Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ralf58

HHD na magazyn

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy,

 

Mój WD Red 2,5" 1TB robi się za mały i muszę zmienić na coś większego. Sprzęt pracuje w moim htpc wsadzony do SQD.

 

Co byście polecili (mam 3 typy):

- Seagate BarraCuda 4TB (ST4000DM004) - niby 3,5" ale taki SQD również mam

- WD Blue 2TB 2,5"

- Seagate BarraCuda 3TB 2,5" - tu pytanie czy zmieści się do SQD? Ma 15mm wysokości

 

Za pierwszym przemawia pojemność, niska prędkość i tylko 2 talerze przez co powinien być stosunkowo cichy. Pytanie czy porównywalnie cichy do pozostałych 2,5"?

 

Priorytety - cisza i pojemność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam, sam używam Dysk Toshiba P300 (HDWD120UZSVA), nigdy już nie kupie Seagate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to patrz na gwarancja/cena po drugie to pamiętaj że jest coć takiego jak AAM (advencd audio managment) i można tym prawie każdy dysk zacnie ściszyć. Serio, dajesz jedno dwa oczka w dół i inny dysk jeśli chodzi o hałas a w magazynie to naprawdę żadna różnica w wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciszysz tylko pracę głowic, które mogą być uciążliwe jedynie przy dużym obciążeniu operacjami losowymi.

Mam 2,5" WD Black i w tej chwili jest najgłośniejszym elementem w obudowie, głowic praktycznie nie słychać.

 

W pracy mam pod ręką Redy-y 3,5" 3TB, postaram się sprawdzić jak głośne są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='20 Styczeń 2019 - 10:56' timestamp='1547978207' post='15374332']

Wyciszysz tylko pracę głowic, które mogą być uciążliwe jedynie przy dużym obciążeniu operacjami losowymi.

Mam 2,5" WD Black i w tej chwili jest najgłośniejszym elementem w obudowie, głowic praktycznie nie słychać.

 

W pracy mam pod ręką Redy-y 3,5" 3TB, postaram się sprawdzić jak głośne są.

 

 

Masz na myśli buczenie od wirujących talerzy? To akurat dużo zależy tez od obudowy i sposobu montażu dysku. Chrobotanie głowic to dla mnie główne źródło hałasu. O tyle istotne że w większości dysków do NAS AAM jest defaultowo wyłączony i nie trzeba specjalnie po nich rzeźbić żeby chrobotały. Trzeba poczytać ale niektóre dyski AAM i APM mają tak rozbudowane że można np. zwolnić im obroty. Zresztą , odpalasz Crystal Disk info i się można pobawić. Tylko trzeba pamiętać że defaultowo te ustawienia często się kasują przy wyłączeniu zasilania dysku.

 

Edit: podsumowując chciałem napisać autorowi żeby pamiętał o AAM i APM jeśli cisza jest priorytetem. Efekty są często spektakularne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie buczenie, bardziej szum czy syk. To nie jest głośne ale jak wszystko inne jest cichsze to dysk wychodzi na pierwszy plan. W tym modelu głowice akurat są bardzo ciche, niewiele głośniejsze od samych talerzy.

 

AAM potrafi dużo, np. przed chwilą sprawdziłem swojego WD green 3,5" w zewnętrznej obudowie i różnica jest spora. Wydajność tylko na szybko w HDTach, czas dostępu 16,2ms vs 20ms.

 

Które dyski pozwalają na zmianę prędkości obrotowej talerzy podczas pracy? Rozumiem w spoczynku mogą zaparkować głowicę i zwolnić talerze zamiast zupełnie zatrzymać ale żeby to działało podczas normalnych operacji, to zbytnie komplikowanie konstrukcji bez wymiernych korzyści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PC jest tylko jeden 92mm wentyl pracujący z prędkościa ok 500 obrotów stąd możecie zrozumieć moje podejście do ciszy tego hdd :) domyślam się, że najcichszy będzie wd 2,5 2tb jednak wolałbym coś pojemniejszego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na magazyn ST4000DM004 (jest 2-talerzowy) nada się doskonale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy są inne konstrukcje 2 talerzowe 4tb? Czy ten Seagate to jedyna opcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. WD zatrzymał się na 1.33 i nie daje rady za bardzo pójść wyżej. Toshiba tym bardziej jest pewnie w okolicy 1 TB na talerz.

 

Seagate także ma mało konstrukcji z talerzami 2 TB, bo tak gęste talerze skutkują ostatecznie niską prędkością zapisu/odczytu, ze względu na konieczność zastosowania niskiej prędkości obrotowej oraz dużej liczby korekcji błędów. W wyższych seriach formatują talerze na 1.33, czasami na 1.50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='20 Styczeń 2019 - 10:56' timestamp='1547978207' post='15374332']

W pracy mam pod ręką Redy-y 3,5" 3TB, postaram się sprawdzić jak głośne są.

Ciężko będzie odnieść się jak to będzie wyglądało w cichym pomieszczeniu, bo mimo późnej pory i tak w biurze jest głośniej (2 komputery pod biurkiem, burczenie oświetlenia itp.).

Stacja dokująca, więc dysk goły (pionowo, złączem w dół), postawiona na komputerze pod biurkiem. Rozkręcanie talerzy słyszalne, potem ciężko było wyłowić dźwięk na tle komputerów, nawet jak zanurkowałem pod biurko i przyłożyłem ucho. Wibracji nie wyczułem. Głowice słyszalne ale nie natarczywe (puściłem wyszukiwanie), w porównaniu do 2TB wersji duuuuuużo cichsze ale nie wiem jakie są ustawienia AAM (niestety nie mam odpowiednich narzędzi, żeby sprawdzić).

 

Według mnie powinien być ok, zwłaszcza jak się jeszcze wsadzi w obudowę wyciszającą ale gwarancji oczywiście nie dam. Zabrania do domu i dokładniejszego przetestowania nie mam możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest odpowiednik tego Seagate w wersji 2TB z jednym talerzem? Powinno być sporo ciszej a 2TB myślę, że na najbliższe 3 lata mi wystarczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-talerzowa dwójka to model ST2000DM005.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i widzisz to będzie chyba najoptymalniejszy wybór. Problem tylko widzę z dostępnością - jest na niemieckim Amazonie i na Overclockers.uk.

Jest też u Kuzniewskiego - jak z zakupami w tym sklepie bo zdaje się, że jakieś problemy mieli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze go masz na Alternate oraz na Proshop. Wszędzie powyżej 300 zł.

 

No a ST4000DM004 to okolice 440 zł. Tak że zakup 2-terowego ma sens tylko jeśli naprawdę nie uznajesz kompromisów, jeżeli chodzi o ciszę. Warto też zwrócić uwagę, że za 500 zł masz już terowy SSD. Wiadomo, że niższa trwałość niż HDD.

 

Kuźniewski to raczej warto dać sobie spokój...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam 1TB i się robi mało. 2TB SSD to już cena nie jest tak atrakcyjna. Mam zrobiony w dawnych czasach bitumen box - powinno być znosnie z tym seagate z odległości 2,5m - tak mniej wiecej oglądam TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że z 2-talerzowym też byłoby spoko. Miałem ST4000DM004 w kilku egzemplarzach. One są naprawdę ciche, choć - no cóż - ja tak czy inaczej zbyt wrażliwego słuchu nie mam, więc to kwestia indywidualna i nie ma co debatować. Sugeruję jednak wzięcie 4-terówki na próbę z jakiegoś dużego sklepu w okolicy. Okaże się za głośna - w co wątpię - to wtedy oddasz i kupisz 2-terowy. Bo bezsprzecznie 2-terówka będzie jeszcze cichsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak ale tak sobie myślę, że 2tb na najbliższe kilka lat mi starczy a później będzie pewnie można coś nowoczesniejszego wziąć (ssd).

Jakbym wziął 4TB to pewnie prędzej mi padnie niż go zapelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeszcze HALO nie widziałem w grach, oczywiście przy teście FALD widoczne bo brakuje stref wygaszania (pewnie przy 1000 byłaby bajka na 27").  Domyślnie nie ma wcale, ustawiłem średni bo na wysokim overshoot srogi. To jednak VA więc jakieś smużenie musi być, ale to nie takie jak miałem na AOC C24G1, tam wszystkie animacje smużyły  
    • Ja uważam inaczej. Samo e-core dużo energii nie pobiera.  W najnowszym CPU Z możesz wskazać które rdzenie przetestować. Mam u siebie e-core na 4.4 Ghz - W singiel Core wynik porównywalny do Core i7 7700K. Jeżeli system dobrze tym zarządza (co testy pokazują że w normalnej pracy Intele pochłaniają mniej energii od AMD) to e-core spisują się bardzo dobrze.  W pracy multi (obróbka audio/video) bardzo fajnie wspomagają główne rdzenie. 
    • Nie doszliśmy do żadnego porozumienia. Twoje ustawienia nie maja żadnego sensu, bo prześwetlają obraz. Więc rozumiem, że zepsuty jest kalibrator windows i zepsute są wszystkie gry. Żeby na Twoich ustawieniach mieć prawidłowo ustawiona jasność, trzeba w grach dać 570 nit jako max jasność. Co powoduje, że nie ma technicznie możliwości aby dało Twoje 1000 nit.  Więc zapraszam do mnie abyś zrobił te pomiary swoje. Ugoszczę Cię chętnie i sprawdzimy kto ma rację
    • Na dzień dzisiejszy nadal plusy przewyższają minusy. A biorąc pod uwagę korelację  plusów i minusów po wyjściu z UE - wygląda to jeszcze bardziej nie opłacalne dla Polski.  Ale to nie tylko wina UE - że wprowadzane są przepisy które nam, Polakom nie pasują  -  nasz rząd sam się do tego przyczyniał (2015-2023): - brak negocjacji, szczególnie w tych rozmowach nie jawnych (tylko narzekanie jaka UE zła) - podpisywanie wszystko jak leci Morawieckiego, a potem narzekanie że UE kazała podpisać a było wiele decyzji gdzie sam Morawiecki w pojedynkę mógł nie dać podpisu = veto. - pieniądze z ETS'ów pozostaje w danym kraju tj. w Polsce i zgodnie z wytycznymi powinniśmy 100% tej kwoty wydać na energetykę, gdzie oficjalnie wydajemy 12%. Ja się pytam, co rząd zrobił z pozostałymi 88% pieniędzmi z ETS'ów? grube miliardy zł..... - zaproponowanie przez polski rząd kamieni milowych do odblokowania KPO, a potem narzekanie że kamienie milowe nie są możliwe do zrealizowania.
    • kurde między 7900XT a 7900 XTX to jest już 1000 zł więcej... Chyba nie chcę aż tak dużo wydawać na kartę która nie będzie eksploatowana w pełni i tak często żeby dopłacać kolejne tysiące
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...