu różnica jest ponad dwukrotna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak by drugie złącze działało z połową mocy, nie wiem jak XPG SX8200 Pro ale mój XPG SX8200 960GB utrzymuje ~2700 MB/s odczyt i ~1700 MB/s zapis, Samsung 970 Evo 500GB trzyma ok ~3000 MB/s odczyt i ~2500 MB/s zapis.

 

Sprawdź czy przypadkiem nie ma obostrzeń odnośnie linii PEG przydzielanych na porty M.2 po zapełnieniu większej ilości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak by drugie złącze działało z połową mocy, nie wiem jak XPG SX8200 Pro ale mój XPG SX8200 960GB utrzymuje ~2700 MB/s odczyt i ~1700 MB/s zapis, Samsung 970 Evo 500GB trzyma ok ~3000 MB/s odczyt i ~2500 MB/s zapis.

 

Sprawdź czy przypadkiem nie ma obostrzeń odnośnie linii PEG przydzielanych na porty M.2 po zapełnieniu większej ilości.

 

Dziękuję za odpowiedź :) Czy mogłabym prosić o instrukcję jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w biosie co tam jest w peripherals > nvme configuration. Zainstaluj Crystal disk info masz tam podany tryb transferu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The M2A wyłącza sata 1

 

M2M wyłącza sata 4,5

 

to jeżeli chodzi o konsekwencje podłączenia dysków m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej przy nośnikach SATA, przy Z390 nawet podłączenie 2x NVMe powinno dać pełną przepustowość linii.

 

Najpewniej w biosie jest opcja która ścina transfer dla drugiego portu być może przestawienie w tryb X4 wiąże się to z wycięciem innej funkcjonalności, ale jest to co najmniej dziwne bo chipset natywnie obsługuje 2 porty M.2 PCIe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie tą informację znalazłeś bo w specyfikacji GB milczy, ale jeżeli tak to znaczy że mocno pocięli tą płytę z podstawowej funkcjonalności oferowanej przez chipset, to by nawet wyjaśniało czemu nośnik pracuje na X2, każda pojedyncza linia to jeden port SATA, więc trybie X4 dwa porty zdechną i najpewniej trzeba to w biosie skorygować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz w peripherals > SATA And RST Configuration

 

Port 0/1/2/3/4/5 - wyłącz 4,5 i zobacz czy dysk przyśpieszył.

 

w każdym razie w peripherals powinno być rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Crystal Disc Info:

Samsung SSD 970 PCIe 3.0 x4

ADATA SX8200 PCIe 3.0 x4

 

Jeżeli chodzi o ustawienia w SATA And RST Configuration to wygląda to jak na załączonym zdjęciu - szczerze mówiąc nie wiem gdzie jest opcja o której pisaliście (widoczne są tam dwa starsze dyski, ADATA i Samsung są uwzględnione w części NVMe).

 

Dołączam też zdjęcie z Manula karty nt. złącz M2

IMG-20190116-213903.jpg

post-604892-15476708898222_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu o ile nie masz tam nic podpięte, wyłącz sata 4 i sata 5.

 

Zmień port 4 i 5 z Enabled na Disabled. Wtedy sprawdż czy Adata działa szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo wedle programu pracuje na X4, ale transfery są typowe dla PEG 3.0 x2, w teorii powinna być opcja dedykowana od tego, albo porty SATA powinny same się wyłączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu o ile nie masz tam nic podpięte, wyłącz sata 4 i sata 5.

 

Zmień port 4 i 5 z Enabled na Disabled. Wtedy sprawdż czy Adata działa szybciej.

 

Nie wiem czemu nie dotarło do mnie to za pierwszym razem, chyba ze zmęczenia nie wiem już co czytam... wstyd :P

 

Niestety prędkość zapisu / odczytu pozostała bez zmian...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście podawałaś, że ma transfery 1546/1502 czyli za wiele to nie zmieniło.

 

AS SSD Benchmark pokazuje, że z dyskiem ok?

 

Jeżeli jest taka możliwość to podepnij dysk w miejsce Evo i zobacz jakie ma transfery.

 

EDIT//

Adata ma swój program do optymalizacji dysku, możesz spróbować

 

SSD program

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście podawałaś, że ma transfery 1546/1502 czyli za wiele to nie zmieniło.

 

AS SSD Benchmark pokazuje, że z dyskiem ok?

 

Jeżeli jest taka możliwość to podepnij dysk w miejsce Evo i zobacz jakie ma transfery.

 

Właśnie dlatego wyedytowałam chwilę później posta, przez minutę pomyliło mi się z innym dyskiem.

 

Testowałam wcześniej dyski programem Crystal Disc Mark, teraz "przejechałam" je AS SSD Benchmnark i... otrzymałam zupełnie różne wyniki.

 

Z testów AS SSD Benchmnark:

1) Samsung 970

as-ssd-bench-Samsung-SSD-970-16-01-2019-23-21-58.png

2) ADATA

as-ssd-bench-ADATA-SX8200-PNP-16-01-2019-23-20-58.png

 

Czyli według tych testów wychodzi na to że dysk ma się dobrze, a nawet prześciga 970 EVO (podczas gdy tamten w teście CDM miał 3500 MB/s...). Jakieś pomysły skąd taka rozbieżność i co najważniejsze - czy w takim razie powinnam martwić się wynikami z CDM czy zaufać AS SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz chyba jeszcze nie tak. Te dyski powinny więcej wyciskać. Wersję masz sensownej pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wina lini pcie?

4 + 4 + gpu ( 16 ) = 24 linie a nie wiadomo czy nie jest nic więcej podpięte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu nie dotarło do mnie to za pierwszym razem, chyba ze zmęczenia nie wiem już co czytam... wstyd :P

 

Niestety prędkość zapisu / odczytu pozostała bez zmian...

 

1. Masz jeszcze coś podpięte do PCI oprócz grafiki??

 

 

2. Ściągnij sobie programy Samsunga i Adaty, pożniej je zoptymalizuj - sprawdż ponownie transfery.

 

3. Możesz pokazać screen z peripherals - nvme, czy nie ma przypadkiem tam jakiejś interesującej opcji do zmiany.

 

PS. Szczerze to na tym moja wiedza się kończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uroki budżetowej podstawki i małej liczby linii PCI-E. CPU ma ich tylko 20 z czego 4 zjada podłączenie do chipsetu, a w najczęstszej konfiguracji to x16 z cpu idzie na pierwszy slot PCIE. Więc wszystkie dyski NVME, SATA, USB itp. masz podłączone tymi 4 liniami tylko, przy testach syntetycznych się zapycha.

 

W zależności od konstrukcji płyty linie PCI-E idą Ci albo z procesora albo z chipsetu (podłączonego do procesora za pomocą DMI 3.0 czyli PCIE 3.0 x4). Tak czy siak nie ma ich dosyć aby obsłużyć dwa NVME na maksa naraz, do tego wszystkie inne peryferia i x16 dla grafiki. Różnice w wydajności pewnie wynikają z tego jak chipset sobie akurat ustawia w zależności od obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Masz jeszcze coś podpięte do PCI oprócz grafiki??

 

 

2. Ściągnij sobie programy Samsunga i Adaty, pożniej je zoptymalizuj - sprawdż ponownie transfery.

 

3. Możesz pokazać screen z peripherals - nvme, czy nie ma przypadkiem tam jakiejś interesującej opcji do zmiany.

 

PS. Szczerze to na tym moja wiedza się kończy.

 

Tu nic nie trzeba optymalizować, do 970 Evo wgrać jedynie sterownik NVMe 3.0, Adata ma działać na systemowym sterowniku, a oprogramowanie to tylko kwestia obsługi żadna optymalizacja nie jest potrzebna.

 

Uroki budżetowej podstawki i małej liczby linii PCI-E. CPU ma ich tylko 20 z czego 4 zjada podłączenie do chipsetu, a w najczęstszej konfiguracji to x16 z cpu idzie na pierwszy slot PCIE. Więc wszystkie dyski NVME, SATA, USB itp. masz podłączone tymi 4 liniami tylko, przy testach syntetycznych się zapycha.

 

W zależności od konstrukcji płyty linie PCI-E idą Ci albo z procesora albo z chipsetu (podłączonego do procesora za pomocą DMI 3.0 czyli PCIE 3.0 x4). Tak czy siak nie ma ich dosyć aby obsłużyć dwa NVME na maksa naraz, do tego wszystkie inne peryferia i x16 dla grafiki. Różnice w wydajności pewnie wynikają z tego jak chipset sobie akurat ustawia w zależności od obciążenia.

 

Nie zmienia to faktu że benchmarku powinny te wyniki być wyższe niż 1500/1500, mam praktycznie identyczne SSD'ki co autor Samsunga 970 Evo 500GB i Adate SX8200 960GB bez Pro.

Transfery jak mówiłem Samsung Odczyt 2500/3000 MB/s w zależności od humoru Zapis 2400/2500 MB/s Adata Odczyt 2600/2800 MB/s Zapis 1700 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi slot działa w x2 zamiast x4. Znajdź opcję w uefi i zmień z domyślnego (x2) na x4. Dopiero wtedy wypadną 2 łącza sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Masz jeszcze coś podpięte do PCI oprócz grafiki??

 

Nie. Jeżeli chodzi o dyski mam jeszcze wpięte pod SATA jeden HDD i SSD (Samsung evo 850), ale to raczej nie powinno mieć na nic wpływu.

 

2. Ściągnij sobie programy Samsunga i Adaty, pożniej je zoptymalizuj - sprawdż ponownie transfery.

Niestety nie pomogło, "dowiedziałam się" jednak że mój dysk ma aktualnie ciekawą temperaturę.

adata.jpg

 

 

3. Możesz pokazać screen z peripherals - nvme, czy nie ma przypadkiem tam jakiejś interesującej opcji do zmiany.

 

Screen z Nvme:

IMG-20190116-212121-HHT.jpg

 

Screen z menu głównego peripherals:

IMG-20190118-142450-HHT.jpg

 

Tu nic nie trzeba optymalizować, do 970 Evo wgrać jedynie sterownik NVMe 3.0, Adata ma działać na systemowym sterowniku, a oprogramowanie to tylko kwestia obsługi żadna optymalizacja nie jest potrzebna

 

Wgrane. Niestety wciąż bez zmian :(

 

Drugi slot działa w x2 zamiast x4. Znajdź opcję w uefi i zmień z domyślnego (x2) na x4. Dopiero wtedy wypadną 2 łącza sata.

 

Jakieś wskazówki gdzie to znaleźć...?

 

Ps. Mimo iż w instrukcji jest napisane że opakowanie powinno zawierać płytę ze sterownikami to jej nie otrzymałam. Czy mogłoby to jakoś wpłynąć na funkcjonowanie płyty głownej? Żeby sprawdzić ewentualne braki użyłam programu Driver Booster, później porównałam je z tymi ze strony producenta karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki są na stronie producenta, więc możesz tam poszukać, jeżeli czegoś potrzebujesz.

 

Co do do rzekomej opcji w biosie, zapytaj o to na forum gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ta promocja to był jakiś strzał w czasie mocno ograniczony. Sprawdziłem jeszcze raz za jakieś 15 minut i już monitor był w normalnej cenie trzeba zaglądać, ażeby wyrwać w super cenie Sid co Masz na myśli pisząc CCC ??  
    • Konfederuskie kuce nigdy nie były najmądrzejsze, delikatnie mówiąc Więc i kolejne ich kretynizmy i brak pojęcia o makroekonomii nie dziwią.
    • To pastę masz pewnie do wymiany od termopadów ci temperatura gpu nie skoczyła te plamy to jest olej z termopadów częsty przypadek ale to nie znaczy że termopady są do wymiany jak zobaczysz gdzieś na PCB czy radiatorze ten "sok"
    • Jak sam niżej napisałeś - wykresy są skorygowane i w miarę poprawne, więc jednocześnie możesz zauważyć, że wahania występują niezależnie czy jest rozwój przemysłowy czy nie. Temperatury są na poziomie jak to było 800 lat temu, a nadal niższe niż 1200 lat temu. Skąd przekonanie, że teraz będzie już tylko rosło i rosło? Historia pokazuje, że było cieplej. W perspektywie geologicznej - nie tak dawno temu. Dodatkowo napisałem, że w krótkim terminie obserwujemy wzrost temperatury, ale po co patrzeć w szerszej perspektywie - nie bedzie pasować do narracji. Albo te wykresy średniej temperatury w latach 1960-1990 vs 2011-2020... piękne manipulowanie danymi na podstawie wybranych okresów. Profeska tylko po to aby po raz kolejny udowodnić, że ma się bezwzględną rację i każdy kto mówi inaczej to upadł na głowę.   No tak - jak zimno to naturalnie, ale jeśli mamy tak samo dynamiczny powrót "do normy" to już planeta się pali i to wina wyłącznie człowieka. Wysiadam. Poza tym - sam wzrost temperatur to pikuś - gorsze są tego skutki czy wzrost intensywności i siły zjawisk ekstremalnych jak tornada, huragany, powodzie itp (tutaj mozemy się chyba zgodzić) - tutaj nie mamy już żadnych rzetelnych "dowodów" jedynie szczątkowe kroniki jak to było kiedyś, które trzeba traktować z przymrużeniem oka.   Każdy widzi na wykresie co chce zobaczyć, ale ja wysiadam bo tutaj jest odchylenie tylko w jedną stronę, że jedyna niepodważalna prawda jest taka, że planeta się pali. Tak samo kiedyś płaskoziemcy też nie dopuszczali myśli, że mogą się mylić
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...