Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kubasruba

Jak rozdzielić internet na dwie osobne sieci LAN?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam statyczny adres IP od dostawcy internetu, Modem jest wpięty do rutera do WAN i w nim ustawiony statyczny adres IP.Potrzebuje podzielić LAN na dwie różne sieci ,tak aby komputery miały internet ale z jednego lanu nie miały dostępu do drugiego lanu ,zasobów itp.Mam d dyspozycji jeszcze drugi ruter z portem WAN.Łącznie jest 4 komputery i dwa mają być w osobnej sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS RT-AC52U i tp-link TL-WR941ND V3

Na domyślnym sofcie obu routerów tego nie zrobisz. Potrzebujesz np OpenWRT żeby utworzyć VLANy, ale oba routery go nie wspierają (WR941ND ma za mało pamięci flash tylko 4MB niezbędne minimum to 8MB czy nawet 16MB). Asus wspiera Padavana, ale nie wiem czy da się zrobić na nim VLANy.

 

Generalnie potrzebujesz router, na którym zrobisz VLANy. Może to być OpenWRT, może to być Mikrotik. Jeśli masz łącze o prędkości powyżej 100Mbps to router musi mieć Gigabitowe porty Ethernet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko komputery z tych 23 sieci, mają się nie widziećd to robisz tak:z R1(gdzie jest wpięty kabel z' internetem' w port WAN, wpinasz w któryś port LAN kabel RJ45 a drugfi koniec kabla wpinasz do R2 do portu WAN, tym sposboem drugi router ma inną sieć lokalną niż pierwszyA z R1, dostaniesz się na szybko do R2 ale dalej już nie, no chyba, że zrobisz ruting

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko komputery z tych 23 sieci, mają się nie widziećd to robisz tak:z R1(gdzie jest wpięty kabel z' internetem' w port WAN, wpinasz w któryś port LAN kabel RJ45 a drugfi koniec kabla wpinasz do R2 do portu WAN, tym sposboem drugi router ma inną sieć lokalną niż pierwszyA z R1, dostaniesz się na szybko do R2 ale dalej już nie, no chyba, że zrobisz ruting

Ale z sieci R2 bez problemu dostanie się do sieci R1...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie na zwyklym routerze tez by sie dalo. Drugi wpinamy do WAN tylko trzeba bedzie mu regule firewall utworzyc ze wszystko inne oprocz bramy domyslnej ma zrobic drop.

Vlan nie jest potrzebny. Nawet majac mikrotika nie ma sensu robic vlana jak moze zrobic 2x LAN.

 

W zasadzie vlan to jest to samo co LAN z tym ze mozna na jednym kablu LAN puscic kilka vlanow ale vlan powinnismy traktowac w duzym uproszczeniu jako kolejny interface

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie na zwyklym routerze tez by sie dalo. Drugi wpinamy do WAN tylko trzeba bedzie mu regule firewall utworzyc ze wszystko inne oprocz bramy domyslnej ma zrobic drop.

Vlan nie jest potrzebny. Nawet majac mikrotika nie ma sensu robic vlana jak moze zrobic 2x LAN.

 

W zasadzie vlan to jest to samo co LAN z tym ze mozna na jednym kablu LAN puscic kilka vlanow ale vlan powinnismy traktowac w duzym uproszczeniu jako kolejny interface

 

I tyle by mi wystarczyło,tylko jak ta reguła ma wyglądać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie na zwyklym routerze tez by sie dalo. Drugi wpinamy do WAN tylko trzeba bedzie mu regule firewall utworzyc ze wszystko inne oprocz bramy domyslnej ma zrobic drop.

Teoretycznie, jeśli któryś z routerów na to pozwoli to tak.

 

Vlan nie jest potrzebny. Nawet majac mikrotika nie ma sensu robic vlana jak moze zrobic 2x LAN.

W zasadzie vlan to jest to samo co LAN z tym ze mozna na jednym kablu LAN puscic kilka vlanow ale vlan powinnismy traktowac w duzym uproszczeniu jako kolejny interface

No właśnie, mi nie chodzi o tagowanie i puszczanie VLANów trunkiem, tylko wydzielenie osobnych LANów i wypuszczenie ich bezpośrednio na interfejs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można zrobić to przez DMZ?, .Ważne żeby tylko dwa komputery były w jednej sieci, a dwa kolejne potrzebują tylko dostęp do internetu bez dostępu do LAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można, wrzuć R2 do DMZ R1

Tylko to nic nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam interfejsu tych Routerów ale jak ma firewalla konfigurowalnego lub ACL top moze ustawic co zechce

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da rade wrzucić openwrt do tego tp-linka z tego co widzę, oczywiście bez LUCI (czyli sama konsola) KLIK

 

Tak będzie chyba najlepiej. Polecam poszukać na eko.one.pl

Inny pomysł to wykorzystanie separacji wifi od LAN co chyba jest w sofcie tych routerów? Czyli modem w WAN R1 a R2 podpinamy w trybie AP/AP Client przez wifi do R1 (R1 z włączoną seperacją wifi od LAN).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja jest, ale dalej brakuje urządzenia które obsłuży te VLANy. To już lepiej wgrać na TL-WR941ND OpenWRT (tak jak zasugerował cHunter), ale bez GUI, tylko linia poleceń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja jest, ale dalej brakuje urządzenia które obsłuży te VLANy. To już lepiej wgrać na TL-WR941ND OpenWRT (tak jak zasugerował cHunter), ale bez GUI, tylko linia poleceń.

 

 

To musi być jeszcze "urządzenie"? To nie wystarczy na samym switchu zdefiniować Vlanów?

 

Opcja jest, ale dalej brakuje urządzenia które obsłuży te VLANy. To już lepiej wgrać na TL-WR941ND OpenWRT (tak jak zasugerował cHunter), ale bez GUI, tylko linia poleceń.

 

 

To musi być jeszcze "urządzenie"? To nie wystarczy na samym switchu zdefiniować Vlanów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka opcja nazywa się "Cascading Routers", są różne konfiguracje, poczytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musi być jeszcze "urządzenie"? To nie wystarczy na samym switchu zdefiniować Vlanów?

Zdefiniujesz i co dalej? Bo rozumiem, że chcesz jeszcze wyjść na zewnątrz tych VLANów, żeby mieć internet. Ten switch umie tylko przenosić VLANy (patrzyłem w manuala i nie widzę innych opcji).

 

Taka opcja nazywa się "Cascading Routers", są różne konfiguracje, poczytaj.

To to samo co było już wspomniane w #5 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to łopatologicznie -> kupić najtańszy switch i z dwóch routerów zrobić dwie sieci, w czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, cienki z sieci jestem i pewnie coś przeoczyłem, ale...

Czemu po prostu nie użyć maski podsieci? Maska 255.255.255.128, komputery w jednej podsieci dostają adresy z zakresu 1-126, w drugiej 129-254. Na jednym routerze do ogarnięcia, jeśli tylko 4 maszyny mają być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, cienki z sieci jestem i pewnie coś przeoczyłem, ale...

Czemu po prostu nie użyć maski podsieci? Maska 255.255.255.128, komputery w jednej podsieci dostają adresy z zakresu 1-126, w drugiej 129-254. Na jednym routerze do ogarnięcia, jeśli tylko 4 maszyny mają być.

No OK, ale jak to zaimplementujesz na sprzęcie SOHO autora wątku?

 

No to łopatologicznie -> kupić najtańszy switch i z dwóch routerów zrobić dwie sieci, w czym problem?

No ale co mu to da ten switch, skoro na końcówce łącza musisz mieć router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to łopatologicznie -> kupić najtańszy switch i z dwóch routerów zrobić dwie sieci, w czym problem?

 

Dokładnie tak jest.Ale z R1 do R2 nie można przejść.

Ale już z R2 do R1 tak.

Chodzi o to by w dwie strony nie było przejścia.

 

Może żeby się nie bawić w openwrt na tym tplinku, to kupić już ruter z VLAN, tylko jaki model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, cienki z sieci jestem i pewnie coś przeoczyłem, ale...

Czemu po prostu nie użyć maski podsieci? Maska 255.255.255.128, komputery w jednej podsieci dostają adresy z zakresu 1-126, w drugiej 129-254. Na jednym routerze do ogarnięcia, jeśli tylko 4 maszyny mają być.

Tak, to dałoby się w ogóle bez VLAN-ów żyć (* – pomijam kwestię domen rozgłoszeniowych i wpływu ich rozmiaru na wydajność dla większych sieci).

 

Tylko sęk w tym, że ktoś sobie przestawi IP na kompie i będzie mieć już dostęp do tej drugiej podsieci.

 

Problemem jest też to, że w jednym routerze takim SOHO ma się raczej tylko jeden serwer DHCP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...