Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Perun89

Problem z Ryzenem 5 i pamięcią RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

złożyłem swój pierwszy komputer oparty na AM4 i już na starcie mam problemy.

 

po skompletowaniu wszystkich części, spędzonych godzinach na forum, złożeniu kompa okazało się, że wszystko niby gra, niby działa, niestety nie do końca.

Okazało się, że bios jak i windows korzysta tylko z 8Gb RAMu zamiast 16 ( 2x8Gb)

BIOS widzi, że są włożone 2 pamięci po 8Gb ale "current ram" jest 8Gb

 

Windows 10 widzi, że Memory installed jest 16Gb ale niecałe 8 jest usable...

 

AIDA64 widzi, ze w sloty są włożone 2 kości, ale ramu w sumie widzi tylko 8Gb.

 

ADIMM2 i BDIMM4 <- w tych slotach są kosci.

 

Próbowałem przekładać kości w różnych konfiguracjach, pojedyńczo obie działają, niezależnie od slotu.

 

Aktualizowałem BIOS płyty głównej.

 

Proszę o pomoc osób obeznanych w temacie AM4 i Ryzenów

Poniżej pełna specyfikacja

 

Mobo: MSI B350 GAMING PRO CARBON

CPU: RYZEN 5 2600

Graphic card: MSI GTX 1070Ti GAMING

RAM: GOODRAM IRIDIUM X 3000Mhz CL16

Power supply: Silentium PC L2 600Watt 80+

 

20190117-063633.jpg

20190117-063640-1.jpg

20190117-063640-1.jpg

20190117-063712-1.jpg

20190117-063712-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mas ramy włożone w plyte? Wyjmowałes, dociekałes, sprawdzałeś czy dobrze weszły w slot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mas ramy włożone w plyte? Wyjmowałes, dociekałes, sprawdzałeś czy dobrze weszły w slot?

 

 

sprawdzałem z instrukcją do płyty, 2 i 4 slot, tak powinny być włożone, niezależnie od tego jak są włożone to bios je widzi ale czyta tylko max8Gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś oddzielnie każda kość?

Przywróć ustawienia fabryczne biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś oddzielnie każda kość?

Przywróć ustawienia fabryczne biosu.

 

sprawdzałem obie kości osobno w slocie ADIMM2, obie działały prawidłowo. Ustawienia BIOSu są na default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w innych slotach 1-3 lub kompletnie dowolnie. Jak nie zaskoczy to stawiam na jakiś brak kompatybilności ramow z płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w innych slotach 1-3 lub kompletnie dowolnie. Jak nie zaskoczy to stawiam na jakiś brak kompatybilności ramow z płyta.

 

Jak wrócę z pracy to jeszcze pokombinuję, męczy mnie to strasznie bo sprawa dziwna... Lipton na YT polecał tę płytę z tymi RAMami, może nie powinienem go słuchać tylko sprawdzić na kilku forach które ramy nadają sie najlepiej.

 

Jaki windows? Dokładna wersje podaj

 

 

Windows 10 Home edition 64bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak polecał to pisz do niego pw na forum, może będzie umiał pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z pracy to jeszcze pokombinuję, męczy mnie to strasznie bo sprawa dziwna... Lipton na YT polecał tę płytę z tymi RAMami, może nie powinienem go słuchać tylko sprawdzić na kilku forach które ramy nadają sie najlepiej.

 

 

 

 

Windows 10 Home edition 64bit

 

Nie ogarniam dlaczego polecił Ci płytę na starym chipsecie gdzie b450 kosztuje tyle samo a nie od dzisiaj wiadomo że na b350 były cyrki z ramami. Ramy też 3000mhz cl16 za ponad 600zl gdzie moje o tych samych parametrach można kupić za ponad 400zl. Zauważyłem że ostatnie czasy lipton dla dzieciaków stał się bogiem a co 2 użytkownik tego forum ma 2 razy wiekszą wiedze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz najnowszego biosu to jeszcze możesz pobrać najnowszy, wgrać i może to będzie rozwiązaniem.

 

Co do liptona to spoko gość ale ostatnie testy na jego kanale strasznie mocno promujące x-kom, a nie niezależne podejscie do yt trochę mnie zniechęcają. Pisze mu to wmkomentarzach ale pojedynczy głos w stosunku do 130tys userow zapewnię nie ma żadnego znaczenia dopóki cyferki się zgadzają. Szkoda, bo jak odszedł z moreli, to myslalem ze jego własny kanał będzie niezależny od kogokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź 4 slot, czy nie widzisz aby był uszkodzony. Włóż 1 kość tylko do 4 slotu, jak nie odpali, to prawdopodobnie płyta jest fizycznie uszkodzona. W następnej kolejności sprawdź, czy nie masz uszkodzonego pinu od procesora jakiegokolwiek lub nie masz socketu upaćkanego w paście termoprzewodzącej (musisz wyjąć procesor).

 

Płyty b350 to w 90% te same płyty , co b450 różnice związane z chipsetem są na poziomie takim, że AMD nie odblokuje pierdułek typu storeMI na płytach b350, aby zachęcić ludzi do nowych płyt i procesorów. W innym przypadku, to po prostu udoskonalenia w postaci trochę lepszej sekcji zasilania itd. Płyty b350/b450 mają te same BIOSy.

 

 

Ten RAM i płyta powinny razem działać bez problemu, to że jest coś nie tak wynika najprawdopodobniej z jakiegoś fizycznego problemu z płytą.

Nie kupiłeś płyty na jakimś outlecie?

 

Wrzuć też zdjęcie z ekranu z BIOSu, gdzie pokazuje, że masz zainstalowane 8gb przy 2 kościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź 4 slot, czy nie widzisz aby był uszkodzony. Włóż 1 kość tylko do 4 slotu, jak nie odpali, to prawdopodobnie płyta jest fizycznie uszkodzona. W następnej kolejności sprawdź, czy nie masz uszkodzonego pinu od procesora jakiegokolwiek lub nie masz socketu upaćkanego w paście termoprzewodzącej.

 

Płyty b350 to w 90% te same płyty , co b450 różnice związane z chipsetem są na poziomie takim, że AMD nie odblokuje pierdułek typu storeMI na płytach b350, aby zachęcić ludzi do nowych płyt i procesorów. W innym przypadku, to po prostu udoskonalenia w postaci trochę lepszej sekcji zasilania itd. Płyty b350/b450 mają te same BIOSy.

 

 

Ten RAM i płyta powinny razem działać bez problemu, to że jest coś nie tak wynika najprawdopodobniej z jakiegoś fizycznego problemu z płytą.

Nie kupiłeś płyty na jakimś outlecie?

 

Wrzuć też zdjęcie z ekranu z BIOSu, gdzie pokazuje, że masz zainstalowane 8gb przy 2 kościach.

 

Jeśli b350 byly by warażnie tańsze wtedy warto ja kupić bo różnice nie są ogromne ale jeśli cena podobna po co pchać się w stary sprzęt? A z oc ram zawsze było gorzej niż na b450

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź 4 slot, czy nie widzisz aby był uszkodzony. Włóż 1 kość tylko do 4 slotu, jak nie odpali, to prawdopodobnie płyta jest fizycznie uszkodzona. W następnej kolejności sprawdź, czy nie masz uszkodzonego pinu od procesora jakiegokolwiek lub nie masz socketu upaćkanego w paście termoprzewodzącej (musisz wyjąć procesor).

 

Płyty b350 to w 90% te same płyty , co b450 różnice związane z chipsetem są na poziomie takim, że AMD nie odblokuje pierdułek typu storeMI na płytach b350, aby zachęcić ludzi do nowych płyt i procesorów. W innym przypadku, to po prostu udoskonalenia w postaci trochę lepszej sekcji zasilania itd. Płyty b350/b450 mają te same BIOSy.

 

 

Ten RAM i płyta powinny razem działać bez problemu, to że jest coś nie tak wynika najprawdopodobniej z jakiegoś fizycznego problemu z płytą.

Nie kupiłeś płyty na jakimś outlecie?

 

Wrzuć też zdjęcie z ekranu z BIOSu, gdzie pokazuje, że masz zainstalowane 8gb przy 2 kościach.

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z innej strony, ale u mnie to wygląda identycznie-->

7c2662157125b7bbmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli b350 byly by warażnie tańsze wtedy warto ja kupić bo różnice nie są ogromne ale jeśli cena podobna po co pchać się w stary sprzęt? A z oc ram zawsze było gorzej niż na b450

Nope

Jak włożysz Ryzena 2gen do jakiejś rozsądnej płyty b350, będziesz miał takie same wyniki w OC. Jedyne usprawnienia w kwestii OC RAM są na poziomie poprawionego kontrolera pamięci w procesorach 2gen.

Po co się pchać w stary sprzęt?

Cena...

Jak bym miał do wyboru płytę z 6 fazami dla vcore np. ASUSa x370 prime pro za 400zł i nowego x470 prime pro za prawie 800zł, to bym wybrał x370, proste :E. A zamiast storeMI istnieje darmowe oprogramowanie, innych pierdułek nie potrzebuję.

 

Zdjęcie pochodzi z innej strony, ale u mnie to wygląda identycznie-->

 

Sprawdź to co Ci napisałem wyżej, jak to tak u Ciebie wygląda to masz coś ewidentnie fizycznie nie tak "na drodze procesor- RAM".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź 4 slot, czy nie widzisz aby był uszkodzony. Włóż 1 kość tylko do 4 slotu, jak nie odpali, to prawdopodobnie płyta jest fizycznie uszkodzona. W następnej kolejności sprawdź, czy nie masz uszkodzonego pinu od procesora jakiegokolwiek lub nie masz socketu upaćkanego w paście termoprzewodzącej (musisz wyjąć procesor).

 

 

 

"Sprawdź 4 slot, czy nie widzisz aby był uszkodzony. Włóż 1 kość tylko do 4 slotu, jak nie odpali, to prawdopodobnie płyta jest fizycznie uszkodzona."

Raz sprawdzałem w ten sposób i chyba tu był jakiś problem, po pracy sprawdzę jeszcze raz wszystko, włącznie z pinami na CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zamiast storeMI istnieje darmowe oprogramowanie,

Możesz podać nazwy tych darmowych programów? Kiedyś użyłem Storage Executive i opcji "Momentum chache" ale tyłka nie urywało, nawet nie wiem czy bardziej nie szkodził niż pomagał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że istnieje program Primocashe, ale nigdy go nie używałem, wiem tylko że wypadł lepiej od StoreMi i Optane Intela w tym teście :) :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że istnieje program Primocashe, ale nigdy go nie używałem, wiem tylko że wypadł lepiej od StoreMi i Optane Intela w tym teście :) :

Thx, przetestuje :)

 

Edit: program nie jest darmowy :kwasny: No nic jak się spisze, to się może skusze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thx, przetestuje :)

 

Edit: program nie jest darmowy :kwasny: No nic jak się spisze, to się może skusze

Na piratebayu widzę wersje pełne, typu trial reset, crack itd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, ciesz się nowym sprzetem. Zeby tylko RAM dzialal z XMP jak trzeba stabilnie i gitara gra ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super, ciesz się nowym sprzetem. Zeby tylko RAM dzialal z XMP jak trzeba stabilnie i gitara gra ;)

 

 

od razu ustawiłem RAM na natywne 3000Mhz i napięcie 1.35, chyba optymalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od razu ustawiłem RAM na natywne 3000Mhz i napięcie 1.35, chyba optymalnie?

Na poczatek tylko Xmp wlaczasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...