Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ingvarr100th

Błędy na hammer test - czy zgłaszać na gwarancję?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sprawdził bym jeszcze kości po kolei , po sztuce.

ale jeśli na którejś wywali błąd to cytując klasyka:

:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracaj, szkoda Twojego czasu na sprawdzanie każdej po kolei. Zadzwoń do sklepu w którym kupowałeś, może masz na te kości gwarancje door-to-door to od ręki nowe dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, co z Wami. Pamięci latające w xmp siejące błędami, to coś co nie nadaje się na wymianę gwarancyjną. Jest czymś zupełnie normalnym i trzeba rzeźbić taki set, bo pewnie IO oraz SA są rozjechane na Maxa.

 

Chyba, że testowałeś je na 2133 i stockowym takcie cache, to przepraszam - należy reklamować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, co z Wami. Pamięci latające w xmp siejące błędami, to coś co nie nadaje się na wymianę gwarancyjną. Jest czymś zupełnie normalnym i trzeba rzeźbić taki set, bo pewnie IO oraz SA są rozjechane na Maxa.

 

Pierwszy raz spotykam się z takim problemem. Odpalałem XMP na pamięciach 3466 CL16 na Intelu 7700k i 3200 CL16 na Ryzen 7 i żadnych błędów.

Cofnąłem UEFI do wersji 0602 i nie wykrył błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh. XMP nie jest wartością stockową, jest automatycznym OC pamięci z zapisanym "uniwersalnym" profilem, który rzadko kiedy działa poprawnie. Chyba, że na jakichś parchach 2666 czy 3000 MHz, to owszem - działa, bo wtedy nie ma co nie działać.

 

Jak kupię kości 4800 MHz i spróbuję je odpalić na odpowiedniej płycie głównej, to też niby mają odpalić, bez względu na pozostaje peryferia, jak np IMC? No nie....

 

Xmp bardzo często nie działa. Bardzo często. Zwłaszcza przy szybszych kościach. Reklamowanie kości na podstawie stwierdzenia, że xmp nie działa jest głupotą. Set up trzeba dopracować z palca i tyle.

 

A jak nie pasuje, to kupić inne kości i robić to samo. Bez sensu, ale też można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiem co to XMP i na czym to polega. Po prostu nigdy wcześniej nie miałem z tym problemu :P

Aktualnie w tym przypadku okazało się problematyczne UEFI. Zostało cofnięte, zadziałało. Trochę słabo, że dzieje się na płycie głównej tej klasy ale co zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale wyrażając chęć reklamowania pamięci ram na podstawie błędów w teście, w którym to pamięci działają w xmp - Właśnie oznajmiłeś, że jednak nie wiesz co to xmp. Stąd postanowiłem wyjaśnić, że xmp to overclocking, a overclocking nie zawsze działa stabilnie. Fakt, że to OC producenta nic nie zmienia. Na każdych kościach możesz sobie wbić taki profil - po prostu nie zawsze będzie działać.

 

Jak istnieje podejrzenie, że pamięci są trzaśnięte (w sensie fizycznie/logicznie sprawiają problemy błędnie indeksując dane, nie trzymając ładunku czy mając uszkodzone komórki / styki ) to testuje się je w ustawieniach stockowych dla standardu JEDEC 2133 cl 15 przy napięciu 1.2v dla ddr4. Jak walą wtedy błędami to w 99 % przypadków można mówić o niesprawnym module i próbować je reklamować.

 

Jest to rzecz oczywista o której koledzy wyżej nie wspomnieli z nieznanych mi powodów.

 

Fakt, że wcześniej z xmp nie miałeś problemów nic nie wyjaśnia. Taktowanie było stosunkowo niskie i po prostu sobie działało. Niemniej jednak niekoniecznie działało prawidłowo, jeżeli wcześniej też testowałeś je memtest86, który nie nadaje się do testów pamięci DDR4. Podejrzewam, że hci, Prime95 czy nawet głupia Aida by się prędzej wywaliła na plecy, niż memtest86, który jest rewelacyjnym programem, ale do pamięci DDR 2 oraz DDR 3.

 

Z mojego doświadczenia - Update uefi rzadko pomaga, jeśli xmp nie działa prawidłowo. Ponadto zgaduję, że napięcia dla IO oraz SA są na poziomie odpowiednio 1.25 oraz 1.3v które to przy tym taktowaniu niepotrzebnie tylko gnoją kontroler. Zapuść Prime95 i dla pewności hci ( czytając instrukcję używania dla hci! ) jak pokryje 400 % to jest w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale wyrażając chęć reklamowania pamięci ram na podstawie błędów w teście, w którym to pamięci działają w xmp - Właśnie oznajmiłeś, że jednak nie wiesz co to xmp. Stąd postanowiłem wyjaśnić, że xmp to overclocking, a overclocking nie zawsze działa stabilnie. Fakt, że to OC producenta nic nie zmienia. Na każdych kościach możesz sobie wbić taki profil - po prostu nie zawsze będzie działać.

 

Jak istnieje podejrzenie, że pamięci są trzaśnięte (w sensie fizycznie/logicznie sprawiają problemy błędnie indeksując dane, nie trzymając ładunku czy mając uszkodzone komórki / styki ) to testuje się je w ustawieniach stockowych dla standardu JEDEC 2133 cl 15 przy napięciu 1.2v dla ddr4. Jak walą wtedy błędami to w 99 % przypadków można mówić o niesprawnym module i próbować je reklamować.

 

Jest to rzecz oczywista o której koledzy wyżej nie wspomnieli z nieznanych mi powodów.

 

Fakt, że wcześniej z xmp nie miałeś problemów nic nie wyjaśnia. Taktowanie było stosunkowo niskie i po prostu sobie działało. Niemniej jednak niekoniecznie działało prawidłowo, jeżeli wcześniej też testowałeś je memtest86, który nie nadaje się do testów pamięci DDR4. Podejrzewam, że hci, Prime95 czy nawet głupia Aida by się prędzej wywaliła na plecy, niż memtest86, który jest rewelacyjnym programem, ale do pamięci DDR 2 oraz DDR 3.

 

Z mojego doświadczenia - Update uefi rzadko pomaga, jeśli xmp nie działa prawidłowo. Ponadto zgaduję, że napięcia dla IO oraz SA są na poziomie odpowiednio 1.25 oraz 1.3v które to przy tym taktowaniu niepotrzebnie tylko gnoją kontroler. Zapuść Prime95 i dla pewności hci ( czytając instrukcję używania dla hci! ) jak pokryje 400 % to jest w porządku.

 

HCI faktycznie lepsze od MemTesta, bo MemTest mi nie wykrył problemu, a HCI po kilkuset % (jednak nawet powyżej 400%) już tak. Dlatego kupiłem wersję Deluxe, by nagrodzić autora. Przy testowaniu stabilności sprawdziłbym, czy błędy będą się powtarzać pod tymi samymi adresami i czy te same wartości oczekiwane i zastane. Wtedy większe prawdopodobieństwo, że to jednak któraś kość w którymś module niedomaga (albo słabsza albo wadliwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memtest86 potrafi lecieć całą noc na padniętych kościach i nie widzieć problemu podczas gdy komputer resetuje się średnio co godzinę. Wystarczy wbić na elektrodę i poczytać kilka tematów na temat dziwnych resetów PC.

 

Scenariusz - psu- wymiana psu - ram - testowanie memtest86-ram sprawny - dalej resety - wyciągnięcie jednej kości ram - brak resetów - wymiana Ramu - problem rozwiązany.

 

Hci nie jest jakimś cudownym programem, bo prime czy nawet Aida też da radę przetestować pamięć, ale akurat memtest86 do pamięci ddr4 po prostu się nie nadaje. Wałkowane milion razy.

 

Ja lubię hci, bo po prostu nie ciągnie z gniazdka jak prime i można kompa zostawić na noc w ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywała ta wersja hci co wbija automatycznie okienka do ilości wątków? miałem ją tydzien temu i zapomniałem (dodam że defender wykrywa ją jako wirus :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MemTest 2.5 Dang Wang

Dzięki panie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cztery kości Ramu to zawsze trudniejszy temat niż dwie. Działanie XMP w takim wypadku może mocno zależeć od płyty i proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...