Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DiKey

Ryżen 2700X - chłodzenie, temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, nie znalazłem podobnego tematu a temperatury na stockowym chłodzeniu w grach mnie trochę martwią.

Posiadam Ryzena 2700X, B450 Tomahawk, obudowa SilentiumPC AQUARIUS AQ-X70W. Nie zmiałem wentylatorów, tak jak obudowa przyszła czyli 1 tył, 2 przód tak zostało.

Ramy 3000mhz ustawiony profil na XMP2.

 

Podczas przeglądania internetu etc. temperatury mam w sumie zadowalające bo 35-50 stopni, granie w gry jak LoL - spoko, bo do 70 stopni.

3DMark dobija u mnie 80 stopni, ale jak odpale Wota to temperatura dochodzi do 88 stopni co jest troche dużo już. Jakbym miał grać tak trochę czasu to jednak wysoko, a procek nie podkręcony, wszystko na auto..

Zamierzam go podkręcić no ale póki co muszę jeszcze się dokształcić bo ostatnio jak ustawiłem to miałem 5 kilo w porach i musiałem resetować bios bo nie chciał komputer odpalić :D

Niby sprawdzałem pierwsze w AMD Ryzen Master, no ale przeniosłem to do uefi i jak wyżej komputer nie wstał.

 

Zastanawiam się jakie chłodzenie kupić. Mogę wydać nawet i te 600 zł jak pomoże mi to utrzymać temperatury niskie.

Z tego co patrzyłem to mam pare na oku:

 

- Kraken X62 v.2 https://www.ceneo.pl/52507523

- Corsair H115i PRO https://www.ceneo.pl/58875638

- Noctua NH-D15 SE-AM4 https://www.ceneo.pl/56354196

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie znalazłem podobnego tematu a temperatury na stockowym chłodzeniu w grach mnie trochę martwią.

Posiadam Ryzena 2700X, B450 Tomahawk, obudowa SilentiumPC AQUARIUS AQ-X70W. Nie zmiałem wentylatorów, tak jak obudowa przyszła czyli 1 tył, 2 przód tak zostało.

Ramy 3000mhz ustawiony profil na XMP2.

 

Podczas przeglądania internetu etc. temperatury mam w sumie zadowalające bo 35-50 stopni, granie w gry jak LoL - spoko, bo do 70 stopni.

3DMark dobija u mnie 80 stopni, ale jak odpale Wota to temperatura dochodzi do 88 stopni co jest troche dużo już. Jakbym miał grać tak trochę czasu to jednak wysoko, a procek nie podkręcony, wszystko na auto..

Zamierzam go podkręcić no ale póki co muszę jeszcze się dokształcić bo ostatnio jak ustawiłem to miałem 5 kilo w porach i musiałem resetować bios bo nie chciał komputer odpalić :D

Niby sprawdzałem pierwsze w AMD Ryzen Master, no ale przeniosłem to do uefi i jak wyżej komputer nie wstał.

 

Zastanawiam się jakie chłodzenie kupić. Mogę wydać nawet i te 600 zł jak pomoże mi to utrzymać temperatury niskie.

Z tego co patrzyłem to mam pare na oku:

 

- Kraken X62 v.2 https://www.ceneo.pl/52507523

- Corsair H115i PRO https://www.ceneo.pl/58875638

- Noctua NH-D15 SE-AM4 https://www.ceneo.pl/56354196

 

 

No jak chcesz podkręcić to pasuje wymienić chłodzenie.

Wszystkie które podałeś są niezłe, kwestia tylko czy chcesz wode czy powietrze. Musisz sam sobie na to odpowiedzieć. Woda napewno da Ci te kilka mniej stopni w stresie, ale nie będzie to duża różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta podbija V powyżej 1.4v więc zrób UV i temperatury spadną do akceptowalnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przy tym procesorze nie masz nawet co myśleć o OC i dobrych temperaturach przy chłodzeniu stockowym, wymień na jakieś najlepiej powietrzne (nie mam zaufania do wodnych, t.j pompa może się zatrzeć za 2 lata, albo zacznie chodzić głośno, bo płyn odparuje z chłodzenia.

2. Aquarius ma słabo skonfigurowaną wentylację "out of box" (za słabe wentylatory), oprócz chłodzenia powinieneś zamontować na frocie 2 porządne wentylatory 140mm. Ja u siebie mam jak w opisie 2 Fractale Venturi HF 14 (kupiłem je po 58zł sztuka 2 lata temu...) Proponowałbym Ci coś o podobnej wydajności:

www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/,,,,,,,p,0,,,,31353O1085186,20058O140:140/1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta podbija V powyżej 1.4v więc zrób UV i temperatury spadną do akceptowalnych.

 

Racja, podbija nawet do 1,5

 

UV czyli prościej mówiąc ustawić w uefi na stałe napięcie i taktowanie?

Np. 4.1 spróbować na ok. 1,27?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbować od większego w dół 1.4v i 4100MHz i test jakiś potem oczko niżej, aż do wystąpienia niestabilności wtedy wracasz do stabilnej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbować od większego w dół 1.4v i 4.1MHz i test jakiś potem oczko niżej, aż do wystąpienia niestabilności wtedy wracasz do stabilnej :)

 

Ale próbować to w Ryzen master a pozniej jak znajde już to stabilne to do uefi?

Bo ja tak zrobiłem w sumie kiedyś i udało mi się zejść już w sumie nie pamiętam dokładnie ale bodajże 3.8/3.9 do 1.05 v. Ale jak to dalem do uefi to mi nie nie wstawał ekran w ogóle.

Chyba nic innego nie musze postawiać niż Taktowanie i volty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie 2700X nie ma żadnego sensu, upewnij się że PBO jest włączone i zostaw jak jest, u mnie ta funkcja daje około 4050-4100 Mhz przy mocniejszym obciążeniu, oraz w okolicach 4175 Mhz w grach, jak obciążony jest jeden rdzeń to widuję nawet skoki do 4325 Mhz.

 

2131233.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie 2700X nie ma żadnego sensu, upewnij się że PBO jest włączone i zostaw jak jest, u mnie ta funkcja daje około 4050-4100 Mhz przy mocniejszym obciążeniu, oraz w okolicach 4175 Mhz w grach, jak obciążony jest jeden rdzeń to widuję nawet skoki do 4325 Mhz.

 

2131233.jpg

 

a jak jest u Ciebie z napieciem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.50V+ to norma z XFR2.

 

Mój 2700X na C7H z automatycznym OC w trybie PE3 lata 4150MHz na wszystkich rdzeniach i przy ok. 1.30V tylko czasami podbija do 1.50V 4350MHz pojedyńcze rdzenie. Według AMD to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.50V+ to norma z XFR2.

 

Mój 2700X na C7H z automatycznym OC w trybie PE3 lata 4150MHz na wszystkich rdzeniach i przy ok. 1.30V tylko czasami podbija do 1.50V 4350MHz pojedyńcze rdzenie. Według AMD to normalne.

 

No właśnie według AMD to normalne i tak ma być. Jednak co do tematu to ja zrobiłem inaczej. Kupiłem krakena x62 i właśnie pare godzin temu go założyłem. Dodatkowo ustawiłem na stałe 4.1 i do tego 1,265 V. Efekt? Gdy robie podstawowe rzeczy na kompie (przeglądarka, muzyka itd) to temperatura już mi nie skacze tak jak na automatycznych ustawieniach potrafiła podskoczyć nawet do 50/60 stopni. Procesor w bezczynności ma 27 stopni :) Co wniosło w sumie obniżkę o jakieś 10 stopni w bezczynności. Natomiast w grach i na pełnym obciążeniu kolosalna różnica dla mnie.. Temperatura spadła praktycznie o 30 stopni :D Max do jakiego póki co doszedłem to 65 stopni a na dodatek chłodzenie dużo cichsze niż stockowe ryzena 2700x :)

 

Także temat do zamknięcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...