Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hajapackage

DDR4 3000Mhz@2400Mhz z niskim CL na Kaby Lake?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się czy do i5 7500 mogę kupić nowszy ram DDR4 taktowany powiedzmy 3000Mhz/CL16 i odpalić go na 2400MHz ale z wyraźnie niższym CL. Przykładowo GSkill Aegis 2x8GB F4-3000C16S-8GISB.. Ktoś w ogóle próbował takiego połączenia? Obecnie ceny ramu taktowanego w okolicach 3000MHz są na tyle podobne do cen 2400MHz że bardzo mnie kusi taka próba, ale nie chce też sobie kompa unieruchomić bo wpierw pewno bym sprzedawał obecny ram :E.

 

Mobo to B250Pro 4 od Asrocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No będzie działało, ale te procesory lubią jednak MHz...a 2400 MHz to spora kotwica. Bez względu na cl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tak mam i na pewno to zadziała.

 

Jak kupowałem to ceny 3000MHz i 2400MHz były zbliżone więc pomyślałem że na przyszłość może się przyda a i odsprzedać będzie łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No będzie działało, ale te procesory lubią jednak MHz...a 2400 MHz to spora kotwica. Bez względu na cl.

Powiedzmy, że to prawda ahh zapomniałem, że różnica do 10% to już przepaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy z której strony patrzysz... Ja po prostu patrzę na różnicę w cenie która według mnie nie jest warta 5% wydajności. Chyba, że nie zgadzasz się dla zasady, to wybacz. Masz rację oczywiście. Zawsze i wszędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest pięknie pogrubione do czego się odnosiłem, więc po co się mętnie tłumaczyć wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczyć ja się mogę przed Bogiem. Ewentualnie przed swoim szefostwem i prezesem. Ale z całym szacunkiem - nie przed Tobą mój drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz coś głupiego a potem fochaj się że ktoś to wytknął. i ten patetyczny tekst o tłumaczeniu się przed Innosem albo prezesem XD.

 

3000/16 przy odrobinie szczęscia zejdą do 2400/10 lub nawet 9. to w dużej mierze wyrówna straty z taktowania tym bardziej że mowa tutaj o sytuacji w której to gpu będzie ograniczeniem. nie ma sensu brać kości z 2400 bo te z niższym bazowym taktowaniem często gorzej się kręca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No będzie działało, ale te procesory lubią jednak MHz...a 2400 MHz to spora kotwica. Bez względu na cl.

Sama przepustowość przy 2400 ale niższych CL będzie podobna ale jednak niższe opóźnienia realnie wpływają na wydajność w grach. Nawet tutaj na forum był wątek o tym. Wg kalkulatora 2400Mhz CL13 to praktycznie to samo co 3000MHz CL16 pod względem opóźnień(10,83ns vs 10,66ns). Dla porównania 2400 CL15 to 12,5ns.

 

Generalnie chciałem potwierdzić że wszytko działa :E. Płyta bez problemu wykryła pamięci. Pobawiłem się z 30min i wyszło coś takiego. Pamięci na Hynixach a-die. zejście do CL13/13/13/36 już mocno problematyczne. Za to Cl12/14/14/36 1T bez problemu ustabilizowane na 1,355v.

 

8398944000_1548884252_thumb.jpg

 

W Cinebenchu 6pkt więcej :E. Za to w takim BF5 to normalnie z 15 klatek przybyło i stabilność FPS bez porównania. Z tym że miałem wcześniej 8GB CL14 w single, więc sam dual i dodatkowa pamiec zrobiły kupe roboty na pewno.

 

Teraz pora pomyśleć o jakimś RTX2060 albo GTX1160 i będzie cacy.

 

Dzięki za wskazówki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, samo liczenie opóźnienia bez uwzględniania pozostałych timingów, aż do 3 rzędu jest drogą na skróty. Owszem - można na chłopski rozum zastanowić się/porównać w kierunku jakiego setu upu chcemy iść i czy ma to sens - zwłaszcza mając słabszy bin pamięci czy IMC, które przestaje ogarniać dość nisko - Niemniej każdy set należy przetestować pod kątem własnego użytku, bo kalkulator ( zwłaszcza tylko dla CL i taktowania ) może dawać bardziej satysfakcjonujące rezultaty, a w rzeczywistości lepsze działanie np. gier uzyskamy na teoretycznie słabszym secie, po ustawieniu ostrzejszych alf, albo i nawet bez nich.

 

Tak więc, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wczoraj pobawiłem się timingami 3 rzędu. Średnio je ogarniam, więc robiłem to ze smartfonem w ręku, z poradnikiem :E. Dużo prób i błędów. Wszystko były cacy. Miałem później jakiś problem ze znikającą kartą dźwiękową (mam dedykowaną) więc pomyślałem że może wypada zakutalizować uefi żeby poprawić kompatybilność z pamięciami. Widziałem że Asrock ma możliwość zapisania profilu uefi na dysku twardym. Ucieszonym tym faktem skorzystałem z opcji i zapisałem (było wyraźnie napisane że zapisuje na moim ssd), zaktualizowałem uefi. Wszystkie ustawienia zniknęły, jak i również zapisane na dysku ustaiwenia :lol2: . Nie polecam :E. Żegnajcie timinig 3 rzędu i moje dopracowane wykresy pracy wentylatorów.

 

Zostawiłem CL12/14/14/36, 1,345v, reszta na auto. Działa, w stosunku do opcji z ręcznym ustawieniem 3 rzędu nie widze różnicy jak mam być szczery. Pewnie w aidzie by wyszła różnica, ale w nosie to mam, nie chce mi się już przy tym grzebać dla 0,5fps :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...